Őrsi Gergely: Négymilliárd forintos elvonás a kormány karácsonyi ajándéka a II. kerületnek
„A kormány karácsonyi ajándéka a II. kerületnek - több mint 4 milliárd forintot vonnak el városrészünktől” - írta a került 2026-ra várható szolidaritási hozzájárulásának mérékéről Őrsi Gergely a Facbookon, ahol egy diagrammal is szemléltette az évről évre meredeken növekvő elvonásokat. A polgármester hozzátette, hogy „a szolidaritási hozzájárulás Budán 2019 óta a 15-szörösére emelték”.
A szolidaritási hozzájárulás 2025-ös mértékét egy februári kormányrendelet rögzítette. E szerint az országos elvonás ebben az évben meghaladja a 360 milliárd forintot, amiből Budapestre több mint 89 milliárd forint jut. A kormányzati indoklás szerint a tehetősebb települések befizetései a gyengébb adóerő-képességű önkormányzatokat segítik.
„Így viszont mindössze annyi látszik, hogy a II. kerületiek adóforintjait felhasználva a kerülettől elvont forrásokkal tömködik be a központi költségvetésen tátongó lyukakat, aminek következtében a helyi adó nem helyben hasznosul.” Őrsi hangsúlyozta, hogy bár a hivatkozási alap továbbra is a szegényebb települések segítése, ezt szerinte egyre nehezebb elhinni, mivel állítása szerint évek óta nem tudni, hol hasznosul a II. kerületiek által befizetett hozzájárulás.
Forrás: Őrsi Gergely Facebook-oldalaA hozzájárulás mértéke és jogszerűsége miatt a főváros több pert is indított. 2025 elején a Fővárosi Törvényszék jogerősen megállapította, hogy a kormány 2023-ban jogellenesen vont le mintegy 28,3 milliárd forintot Budapesttől, és a kamatok is visszajárnak. Az ügyben felülvizsgálati eljárás indult a Kúrián. A II. kerület külön is kezdeményezte a befizetett összegek felhasználásának tételes, nyilvános elszámolását, és egy őszi, 439 milliós elvonást is jogi úton támadott meg.