SZEMPONT
A Rovatból

Amikor az önkéntesnek is sírnia kell – ingyenes segítséget kapnak ők is, mint a menekültek

Másodlagos traumatizácónak nevezik, amikor szorongás, bűntudat, tehetetlen düh kezdi gyötörni azokat, akik a háború elől menekülőknek próbálnak segíteni. De ők is számíthatnak támogatásra.

Link másolása

Két évvel ezelőtt a Covid-járvány miatt lett a szokásosnál jóval több embernek szüksége pszichés segítségre. Füredi Krisztián és felesége, Füredi Évi akkor összetoborozták kollégáikat, hogy önkéntesként segítsenek a lelkileg nehéz helyzetbe kerülteknek és a leterhelt egészségügyi dolgozóknak. Létrehozták a pszi.hu oldalt, ahol gyorsan és ingyen találhattak szakembert a rászorulók. A háború kitörésekor újra megkérdezték az önkénteseket, hogy segítenek-e, ezúttal a menekülteknek és a segítőiknek. A legtöbben azonnal igent mondtak.

Füredi Évi elmondta, hogy a háború egy kollektív trauma, amiben mindenkinek megvannak az egyéni traumái is.

„Ez egy olyan esemény, amire az embereknek nincs megoldókészletük, mivel még nem találkoztak ilyesmivel. A menekültek sokszor olyan lélektani krízisben vannak, amikor megérkeznek, hogy az alapvető dolgokra sem képesek, például megtalálni egy információs pultot vagy eljutni A-ból B-be, mert egyszerűen le vannak fagyva. A krízis egy beszűkült tudatállapot, amiből nehéz kimozdulni. Sokszor szakmai segítségre van szükség ehhez.”

Mostanra 13 nyelven, több, mint 300 pszichiáter, pszichológus és mentálhigiénés szakember végzettségű segítő van a listán. Az adott nyelv zászlójára kattintva érhető el az azon a nyelven beszélők névsora és elérhetősége, őket szabadon lehet keresni.

A segítségkérő menekültek például olyan problémákkal fordulnak hozzájuk, hogy félnek a hangos zajoktól vagy nem mernek lemenni a metróaluljáróba.

„Nyilván aki ilyesmiről számol be, bombázott vidékről érkezett. Sok édesanya jön a gyermekével, nekik hiányzik a férjük, de van olyan is, aki a 18 éves fiát nem tudta magával hozni, mert hadköteles Ukrajnában. Vannak, akik az idős szüleiket hagyták otthon, mivel az idősek nehezen mozdulnak el a megszokottból, még akkor is, ha ez veszélyes. Jellemző a menekülteknél a PTSD-s tünetek megléte, emlékbetörések, szorongás, fokozott készenléti állapot. Bűntudatuk van azok miatt, akiket otthagytak Ukrajnában.”

Akik befogadják a menekülteket, komplett élettörténeteknek, családok szétszakadásának, félelemnek, szorongásnak, traumatizáltságnak a tanúi. Ez nagyon mélyen megérint minden empatikus embert. Sokszor nehéz ezt elválasztani a saját életüktől, főleg, ha ezek az emberek egy élettérben élnek velük.

„Ezt hívják másodlagos traumatizációnak. Ilyenkor náluk is jellemző a sírás, a szorongás, a témára való beszűkültség. Sokaknak bűntudatuk van azért, mert itt Magyarországon nekünk jobb körülményeink vannak” – magyarázza.

Egy fiatal önkéntes lány, Niki is beszámolt hasonló tünetekről. Azonnal segíteni akart, amikor meghallotta, hogy ezrével jönnek a menekültek, de azzal nem számolt, hogy ez milyen megterhelő lesz lelkileg.

„Rengeteg érzés jelent meg bennem, mint például: szégyen, düh, szomorúság, szorongás, a biztonságérzés elvesztése. Szomorú vagyok és bármikor el tudnám magam sírni, mert látom az emberek szenvedéseit. Borzasztó megélni, hogy valaki nem kap szállást vagy elszakad a családjától, meghal egy szerette, látom a gyerekeket, és tudom, hogy mennyire traumatizálódni fognak.”

„Tehetetlennek érzem magam, mert csak ennyit tudok adni, befogadni valakit. Viszont ez nem menti meg sem az országát, sem a szeretteit.”

Niki amiatt is dühöt érez, hogy csak kevés embernek tud ő maga segíteni.

„Szégyenlem magam, mert látja az érzéseimet. Nekem kéne stabilnak legyek, de nem tudok mindig higgadt lenni. A stílusom alapból hangos és olaszos, de szerintem az én személyiségem pont nem a legjobb nekik. Egy nyugodt, stabil ember kellene nekik, nem  én. Azt érzem, hogy nem vagyok elég jó. Nem tudok olyan lenni, amilyennek lennem kellene. Sokszor nem is tudok olyan jól kommunikálni velük és magamat hibáztatom” – mondja.

Azért is bűntudatot érzett, mert egyetemistaként bejárt órákra, amikor úgy érezte, a pályaudvarokon vagy a határon lenne dolga. Mindig egy belső feszültséget szorította. Nem tudott eleget aludni, ezzel álmodott, és sokat remegett a keze.

„Tudni szeretném, hogy más önkéntesek mit éreznek? Ők is dühösek néha a menekültek előtt? Ők is  szoktak sírni? Hogy kezelik, hogy nekik kell most erősnek lenni, amikor legszívesebben ők is zokogni tudnának?”

Füredi Évi szerint Niki nincs egyedül.

„A honlapunk újraaktiválása után hamar láttuk, hogy a befogadóknak legalább annyira segítségre van szükségük, mint a menekülteknek. Egy ukrán tolmács például annyira átvette az általa mentett menekültek fájdalmát, hogy ettől teljesen kikészült lelkileg, jelenleg nem is tud segíteni.”

Szerinte idejében segítséget kell kérni, hogy ne jussanak el idáig.

Elmesélte, hogy egy anyukákat gyerekekkel befogadó család is megkereste őket, miután az egyik asszonynak annyira hiányzott a férje, hogy inkább visszament Ukrajnába. Nem akart segítséget, hiába próbálta a befogadó család minden úton-módon enyhíteni a szomorúságát.

„A befogadóknak azért volt szükségük támogatásra, mert azt élték meg, hogy nem elég jók, nem elég jól segítettek, miközben azt kell tudatosítanunk, hogy sajnos csak annak lehet segíteni, aki hagyja” – hangsúlyozza Füredi Évi.

Elmondása szerint jellemzők még az együttélésből adódó konfliktushelyzetek is.

„Általában az van a háttérben, hogy amikor megérkezik a menekült, nem egyből a határok és a szabályok kijelölése jut eszünkbe. Aztán ha tovább marad, lehetnek súrlódások, mint ahogy egy átlagos családban is, ahol nincsenek idegenek. Ilyenkor a befogadóknak abban tudunk segíteni, hogy kijelöljék saját határaikat.”

Amikor fáradtságot nem ismerve segít valaki, nem eszik, nem alszik, elhanyagolja a munkáját, az hamar kimerüléshez, kiégéshez vezethet.

„Mindenképpen fontos és a határaink megtartásához kapcsolódik, hogy amennyire tudjuk, akkor is próbáljuk a megszokott módon élni a mindennapjainkat, ha menekülteket fogadtunk be. A mi rituáléink az ő biztonságérzetüket is növelik, amit teljesen elveszítettek azáltal, hogy otthagyták az egész életüket” – tanácsolja.

A pszi.hu oldalon  megadott elérhetőségeken jelentkezhetnek a rászoruló önkéntesek és a menekültek is. Minél előbb érdemes felkeresni szakembert, hogy megakadályozzák a komolyabb, hosszú távú problémákat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter Kocsis Mátéról: Nem sok időt tölt munkával, délutánonként pezsgőzik és borozik
Az országjárásra induló politikus szerint a Fidesz frakcióvezetője nem mondott igazat arról, hogy 8 millió forintos fizetése lett volna egy állami vállalatnál.

Link másolása

„Napjainak a nagy részét, főleg a délutánokat pezsgőzéssel és borozással tölti a Várban, különböző haveri cégeknél és éttermekben”

– mondta Magyar Péter a Telexnek Gyulán. A Fidesz frakcióvezetője egy nappal korábban azt mondta: szerinte Magyar Péter államközeli megbízásait a volt felesége, Varga Judit intézhette, hiszen Magyar nem a végzettségének megfelelő megbízásokat kapott a kormánytól.

Magyar szerint Kocsis nem mondott igazat azzal, hogy neki 8 millió forint lett volna a fizetése.

„Én arra emlékszem, hogy amikor a jogi egyetemre jártunk, és Gulyás Gergellyel relatíve könnyen vettük a jogi egyetemet, akkor Kocsis Mátét leginkább kocsmákban lehetett látni, valamint a MIÉP-nél, aminek az ifjúsági tagozatát vezette. És hát nagy nehezen tudta csak letenni a vizsgáit, nem is tudom, hogy van-e egyébként szakvizsgája, valószínűleg arra már nem mert elmenni” - mondta a lapnak országjárása első állomásán a Tisza Párt politikusa.

Szerinte Kocsis csak megijedhetett attól, amit mondott, vagyis hogy Magyar Pétert a felesége pozíciója miatt nevezték ki állami cégek vezetésébe, azzal hivatali visszaéléssel vádolta a kormányt és a saját kollégáit. Magyar emiatt egyébként várja is, hogy Kocsis kijelentései miatt valaki feljelentse a kormányt hivatali visszaélésért, és az ügyészség ezt kivizsgálja.

„Én ezt sose tagadtam. Nyilván Kocsis Máté letagadja, de a Fideszre nagyon is jellemző a nepotizmus, a feudalizmus, helyi szinten vagy máshol is. De ennek fogunk véget vetni.”

Magyar azt is elmondta Kocsisról, hogy a fideszes politikus nem tölt sok időt munkával, a pezsgőzések és borozások idején nem is nehéz megtalálni a Lovarda környékén vagy a Batthyány Lajos Alapítvány felújított kastélyánál. A kastély díszterme Magyar Péter szerint „úgy néz ki, mint egy angol klub. Ott szoktak az urak ingyen fogyasztani. Kocsis szerintem többet tartózkodik ott, mint az irodájában.”

A teljes beszélgetést itt lehet meghallgatni:

A Fidesz frakcióvezetője ezt a választ küldte a megjelentekre:

"Csúnya, alaptalan dolgokat állít rólam PszichoPeti, de jobban jártam, mint a felesége, mert engem csak szóban bántalmaz. Csak elő ne kerüljön a nadrágszíj"

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET: