5 kínos irodai baki, amit pályakezdőként elkövethetsz – és 5 tipp, hogyan kerüld el őket

Vendégszerzőnk az iskolapadból esett be az irodák világába, és a saját bőrén tanult meg fontos leckéket. Ezekről mesélt most.
Biacsics Bogi - szmo.hu
2017. június 24.


Link másolása

Este hét, irodai túlóra, vészes fáradtság. Az utolsó üzenetet küldöm el a főnöknek, benne egy screenshottal a legutóbbi Facebook statisztikákról.

Nyugodt vagyok, mindjárt otthon, vár az olívás pizza, cicák, kutyák, szerelmek, a boldogság maga. Megnyomom, hogy küldés, hátradőlök, és gondolatban megindítom az estét. És akkor bevillannak az emlékképek: milyen oldalak voltak megnyitva a gépemen? Orális szexről olvastam cikket? Tiffany-jegygyűrűket nézegettem? Repjegyek a próbaidő alatt… És félmeztelen pasik dögivel?

Villámcsapásként ér a felismerés: mindez rajta volt a képen, amit elküldtem az igazgatónak – az első munkahelyemen, a legelső főnökömnek. Ekkor jön a pánik, a meghiúsult e-mail visszahívás, aztán egy újabb pánik, walk of shame, és az álmatlan éjszaka: milyen álarcban dolgozzak ezután?!

Y generációs nyűglődőként jól emlékszem, milyen volt bekerülni az első irodai munkaközösségbe. Fél lábbal még az egyetemen, keresgéltem az utam – az állandó dilemma közepette, hol jobb, hol baloldalt nyugodtam meg picit, de egy dolgot soha nem sikerült elkerülnöm: a kínos beégéseket az irodában. Íme, 5 munkahelyi baki, amit érdemes még időben megelőzni.

1. Ha becsukod a szemed, akkor is látnak

Gyerekkoromban rengeteget bújócskáztam, és akkor azt gondoltam, ha becsukom a szemem, engem sem fognak észrevenni.

Nagy tanulság, hogy ezzel ne kísérletezzünk felnőtt fejjel, mert az ciki.iroda alvas

Egyszóval, ha konferenciahívásod van, és másnapos vagy, ne kezdj el tárgyalni a nemzetközi főnökökkel úgy, hogy a homlokod az asztalon nyugszik, te pedig, mint rongybaba fekszel a székeden. Vagy legalább is, mikor a 20. percben megkérdezik, hogy „Are you O.K.?”, gondold végig, van-e rá esély, hogy (kamerás) videóhívással van dolgod.

Amennyiben igen, emeld fel a fejed, és higgadtan kérj bocsánatot. A levonható tanulság: a konferenciahívás ingoványos talaj, minden esetben vedd szemügyre, milyen készülékek világítanak a közeledben!

2. Nekem Te ne..!

A Skype valóban nem a barátunk. Ha a főnököddel és a haveroddal chatelsz egyszerre, próbáld meg élesen szétválasztani a kettőt. Ha tehát azt szeretnéd közölni a barátoddal:

"
Nekem Te ne mondd meg, hogy mit csináljak!,

akkor az enter gombot a jó helyen és a megfelelő időpontban nyomd meg! Különben kínos lesz. És végtelenül kimagyarázhatatlan – pláne, ha utána ismét a rossz címzettnek küldöd el, hogy „Atyaég Balázs, képzeld, mit műveltem!”.skype chat

Egyszóval a tanulság mindebből az:

legyen egy irodai és egy privát skype-fiókod, és soha, ismétlem, soha ne használd a kettőt párhuzamosan!

3. Laza vagyok, majd szétesem

Ha egy friss munkahely open-office területén, a mosdó felé sétálva azt gondolnád, kötelező valami vicces vagy jó fej gesztust tenned a munkatársak felé, tévedsz!kave gif

Ha például mókásan integetsz egy-két kollégának, azt kizárólag akkor tedd, ha nem található életnagyságú bábu a vécé előtt. Amennyiben igen, és Te egy legyintéssel ledöntöd azt, majd végignézed, ahogy dominószerűen hullanak a monitorok, ne gondolkozz: mondj fel, és fuss.

Vagy inkább figyelj oda, és ne akarj mindig szuperkedves és laza lenni – senki nem várja el tőled!

4. A központi e-mail cím csapdája

Óvakodj a jelszóváltoztatástól! A legelső munkahelyem 2. napján történt, hogy kaptam egy üzenetet, amelyben arra kértek, változtassam meg a Google jelszavam. Mondván, hogy miért ne tennék eleget a kérésnek, nyomtam egy okét, és bevégeztem a feladatot.

Ami kár volt, mert a céges jelszót sikerült totálisan átalakítanom.

De a legnagyobb baki mégsem ez volt: mikor a főnököm az open office-ban - tehát mindenki előtt - egy „sebaj” kíséretében rákérdezett, mi az új jelszó, kénytelen voltam nyíltan bevallani, hogy a legelső kutyám neve (Rexi), én, és a születési dátumom az.hackerman

A mai napig látom magam előtt azt a sokkhatás alá került tekintet, és higgyétek el, nem szeretnék újra találkozni vele. A Google jelszó tehát tabu, munkahelyi kontextusban tartsd magad távol tőle!

5. Az irodában tiszták az üvegablakok, nem érdemes nekifutni

Este hét, megint egy túlóra, de azért brainstormingolunk egyet. Maradt még 10 percem, elszaladok hát a mosdóba... Szépen lassan megmosom az arcom, sminkelek, készülődöm, élvezem, hogy van egy szusszanás a napomban.

Egyszer csak megállok, az órámra nézek, és rádöbbenek, hogy elnéztem az időpontot – már 15 perce tart az ötletelés. Mint a szélvész, rohanok-szaladok a tárgyaló felé, mikor valami hirtelen elállja az utam.

Az üvegajtó az, sunyi módon nincs is tárva nyitva előttem.uvegajto

Bentről hatan nézik végig, ahogy elvágódom, az agyam némi rázkódást szenved el, mindenem fáj, de a Taft még mindig tart. És a büszkeségem is…

Tartsd meg Te is a magadét: soha ne felejtsd el, hogy az irodában tényleg tiszták az üvegfelületek! És soha ne feledd azt sem, hogy bármilyen ciki dologba is keveredsz, abból legalább mindig lesz egy jó irodai story!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: