SZEMPONT
A Rovatból

A KATA-mészárlás volt az utolsó csepp a döntésemben, hogy végleg elhagyom az országot

Huszonöt éve hallgatom, hogy szebb lesz, jobb lesz, kiszámíthatóbb lesz. És közben egyre szarabb. Elég volt, egy életem van, húzok innen. Vélemény.


Szinte látom lelki szemeim előtt a szemöldökfelhúzós, dacos fanyalgókat: menjél csak, neked semmi se jó, az ilyen ide nem is kell, nem vagy magyar, nem vagy hazafi, húzzál padlót mosni valami müncheni McDonald’s-ba!

Két diplomás, angolul felsőfokon beszélő értelmiségiként hányszor hallottam én ezt már! Megkapták a tanárok, hogy „húzzanak, ha nem elég nekik a nyári, három hónapos, »fizetett henyélés«, meg a napi 4-5 óra munka.” Megkapták az egészségügyisek: „mit pattognak, az orvosoknak most ugrott egekbe a fizetése, a többi is tartja a markát a hálapénzért, azt hiszik, máshol kolbászból van?”. Megkapták a pályakezdő fiatalok – körülbelül minden szakmában –, hogy „kitaníttattuk őket a drága adónkból, mi, magyarok, kap babavárót meg SZJA-mentességet, a jóisten ölibe ilyen dolga nem lesz, aztán elhúz a hanyatló nyugatra? Hazaáruló!” Megkapták az államigazgatásban dolgozók, akik „egész nap kávézgatnak az irodáikban, pénteken már nyomukat se látni, egy hivatalban se lehet elintézni semmit, és amúgy is mindegyik csókos, púp a hátunkon, menjenek!”

Huszonöt éve nézem, ahogy ezek a „henyélő, hálapénzért ácsingózó, hálátlan, hazaáruló, kávézgató” emberek szépen, sorban csomagolják a bőröndjeiket, számolják fel a lakásukat (ha egyáltalán van nekik, aki nem örököl, vagy kap a szüleitől, egy életen át nincs esélye sajátra), átölelik az itt maradó szüleiket, öregjeiket – és elmennek.

Mára már a barátaim körülbelül fele kint van. A nem hivatalos számítások szerint az elmúlt évtized alatt megközelítőleg egymillióan döntöttek úgy, hogy nem akarnak itt élni. Minden tizedik magyar.

Hát... Hamarosan én is közéjük fogok tartozni. A rendszerváltás után pár évvel kezdtem el dolgozni. Jellemző, hogy már huszonévesen BT-be kényszerítettek, amit aztán pár évre rá alig bírtam felszámolni, mert átvert a könyvelőm, én nem értettem hozzá, milliós ÁFA- meg TB tartozásom volt. A szüleim vettek fel kölcsönt, hogy kihúzzák a bajból a huszonéves, bölcsész gyereküket.

Aztán voltam közszolga. Évekig csak sima szerződéssel, mert nem volt szabad köztisztviselői hely. Nem, nem kávézgattam, hanem iszonyatos mennyiségű szakmai háttéranyagot, sajtóközlönyt, felkészítő szöveget meg beszédtervezetet írtam a „nagy embereknek”, akkor, kb. húsz évvel ezelőtt nettó 117 ezer forintért. Persze a nagy emberek akkor is milliókat tettek zsebre, mi meg, a „serpák”, ahogy hívtuk magunkat, elvégeztük helyettük, vagy legalábbis a kezük alá a munka oroszlánrészét. Aztán évek múlva nagy nehezen kineveztek, tíz éve már lett nettó kettőötvenem meg egy kis cafetériám, de bizony ezért nem egy estét ültem végig az irodában, nyolcig-kilencig pötyögve a határidős anyagokat, bámulva a sötétben egyetlenként világító monitort. Olykor csak én voltam az egész épületben, meg a porta biztonsági szolgálata.

Tanítottam is. Egyszer. Három hónapig. Ez pár éve volt, szerettem volna az eredeti pályámon dolgozni végre, gyerekekkel foglalkozni, oktatni. Akkor már lassan húsz éves munkaviszonnyal nettó 194 ezer forint volt a hivatalos bértábla szerinti fizetésem. Mert ugye a BT-t, meg az ilyen-olyan, barkácsolt munkaszerződéseket nem számították bele. A nyugdíjba sem fogják. Tanárként három hónapig bírtam, a belváros egyik legjobb általános iskolájában. Akkor adtam fel, amikor egy gyerek teljes erejéből az osztálytársához vágott egy nagy, nehéz, fémvázas széket, én eléugrottam, és csak a csodán múlt, hogy nem talált el, és nem nyúltam ki ott, helyben. És ez egy sima napközi volt.

Javaslom a tanárok “henyélős” munkáját fricskázóknak, hogy töltsenek el egyszer egy napot BÁRMELYIK, magyar általános iskolában. Garantálom, hogy a magyarok istenét ott fogják megismerni, nem a templomban.

Négy évvel ezelőtt aztán úgy döntöttem: elég volt a bújtatott munkaviszonyokból, a megalázó fizetésekből, amelyekből hónapról hónapra ugyan meg lehetett élni, főként úgy, hogy elváltam és nem született gyerekem, de előrébb jutni, félretenni, idősebb napjaimra öngondoskodni... na, az a rózsaszín álom kategória maradt. Úgy döntöttem, a szabadpiacon adom el, amit tudok. KATÁ-s lettem. Reklámcégeknek, online lapoknak írtam, egy EU-s oktatási alapítványnak vállaltam angol nyelvű PR-munkákat, szövegírást, webszerkesztést. Minden ügyfelemet én szereztem, többnyire otthonról dolgoztam, a saját laptopomról, saját árammal, wifi-vel, évről évre előre kellett gondolkodnom, kilépnem a középszar, de biztos munkaviszony melegéből, a konfortzónámból.

Ha nem dolgoztam, egy fillért se kaptam, ha szabadságot adtam magamnak, akkor se kerestem semmit. Nagyon más élet volt, de a magam ura voltam, én kértem meg az árát a munkámnak (mondjuk még így se fizettek agyon), nem kellett ordítozó főnököktől rettegni meg gazsulálni. Nem szedtem össze sokat, a havi 280-300 már örömünnepnek számított. De tiszta bevétel volt, leadózott, az online rendszeren át a NAV felé tökéletesen átlátható munka- és életforma.

Ennek lett vége most. Adózási év közben, keddről szerdára, megkötött, éves keretszerződések kellős közepébe belepacsálva. Mivel a munkám természetéből adódóan kizárólag cégeknek dolgoztam, nekem szeptembertől annyi.

És negyvenesként, huszonöt év lavírozás után a magyar munkaerőpiac kusza, kiszámíthatatlan, rögtönzés-szagú és kiszolgáltatott világában végleg megszületett bennem az egyébként valahol mélyen már érlelődő döntés: el innen. Van még közel két „munkás” évtizedem. Nyugalomban szeretném eltölteni. Egy olyan helyen, ahol merészelhetek legalább egy-két évre előre tervezni, ahol annyi pénzt keresek, amiből legalább idősebb napjaimra megúszom az éhenhalást. Ahol nem kapok gyomorfekélyt az idegtől, ahol urambocsá még az a ritkán tapasztalt érzés is elkaphat, hogy ha odateszem magam, ha nem büdös a munka, akkor megbecsülnek.

Kiadtam a lakásomat (a szüleim vették még diploma után, magamtól nem futotta volna rá), a testvéreméknél húztam meg magam, és az EU álláskereső portálján belevágtam a kutatásba. Jelenleg 4 millió állás van fent, nekem gyakorlatilag bármelyik ország jó, bár van, ahová szívesebben mennék. Angolul már kitöltöttem a jelentkezési egyenformulát, a CV-t, vannak külön EU-s álláskeresési tanácsadók is, akik e-mailben mindenben segítenek. Nem vágyom magasröptű, topmenedzser munkára, sőt. De egy darabig a padlófelmosással is bőven beérem, egy-két év után úgyis előbbre jutok. Ismerem magam, menni fog.

Nem lesz könnyű, és nincsenek illúzióim. Dolgozni mindenhol kell. De ebből, itt elég volt. Egy életem van. Szeretem Magyarországot, de két és fél évtized után úgy érzem, nem tudok itt méltón élni/megélni.

Egy életem van. Húzok innen.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Puskás Peti: Megöltetek ismét egy gyermeket, tönkretettetek egy családot
Az énekes nagyon keményen nekiment azoknak, akik gyorshajtás miatt baleseteznek, illetve részegen vagy bedrogozva autóba ülnek. Posztja Sallai Nóra fiának halála kapcsán született meg.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, nem élte túl súlyos autóbalesetüket Sallai Nóra kisfia. A színésznő ötéves gyerekének, Bendének a halálhíre hétfőn érkezett, 10 nappal azután, hogy autójukba egy gyorsan hajtó BMW csapódott bele.

Az eset ismét rávilágított arra is, hogy milyen sok problémát okoznak a gyorshajtók – még akkor is, ha a kameraképek alapján az életveszélyes sérüléseket szenvedett Sallai Nóra sem biztos, hogy elég körültekintően hajtott ki a keresztutcából.

Puskás Peti a Facebookon fakadt ki az eset kapcsán.

„Megöltetek ismét egy gyermeket. Tönkretettetek egy családot. Nem ismerlek titeket, de hányszor gyászoltunk már, hányszor kellett olvasni, hogy emberek halnak meg értelmetlenül”

– írja posztjában az énekes.

Majd úgy folytatja: „pedig semmi mást nem csináltak, csak ugyanazt mint mindennap: tartottak haza gyalog, vártak a buszmegállóban, bicikliztek át a hídon, ültek együtt az autóban, lehet, zenét hallgattak, meséltek a napjukról egymásnak, majd véget ért minden.”

„Azért mert részegek vagytok, be vagytok drogozva, mert versenyeztek, mert villogni akartok, mert faszgyökerek vagytok, majd lesztek gyilkosok, mert nincs mit szépíteni, azok vagytok.”

Hozzáteszi: „Sallai Nóra a kolléganőm. Amióta olvastam mi történt, nem telt el nap, hogy ne gondoltam volna rájuk. Ne imádkoztam volna, hogy felépüljenek...nem tudom ezek után mit lehet mondani.”

Az énekes posztjában szigorítást is szeretne elérni azokkal szemben, akik potenciálisan hasonló balesetet okozhatnak: „Csak annyit tudok, hogy ezt a többesszámot üzenem mindenkinek, aki hisztizik, miért lehet csak ennyivel meg annyival menni, miért kell lassítani az autóforgalmat, miért nem szabad egy sör után beülni, miért tilos bedrogozva, akár csak beszívva is beülni, miért gyűlöletes a versenyzés az utakon, miért undorító, amikor letolsz másokat az utakon, majd büntetőfékezel... és legfőképpen üzenem azoknak a közszereplő ismerőseimnek, akik azzal villognak, mekkorát gyorsul az új státuszszimbólum, akik liveoznak, miközben a városban baszatják, és hát tudom jól, hogy ittasan-bekokózva szálltok be a kocsitokba, mert abban bíztok, hogy híresek vagytok, ezért nektek szabad, hogy ezekért a halálokért ti is hibásak vagytok mind.”

„Ha a lelkiismeretetek nem is , a súlyos szigorítások talán változtatnának rajtatok”

– írja bejegyzése végén Puskás Peti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
„Hogy tele a gatya, abban biztos vagyok” - ilyen volt Magyar Péter MTVA előtti tüntetése
A tüntetésen felszólalt Nagy Ervin, Bruti és Hadházy Ákos is, Magyar Péter pedig a propagandamédia bojkottálására szólított fel mindenkit a beszédében.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. október 06.



Szombat délután Magyar Péter az MTVA Kunigunda útjánál található épülete előtt rendezett tüntetést a propaganda ellen. A Tisza Párt elnöke azt követelte, hogy hívják be a köztévé élő műsorába.

A tüntetésen felszólalt Nagy Ervin, Bruti és Hadházy Ákos is, Magyar Péter pedig a propagandamédia bojkottálására szólított fel mindenkit a beszédében.

Ott voltunk a helyszínen, és megkérdeztük az embereket arról, hogy mikor előzheti meg a Tisza Párt a Fideszt népszerűségben. Többen azt mondták, hogy ez egy éven belül megtörténhet.

Itt a videó.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Lázár úr, ez milyen társadalmi egyeztetés?” - úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy meg sem várták a szakmai véleményeket
A Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség alelnöke szerint már a társadalmi egyeztetés utolsó napján megjelent a kész rendelet a Magyar Közlönyben. A szakmai szervezet szerint az erkélynapelemek teljes tiltása értelmetlen, de több másik új szabályt sem értenek.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. október 07.



Teljesen váratlanul betiltotta az erkélynapelemeket Lázár János minisztériuma, méghozzá úgy, hogy az erről szóló rendelet már a társadalmi egyeztetés utolsó napján megjelent a Magyar Közlönyben.

Szilágyi László, a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség alelnöke az autójából bejelentkezve, felháborodott hangulatú videóban tiltakozott. Azt mondta, csak véletlenül találták meg a jogszabály tervezetét a minisztérium oldalán, és ők be is küldték a javaslataikat, de hiába. "Lázár úr, miért nem lehetett erről konzultálni? Ez milyen társadalmi egyeztetés? Kivel egyeztetnek? El sem olvasták a levelünket, amit küldtünk! Legalább másnap hozták volna ki a jogszabályt" - mondta. A rendeletben egyébként sok más új szabály is van, például a parkolókban ezentúl csak a terület 30%-a fölé helyezhető napelem, a napelemeket ezentúl "geometrikus alakzatban" kell feltenni a tetőre, és mezőgazdasági területek fölé nem telepíthetőek. Szilágyi Lászlóval beszélgettünk.

– Mi az, ami ennyire kiborította?

– Az, hogy múlt hétfő éjfélig lehetett beadni társadalmi egyeztetésre a javaslatokat egy jogszabályváltozás kapcsán, ami már aznap megjelent a Magyar Közlönyben, a szeptember 30-i számban. Le sem zárult még az észrevételek beadásának a határideje, de már kihozták a kész szabályt. Ezzel megcsúfolták a társadalmi egyeztetés intézményét.

– Máskor egyeztetnek?

– Vannak azért olyan fórumok, aminek tagjai vagyunk, és ott részt veszünk egyeztetéseken, de sokszor más esetben is a Magyar Közlönyből értesülünk olyan jogszabályokról, melyek a mi területünket érintik. Pedig mindig igyekszünk részt venni minden hivatalosan meghirdetett fórumon, és segíteni. Sokszor a jogszabályok értelmezésével is meg kell küzdenünk. Gyakran mind jogászok, mind szakemberek nem egyértelműen értik azt, hogy mi a jogalkotói szándék. Ilyenkor viszont hozzánk fordulnak az emberek, vagy a sajtó képviselői, hogy magyarázzuk meg. Például közel fél évig, a szaldó kérdése sem volt tisztázott, hogy marad-e, vagy nem, kinek hogy lesz,

aztán egyszer csak Tiktok videóban egy strandról jelentkezett be a miniszter, és mondta el, hogy mi az ő értelmezése, amiről nagyon hamar kiderült, hogy mégsem úgy lesz.

Nagyon-nagyon nehéz ez a fajta szakmai kommunikáció.

– A korábbi esetekben, amikor társadalmi egyeztetés volt, átmentek az önök javaslatai?

– Amikor reagáltak valamire, az akkor volt, amikor sajtónyilvánosságot kapott a felháborodásunk. A sima szakmai úton folytatott konzultációink nem mennek tovább, azonban, ha a sajtó támogatásával társadalmi nyomás kerül a jogalkotóra, akkor szoktak hozzánk fordulni. Jelen pillanatban is zajlanak tárgyalásaink. Például az RRF pályázat kapcsán, most már több mint egy éve tárgyalunk a Miniszterelnökség helyettes államtitkárával, aki illetékes a pályázatok kapcsán, ezen a téren folyamatos, jól működő kommunikáció van, és az ügyek is, még ha lassan is, de mennek előre. Ezt a pozitív példát is azért mondom, hogy ne csak az elmarasztalást mondjam.

– Mit is tartalmaz ez a sebtében kijött rendelet?

– Mielőtt még belemegyünk a részletekbe, annyit azért el kell, hogy mondjak, hogy miután az autóval félreálltam, hogy a megdöbbenésemnek hangot adjak, hogy kijött a közlönyben a rendelet, mielőtt lezáródott volna a társadalmi egyeztetés, elolvastam. Azt tapasztaltam, hogy néhány olyan pontot, amit a hétvégén mi kritizáltunk, kivettek. Például azt, hogy sövényt kell építeni ezért, hogy az utcáról ne legyen látható a földre telepített napelem.

– Mi a helyzet az erkélynapelemekkel?

Az erkélynapelemek teljes tiltásával nem tudunk szakmailag egyetérteni, nem megalapozott a teljes tiltás, de mielőtt erről beszélnék erről, muszáj definiáljuk egy kicsit ezt a terméket, mert nem mindenki ugyanazt érti alatta. A napelemet az erkélyre ugyanúgy, mint a ház tetejére, hagyományos módon, szolgáltatói engedélyeztetésekkel, villamosmérnöki tervekkel, felelős műszaki ellenőrzéssel eddig is fel lehetett Magyarországon szerelni, csak végig kellett csinálni a hagyományos háztartási méretű kiserőművekre vonatkozó, vagy akár nagyobb erőműveknél is a hatályos szabályrendet.

Például a győri kórháznak végig napelemeket szereltek fel a korlátaira. Az üvegkorlát helyére, mivel eleve úgy volt tervezve, napelem kerülhetett be.

Tehát ez egy nagyon jól működő lehetőség volt, ha valaki a tetőnél tovább szeretett volna menni, és még nagyobb felületet akart volna energiatermelésre használni, akkor be tudta vonni az erkélyt is. A másik definíció pedig, ami elsősorban Nyugat-Európában, Ausztriában, Németországban támogatott és szabályozott, az úgynevezett balkon solar, erkélynapelem. Ez egy plug and play rendszer, amit dobozban akár a közeli boltban meg lehet vásárolni, és mindenféle engedélyeztetés, műszaki terv nélkül a végfelhasználók egy tartószerkezettel rögzítik az erkélyükre, és egyszerűen bedugják a konnektorba, és elkezd termelni. Egy mikroinverter van ebben a kis rendszerben, rá tud segíteni. Bár a fogyasztásnak csak egy töredék részét, de meg tudja termelni egy 800 wattos panellel. Tudomásom szerint utólagosan csak be kell regisztrálni, le kell jelenteni, de nem kell engedélyt kérni, és nem kell sok pénzt rákölteni. Ennek egyébként a lehetősége Magyarországon eddig sem volt adott, viszont ezzel kapcsolatban folytattunk már tárgyalásokat, egyeztetéseket, hogy ennek a lehetőségét a nyugat-európai példához hasonlóan Magyarországon is megteremtsük, elsősorban a társadalmi igény miatt. Nos, ezzel a rendelettel semmiféle különbséget nem tettek, hanem

egy mondatban gyakorlatilag betiltották.

Ráadásul nem is az Energiaügyi Minisztérium, akihez szerintem ennek tartoznia kéne, hanem az Építési és Közlekedési Minisztérium. Feltételezem, hogy építészeti vagy valamilyen látványprobléma miatt, de igazából nem tudom pontosan, mert nem történt egyeztetés a szakmában, nem tudom, hogy pontosan mi volt a jogalkotói szándék. Szerintem egyöntetű tiltás helyett szakmai elvek melletti kompromisszumos szabályozásra lenne szükség, és nem mondom, hogy mindenhol lehet erkélyre napelemeket szerelni, de ahol van erre lehetőség, akkor azt miért kell tiltani?

– Az talán érthető, ha egy műemléki épületre nem engedélyezik...

– Igen, de egy modern új társasházra, amit most terveznek, és be van tervezve mondjuk 500 négyzetméter üveg panel az erkélyre, ahelyett simán lehetne fekete szolár panel, véleményem szerint még esztétikusabb is lehet az az épület.

– Mi van még, ami problematikus lehet a szabályozásban?

– Például azt rendeli el, hogy „geometrikus szabályrendszer szerint kell felrakni a napelemeket”. Ez sem teljesen világos nekem, mit értünk pontosan ezalatt? Szabályos négyzetnek kell lenni, vagy szabályos téglalap formára kell kihozni?

Azzal egyetértek, hogy törekedjünk mindig a kivitelezésnél az esztétikumra, de vannak olyan extrém esetek, amikor még két panelt fel kell raknunk, ami lehet, hogy kilóg a téglalap formájából, de úgy fér el a tetőn.

Itt van továbbá a parkolók szabályozása. A nagy parkolókban egyre elfogadottabb, és külföldön kifejezetten támogatott megoldás, az úgynevezett carportoknak az elhelyezése, amikor az autók felett az árnyékoló napelemből készül. Miközben az autókat árnyékolja a parkolóban, közben elektromos áramot termel. Ezt most úgy korlátozták, hogy

30 százaléknál nem lehet több a napelemek aránya.

Ezt sem tudjuk, hogy pontosan miért. Feltételezzük, hogy valamilyen zöldesítés a célja, hogy több zöld növény legyen.

– Leírja a rendelet, hogy a zöldítés a cél?

– Nem. És mivel nem volt szakmai konzultáció, nem tudom pontosan. Mindenesetre, ha csak annyit nézek, hogy 30 százalékát engedik napelemmel lefedni, az azt jelenti, hogy 70 százalékában a parkoló autók felett nem lehet napelemet telepíteni. Ez szerintem a napelemek szemszögéből nézve mindenképpen hátrányos rendelet. Aztán, van egy nagyon érdekes fejlesztés jó néhány éve a világon, ez pedig az agrovoltaics vagy agrosolar. Ez azt jelenti, hogy mezőgazdasági területek fölé tesznek egy speciális tartószerkezettel a termések felé egy napelemes árnyékolót. Ezt kifejezetten olyan növényeknél fejlesztették ki, aminek nem tesz jót a tűző nap, és félárnyékra van szüksége. Tudomásom szerint ilyen mondjuk a padlizsán vagy a málna, aminek kifejezetten jót tesz, ha van egy kicsi árnyék felette, és ezeket az árnyékokat napelemekkel oldják meg.

Magyarországon is indultak ilyen projektek, amiket szintén egy tollvonással áthúztak, mert mezőgazdasági területen nem lehet napelemet építeni.

Azt gondolom, hogy ebben az ügyben is szakmai konzultációt kellene folytatni, mert nem az a célja a napelemeseknek sem, hogy a kukorica helyett napelemek legyenek a mezőn, de az, hogy bizonyos területeken, ahol ez még segíti is a termelést, ott miért ne lehetne öngondoskodással, energiatermeléssel összekötni a kettőt? Ezt kifejezetten egy szép, szakmai területek közötti közös együttműködésnek, előremutató, önfenntartó gondolkodásnak találom, és ezt is most ezzel a rendelettel áthúzták, miközben inkább ilyen fejlesztésekre lenne szükség az országban.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter a Fővárosi Közgyűlés első napjáról: Ettől el vagyunk szokva, ez a normális demokrácia
Összeült az új testület, az első nap pedig máris maratonira sikerült. Van, amiben sikerült megegyezni, van, amiben nincsenek megegyezések.


Ahogy arról tegnap beszámoltunk, megalakult a Fővárosi Közgyűlés, amit a várakozásnak megfelelően hatalmas óriási érdeklődés övezett.

A sajtótömegben ott voltak a Szeretlek Magyarország munkatársai is. Így tanúi lehettünk annak, ahogy Karácsony Gergely leteszi újabb főpolgármesteri esküjét, ahogy Szentkirályi Alexandra továbbra is a hatalmi paktumok elharapózásától fél, vagy épp ahogy Magyar Péter arról beszél: a budapesti városházán valódi demokratikus viszonyok érvényesülnek.

Kameránk előtt Vitézy Dávid elmondta:

azt szeretné, ha azok a jogkörök, amik korábban automatikusan a főpolgármesterhez kerültek, most visszakerüljenek a közgyűléshez.

Videónk a Fővárosi Közgyűlés első napjáról

Korábbi híreink az első napról itt találhatóak:


Link másolása
KÖVESS MINKET: