SZEMPONT
A Rovatból

„A kleptokratikus rendszerben az elnök a keresztapa” – repedések a Putyin-család sérthetetlennek vélt védőburkán

Feltárulnak az orosz maffiaállam összefonódásai, a szálak szerte Európában felsejlenek.


Az orosz-ukrán háború és Vlagyimir Putyin belső köreihez tartozók elleni nyugati szankciók kapcsán egyre több részlet lát napvilágot az orosz diktátor családjáról, akik már régóta hatalmának első számú haszonélvezői.

A New York Times egészen 2008-ig megy vissza, amikor az orosz elnök nagy barátja, Silvio Berlusconi akkori kormányfő Szardínia szigeti luxusrezidenciájának, a Villa Certosának vendége volt.

Itt töltötte a nyarat bőséges vásárlásokkal és hajókirándulásokkal Putyin két huszonéves lánya, de kilétüket a legszigorúbban titokban tartották. A család védelme egészen az ukrajnai invázióig jól működött, azóta azonban ez a páncél töredezni látszik.

Az első repedés azonban éppen 14 évvel ezelőtt A Villa Certosában tartott közös sajtókonferencián következett be, amikor Natalja Melikova, a Nyezaviszimaja Gazeta munkatársa rákérdezett egy néhány nappal korábban megjelent hírre, mely szerint Putyin 25 év után titokban elvált feleségétől. A jól értesült Moszkovszkij Korreszpongyent azt is tudni vélte, hogy az elnök beleszeretett az akkor 25 éves Alina Kabajeva ritmikus gimnasztika olimpiai bajnokba.

Putyin ingerülten elutasította a feltételezéseket, Berlusconi pedig kezével géppisztolyt utánozva nézett Melikovára, mire vendége, akit több újságíró meggyilkoltatásával vádoltak, kínosan mosolygott. Néhány nappal később a Korreszpongyent „pénzügyi okokra” hivatkozva megszűnt. Mindez nem meglepő annak fényében, hogy az egykori KGB-tiszt lányainak életét nemzetbiztonsági ügynek tekinti.

Putyinnak hivatalosan két lánya született az első házasságából, de független orosz és meg nem erősített nemzetközi sajtóértesülések szerint további négy gyermeke lehet két másik nőtől. Még elismert lányait is annyira rejtegeti, hogy fel ne ismerjék őket a moszkvai utcákon. Első felesége is, akit egyes életrajzírói szerint azért vett el, hogy beléphessen a nőtleneket elutasító KGB-be, gyakorlatilag eltűnt, még mielőtt elváltak volna.

Az idén márciusban Luganó egy oroszok által felvásárolt villanegyedében petíció kezdett terjedni, amelyben követelték Kabajeva hazatoloncolását. A helyiek arról suttognak, hogy az egykori bajnoknő, akit egyenesen Eva Braunhoz, Hitler szeretőjéhez hasonlították, egy tóra néző zöld üvegpalotában él szigorú testőrség őrizetében. Továbbá a nő állítólag a luganói Szent Anna kórházban szülte meg 2015-ben ikreit, akik itt is járnak iskolába. Kabajevát és a gyerekeket azonban senki sem látta. Egy Monte Carlo-i luxusépület lakói egy másik szeretőről és egy másik gyermekről véltek fotókat látni. Ezek a rejtélyes történetek kapóra jönnek azoknak, akik le akarják rombolni a családi értékeket védő Putyin imázsát, és azoknak is, akik az orosz elnök gazdagságát, férfiasságát akarják alátámasztani. Így látja ezt Nyina Hruscsova, a New York-i New School külügyi tanszékének professzora is, aki szerint Putyin egyszerre megszállottan rejtőzködő és exhibicionista, mint a Nyugat által lefestett „szupergonosz”.

Alina Kabajeva
A néhai szovjet pártfőtitkár, Nyikita Hruscsov dédunokája szerint Putyinra jellemző a Kreml tipikus bizánci világnézete, és mint Sztálin, szívesen terjeszt igazsággal vegyített mítoszokat. Mindazonáltal az egyértelműnek tűnik, hogy Putyin családi köre nagy haszonélvezője annak a kleptokratikus rendszernek, amelyben az elnök a keresztapa, oligarcha alvezérei pedig pénz, jól jövedelmező állások vagy luxusvillák formájában róják le tiszteletüket

Ezen az évtizedeken keresztül áthatolhatatlannak látszó védőburkon most rést ütöttek a szankciók. Az Egyesült Államok által áprilisban bejelentett büntetőintézkedések közvetlenül érintették Putyin két lányát. Ők Washington szerint az orosz hadiipart támogatják és több milliárd dollárt kapnak olyan pénzalapokba, amelyeket Putyin közvetlenül felügyel. Az amerikai kormány Kabajeva szankcionálását is fontolóra vette, de ettől az utolsó pillanatban elálltak.

A szakértők szerint az intézkedések inkább üzenetértékűek voltak, hogy értésére adják Putyinnak: agressziójával átlépett egy határt és hogy az ő magánbirodalma sem sérthetetlen.

A Putyin-szálak Hollandiában is felbukkannak. Nemrégiben egy Amszterdam melletti telken tüntettek Putyin ellen, idősebbik lányának, Maria Voroncovának üzenve. Ennek háttere, hogy a földterületet az a Jorrit Faassen vásárolta meg, aki egy ideig Maria férje volt, és gyermekének apja. Maria sosem volt túl népszerű Hollandiában, és a helyzet különösen feszültté vált 2014-ben, amikor oroszbarát szakadárok lelőtték Ukrajna felett a maláj légitársaság Amsterdamból induló gépét, rajta 200 holland állampolgárral. Számos holland polgármester követelte akkor Voroncova kitoloncolását, most ez az ügy új dimenziót nyert. A Follow the Money holland oknyomozó lapnak sikerült elérnie Oroszországban Faassent, aki tagadta, hogy valaha is férje lett volna Voroncovának. Azóta a lap munkatársainak nem működnek a telefonjai, sőt, a cikk egyik szerzőjének egy moszkvai szerverről feltörték az e-mail fiókját.

Jorrit Faassen

Ennél sokkal nagyobb port vert fel, hogy egy Danny Pleizer nevű holland népdalénekes elmesélte fellépését Faassen és Voroncova 2008-as lakodalmán, amelyet Hollandia egyik legelőkelőbb helyén tartottak. A vőlegényt régóta ismerte, a menyasszonyról viszont nem is sejtette, hogy Putyin lánya. Mint ahogyan a násznép sem, bár Faassent, aki 2006-ban Moszkvába költözött üzleti okokból, haverjai gyakran cukkolták azzal, valójában gazdag orosz lányokra vadászik az orosz főváros klubjaiban. Maria szülei természetesen nem voltak ott a lakodalomban. Faassen unokatestvére, Casper, elismert képzőművész, később többször találkozott Mariával, aki még néhány képet is rendelt tőle, de ő sem volt tisztában a nő valódi személyazonosságával.

2010-ben azonban az orosz Novoje Vremja arról számolt be, hogy Jorritot, aki akkor egy orosz tanácsadó cég munkatársa volt, az utcán verték meg az egyik legmenőbb bankár, Matvej Urin testőrei, akik nem tudták, kivel van dolguk. Urin hamarosan elvesztette bankengedélyét, testőreit pedig lecsukták. Később Faassen hivatalosan a Gazprombank alkalmazottja lett.

Caspar elmondta, hogy unokatestvére nagy orosz üzlet lehetőségét csillantotta fel előtte, de addigra már egyre több pletyka keringett Maria családi hátteréről, és a művész, aki amúgy is utálta Putyint, úgy döntött, hogy távol tartja magát a pártól. Hollandiai lakhelyükön, Voorschootenben azonban sokaknak feltűntek, az egykori szomszédok utólag rájöttek, hogy Maria hasonlít az apjára és egy kisfiúra is emlékeztek. Szergej Roldugin csellóművész, akit Putyin tett dúsgazdaggá, egyben Maria keresztapja, egy interjúban elmondta, hogy a gyermek 2012-ben született. Öt évvel később Putyin az Oliver Stone-nak adott interjúban maga is elismerte nagyapaságát. A kisváros néhány lakójának meggyőződése, hogy Putyin meg is látogatta azóta unokáját.

Maria 2014-ben, mint a törpenövés specialistája alapítványt hozott létre Elfa-Endo néven az ilyen betegségekben szenvedő gyermekek számára. Legnagyobb támogatója az állami Alfa Bank volt, amelyet azóta szankciókkal sújtottak. Ez súlyosan érintette őt.

Független orosz médiumok áprilisi jelentése szerint elvált Faassentől, és egybekelt egy orosz férfival, aki a Novatek gázvállalatnál kapott munkát. Ennek a cégnek az igazgatótanácsába került be nemrégiben Gennagyij Timcsenko oligarcha, akit gyakran a Putyin-család kijárójaként emlegetnek, és aki szintén a szankcionáltak listáján szerepel.

Az érintettek ezúttal sem nyilatkoztak.

Putyin hatalomra jutásától kezdve a család védelmezőjének szerepében tetszelgett. 2001-ben megjelent hivatalos életrajzában elmesélte, hogy meztelenül mentette ki dácsájuk égő szaunájából szeretteit, és hogy ez a baleset mennyire megviselte a lányokat, akik szinte minden kincsüket e házban tartották. A tűz kapcsán derül ki, hogy kisebbik lánya, Kátya volt a „legfegyelmezettebb”, mert amint apja azt kiáltotta, hogy „mindenki hagyja el a házat”, ő azonnal elindult kifelé, anélkül, hogy bármit kérdezett volna. Valószínűleg Kátya, azaz Katyerina Tyihonova az, aki erősebben kötődik Putyin érdekköréhez. Úgy tudni, 2013 februárjában ment férjhez Kirill Salamovhoz, Nyikolaj Salamov fiához, aki Putyin közeli barátja és az Orosz Bank egyik fő részvényese.

Katyerina és Kirill Salamov

A Meduza és más orosz független médiumok 2020-ban szerezték meg az e-mailben küldött esküvői meghívót Mariának, Jorritnak és a fiúknak. A szertartást egy fedett jégcsarnokban tartották és az alkalomból felépítettek egy orosz makettfalut. Katyerina maga kiváló akrobatikus rock and roll táncos volt, aki partnerével még világversenyeken is részt vett. Az egyik versenybíró szerint mindenki tudta, hogy Putyin lánya, de sosem érzett nyomást, hogy emiatt magasabb pontszámot kellene neki adni. Katyerina az egyik nagy, Svájcban székelő szövetség alelnöke is lett, de 2015-ben már apósával vett részt a davosi gazdasági fórumon. Közben az Innopratika kutatóintézet vezetője lett, amelyet fiatal tudósok támogatására hoztak létre, és amelyet részben a Rosznyeft állami olajcég pénzelt.

A Reuters közben kiderítette, hogy az Innopratika igazgatótanácsa tele volt Putyin bizalmas embereivel és volt KGB-tisztekkel, akik közül többükkel együtt szolgált Drezdában az 1980-as években. 2014-ben Katyerina rektorhelyettesként felügyelte a moszkvai állami egyetem 1,7 milliárd dolláros bővítését. Ez idő alatt férje vagyona szépen gyarapodott: Kirill Salamov 3 milliárd dollár értékű részvényt vett Tyimcsenkótól a legnagyobb orosz olajvállalatban, és ugyancsak Tyimcsenkótól vettek meg egy tengerparti villát a franciaországi Biarritzban.

2018-ban Katyerinát egy orosz tévéműsorban úgy mutatták be, mint az Innopraktika igazgatóját és a moszkvai állami egyetem komplex rendszereket tanulmányozó matematikai intézetének igazgatóhelyettesét. E funkciói miatt helyezte az Egyesült Államok szankciók alá, mint az orosz hadiipar támogatóját. Ugyancsak szankció alá esik Salamov is, akitől Katyerina négy évvel ezelőtt elvált, és a Bloomberg információi szerint 2 milliárd dolláros vagyonon osztoztak.

Putyin és "titkos lánya", Lujza

Vannak más nők is Putyin életében. Például a 19 éves Jelizaveta Krivonogih aki több tízezer követőt szerzett az Instagramon azzal, hogy elterjesztette, "köze van Putyinhoz". Lujza több interjúban is hangsúlyozta, hogy nagyon hasonlít Putyinhoz, és hogyha egyszer az elnök ott állna előtte, megkérdezné tőle: „Miért?" A háború miatt azonban hívei ellene fordultak, és oldala gyorsan el is tűnt.

Egyébként Lujza anyja, a 47 éves Szvetlana egykori szentpétervári takarítónő, aki a Putyinhoz fűződő állítólagos viszonynak köszönhetően valóságos ingatlanbárónő lett, és igazgatótanácsi tag Putyin személyes bankjában, a Rosszijában. A 2021-ben az offshore cégekről kiszivárgott Pandora-akták néven ismert több millió dokumentum között szerepelt Szvetlana is. Vagyonát 105 millió dollárra becsülték, benne egy Monte Carlo-i lakással a nagyhercegség nevezetes kaszinójának tőszomszédságában. Az épület lakosai állítják, hogy sosem látták sem őt, sem a lányát, a portás szerint nem is laknak ott.

Maria Pevsih, az Alekszej Navalnij orosz ellenzéki által létrehozott korrupcióellenes alapítvány vezetője biztos abban, hogy Putyinnak születtek gyermekei a szeretőitől, és azok luxuskörülmények között élnek külföldön. Erre utal az is, hogy a Gazprom egyik alvállalata milyen fényűző lakásokat adott Moszkvában Kabajeva és Krivonogih anyjának. Április 22-én Putyin új szeretője, egyes beszámolók szerint Kabajevával együtt megjelentek a hazafias indíttatású Alina tornafesztiválon, hogy támogatásukról biztosítsák az Ukrajna elleni inváziót. Nem mellesleg az egykori tornásznő tanácsadói minőségben tagja a Nemzeti Médiacsoportnak, amelynek vezetője egy nagyhatalmú oligarcha, Jurij Kovalcsuk. Így lesz teljes a putyini „családi kör”. Amelyet azonban már nem védenek hétpecsétes titkok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Hadházy Ákos a NER-luxizásról: Olyan emberektől is kapok képeket, akik elvileg közel állnak ezekhez a körökhöz, mégis őszintén felháborítja őket, amit látnak
Ha nem lenne Matolcsyné vagy Rogán Antal feleségei, esetleg Ráhel, akkor eszébe sem jutna, hogy létezik Birkin táska - mondja a független képviselő, aki szerint a célja nem a hergelés, hanem annak bemutatása, mit is jelentenek az ellopott milliárdok.
Fischer Gábor - szmo.hu
2025. július 10.



400 ezres borjúbőr Church's cipő, 1 milliós Dolce & Gabbana nadrág, 5 milliós Cartier nyaklánc, 29 milliós Cartier óra, 120 milliós Hermès Birkin táska... Sorozatosan mér csapásokat a NER-világ ékszerekkel és luxuscikkekkel kirakott világára Hadházy Ákos.

De miért szaporodtak meg ennyire ezek a fotók? Honnan jönnek a képek? Miért van egyre nagyobb visszhangjuk? És hogyan reagálnak a szereplők? A NER-luxizás tanulságairól beszélgettünk.

– Újabb és újabb posztokat tesz közzé, amelyekben különböző NER-közeli szereplők ruházatát, ékszereit, kiegészítőit vizsgálja. Akad köztük néhány igazán figyelemre méltó darab is, és az biztos, hogy egyik sem olcsó. Miként lehet ezek nyomára bukkanni, és hogyan lehet ezeket beárazni?

– Skrabski Fruzsina, aki Novák Katalin szakértői bizottságának tagja volt, egyszer kiírta, hogy ha nem lennék én, akkor ő nem is értené ezeket a luxusmárkákat, sőt, talán nem is tudná, hogy léteznek ilyenek. Magamról is ezt kell mondanom:

ha nem lenne Matolcsyné, vagy Rogán Antal feleségei, esetleg Ráhel, akkor eszembe sem jutna, hogy léteznek ilyen táskák vagy papucsok.

Természetesen nem vagyok ezek szakértője. Például azt sem tudtam, hogy létezik olyan, hogy Birkin táska.

– De akkor hogy találja meg ezeket?

– Elolvasom a nekem küldött üzeneteket. Szerencsére nagyon sokan megtisztelnek azzal, hogy elküldik a véleményüket, információikat. Vannak honfitársaink, akik figyelemmel követik a hölgyek és olykor urak saját maguk által posztolt Instagram- vagy Facebook-bejegyzéseit, és akik tényleg értenek ezekhez a kiegészítőkhöz. Ők hívják fel a figyelmemet ezekre, és ők küldik el a fotókat is.

Ma már vannak képfelismerő szolgáltatások, így ellenőrizni is tudom az információkat.

Ráadásul gyakran mellékelik a linkeket is, amelyek alapján meggyőződhetek róla, hogy az adott darab tényleg annyiba kerül.

– Annak idején, talán a 2010-es évek közepén Habony Árpád táskája volt az első ilyen megdöbbentő eset, de az talán csak pár százezer forintos tétel volt. Azóta viszont jócskán más a szint a NER-es luxusholmik piacán...

– Különösen annak fényében, hogy a Fidesz annak idején támadta az előző kormányt, mondván, hogy luxuskormány. Ehhez képest most ez tényleg visszás. Persze minden alkalommal el kell mondanom: nem az a baj, ha valaki gazdag. Az viszont már problémás, ha ezzel hivalkodik, az ízléstelen és helytelen. De ami igazán visszatetsző, az az, hogy

olyanok hivalkodnak a vagyonukkal, akik ezt a vagyont nyilvánvalóan a politikai kapcsolataiknak köszönhetik.

És még valami: korábban is posztoltam hasonló tartalmakat, és azoknak is volt visszhangja, de messze nem akkora, mint most. Ez azt mutatja, hogy talán van egyfajta változás a levegőben, egyre többen döbbennek rá, hogy ez így nincs rendben. Valószínűleg ez összefügg azzal is, hogy az általános életszínvonal nem emelkedik, sőt, inkább csökken, a magyar gazdaságot sokkal mélyebben érintette a válság, mint azokat az országokat, ahol kompetens, demokratikusan működő kormányok vannak.

– Úgy tűnik, két dolog mozgatja meg igazán az embereket. Az egyik az infláció, a napi megélhetés költségei, a másik pedig ezek a fényűző javak. Ami a kettő felett van, például a több százmilliárdos vagyonok, az már túl elvont számukra. Könnyebb felfogni egy egymillió forintos nadrágot Mészáros Lőrinc feleségén, mint 1400 milliárd forintot a család zsebében.

– Szokták mondani, hogy hergelem az embereket, de szeretném, ha megértenék, mit jelentenek azok az ellopott milliárdok, amelyekről régóta beszélek. Ezek a „néhány milliós” papucsok, táskák, ruhák jobban megragadják az emberek figyelmét, mert kézzelfoghatóbbak. Az ellopott milliárdokat nehezebb felfogni, mert azok olyan nagyságrendek, amelyekhez nem vagyunk hozzászokva.

Matolcsy feleségének Birkin táskáit, vagy azokat a lakásokat, luxusvillákat, amiket bemutattam, valóban könnyebb megérteni, mint azt a több százmilliárd forintot, amit az adófizetői pénzekből kisíboltak.

Rendszert kell váltani. Tudni kell ezekről. A rendszerváltásnak ma nem azt kellene jelentenie, hogy visszatérünk a kommunizmushoz vagy a szocializmushoz, hanem azt, hogy legyen következménye a dolgoknak. Az ellopott állami százmilliárdoknak, ezermilliárdoknak is következménye kell, hogy legyen.

– Lázár János tavasszal honosította meg a „luxizás” kifejezést a politikában. Mintha összebeszéltek volna...

– Valószínűleg nem ez volt a szándéka, de úgy gondoltam, ha már szóba hozta, akkor menjünk rá erre a témára. Ez egy véletlennek tűnő, de mégis helyes kommunikációs fogás lehetett a részéről.

– Nem gondolja, hogy Lázár ezzel a húzással ki akarta fogni a szelet az ön vitorlájából?

– Nem volt világos akkor sem, és most sem az, miért hozta ezt szóba. A Fidesznél ritkán történik bármi véletlenül. És ami véletlennek tűnik, az sem biztos, hogy az. Az is lehet, hogy Lázár saját magát akarta ezzel fényezni, de az is, hogy a kritikusabb fideszes szavazókat akarta megszólítani. Most sem vagyok biztos benne, hogy eljutunk oda, mint a kínai kommunista párt, amely időnként példát statuál, ha nő az elégedetlenség. Lehet, hogy ez annak volt az előjele, de nem látjuk a folytatást.

Nem tűnik úgy, hogy Mészáros Lőrinc ideje lejárt volna, és Matolcsyt sem vonták felelősségre.

Az igaz, hogy a kis Matolcsy Dubaiba távozott, az apjáról viszont nem tudunk biztosat, de lehet valóságalapja annak, hogy amnesztiát kaptak.

– Amióta közöl divat- és ékszerposztokat, tapasztalt valamit? Rejtőzködőbbek lettek a NER szereplői? Visszafogottabbak?

– Vannak jelei annak, hogy egyesek próbálnak óvatosabbak lenni. Csakhogy ezek a képek el vannak mentve. Egyébként olyan emberektől is kapok képeket, akik elvileg közel állnak ezekhez a körökhöz, mégis őszintén felháborítja őket, amit látnak.

– Ez új fejlemény, hogy szivárogtatnak, hiszen korábban a rezsim egy zárt rendszer volt.

– Korábban is előfordult, én akkor is közöltem ilyen képeket. Csak akkor nem volt akkora visszhangja. Sok esetben nem is tudom név szerint, hogy kitől származnak a képek. Ez mutatja, hogy nem arról van szó, hogy valaki jó pontot akar szerezni egy esetleges új hatalomnál. Egyszerűen még azokat is felháborítják ezek a dolgok, akik benne vannak ebben a közegben.

– Itt a nyár, indulnak a jachtok a Földközi-tengeren. Vagy lehet, hogy idén mégiscsak megfogadják Gulyás Gergely tanácsát, hogy „kevesebb yacht, több szerénység”?

– A yachtokról nem tudok, de ha megnézzük, hogy Mészáros Lőrinc hogyan utazott New Yorkba meccset nézni, hogyan repült magánhelikopterrel a reptérre, és milyen luxusszállodában szállt meg (abban, ahol Kevin a „Reszkessetek, betörők!”-ből is megszállt), az nem arra utal, hogy megértették volna, mi a probléma. Vagy ott van Mészáros Andrea, aki „fanyalgókról” beszélt, miközben

ötmilliós nyakláncban jelentette be, hogy 200 millió forintot osztanak szét nyaralási támogatásként.

Az, hogy ezt egy 850 ezer forintos szoknyában tette, nem éppen szerénységre vall.

– Próbálta már kiszámítani, hogy mondjuk a Matolcsy család ökológiai lábnyomát hogyan lehetne „ledolgozni”? Hány éven át kellene nekem például PET palackot gyűjteni és tömegközlekedéssel járnom és komposztálnom, hogy lenullázzam azt, amit ők elhasználnak egy kéthetes nyaralás alatt?

– Ez nagyon nehéz, de amikor ilyen összegekről beszélünk, érdemes kiszámolni, hogy egy átlagos bérrel hány ezer évig kellene dolgozni, hogy valaki ilyen vagyonhoz jusson. Ilyenkor nagyon tanulságos történelmi párhuzamokat lehet levonni.

– Van még „tartalékban” ilyen képe vagy története? Mikor jön ki az új anyag?

– Lehet, hogy már a héten kiteszünk egy újabbat.

– Azt mondta, „kiteszünk”. Többes számban. Hányan dolgoznak ezen?

– Van egy kis stábom, akik segítenek a munkában. Például az árak ellenőrzésében, mert ahogy mondtam, nem vagyok ezek szakértője. Néha magam is megdöbbenek, és megkérem a kollégákat, hogy nézzenek utána. Sajnos a legtöbbször kiderül: az ár tényleg annyi.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
Török Gábor a jövő évi választásról: Reménytelen lesz majd elmagyaráznom azoknak, akik csak annyit olvasnak, hogy szerintem a Fidesz nyer jövőre
A politikai elemző egy több szempontot figyelembe vevő értékelés után árulja el, hogy mit gondol, ki és milyen arányban nyerhet a 2026-os választáson.


Török Gábor a közösségi oldalán közzétett egy többféle szempontot elemző előrejelzést arról, hogy mi várható szerinte a 2026-os választáson. A politikai elemző szerint azonban a jelenlegi információkat vette alapul, és ezekből vont le következtetéseket. Arra is felhívta a figyelmet, hogy mindezek folyamatosan változnak majd, ezért a prognózisát rendszeresen frissíteni kell majd.

Azt írta:

"Miután az előző posztban arról írtam, hogy a politikai elemzés és az előrejelzés milyen viszonyban állnak egymással, és hogy utóbbit - számos ok miatt - nem érdemes igazán komolyan venni, most mégis előállok egy prognózissal.

Ez az előrejelzés azonban - bár bizonyára sokaknak ez lesz csak fontos vagy érdekes - nem arról szól, hogy ki nyeri meg a következő választást, hanem arról, hogy mit tudunk ma a helyzetről, és ez alapján mi látszik valószínűnek.

Nem a végkövetkeztetéssel érdemes tehát vitatkozni, mert az tényleg szubjektív és bizonytalan, hanem azzal, hogy mi számíthat és ami számíthat, ott ma mit látunk.

Ez tehát egy pillanatkép, amit mondjuk havonta érdemes lesz majd frissíteni, annak fényében, ami már addigra mögöttünk lesz. Jó hír: ahogy haladunk majd előre az időben, egyre okosabbak leszünk, hiszen ami ma beláthatatlan jövő, akkor már politikai tudás lesz.

Majd hozzátette:

"Mindezt persze nehéz - vagyis reménytelen - lesz majd elmagyaráznom azoknak, akik csak annyit olvasnak, hogy szerintem a Fidesz nyer jövőre, de ez pont egy olyan szépsége/élvezete az elemző szakmának, amit kár lenne kihagyni."

Török szerint bár a TISZA Párt jelenleg vezet, és ha most lenne a választás, akkor több szavazatot kaphatnának, de a jövő évi választásig még sok minden befolyásolja a végeredményt. Többek között a jelöltek személye, a kommunikáció, a propagandára költhető keret, a gazdasági helyzet, és a még hátralévő időszakban kiosztható pénzek is. Mindezeket figyelembe véve úgy látja, hogy a Fidesznek van esélye a nyerésre. Azt is megírta, mi kellene ahhoz, hogy a TISZA Párt legyen a nyerő.

Részletek itt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Három napja áram nélkül Pomázon: olvadozó mélyhűtők, csend, romantikus vacsora gyertyafénynél
A postás, mint régen, felkiabál a házaknál, ahova levél érkezett. Három betonoszlopot is kidöntött a szél, várni kellett a speciális munkagépekre, majd arra, hogy megkössön a beton. A polgármester szerint van tanulság, amit érdemes levonni.
Fischer Gábor - szmo.hu
2025. július 11.



„Ha áram van, minden van” – így szólt a kilencvenes évek egyik hirdetése. De mi van, ha nincs? A pomázi Erkel Ferenc, Liszt Ferenc és Kodály Zoltán utcában hétfőn ment el az áram, és csütörtök délutánig sem jött vissza.

Az utcák csendesek, ahogy egy kertvároshoz illik. Ha nem tudnám, hogy itt már harmadik napja ez a helyzet, semmi sem tűnne fel. Szülők sétáltatják gyermekeiket, nyugdíjasok beszélgetnek a házak előtt. Máshol éppen autót szerelnek a ház előtt. Nyugalom van, szinte idilli. Persze, amikor szóba kerül az áramszünet, kiderül, már nagyon várják, hogy vége legyen a nomád életnek.

A legtöbben ki sem merik nyitni a fagyasztót, reménykedve abban, hogy a hőszigetelése még tartja a hűvösséget, és talán nem romlanak meg a benne tárolt ételek.

Azért némi kétségem támad, hogy több mint 72 óra után mi lehet a hűtőkben, az a néhány centis hőszigetelés ekkora csodákra nem képes, de nem akarom elkeseríteni beszélgetőtársaimat.

Egy nyugdíjas nő mesél a viharról: az utcában is fákat csavart ki, a szomszédja most is darabolja az udvarán, szerencsére az épületekben nem esett kár. Előkerültek a gyertyák, és várnak, más nem is tudnak csinálni. Két férfi a garázsuk előtt szerel egy Skodát. Éppen a vége felé járnak. Megkérdem, hogyan tudnak dolgozni áram nélkül? Kiderül, hogy akkumulátoros szerszámaik vannak, szerencsére a lámpa is akkuval megy, és fel is volt töltve. Amúgy a szerelésnek lassan a végére érnek, kell az autó, az idősebb férfi azzal jár dolgozni. Ott tudja tölteni a telefonját.

A postás csengő híján felkiabál a házakba – meséli nevetve, könyékig olajosan. Rákérdezek, hogyan tud így megfürdeni, mielőtt dolgozni indul? Van még egy kicsi meleg víz a bojlerban, takarékoskodnak, de ha elfogy, marad a hideg víz.

Odébb, egy másik garázs előtt fiatal nő takarít éppen. Megszólítom. Kiderül, a 13 éves lánya éppen táborban van, így hát az otthoni kalandtáborból kimaradt. Az áramszünet romantikus oldaláról mesél.

Esténként gyertyafényes vacsorát rendeznek a férjével, nincs zaj, nincsenek ingerek, internet sincs, közösségi média sincs, lelassult és elnyugodott minden.

„De íme, itt jő” - mintha egy színdarab lenne, megérkezik a férje egy nagy csokor vörös rózsával. Átadja a feleségének, megölelik egymást. Nem tudom nem megkérdezni, hogy a romantikus vacsoráknak köszönhető-e a csokor, de nem – szerinte neki van a legcsodálatosabb felesége, egyébként is hozott volna most neki. Home office-ban dolgozna, de pont erre a hétre vett ki szabadságot, nincs izgulás tehát emiatt sem.

A garázsok előtt kisebb aggregátor, valaki innen oldja meg az áramellátását, nyilván korlátozottan. Amikor le akarom fényképezni a készüléket, az emeletről rám kiabálnak, hogy nincsen ehhez jogom. Hiába magyarázom, hogy nem a tolvaj, hanem az újságíró vagyok, nem sikerül meggyőznöm a lekiabálót.

Sokkal barátságosabb egy idős asszony. Számára az áramszünet a mindenki által említett hűtőgondok mellett leginkább a tévé hiányát jelenti, ami nem is fog megoldódni egyhamar.

Az áram ugyan visszajön most már talán hamarosan, de a szintén leszakadt kommunikációs kábeleket csak később kötik vissza, az nem az áramszolgáltató feladata.

Az utca végében most is dolgoznak: előbb az oszlopot kell felállítani, utána az áramszolgáltató vezetékeit helyezik rá vissza, és csak utána jöhetnek a társbérlők: a televíziós és internetszolgáltatók.

Pomáz polgármesterével, Leidinger István azt mondja, hogy összesen kilenc helyen volt áramkimaradás a településen, egy 20 kilovoltos vezeték szakadása miatt. Ezekből mára már csak a zeneszerzőkről elnevezett utcák maradtak. Ott ugyanis két villanyoszlopot is kidöntött a szél, tehát a helyi vezeték is elszakadt. És itt jön a nagy gond: a villanyoszlop visszahelyezésekor betonozásra is szükség van.

A beton elvileg 28 nap alatt köt meg teljesen, a szilárdsága 50 százalékát is csak három nap után éri el.

Megfelelő adalékokkal ezen lehet valamennyit gyorsítani. Végül szárazbetonnal és megfelelő eljárással sikerült ezt pár napra rövidíteni. Ha sikerül az oszlopot körbebetonozni, és az stabil lesz, akkor lehet szó arról, hogy a vezetékekkel biztonságosan megterheljék az oszlopot. Ezt eldönteni, hogy mikor lehetséges, a szakemberek dolga.

És hogy mik a tanulságok?

„A 112-es rendszer gyakorlatilag összeomlott, és telefonálni nem lehetett, a telekommunikációs rendszerek összeomlottak, ha hétfőn 15 és 19 óra között valakinek mentőt kellett volna hívni vagy kigyulladt volna a háza valakinek villámcsapás következtében, nem tudott volna segítséget hívni” - mondja a polgármester. Emellett szerinte a tűzoltóság kommunikációja is összeomlott, az úgynevezett EDR-rendszer, amit használnak, az sem működött.

A legkritikusabb órákban az a megoldás maradt, hogy az embereknek be kellett sétálni a tűzoltóságra segítséget kérni.

További tanulság az, hogy a gallyazásokat akár lakossági tiltakozások ellenére is el kell végezni, nem szabad hagyni, hogy a távvezetékeket a fák veszélyeztessék. Vannak jogszabályok, szabályok, amik előírják, hogy mekkora védőtávolságot kell biztosítani az adott vezetékek körül, ahova nem ültethető fa, hogy a szolgáltatás zavartalanul tudjon működni. Ha ez nincs meg, akkor történik az, ami most történt.

Arra a kérdésemre, hogy lesz-e erre pénz, a polgármester annyit tudott mondani, hogy „jó kérdés”.

„Nem tudom még, hogy honnan, de erre pénzt kell fordítanunk, és át kell gondolnunk a védelmi struktúrát.”

A polgármester szerint itt lakosságnak is van feladata: villamos vezetékek alá ne ültessenek fákat, mert annak bizony ilyen következményei lehetnek.

Rákérdezek arra is, hogy az események után összeülnek-e a településvezető kollégákkal és a katasztrófavédelemmel, hogy átbeszéljék a tapasztalatokat, amire a polgármester egy vallomással válaszol.

„Előző életemben tűzoltóparancsnok voltam, és minden olyan nagyobb esemény után, ami hozott tanulságokat, én mindig készítettem egy összefoglaló jelentést javaslatokkal, hogy mit kellene átgondolni. Ugyanezt fogom csinálni, és ezt természetesen el fogjuk küldeni a Belügyminisztérium felé, a kormányzat felé, mert ezekkel bizony foglalkozni kell.”

Vissza az Erkel utcába: a kanyaron túl munkagépek. Már éppen levonulóban vannak. Áll az oszlop, a vezetékek is felkerültek már. Ezek szerint kellőképpen megkötött a beton. Néhány utcabeli kérdezgeti a szakembereket: mikor lesz készen a vezeték? Készen vannak, ők már végeztek – hangzik a válasz –, most már az E.ON dolga, hogy visszakapcsolja a vezetéket. Még nagyon sok helyen dolgoznak ezek a brigádok, tehát arra még várni kell egy kicsikét.

Az új oszlop mellett a földön fekszik a kettétört régi. A földön darabokban a televíziós kábelek. Még sok idő, amíg minden helyreáll Pomázon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Fotók: Fagyoskodva indult az EFOTT - gumicsizmában, kabátban buliztak a sárban a fesztiválozók
A lenge nyári szettek egyelőre a táskákban várják, hogy előkerülhessenek, a fesztivál első napján ugyanis még érezhető volt az utóbbi napok időjárása.


A lehűlés közepén, szerdán indult a 2025-ös EFOTT Fesztivál a Velencei-tónál. A tipikus, rövid, lenge fesztiválos szettek viszont egyelőre még a táskák alján maradtak.

A sukorói fesztivál első napján ugyanis még érezhető volt az előző napok időjárása: júliushoz képes elképesztően hideg volt, kellett bizony a hosszúnadrág, a pulcsi, a kabát, sőt még a gumicsizma is, hiszen napok óta esett már.

A hangulat azért visszahozott némi nyári életérzést, bulizni ugyanis így is lehetett, ráadásul a jelmezes fesztiválozók is örülhettek, hiszen legalább nem sültek meg a különféle szettekben. A Mikulás-jelmez pedig még találó is volt.

Mutatjuk fotósunk, Nagy Bogi képeit az első napról:


Link másolása
KÖVESS MINKET: