HÍREK
A Rovatból

Alaposan megváltozik az élet hétfőtől Magyarországon - itt vannak a részletek

Változik a közlekedés, elindul az Otthon Start hitelprogram, és digitálisra áll át a SZÉP-kártya. A nyugdíjasok pedig utalványt kapnak.


Szeptember 1-től számos fontos változás lép életbe, amelyek sokak mindennapjait érintik.

A Magyar Posta 2025. szeptember 1. és október 15. között több mint 2,3 millió nyugdíjasnak viszi házhoz az élelmiszer-utalványt.

A kézbesítés a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál szereplő címre történik. Ha valaki nincs otthon a kézbesítéskor, a letéti postahelyen 10 munkanapon belül átveheti a juttatást.

Budapesten szeptember 1-től bevezetik az Elektronikus Ingatlan-nyilvántartási Rendszert. Az átállás idején, augusztus 29. és szeptember 5. között szünetel a személyes ügyintézés a XI. kerületi Budafoki úti és a XIV. kerületi Bosnyák téri földhivatali ügyfélszolgálatokon. A beadványokat ebben az időszakban postai és elektronikus úton lehet benyújtani. Augusztus 29-én és szeptember 1-jén a kormányablakok nem tudnak tulajdoni lapot és térképmásolatot kiadni, de szeptember 8-tól újra zavartalanul várják az ügyfeleket.

A közlekedésben is több újdonság várható.

A BKK járatai szeptember 1-től a tanítási időszak menetrendje szerint, a nyárinál sűrűbben indulnak.

A 81-es troli gyakrabban jár, az 50-es villamoson kizárólag CAF-szerelvények közlekednek, a 160-as busz pedig csúcsidőben 20 helyett 15 percenként indul. A 218-as autóbusz mostantól Üröm és Pilisborosjenő felé jár, és menetrendjét a vonatokhoz igazították.

Szeptember elsejétől elindul az Otthon Start hitelprogram is.

Az új konstrukció fix 3 százalékos kamattal segíti az első otthonukat vásárlókat. A hitel lakás, családi ház, tanya vagy birtokközpont vásárlására, illetve építésére vehető fel.

A SZÉP-kártyákat érintő szabályok is megváltoznak. Hétfőtől minden digitális platformon használhatók lesznek, és emelkedik az éves keretösszeg.

Egy kibocsátó bank adatai szerint augusztus végéig közel 21 ezer kártyát digitalizáltak.

A közjegyzői díjszabás szintén módosul. A Magyar Közlönyben megjelent rendelet egyszerre követi a megnövekedett költségeket, és kedvezményeket biztosít azoknak, akik állami kamattámogatott kölcsönt vesznek fel, például az Otthon Start vagy az Otthonfelújítási Program keretében.

A palackvisszaváltásban is új díjszabás lép életbe. A MOHU tájékoztatása szerint a 400 négyzetméternél nagyobb üzleteknek járó palackonkénti díj szeptembertől kevesebb mint a felére csökken.

(via Pénzcentrum)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Újabb ritka állatokat fotóztak Hatvanpusztánál - Hadházy Ákos több képet is posztolt róluk
A politikus ezúttal hatvanpusztai jávorszarvasokról kapott fotókat. Megjegyzést tett a területet körülvevő kerítésre is.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. szeptember 27.



„Jávorszarvasokat is fotózott Hatvanpusztán egy honfitársunk” - számolt be az újabb ritka állatokról Hadházy Ákos a Facebookon. A független országgyűlési képviselő több képet is megosztott a pusztában ácsorgó állatokról.

„A képeken persze a kerítés anyaga is érdekes: a vasbeton hálóból készült “igényes” megoldás- vajon melyik állami építkezésről lopta a Gázos?” - írta a folytatásban a politikus, aki a legutóbbi, hatvanpusztai tüntetésén történekre is utalt a bejegyzésben:

„Nem tudom, hogy ma hány quaddal fogják hajtani az állatokat Lőrinc vadászai a látogatók elöl, de a múltkor nem voltak sikeresek. Aki teheti, azért látcsövet hozzon magával!”

Hadházy Ákos szombat délután újabb tüntetést tart délután kettőtől az Orbán Viktor családjához köthető birtoknál. A politikus teljes posztját, benne a környékre költöztetett jávorszarvasokról itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Szórólapozás közben megütötték a Momentum politikusát a Széll Kálmán téren
Sebők Éva a közösségi oldalán úgy fogalmazott: „A digitális harcosok itt is jelen vannak.” A bejelentést követően a férfi visszament és bemutatkozott; a hatóság garázdaság gyanújával előállította.


Péntek délután a Széll Kálmán téren, a Momentum óriásplakát-kiállításán szórólapozott Sebők Éva, amikor saját elmondása szerint egy férfi megütötte. A politikus úgy fogalmazott: egy szóróanyag átadásakor egy „férfinak nem nevezhető” személy ütötte meg, írja az Index.

Sebők szerint közölte a férfival, hogy rendőrt hív, és kérte, maradjon a helyszínen, de „a bátorsága elillant, és ő maga is elfutott”.

A közösségi médiára feltöltött videójában azt mondta:

„A digitális harcosok itt is jelen vannak.”

Az országgyűlési képviselő úgy véli, kizárólag a kormánypártok felelősek azért, hogy idáig jutott a közéleti légkör. A felvétel végén békességet kívánt az érintettnek, és azt javasolta, változtasson a viselkedésén, vagy vállalja a tettei következményeit.

Hangsúlyozta, emberséggel kell bánni az eltérő politikai nézetűekkel: „Különböztessen ez meg minket tőlük.” A videó közzététele után a kommentek között jelezte, hogy amikor a rendőrök megérkeztek, a férfi visszament és bemutatkozott. „Szerintem miattam vannak itt” – idézte a politikus a férfit.

A férfit a rendőrség garázdaság gyanújával előállította.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Török Gábor Semjén Zsolt felszólalásáról: Nem volt ez jól átgondolva
A Törökülés 14. részében a Szőlő utcai ügy politikai hatásairól beszélt. Török úgy látja, a kormányoldal „karaktergyilkosság” narratívára váltott.
Karkó Ádám - szmo.hu
2025. szeptember 27.



Török Gábor a Törökülés tizennegyedik részében a Szőlő utcai javítóintézet ügyének politikai következményeit elemezte, írja a 24.hu. Úgy fogalmazott, a kegyelmi botrány óta a közvélemény különösen érzékeny a családvédelemmel és a gyerekekkel kapcsolatos témákra. Elmondta, a történet elején ő sem látta ennyire súlyosnak az ügyet, mégis bármerre járt, erről kérdezték olyanok is, akik nem foglalkoznak politikával.

Az elemző szerint a kormányoldal a „karaktergyilkosság” narratívára váltott, és soha nem látott megtorlást emleget. Úgy vélte, a Fidesz számára új jelenség, hogy nem tudja úgy uralni a nyilvánosságot, mint korábban, mert az ellenfél azonnal reagál, ha a kormánypárt lépne valamerre. Hozzátette, a kampányban továbbra sincs olyan erős vezető téma, mint korábban a migráció vagy a rezsicsökkentés.

„A Fidesz Semjén Zsolt megszólalása után, vagy lehet, hogy már azelőtt, azt a megoldást választotta, hogy ha már nem tudja letekerni, akkor megpróbálja áttematizálni az ügyet.”

Török szerint Semjén felszólalása nem tűnt előre megtervezettnek. Kövér László arckifejezése és Orbán Viktor viselkedése alapján ezt jelezte számára a helyzet, és úgy fogalmazott: nem volt ez jól átgondolva.

A beszélgetésben azt is mondta, hogy a kegyelmi ügy nemcsak erkölcsi terhet hozott a kormánypártnak, hanem új kihívót is.

„Ha nincs kegyelmi botrány, akkor nincs Magyar Péter. Ha nincs Magyar Péter, akkor a Fidesznek most valószínűleg Gyurcsány Ferenccel, Dobrev Klárával, más kisebb pártokkal kellene küzdenie, és sokkal könnyebb lenne az ügyet kezelnie.”

Szólt arról is, hogy az Országgyűlésben zajló vita nem erősíti az úgynevezett régi ellenzéket. Végül kitért arra, hogy a Fidesz gondjaiban milyen szerepet játszik a romlottság.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Ukrán külügyminiszter Szijjártónak: Lakájként szolgáljátok a Kremlt
A vita előzménye Zelenszkij pénteki bejegyzése a „valószínűleg magyar drónokról”, amit a Honvédelmi Minisztérium azóta határozottan cáfolt.


Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az X-en szólította meg Szijjártó Pétert, írja a hvg.hu. Azt írta, hogy a magyar kormány Ukrajna és Európa más országaival szemben nyíltan és titokban is lépéseket tesz, és a Kreml érdekeit szolgálja.

„Kezdünk sok mindent látni, Péter, beleértve a kormányod álszentségét és erkölcsi romlását, az Ukrajna és Európa többi része ellen folytatott nyílt és titkos tevékenységét, és hogy lakájként szolgáljátok a Kremlt. A támadásaid a mi elnökünk ellen nem fogja megváltoztatni azt, amit mi – és mindenki más – látunk”

– írta Szibiha.

Az előzményekhez tartozik, hogy Volodimir Zelenszkij pénteki bejegyzése szerint az ukrán főparancsnok jelentése alapján „valószínűleg magyar drónok” sértették meg az ukrán légteret. A magyar külgazdasági és külügyminiszter erre úgy reagált, hogy az ukrán elnök „kezd beleőrülni a magyarellenességbe” és „már rémeket lát”.

A Honvédelmi Minisztérium közleménye így fogalmazott: „Nem igaz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök állítása, miszerint magyar katonai drón volt ukrán területen.”

Szibiha pénteken bejelentette azt is, hogy beutazási tilalmat rendeltek el három magas rangú magyar katonatiszttel szemben. A külügyminiszter ezt válaszlépésnek nevezte a magyar kormány korábbi kitiltásai miatt. Nemrég az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság három évre szóló beutazási és tartózkodási tilalmat adott ki Robert Brovdi őrnagyra, arra hivatkozva, hogy az itt-tartózkodása nemzetbiztonsági kockázatot jelentene.


Link másolása
KÖVESS MINKET: