SZEMPONT
A Rovatból

A demokráciát sosem szabad adottságként kezelni, bármikor elveszíthetjük

Gondolatok a közép-európai régió politikai helyzetéről.


Bár az illiberalizmus igazi zászlóshajója Magyarország, a közép-európai régió több országában is hatalomra kerültek olyan illiberális kormányok, amelyek megbetegítették a rendszerváltás óta így-úgy kiépült demokratikus államot.

Ezeket a kormányokat ugyanúgy a választópolgárok választották Magyarországon, mint Lengyelországban, de ők is válthatják azt le, mint történt az Horvátországban.

“Hirtelen jött, de nem váratlanul, mert a 2010-2014 között kiépült, azóta megszilárdult rendszerből logikusan következnek az ehhez hasonló törvények. Az illiberális demokráciáknak sajátja, hogy a hatalomnak ki kell szorítania a vele szemben kritikus véleményeket.”

Így értékelte a Stop Soros kampány nyomán benyújtott újabb civil-ellenes törvényjavaslatot az ezzel leginkább megcélzott két civil szervezet, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Magyar Helsinki Bizottság egy szerda esti pódiumbeszélgetés felütéseként, ahol a közép-európai demokráciák illiberális fordulatáról beszélgettek a régió több emberi jogi civil szervezetének képviselői.

A törvénnyel a kormány még messzebbre menne a tavaly júniusban a parlamenten keresztülvitt civil-listázásnál, és az adatszolgáltatás mellett a külföldről kapott támogatásának 25 százalékát követeli a “migrációt segítő” civil szervezetektől, valamint a határ körzetéből is kitiltaná őket.

A szerdai beszélgetés apropóját egy frissen publikált jelentés adta, ami az illiberális állam kiépülésének állomásait veszi végig Lengyelországban, Magyarországon, Horvátországban és Szerbiában. A Magyarországot képviselő TASZ és a Magyar Helsinki Bizottság mellett horvát és lengyel szervezetek munkatársai beszéltek arról, náluk hogy indult sorvadásnak az alkotmányosság és a jogállamiság a hatalomra kerülő illiberális kormányok munkája nyomán.

Lengyel párhuzam

“Mikor már azt hittük, hogy Lengyelország végigjárta a demokratikus fejlődés útját, és már az utolsó rubrikákat is kipipáltuk volna egy liberális demokrácia kelléklistáján, akkor jött a 2015 őszi országgyűlési választás, és felrázott minket:

a demokráciát sosem szabad adottságként kezelni, bármikor elveszíthetjük”

– magyarázta Malgorzata Szuleka, a lengyel Helsinki Alapítvány az Emberi Jogokért, az egyik legrégebbi lengyel emberi jogi szervezet munkatársa.

Lengyelországban a Lech Kaczynski vezette jobboldali-populista Jog és Igazságosság Pártja (PiS) kormányzása óta alkotmányos válságot idézett elő azzal, hogy törvényi úton ellehetetlenítette az Alkotmánybíróság működését, majd az e törvény alkotmányellenességéről szóló AB-rendelkezést nem tette közzé a hivatalos közlönyben.

Később az igazságszolgáltatási reformokkal a független bíróságoknak ment neki a kormány. Egymás után több olyan törvényt is hoztak, amely a bírák kinevezési rendjének megváltoztatásával, a régi bírák nyugdíjazásával, valamint a bíróságok független ellenőrzését végző testület átrendezésével politikai irányítás alá vonná az igazságszolgáltatást.

Civilek terítéken

Lengyelországban is elkezdődött a civil szervezetek egy részének démonizálása, igaz, konkrét jogi fegyverkezésig még nem fajult a dolog. A vörös posztó a lengyel kormány szemében, ha egy szervezet a családon belüli erőszak áldozatait, vagy a menekülteket segíti.

Ezek a szervezetek jelenleg semmilyen állami támogatást nem kapnak a munkájukhoz. Az első csoportba tartozók azért, mert a “gender ideológia” terjesztésével aláássák a hagyományos családi értékrendet, a másiktól pedig arra hivatkozva tagadja meg a támogatást a kormány, hogy még folyamatban van az új migrációs törvény kidolgozása.

A lengyel civil társadalomnak így is voltak sikerei 2017-ben, amikor az abortusz teljes tilalmát bevezető törvényjavaslat ellen szervezett tiltakozás, a Czarny Protest (Fekete Tiltakozás) elérte, hogy a javaslatot visszavonják.

Hat hónap után ment a kormány

Horvátország akár sikersztorinak is tekinthető, amennyiben a civil szervezetek mozgósító ereje és az ezt övező médiafigyelem hatására hat hónap kormányzás után bedőlt a keresztény-konzervazív Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) vezette jobboldali-szélsőjobboldali kormánykoalíció. Igaz, ebben azért nagy szerepe volt a miniszterelnökhelyettes-pártelnököt érő korrupciós vádaknak is, aminek a másik felén épp a magyar MOL és horvát leányvállalata, az INA volt.

“Most ugyan nem vagyunk illiberális demokrácia, de ez még mindig egy köztes állapot, ugyanis az új választások megint a HDZ győzelmét hozták, ami most nem támadja szándékosan a liberális demokrácia alapjait, de ettől még ez része a világképüknek”

– magyarázta Ivan Novosel, a zágrábi Human Rights House igazgatója, aki – mint viccelődve megjegyezte – maga is Soros-bérenc, hiszen a Central European University (CEU) volt hallgatója.

Az EU is vastagon benne van

Novosel hangsúlyozta: nem a semmiből jöttek az illiberális kormányok a közép-európai társadalmak nyakába.

“A probléma ott kezdődik, hogy a társadalmaink illiberálisak.”

Novosel szerint az Európai Unió is vastagon benne van az illiberális rendszerek kiépülésében. Szerinte a csatlakozási folyamatnak pont arról kellett volna szólnia, hogy kineveljen egy az európai értékeket és az emberi jogi normákat ismerő és osztó, politikailag is aktív generációt.

“Ehelyett arra költötték a pénzt, hogy intézményeket reformáljanak meg és tegyenek demokratikussá, közben meg a választók említett új generációjának 50 százaléka a melegházasság ellen van, 70 százalékuk pedig nem örülne neki, ha szomszédja szerb nemzetiségű lenne”

– mondta.

Novosel szerint logikus következménye volt a szociálisan gondoskodó állam halálának és a régiót sújtó gazdasági recessziónak, hogy az emberek a nacionalizmusban találtak valamiféle menedéket. Horvátországban “a jó öreg 19. századi szerb-gyűlölet és a tradicionális horvát katolicizmus” mindig bevethetőek – mondta Novosel. Innentől már csak egy lépés volt az említett keresztény-konzervatív kormánypárt választási győzelme.

Megerősítésre mindenképp jó volt

A panelbeszélgetés, ahogy az apropóját adó jelentés is egyfajta önmegerősítő – és egymást megerősítő – jelleget kapott. Haraszti Miklós emberjogi aktivista, az EBESZ korábbi sajtószabadság-felelőse, az ENSZ fehéroroszországi megbízottja zárásként például arról beszélt, csak idő kérdése, és az embereknek elege lesz az eredendően korrupt illiberális kormányokból, és maguk állítják vissza a demokráciát.

“A nyugati érett demokráciáknak is megvolt a maga krízise, csak nekik már sajátjuk az a tapasztalat is, hogy ez soha sem végleges”

– mondta.

Szabó Máté, a TASZ szakmai vezetője szerint az illiberális demokráciákban a jogvédő szervezeteknek stratégiát kell váltaniuk és más léptékben mérni a sikereiket is.

“Egyértelmű, hogy mi magunk nem tudjuk lebontani az illiberális demokráciát, egy-egy tégla kiütése lehet inkább a célunk, és ha mások is ezt teszik, az egy idő után elvezethet az alkotmányos demokrácia visszaállításához”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: Most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson
A politikai elemző szerint „most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”


Nagy Attila Tibor politikai elemző Facebook-bejegyzésében vizsgálta meg a magyarellenes román elnökjelölttel összebarátkozó Orbán Viktort. Az elemző posztjában úgy fogalmazott:

„Míg Magyar Péter legutóbbi hangfelvételét nem tartottam különösebben nagy dolognak és olyannak, ami különösebben ellentétben állna a kormányfő és más kormánytagok a harmadik világháborút emlegető nyilatkozataival, Orbán Viktor tihanyi beszédéről már mást gondolok. A romániai magyar politikai térben értetlenséget, vihart váltott ki, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő Tihanyban egyetértőleg idézett a magyar politikában magyarellenesnek minősített George Siminontól. A beszédben a hatalompolitika győzedelmeskedett, vagyis:

Orbán komolyan számol azzal a lehetőséggel, hogy a romániai elnökválasztás második fordulóját is Simion fogja nyerni, ezért jobb neki már most gesztust gyakorolni.”

Nagy Attila Tibor kiemelte:

„Csakhogy eddig úgy tudtuk, hogy George Simion magyarellenes - hogy-hogy akkor egyetértőleg idézi őt Magyarország miniszterelnöke? Fura, hogy erre a problémára sem a kormányfő, sem a beszédírója nem gondolt. Persze, lehet azt gondolni, hogy George Simion és Orbán között több a hasonlóság, mint a különbség a globalisták, az EU bürokratái elleni harcban, csak akkor kár volt korábban a Fidesz részéről és a kormánypárti médiarendszerben folyamatosan »magyarellenes« jelzővel ellátni George Siminont.

Mert most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson. Most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”

„Orbán Viktor tihanyi beszéde legfeljebb akkor bizonyulhat majd – legalábbis a magyar-román kapcsolatokban – hasznosnak, ha George Simion megnyeri a romániai elnökválasztást. De ha nem...” – írta posztja végén az elemző.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
„Feri bácsi most kicsit pihenni fog, és utána friss erővel szét fogja darabolni Orbán Viktort!” – Az utca emberét kérdeztük Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról
Megoszlottak a vélemények Gyurcsány politikai szerepéről és hagyatékáról, de a megkérdezettek többségének nem fog hiányozni a volt miniszterelnök. Emlékezetes pillanatot viszont mindenki fel tudott idézni.


Mindenkit – egyes hírek szerint talán még őt magát is – derült égből a villámcsapásként ért, hogy Gyurcsány Ferenc múlt csütörtökön váratlanul minden tisztségéről lemondott, visszavonul a közélettől, ráadásul még feleségével, Dobrev Klárával is válnak. Az esetet még különösebbé tette, hogy erről maga Gyurcsány a mai napig nem beszélt a nyilvánosság előtt, mindent a párt többi tagja kommunikált.

Kíváncsiak voltunk, hogy mit szól az utca embere ahhoz, hogy a magyar politika 2004 óta egyik legmeghatározóbb szereplője, a Fidesz és Orbán Viktor legfőbb ellenfele, sőt ellensége úgy tűnik, végleg visszavonul.

A járókelőket megosztotta a kérdés: voltak, akik szerint a DK volt elnöke gonosz dolgot tett 2006 októberében, míg mások bíznak abban, hogy Dobrev Klárának lehet még keresnivalója a magyar politikában. A többség nem fog könnyeket hullajtani a távozása miatt, sőt olyannal is találkoztunk, aki még a nevét sem akarta kiejteni a vieóban.

Az utca embere Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
New York Times: Erdő Péter a három legesélyesebb jelölt között volt a pápaválasztás első körében
A később pápává választott Robert Prevost, Pietro Parolin és Erdő Péter kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban, írja az amerikai lap. Erdő Pétert egy konzervatív szövetség támogatta, de hamar világossá vált, hogy nem győzhet.


A New York Times több mint egy tucat bíborossal készített interjút, hogy feltárja, mi történt a zárt ajtók mögött. A cikkből kiderül, hogy első nap a konklávét megnyitó elmélkedés elhúzódott, emiatt az első szavazás csak késő este kezdődött.

A voksok nem hoztak egyértelmű eredményt: három esélyes maradt versenyben. Köztük volt a 72 éves magyar Erdő Péter, aki mögött egy konzervatív szövetség állt, köztük több afrikai támogató.

De a New York Times szerint hamar világossá vált, hogy a magyar jelölt nem győzhet egy olyan konklávén, amelynek tagjait nagyrészt Ferenc pápa nevezte ki.

Rajta kívül sokan szavaztak Pietro Parolinra, a 70 éves olasz bíborosra, aki Ferenc pápa alatt gyakorlatilag a Vatikánt irányította. Azonban az első szavazáson ő sem kapott elsöprő támogatást. Az olasz tábor megosztott volt, ráadásul többeknek nem tetszett, hogy Parolin nem fektetett kellő hangsúlyt a közös tanácskozásokra – ezek Ferenc pápa kormányzási stílusának fontos részei voltak.

És a legesélyesebbek között ott volt a később pápává választott Robert Prevost is, aki korábban misszionáriusként dolgozott, majd egy szerzetesrendet vezetett, ezután perui püspökként szolgált, végül a Vatikán befolyásos szereplőjévé vált. Így sok olyan elvárásnak megfelelt, amelyeket a különböző bíborosi csoportok fontosnak tartottak - írja az amerikai lap. Azzal, hogy látszólag egyszerre képviselte Észak- és Dél-Amerikát, Prevost két kontinens bíborosai körében is népszerű volt. Amikor a többiek kikérdezték a latin-amerikai bíborosokat, akik jól ismerték őt, tetszett nekik, amit hallottak róla. A konzervatívok is úgy látták, hogy nem megosztó.

„Prevost bíborosban megvolt minden olyan tapasztalat, amit kerestünk”

– mondta Vincent Nichols, Anglia bíborosa. „Egy igazi misszionárius szívével rendelkezik, mély tudással és széles világlátással. Püspökként vezetett egy egyházmegyét, így közvetlen kapcsolatban volt a hívekkel, ugyanakkor dolgozott a Kúriában is – abban a római hivatalrendszerben, amely az egyház kormányzását segíti.”

Másnap világossá vált, hogy Prevostnak esélye van megszerezni a szükséges támogatást. Amikor a délutáni szavazáson elérte a 89 szavazatot – azt a kétharmados többséget, amely ahhoz kell, hogy valakit pápává válasszanak –, a terem tapsviharban tört ki, és mindenki felállt. „És ő csak ült tovább!” – mesélte a lapnak egy bíboros. „Valakinek fel kellett húznia. Mindannyiunk szemébe könny szökött.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: