SZEMPONT
A Rovatból

Bulvársajtó szintű bejelentésről beszélgetünk, ami megint pánikot kelt – szakmai vélemény a kormány napelemes bejelentéséről

Aki október 31-ig beadja az igényét napelemre, még visszatölthet majd a hálózatra, de nem tudni, pontosan mi számít befogadásnak, mi lesz azokkal, akiknél még nincs meg az előírt 3 fázis, és mi lesz a pályázatosokkal.

Link másolása

A szombatra összehívott kormányinfón Gulyás Gergely azt mondta, akik október 31-ig bejelentik napelemtelepítési igényüket, még maradhatnak a visszatáplálós rendszerben, tehát a felesleges áramot átveszik tőlük, cserébe pedig kaphatnak akkor, amikor nem termel elég energiát a rendszerük. A szakma egyetért abban, hogy enélkül nem sok értelme lesz a beruházásnak, tehát aki kicsúszik a határidőből, hosszú időre lemondhat a napelemekről.

Csakhogy még mindig rengeteg a bizonytalanság.

Például nem tudni, mi lesz azokkal a napelem-pályázatosokkal, akik még nem kapták meg a támogatói okiratukat, elindítható-e enélkül is a folyamat? Vagy mi a helyzet azokkal, akiknek csak egy fázisuk van, miközben ma már szinte minden napelemrendszerhez kötelező a három fázis. Ennek kialakítása eddig szintén előzetes feltétele volt a beadásnak. Akkor ők most teljesen esélytelenek? A részleteket tartalmazó Magyar Közlöny megjelenését most épp hétfőre ígérik. Simon Csaba, a napelemek telepítésével is foglalkozó Elektromos Fűtés Kft. ügyvezetője szerint egyelőre csak a káosz lett nagyobb.

– A helyzet szinte óráról órára változik. A kormány legutóbbi bejelentéséig is egymást követték a változások, kiírt pályázat elhalasztása, majd újbóli kiírása, majd újbóli elhalasztása, hogy csak egy példát mondjak. Hogy tudnak túlélni?

– Tényleg a túlélésre játszunk. A Covid az összes vállalkozást majdnem vagy ténylegesen hazavágta. Most meg az energiaválság, ami talán nem is lenne válság, ha kicsit logikusabban gondolkodnánk, és pragmatikusabban hoznánk döntéseket. A kormány bejelentései több alkalommal is problémásak voltak. Például első körben a pályázatosoknak 100 százalékos támogatást ígértek uniós forrásból, aminek persze örültünk. Megbolydult a méhkas, mindenki ingyen napelemet szeretett volna. Aztán jött az állami otthonfelújítási támogatás, amivel fél áron juthat napelemes rendszerhez, aki elég gyors. Majd beharangozták a 100 százalékos támogatású pályázat következő körét, úgy, hogy még az előző sem zárult le, egyetlenegy beruházás sem valósult meg. Ezzel már eleve gallyra vágták a napelemes piacot.

Káosz van, nincsenek konkrét információk, minket keresnek az emberek, hogy mondjuk valamit. Miközben sokszor mi sem tudunk semmi konkrétumot.

Közben jött a rezsicsökkentés csökkentése, ami miatt sokan pánikba estek. Természetes, hogy mindenki arra törekszik, hogy valahogy túlélje a kialakult helyzetet. Az emberek megpróbáltak az utolsó tartalékukból vagy akár hitelekből finanszírozni egy olyan energiaellátást, ami hosszú távon fenntartható lesz nekik. Miután sokan kényszerköltségekbe verték magukta, kiderült, hogy eltörlik a betáplálást, merthogy a hálózat nem bírja.

Ami teljesen szakmaiatlan érv, mert a napelemrendszerek önszabályozóak. Ha a hálózatban megszűnik a feszültség, akkor lekapcsolnak, így aztán nem terhelik a hálózatot.

Egy szakmai dologról alkottak véleményt úgy, hogy a döntéshozók nem szakemberek voltak. Az áramszolgáltató ugyanúgy próbál a napelempiacon is megmaradni, tehát szintén szüksége van a napelempiacra, telepítenek, terveznek, engedélyeznek napelem rendszereket.

Még most is keresték az ügyfeleket, hogy még mindig be tudják adni az igényeiket addig, amíg a kormányrendelet hatályba nem lép. Ez is azt mutatja, hogy az áramszolgáltatónak is szüksége van a napelemrendszerekre.

Ez egy kormányzati mellényúlás volt, szakmaiatlan hozzáállással. És ez nem csak a vállalkozókat teszi tönkre.

– Mi lehet az az ok, amiért az energiaválság kellős közepén a kormány lemond egy ilyen forrásról, sőt, egyenesen tiltja?

– Teljesen érthetetlen, mert nemhogy tiltani nem kéne, hanem pont ezzel lehetne elősegíteni Magyarország energiaellátásának nagyobb függetlenségét. Nyilván nem tudja kiváltani teljesen az importfüggést, de nagyban rá tud segíteni a hazai energiaellátásra, hisz az ügyfelek saját pénzükből, saját területükön, saját költségükön megtermelik az energiát, ami eljut oda, ahol nincs.

– Szombaton arról beszéltek, hogy aki még október 31–ig leadja az igényét, az még benne maradhat a visszatáplálásos rendszerben. Ez pontosan mit jelent?

– Egy kicsit ezt is nevetségesnek tartom, sőt inkább siralmasnak, mert szinte bulvársajtó szintű bejelentésről beszélgetünk, ami megint pánikot kelt. Ez egy káosz, már a megfogalmazás is, ami Gulyás Gergely szájából elhangzik. Ezt így nem lehet kihámozni, nem lehet értelmezni.

Szerintem egy kormányinfón elhangzó bejelentésnek egyértelműnek kellene lenni, hogy ne kelljen utána találgatni, ahogy most tesszük.

Ha a kormány azt szeretné, hogy kitűz egy időpontot, és eddig lehet beadni az igényeket, fogalmazza meg tisztán, hogy mi az az igény, mit jelent ebben az esetben az, hogy befogadni, milyen formában, de ez ugye nem történt meg. Feltételezhetően az áramszolgáltatóhoz beadott engedélyt értették ezalatt. Tehát beadjuk az áramszolgáltatóhoz az engedélykérelmet, de az ügyfélnek mondjuk nincs három fázisa. Akkor nem tudjuk beadni, illetve beadhatjuk, de vissza fogják dobni, mert nem megfelelő a mérő. A kérdés megint az, ebben az esetben elfogadják ezt így?

A jelenlegi gyakorlat szerint ugyanis ha fázisbővítésre van szükség, annak elvégzése után új ügyszámot kap az ügyfél, nyilván sokkal később.

– November elsejétől megéri még napelemrendszert rendelni és telepíteni?

– Nagyon szívesen válaszolnék, de nem tudok. Azért nem tudok, mert nem ismerjük a technikai feltételeket. Technikailag erre vannak megoldások, és itt nem a szigetüzemmódra gondolok, hanem egy visszatáplálás-védelem beépítésére.

Nem lesz annyira hatékony a termelés, mivel nem tudjuk bepufferelni az áramot, de amit termelt, ott adott pillanatban, el tudjuk használni.

És jöhet még az a lehetőség is, hogy akkumulátorba bepuffereljük. De a jelen pillanatban én úgy gondolom, nagyon sok minden hiányzik ahhoz, hogy erre válaszolni lehessen.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Majdnem összeverte a dühös tömeg az Emirates alkalmazottait” – Beszámoló egy magyartól, aki 20 órán át a dubaji reptéren ragadt
Egy minden bizonnyal mesterségesen előidézett vihar miatt kaotikus állapotok alakultak ki, teljesen megbénult a közlekedés. Olyanok is akadtak, akik négy napon át vesztegeltek a reptéren, mire felszállt a gépük.
Láng Dávid - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Volt kollégánk, Csákvári Péter egy hackerversenyre utazott az Emirátusokba, amit egy jachton rendeztek meg. Az eredetileg tervezett kezdési időpont előtti este viszont nem várt fejlemények történtek.

„A főszervező felső körökből kapott tájékoztatást arról, hogy este 8-kor elkezd esni az eső, és 24 órán keresztül vihar lesz. Ez az illető hozzátette azt is, hogy generált viharról van szó, amit felhővetéses technikával idéznek elő.”

Erre korábban mindig büszkék voltak, most azonban, hogy ekkora káosz lett belőle, Péter szerint már tagadják, hogy bármi közük van hozzá, sőt büntetés is jár érte, ha valaki ezt mondja. „Pedig az intenzitásából ítélve egyértelmű, hogy emberi beavatkozás állt mögötte” – teszi hozzá.

Azzal egyébként alapvetően nem lenne baj, ha esik az eső, az igazi problémát az okozta, hogy nem tudott elfolyni, mert a homokkő nem ereszti át a vizet.

Magát a vihart kollégánk a 62. emeletről nézte végig, elmondása szerint „kegyetlenül durva volt”, az egész felhőkarcoló beázott. És ő még szerencsésnek mondhatta magát, egy másik szállodában lakó ismerőse egy teljes napig áram nélkül volt, el se lehetett őt érni. Végül csónakkal menekítették ki és helyezték át máshová.

Voltak olyan utcák, ahol derékig vagy egyenesen fejmagasságig ért a víz, de mivel Dubajban szinte mindenkinek van legalább egy, vagy inkább több terepjárója, a helyieknek ez pont nem okozott akkora nehézséget. A taxiközlekedés viszont teljesen leállt, a metrók és a villamosok se közlekedtek, tehát a turisták már közel se mondhatták ennyire szerencsésnek magukat.

„A rendezvényt áttették egy nappal későbbre és rendben lement, hiszen eleve vizen volt. Az igazi problémák másnap kezdődtek, amikor realizáltam, hogy még mindig nincs közlekedés, nekem viszont ki kellene jutnom a 30 kilométerre lévő reptérre. Be is pánikoltam teljesen.”

Végül úgy sikerült taxit fognia, hogy a bőröndjére állva kiugrott az autópályára, aminek hatására megállt neki valaki. A sofőr egyébként megnyugtatta, hogy más is csinált már ilyet. A reptérre kiérve aztán kiderült számára, hogy akiket ott ért a vihar, azok azóta is ott vesztegelnek, ekkor már harmadik napja.

„Két gépnyi magyar torlódott fel, elképesztő idegállapotban volt mindenki. Kicsit a Terminál című filmhez hasonlított a helyzet, ráadásul információt se kaptunk senkitől. Amint megjelent valaki Emirates-egyenruhában, azonnal egész tömeg rohanta le, kezdte el rángatni és üvöltözni vele, szóval gyorsan el is tűntek mindig.”

Nagyjából félóránként csúsztatták egyre későbbre a gépek indulási idejét, ez ment 20 órán keresztül. Étel- és italkuponokat ugyan kaptak, de idővel a vendéglátóhelyek készletei is elkezdtek kifogyni.

Egészen szürreális szituációk is adódtak: „Egyszer átírták a gépünket a tel-avivi gépre, majd amikor mindenki felhördült, visszaírták Budapestre. Ekkor viszont az Izraelbe tartók akadtak ki nagyon, úgyhogy végül újra átírták Tel-Avivra, mondván, hogy nagyon kiabáltak, menjenek ők. Ezután viszont a magyarok is majdnem összeverték őket.”

A gépek egyébként rendelkezésre álltak, inkább a személyzet hiányával volt probléma, a fenti esetben is őket rakták át végül a Tel-Avivba tartó járatra. Ezután újabb 6 órán át tartó várakozás következett az éjszaka közepén – aludni a legtöbben egy percet se tudtak –, mígnem ma reggel 8-kor egyszer csak felkiáltott valaki, hogy „B2-es kapu!” Erre már csak szkeptikusan legyintettek, de tényleg ott állt a gép, sőt, személyzet is volt hozzá.

„Amikor megbizonyosodtunk róla, hogy nem viccelnek, mindenki elkezdett tapsolni és ordibálni örömében.”

Végül délután fél 4 körül landoltak Budapesten. Bár időjárás okozta késés esetén általában vis maiorra hivatkozva megtagadják a légitársaságok a kártérítést, Péter szerint ebben az esetben ez az érv aligha fog megállni.

„Nem lehet vis maior egy olyan vihar a sivatag közepén, ami 4 nappal később is megbénítja a közlekedést, szóval mindenképpen rámegyünk egy csoportos perre.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: