„A járványügyet nehogy már politikusokra, katonákra bízzuk” - egy svéd professzor elmagyarázza, miért gondolkodnak másképp a járványról
Svédországban teljesen máshogy vették fel a harcot a koronavírus-járvánnyal, mint a világ többi részén. Az összes európai ország közül a náluk a leglazábbak a koronavírus miatti korlátozások. Korábban egy ott élő magyar mesélte el nekünk, mit gondol erről.
Az Alapblognak pedig most a Göteborgi Egyetem néplélektannal, médiával és politikával foglalkozó professzora, Bengt Johansson beszélt a kialakult helyzetről.
Svédországban a politika tulajdonképpen visszavonult, a mindennapi élet pedig a szakértők és a nép szövetsége alapján zajlik a járvány idején. Számunkra nem is igazán érthető, sőt inkább megdöbbentő ez a hozzáállás. Bengt Johansson szerint viszont a svédeknek az okozott sokkhatást, hogy egyedül maradtak.
"A múlt hónap elején a megkérdezett svédek hetven százaléka bizonyosra vette, hogy a dánok, a norvégok, a finnek, és nemcsak az északi népek, hanem nagyjából mindenütt Európában, főleg a fejlett demokráciákban a mienkéhez hasonló hozzáállás fog érvényesülni. Mind a mai napig – magamat is beleértve – a svédek többsége nem érti, hogy a világ szinte minden más országában nem úgy bánnak a közvéleménnyel vírus ügyben, mint nálunk"
- fogalmazott a professzor.
Az Alapblog kitér rá, hogy a világ országaiban pont az a nézet terjed, hogy Svédországban hagyják meghalni az embereket. A környező országok közül ugyanis a svédeknél a legmagasabb a halálozások száma. Bengt Johansson ugyanakkor rámutat, hogy ennek ellenére sem "lázadtak fel" az emberek amellett, hogy mindenkinek otthon kellene maradnia.
A professzor szerint csak az szül vitákat náluk, hogy miért halnak meg olyan sokan az idősotthonokban. Ugyanis, mint mondja, nem a kórházakban kezelt fertőzöttek, hanem az idősek, azon belül is főként az idősotthonok lakói halnak meg nagyobb számban Svédországban, mint a környező országokban. A médiában és a politikában is ez jelenleg a leginkább tárgyalt téma.
Bengt Johansson arról is mesélt, hogy Svédországban a járvány elejétől kezdve teljesen máshogy zajlottak a dolgok. A jobboldali, radikális jobboldali politikusokon kívül senki nem emelte fel a szavát az elkülönítés, a karantén mellett - emlékeztettet a professzor.
"Amit svéd modellnek és svéd stratégiának neveznek az – ellentétben azzal, amit a nemzetközi médiában leginkább olvasni – nem arról szól, hogy az embereket a vírus negligálására bíztatták. Ellenkezőleg, február végétől arról szól a média, hogy súlyos járvány fenyeget, a címlapsztorikban horrortörténeteket is megírtak"
- fogalmaz Bengt Johansson, aki szerint ezek a horrortörténeket inkább pedagógiai jelentőséggel bírtak.
"Inkább azt erősítették az emberekben, hogy „mi jobban csináljuk, mint másutt” és felnőttnek kell tekinteni az embereket. A média szerepe politikai jelentőségűvé ott válik, ahol a politika irányít. Nos, a svéd megoldásnak az a lényege, és mi itt ezt vártuk volna el minden demokráciától – hogy a járványügyet nehogy már politikusokra, katonákra bízzuk. Az első pillanattól kezdve kétség sem fért hozzá, hogy a virológusok, a járványügyisek és az orvosok kezébe adjuk sorsunk irányítását, ugyanis nyilvánvalóan, hivatásuknál fogva, ők értenek a témához és számukra a legnagyobb elismerést a járvánnyal szembeni eredményesség fogja jelenteni"
- mondja a professzor, aki szerint a világ számos országában a "szakértőket sakkban tartja a politika, a hatalom és a média.
"Sakkban tartja őket a népet, annak értelmét, értelmességét lenéző magatartás. A járványhoz – nagy csalódásunkra – csaknem mindenütt felülről irányítottan nyúltak hozzá. Nálunk alulról- a nép és a szakértők tulajdonképpen szövetséget kötöttek"
- fogalmaz Bengt Johansson.
A professzor szerint Svédországban a mindennapi életben ugyanazokat az óvintézkedéseket követik, mint a többi olyan országban, ahol mindezt felülről vezették be. Ugyanakkor azzal a különbséggel, hogy náluk csakis a szakemberek szólnak érdemben az emberekhez, nem pedig politikusok vagy újságírók.