Öregebb, mint Woodstock – idén 50 éves a SZIN

Tudtad, hogy a SZIN volt a legelső hazai fesztivál? A jubileum apropóján most beültetünk az időgépbe, hogy megnézzük mik történtek az elmúlt félszázad során.

Link másolása

A jubileumi év apropóján Szegeden a Stefánia sétányon nyílt kiállítás összegzi a Szegedi Ifjúsági Napok ötven évét, a kiállítás nyomán pedig mi is bemutatjuk, hogyan is született meg Magyarország legöregebb fesztiválja, miként volt a fiatalok fontos találkozási helye a ’70-es években, hogyan maradt életben a rendszerváltás után és miként éledt fel és vált a nyár legnagyobb egyetemista záróbulijává.

Kép forrása: a Móra Ferenc Múzeum archívuma

Woodstock előtt egy évvel

A SZINes történelemleckét 1968-ban kezdjük, amikor Magyarországot „a legvidámabb barakként” említik. A legelső ifjúsági napokat a KISZ, azaz a Kommunista Ifjúsági Szövetség támogatásával rendezték meg a szegedi városháza előtt. Ekkor még Karneválnak hívták és már az első alkalommal kiderült, hogy egy este és a városháza előtti tér nem elég a több ezer összegyűlt fiatal számára. Az ország legjelentősebb kommunista seregszemléje volt a pártnak, a Tisza-parton összegyűlt több 10 ezer fiatal számára azonban egy olyan hely, ahol kivételesen nem szólnak a trapéznadrág vagy a hosszúhaj miatt, ahol filmvetítések és koncertek várták őket. Akkoriban a zenekarokat három kategória szerint osztályozták: volt tűrt, tiltott és támogatott, itt azonban még a tiltott kategóriába sorolt zenekarok is felléphettek cenzúra nélkül.

Képek forrása: a Móra Ferenc Múzeum archívuma

“A fesztiválra érkező fiatalok ezen a néhány napon elengedhették magukat, önfeledten szórakozhattak, mindenféle retorzió nélkül. Az akkori államhatalom nem véletlenül hagyta ezt, hiszen az év többi napján nem néztek jó szemmel azokra a fiatalokra, akik hosszú hajjal, trapéznadrágban jártak és nyugati zenéket hallgattak.” – emlékszik vissza egy fesztiválozó a kezdeti időkre.

Ekkoriban a SZIN-t a KISZ Szegedi Városi Bizottsága és az Expressz Ifjúsági és Diák Utazási Iroda szervezte. A ma jól ismert Újszegedi Partfürdő helyett a város különféle helyszínein zajlottak a programok, például a Dugonics téren, a Stadionban, az IH-ban vagy éppen az Úttörőházban.

A hetvenes években szinte az összes, akkor népszerű zenekar játszott itt, függetlenül attól, hogy a hatalommal milyen barátságban álltak.

Plakát forrása: Horváth András gyűjteménye

Többek között a Locomotiv GT, a Benkó Dixiland Band, Szécsi Pál, a Syrius, az East vagy éppen a Bergendy is megmozgatta a fesztiválozókat, egy 1990-es plakáton pedig már ott szerepel a Kispál és a Borz és a szegedi származású NYERS is, a két napos belépő pedig pusztán 300 Ft-ba került.

Rendszerváltás után

A rendszerváltás után a fesztivál szervezők nélkül maradt. Mindenki élvezhette a hirtelen jött szabadságot és a SZIN is végre valóban politikamentesen kereste a helyét. Azt, hogy a SZIN túlélte ezt az időszakot Szurdi Zsoltnak köszönhetjük, aki az ország első rockklubját is megalapította Szegeden 1980-ban. Édesanyja énektanárnő volt, így szinte az anyatejjel szívta magába a zene szeretetét, a Szegeden legendássá vált Gőzerő zenekar motorja volt.

Szurdi és pár barátja „őrizte a lángot”, a kitartásuknak és állhatatos munkájuknak hála a rendszerváltás után is életben tudták tartani a fesztivált és annak szellemiségét. A SZIN ekkoriban sokat költözködött: megjárta a Vidámparkot, a Lapost, a Regős Bendegúzt és a Városi Rock Klubot is.

SZINezd újra

2002-re egyre több fesztivál került fel a hazai térképre és a szegedi városvezetés is úgy gondolta, ideje, hogy az EFOTT, a Hegyalja és a VOLT Fesztivál mellé a SZIN is felkerüljön. Ekkor talált új otthonra is a fesztivál az Újszegedi Partfürdőn és ekkor kérte fel a városvezetés a Szegedi Ifjúsági Házat is szervezőként – akik egyébként kis kitérőtől eltekintve a mai napig szervezik a fesztivált. A nyár közepéről is ekkor került át a fesztivál augusztus végére és vált a vakáció tökéletes záróakkordjává.

2003-ban már egy teljesen megújult SZIN köszöntötte az egyetemistákat és szépen lassan a hazai kedvencek mellett feltűntek a színpadokon a világsztárok is.

Az Újszegedi Partfürdő ideális helyszínnek bizonyult, hiszen közel van a belvároshoz, mégis egy saját kis birodalom a Tisza mellett, közel a természethez. A szervezők a marketingben is ráerősítettek. 2006-ban választották meg elsőként a SZIN arcát, aki a közönség szavazatai alapján a szegedi születésű Jáksó László lett. A vele promotált fesztivál minden addigi rekordot megdöntött, míg 2007-ben itt dőlt meg egy új rekord: Badár Sándor 7 óra 26 percen keresztül stand upolt a közönségnek, felállítva ezzel a dumarekordot. Ebben az évben született meg a SZIN himnusza is, a Magna Cum Laude SZINezd újra című száma egész nyáron pörgött a rádiókban is.

A SZIN az évek során arra is ügyelt, hogy ne csak diákbarát, de környezetbarát is maradjon.

A szervezők ilyesfajta törekvését 2009-ben Greener-díjjal is jutalmazták, ami azoknak a fesztiváloknak jár, akik a szórakoztatás mellett arra is figyelnek, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjanak a négy napos rendezvény után. Éppen ezért itt nem szokatlan, hogy a re-poháron túl van komposzt wc és hulladékmentesen üzemelő rekocsma is, ahol szolgáltak fel levest ehető kanállal, az italokat pedig szalma szívószállal is lehetett kérni. A SZIN a mai napig a Greener-díj egyetlen hazai tulajdonosa és nem mellesleg a Glastonbury-vel egyidőben kapták meg ezt az elismerést.

Szabadság, szerelem, zene – szól évtizedek óta a fesztivál szlogenje, ami 2018-ban is a nemzetközi és a hazai porondról válogatva hozza el a kedvenc előadóinkat és ami még fontosabb, hogy egy igazán szerethető, négynapos búcsúbulival teszik fel a koronát minden egyes nyárra.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
A Rovatból
Mindössze kétezer ilyen állat van a világon, Magyarországon csak egy vadasparkban láthatók, ott viszont egyre szaporodnak
Újabb mezopotámiai dámvad borjakkal gyarapodott a Szegedi Vadaspark állatállománya: immár 21 szaladgál a Bibliában is említett jószágokból az erdei kifutóban. A vadon élő példányok a múlt század közepére kipusztultak.

Link másolása

Az elmúlt hetekben öt mezopotámiai dámvad borjú született a Szegedi Vadasparkban, a legfiatalabb csupán egy hete. Magyarországon csak Szegeden lehet példányokat látni ebből a ritka fajból, amely a múlt század közepére pusztult ki, és már csak állatkertekben találkozhatunk velük.

A fajmentő tenyészprogram keretében Szegeden a kicsinyekkel együtt 21 mezopotámiai dámszarvas él.
Mint a Vadaspark honlapján írják, a fajból mindössze kétezer egyed él a világon. A dámvad borjak pár órásan már futni is tudnak, és mind az öten megtekinthetők az erdei kifutóban.

A dámvadot a Bibliában is említik: „Ezek azok az állatok, amelyeket ehettek: szarvasmarha, juh és kecske, szarvas, gazella és dámvad; vadkecske, antilop, nyársas antilop és kőszáli zerge”

– olvasható az Ószövetség Második Törvénykönyvében (Szent István Társulati Biblia).

(via ZooSzeged, szegeder.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEGED
Tragédia Szegeden: kizuhant egy tinilány egy társasház ötödik emeletéről
A mentők életveszélyes állapotban szállították kórházba a 14 év körüli fiatalt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. március 28.


Link másolása

„Ma hajnalban, 3 és 4 óra között kizuhant egy fiatal, 14 év körüli lány az 5. emeletről, a Szilléri soron. Még életben volt, amikor a mentők elvitték” – számolt be a Szeged365 egyik olvasója.

Az eset kapcsán a lap megkereste az Országos Mentőszolgálatot, ahonnan azt a választ kapták, hogy

„a Szilléri soron egy életveszélyesen sérült személyt láttunk el, majd a helyszíni beavatkozásokat követően kórházba szállítottuk”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEGED
Fotók a mesés Szegedről: idén is gyönyörű díszítést kapott a város
Érdemes ellátogatni a városba, mert a belváros egy igazi elvarázsolt világgá változik ilyenkor. A Dóm téren és a környező tereken, utcákon számtalan látványosság és programok várják a látogatókat.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2023. december 11.


Link másolása

Idén is - a hagyományoknak megfelelően - december elején gyúltak fel a karácsonyi fények Szeged belvárosában. Ezzel kezdetét vette a Szegedi Karácsonyi Hetek rendezvénysorozata. A mesés dekoráció januárig lesz látható.

Az adventi ünnepség központi helyszíne most is a Dóm tér, ahol a sokféle program, 50 méter magas óriáskerék is várja a látogatókat. Íme egy kis kedvcsináló:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEGED
A Rovatból
Szeged virágpompában: Utcákban, kertekben, sínek mentén és az ablakokban is ezernyi virág nyílik
A Napfény városában a virágok szerelmesei ezernyi színt, formát és illatot élvezhetnek ilyenkor. Íme egy csokorra való fotó.
Fotó: Papdi Balázs - szmo.hu
2023. július 12.


Link másolása

Szeged - és környéke - nemcsak a szikrázó napsütéséről, a méltóságteljes Tiszájáról, a számtalan tornyáról, nyüzsgő belvárosáról híres. Az alföldi város legalább ennyire nevezetes a virágpompájáról. Utcákban, kertekben, sínek mentén és az ablakokban is ezernyi virág nyílik. Íme stílusosan egy "csokorra való" kép.


Link másolása
KÖVESS MINKET: