SZEMPONT
A Rovatból

A QAnon egy nevetséges összeesküvés-elméletből Joe Biden elnökségét fenyegető mozgalommá nőtt

Az amerikai hatóságok szerint a QAnon áll az amerikai szélsőjobboldal radikalizálódása mögött, oroszlánrészük volt a Capitolium ostromában, és nem állnak le.

Link másolása

A szenátusban pózoló, talpig prémbe öltözött Jacob Anthony Chansley fotói bejárták a világot. A „Q Sámán” annak a QAnon nevű konteó-csoportnak az emblematikus figurája, amelynek nagy szerepe volt a Capitolium ostromában.

A QAnon 2017-ben született meg, amikor 4chan weboldalon egy névtelen posztoló arról írt, hogy Trump elnök miként leplezi le a világ nagy részét ellenőrzése alatt tartó „mélyállam” ármányait.

Innentől kezdve harcias stílusban írtak a jó és a rossz harcáról. Azt ígérték, hogy Trump, a „messianisztikus harcos” letöri a gyerekekből álló szexrabszolga-hálózatot működtető politikusok és a sátánista médiaelit globális összeesküvését, méghozzá a „vihar” (storm) napján.

Ezért jelölték sokan a Capitolium elleni akciót a #Storm hashtaggel – írja a Washington Post.

Bár Trump választási veresége óta szinte eltűnt a QuAnon vezetőjének tartott titokzatos „hírnök”, Q., és hallgatását egyes hívek úgy élik meg, hogy „elhagyta a nyájat”, de sokan mások arra szólítják fel a többieket: „bízzanak a tervben, ne higgyék tétlenségnek a csendet”.

Az összeesküvés-elmélet mára elkezdett önálló életet élni. A QAnon hívei szoros kapcsolatokat alakítottak ki a fehér felsőbbrendűséget hirdető szélsőséges csoportokkal. Olyan Trump-párti oldalakon találtak egymásra, mint a TheDonald.win és a Parler, vagy a szélsőjobboldali 8Kun.

A QAnon pedig szép lassan az összeesküvés-elméletek afféle „ernyőszervezetévé” vált, ami magába foglal számos szélsőjobboldali eszmét az oltás-szkeptizimustól a zsidó világuralmi törekvésekig, a neonáciktól a „második polgárháborút” várókig.

A szélsőjobboldali platformokon és titkos üzenetküldő alkalmazásokon keresztül a hívek egyre hajmeresztőbb elméleteket terjesztettek, és megosztották elképzeléseiket arról is, hogy miként fordítanák meg a november 3-i választási eredményeket - ha kell, erőszakkal is.

A csoport online befolyását mutatja, hogy a Twitter az ostrom után több mint 70 ezer olyan felhasználói oldalt törölt, amelyeknek közük lehetett hozzájuk.

Az elmúlt hónapokban a QAnon és Trump szinte összenőttek. Az elnök gyűlésein mindig ott voltak a QAnon-trikósok és zászlóvivők, Trump hívei pedig a mozgalom tagjait hősökként tisztelték.

Maga az elnök ritkán állt ki nyíltan a QAnon mellett, amelyet a hatóságok egyre gyakrabban hoztak kapcsolatba valóságos erőszakos cselekményekkel. Amikor augusztusban megkérdezték tőle, hogy mit szól összeesküvés-elméletükhöz, Trump azt felelte: „Csak annyit tudok róluk, hogy nagyon szeretnek engem.”

Amikor Trump a híveit Washingtonba hívta tüntetni január 6-ára („Vad dolog lesz ott lenni”– tweetelte), azt a QAnon-hívők cselekvésre való felszólításként értelmezték.

Közéjük tartozott a 34 éves georgiai Rosanne Boyland is, aki azért utazott a fővárosba, hogy, mint azt Facebook-posztjában írta, az elnök mellett legyen „életben tartva a harcot”, és hogy beteljesítsék a Q által ígért „megváltást.”

Boyland ott volt, amikor Trump a Fehér Ház mellett összegyűlt híveit felszólította, hogy induljanak el a Capitolium felé, és arra biztatta őket, hogy „pokoli módon küzdjenek”. A fiatal nő meghalt az ostromban, akárcsak a 35 éves kaliforniai Ashli Babbitt, aki korábban a légierőnél szolgált.

Mindketten a QAnon hívei voltak, és a többiek immár a mozgalom mártírjainak tekintik őket. A Capitolium ostroma óta pedig a QAnon népszerűbb, mint valaha.

A Gab nevű közösségi portálon egy QAnon-csoport létszáma több mint 40 ezerrel nőtt. A titkos üzenetküldő oldalon, a Telegramon pedig egy 12 ezer fős csatorna fóruma egyszerűen lefagyott a túlterheltség miatt.

De a paranoiás összeesküvés-elmélet hatással van magára a republikánus pártra is.

Két republikánus képviselőnő, a georgiai Marjorie Taylor Greene és a coloradói Lauren Boebert nyíltan támogatja őket, mások pedig előszeretettel használják a jelszavaikat a közösségi médiában, annak ellenére, hogy az FBI már korábban nemzetbiztonsági kockázatot jelentő szervezetnek nyilvánította a mozgalmat.

Bár az ország nagy része, köztük vezető republikánusok, felháborodásuknak adtak hangot a Capitolium ostroma kapcsán, egészen más narratíva működik abban a párhuzamos online univerzumban, amely Trump elnöksége körül alakult ki.

A mozgalom hívei az ostromról szóló posztjaikban és videóikban arról számoltak be, hogy „megerősítette őket a főszerep, amelyet a hősük ellenségei ellen vívott harcban játszottak”, és voltak, akik úgy vélekedtek, hogy Biden és más demokrata párti vezetők hamarosan börtönbe kerülnek. Egy QAnon-hívő így írt a Twitteren: „Ez volt a legkevesebb, amit tehettünk”.

Mások szerint az egész egy Trump lejáratására megszervezett akció volt, és a résztvevői az igazi áldozatok. Thomas McInerney, a légierő nyugalmazott tábornoka egyenesen a baloldali Antifa mozgalmat tette felelőssé az ostromért, mások a Black Lives Matter aktivistáit sejtik a háttérben.

A Washington Post szerint Joe Biden számára hosszú távú kihívást jelent a QAnon, ami egész biztosan nem hagy fel kampányával, amit a demokratikus kormányzás és a koronavírus megfékezésével kapcsolatos intézkedések, például a tömeges oltás ellen folytat

És a mozgalmat hatékonyan használhatja fel Trump is.

Bár az elnök az ostrom másnapján bejelentette, hogy január 20-án átadja a hatalmat, és akadtak olyan QAnon-tagok, akik ebben a „végső árulást” látták, mások szerint ez csupán Trump „kódolt üzenete” volt, és a hatalomátadás nem a Biden-adminisztráció hivatalba lépését jelenti, hanem egy katonai kormányzás azonnali bevezetését Michael Flynn, Trump első nemzetbiztonsági tanácsadója vezetésével.

Trump már elnökként is képes volt magát kívülállónak beállítani, aki titokzatos ellenségek ellen harcol. Ez a retorika csak fokozódhat, amikor valóban kikerül a Fehér Házból.

Úgy tűnik, a mozgalom is tovább radikalizálódik. Túlélési kézikönyvek, lőfegyverek és elszigeteltségben végezhető edzések leírásai jelentek meg a fórumaikon. A Telegram egyik csatornáján pedig 3D-s nyomtatóval kinyomtatható fegyveralkatrészeket hirdettek, és mellé posztolták a Twitter, a Facebook, a Google és az Apple központjának címét.

A várható zűrzavarra utal az a YouTube-on és más videó-megosztó oldalakon terjedő videó is, amelyben egy Trump-beszédekből összevágott montázsban Biden beiktatására Washingtonba hívnak mindenkit, és „pánikot” ígérnek. A hatóságok ezúttal komolyan veszik a figyelmeztető jeleket, és a rendőrség mellett a Nemzeti Gárda több mint 15 ezer katonáját is kivezényelték a rend fenntartására.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Majdnem összeverte a dühös tömeg az Emirates alkalmazottait” – Beszámoló egy magyartól, aki 20 órán át a dubaji reptéren ragadt
Egy minden bizonnyal mesterségesen előidézett vihar miatt kaotikus állapotok alakultak ki, teljesen megbénult a közlekedés. Olyanok is akadtak, akik négy napon át vesztegeltek a reptéren, mire felszállt a gépük.
Láng Dávid - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Volt kollégánk, Csákvári Péter egy hackerversenyre utazott az Emirátusokba, amit egy jachton rendeztek meg. Az eredetileg tervezett kezdési időpont előtti este viszont nem várt fejlemények történtek.

„A főszervező felső körökből kapott tájékoztatást arról, hogy este 8-kor elkezd esni az eső, és 24 órán keresztül vihar lesz. Ez az illető hozzátette azt is, hogy generált viharról van szó, amit felhővetéses technikával idéznek elő.”

Erre korábban mindig büszkék voltak, most azonban, hogy ekkora káosz lett belőle, Péter szerint már tagadják, hogy bármi közük van hozzá, sőt büntetés is jár érte, ha valaki ezt mondja. „Pedig az intenzitásából ítélve egyértelmű, hogy emberi beavatkozás állt mögötte” – teszi hozzá.

Azzal egyébként alapvetően nem lenne baj, ha esik az eső, az igazi problémát az okozta, hogy nem tudott elfolyni, mert a homokkő nem ereszti át a vizet.

Magát a vihart kollégánk a 62. emeletről nézte végig, elmondása szerint „kegyetlenül durva volt”, az egész felhőkarcoló beázott. És ő még szerencsésnek mondhatta magát, egy másik szállodában lakó ismerőse egy teljes napig áram nélkül volt, el se lehetett őt érni. Végül csónakkal menekítették ki és helyezték át máshová.

Voltak olyan utcák, ahol derékig vagy egyenesen fejmagasságig ért a víz, de mivel Dubajban szinte mindenkinek van legalább egy, vagy inkább több terepjárója, a helyieknek ez pont nem okozott akkora nehézséget. A taxiközlekedés viszont teljesen leállt, a metrók és a villamosok se közlekedtek, tehát a turisták már közel se mondhatták ennyire szerencsésnek magukat.

„A rendezvényt áttették egy nappal későbbre és rendben lement, hiszen eleve vizen volt. Az igazi problémák másnap kezdődtek, amikor realizáltam, hogy még mindig nincs közlekedés, nekem viszont ki kellene jutnom a 30 kilométerre lévő reptérre. Be is pánikoltam teljesen.”

Végül úgy sikerült taxit fognia, hogy a bőröndjére állva kiugrott az autópályára, aminek hatására megállt neki valaki. A sofőr egyébként megnyugtatta, hogy más is csinált már ilyet. A reptérre kiérve aztán kiderült számára, hogy akiket ott ért a vihar, azok azóta is ott vesztegelnek, ekkor már harmadik napja.

„Két gépnyi magyar torlódott fel, elképesztő idegállapotban volt mindenki. Kicsit a Terminál című filmhez hasonlított a helyzet, ráadásul információt se kaptunk senkitől. Amint megjelent valaki Emirates-egyenruhában, azonnal egész tömeg rohanta le, kezdte el rángatni és üvöltözni vele, szóval gyorsan el is tűntek mindig.”

Nagyjából félóránként csúsztatták egyre későbbre a gépek indulási idejét, ez ment 20 órán keresztül. Étel- és italkuponokat ugyan kaptak, de idővel a vendéglátóhelyek készletei is elkezdtek kifogyni.

Egészen szürreális szituációk is adódtak: „Egyszer átírták a gépünket a tel-avivi gépre, majd amikor mindenki felhördült, visszaírták Budapestre. Ekkor viszont az Izraelbe tartók akadtak ki nagyon, úgyhogy végül újra átírták Tel-Avivra, mondván, hogy nagyon kiabáltak, menjenek ők. Ezután viszont a magyarok is majdnem összeverték őket.”

A gépek egyébként rendelkezésre álltak, inkább a személyzet hiányával volt probléma, a fenti esetben is őket rakták át végül a Tel-Avivba tartó járatra. Ezután újabb 6 órán át tartó várakozás következett az éjszaka közepén – aludni a legtöbben egy percet se tudtak –, mígnem ma reggel 8-kor egyszer csak felkiáltott valaki, hogy „B2-es kapu!” Erre már csak szkeptikusan legyintettek, de tényleg ott állt a gép, sőt, személyzet is volt hozzá.

„Amikor megbizonyosodtunk róla, hogy nem viccelnek, mindenki elkezdett tapsolni és ordibálni örömében.”

Végül délután fél 4 körül landoltak Budapesten. Bár időjárás okozta késés esetén általában vis maiorra hivatkozva megtagadják a légitársaságok a kártérítést, Péter szerint ebben az esetben ez az érv aligha fog megállni.

„Nem lehet vis maior egy olyan vihar a sivatag közepén, ami 4 nappal később is megbénítja a közlekedést, szóval mindenképpen rámegyünk egy csoportos perre.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk