ÉLET-STÍLUS

7 tuti tipp, hogyan spórolj diákként

A tanév indulásával bizony, sok egyetemistánál elindul a fejvakarás a pénzügyeket illetően, hogyan is spóroljon a zsebpénzével vagy a diákmunkával megkeresett fizetésével.

Link másolása

1. Használd a diákigazolványodat!

Ma már rengeteg diákkedvezménnyel találkozhatsz szinte mindenhol, és ezek felkutatásával nagyon sokat spórolhatsz: a diákbérlettel kezdve a konditermi bérleten, mozi és színházjegyeken át, a diákmenükig, de éppen az is előfordulhat, hogy extrákat kaphatsz a diákigazolványod mellé.

2. Főzz magadra!

Persze bármilyen olcsó is legyen egy menü a diákoddal, annál biztosan nem spórolsz vele több pénzt, ha magadnak készíted el az ebédet/vacsorát. Ráadásul nagyon sok könnyen és olcsón elkészíthető fogás van, így elég, ha hét elején vagy éppen vasárnap este előre elkészítesz nagyobb mennyiséget, így a többi napon már csak melegítened kell a lefagyasztott adagot. Ha pedig éppen nem fér bele az idődbe a főzőcskézés, az egyetemek környékén általában egy csomó kifőzdét találsz, amik kifejezetten diákokra specializálódtak – áraikban is.spórolás

3. Vegyél használt könyvet!

Az egyetemi életet drágítják a tankönyvek is, amiknek egy részével viszont tényleg elkerülhetetlen a találkozás ahhoz, hogy meglegyen a vizsgád. Szerencsére a könyvlistát nem frissítik félévente, így korábbi diákoktól használtan olcsóbban meg tudod venni, de gyakran érdemes lehet antikváriumokban is keresgélni. Az ultimate spórolási tipp pedig egy könyvtári kölcsönző kártya – csak arra figyelj, hogy ne felejtsd el időben visszavinni a könyveket!

spórolás5

4. Vezess listát a kiadásaidról!

Régi, örökzöld tanács ez, de ha veszed ezt a pici fáradságot, igazán kifizetődő lehet! Gyakran a hónap végén csak állunk üres zsebbel, és nem is tudjuk mire ment el annyi pénz, éppen ezért hasznos, ha a legapróbb kiadásokig mindent vezetsz egy mobilapplikációba vagy éppen egy kockás füzetbe. Így könnyedén megtalálhatod mi az, amiről le tudsz mondani annak érdekében, hogy legközelebb ne kongó pénztárcával várd a következő ösztöndíjat...spórolás4

5. Figyelj, milyen számlacsomagot választasz!

Nem is gondolnád, milyen sok pénz folyik ki a kezed közül, ha rossz számlacsomagot használsz. Eltérő ára lehet az sms értesítéseknek, az átutalásnak vagy szimplán csak a számlavezetési díjnak is. Van egy jó hírünk: az OTP moduláris számlacsomagja pont úgy van kitalálva, hogy segítsen a diákoknak a takarékoskodásban.

„Az ügyfeleknek fontos, hogy segítséget kapjanak a pénzügyi döntések meghozatalánál. Ami a legnépszerűbb banki szolgáltatást, a lakossági folyószámlát érinti: a kétezres évek elején csupán egyféle, de tíz évvel ezelőtt is csak néhány módozatból választhattak az ügyfelek. A technikai fejlődés és a programozói gondolkodásmód megváltozása voltak az előfeltételei annak, hogy ma az OTPDirekt internetbank segítségével akár több száz (pontosan 288 darab) különböző variációjú számlacsomag közül választhasson az ügyfél”– mondta Takács Domokos, a hazai lakossági folyószámlák 44%-át kezelő OTP Bank igazgatója.

Hogyan működik?

Az igénylés kezdetén az ügyfelek egy ún. Bázis számlával rendelkeznek, amely számlavezetést, betéti kártyát, internetbank-hozzáférést tartalmaz. Ehhez adódnak hozzá az automatikusan járó életkor- és jövedelemfüggő kedvezmények, például a pályakezdőknek járó kedvezményes díjak. Emellé választhatnak az ügyfelek további csomagelemeket, így többek között a kedvezményes ATM-es készpénzfelvételt, internetes vásárlást segítő webkártyát, a pénzmozgást felügyelő SMS-kontrollt. Amellett, hogy az új termékkel a felhasználók teljesen önállóan alakíthatják a számlacsomagjukat, a bank tanácsadóként félévente javaslatokat tesz a számlatörténetük alapján a számukra ideális kombinációra vonatkozóan.

6. Indulhat a kincsvadászat!

A legkönnyebb mindig a különféle ruháknak, kiegészítőknek elcsábulni a kirakat előtt állva, azonban ha csak nem fogtál ki valami szuper szezonvégi leárazást, akkor bizony mélyen a zsebedbe kell nyúlni. Izgalmasabb és takarékosabb is, ha egy turiba indulsz kincsvadászatra, de akár a barátnőiddel is tarthattok ruhacserét. Nemcsak mindenki új szerzeményekkel fog hazatérni, de jó közös program is.spórolás3

7. Szervezzetek ingyenes programokat!

Nem kell mindig mozijegyre vagy drága belépőkre költenetek, gyakran otthon vagy a szabadban is szuper közös programokat lehet szervezni a barátokkal – anélkül, hogy akár egy vasatokba is kerülne. Rendezzetek filmmaratont, társasjáték estet, vagy menjetek el egy parkba tollasozni, esetleg kiránduljatok egyet. Ezek azok a programok, amiknek a megszervezése semmibe se kerül, egy kis popcorn vagy nasi pedig lényegesen olcsóbb ilyenkor, mintha moziban költenél rá külön.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: