140 éves tragédia: a szegedi nagy árvíz emlékeit ma is őrzi a város

Centenáriumi Árvízi-emlékmű
A Nagyárvíz száz éves évfordulójára készült el Segesdi György alkotása, az Árvízi-emlékmű, a Tisza Lajos körút végénél, a folyó partján. A krómacélból készült monumentális alkotás a rombolást jelképező hullámfolyam fölfelé meredő 12 méter magas oszlopnak ütközik. A mű az elemekkel dacoló emberi helytállást, és a város feltámadását jelképezi. A mellette lévő oszlopon az újjáépítést segítő városok nevei és címerei láthatók.

Dugonics téri szökőkút
Szintén a száz éves évfordulóra készült a Dugonics téri szökőkút, melynek peremén olvasható Juhász Gyula Szonett Szegedhez című versének néhány sora: „A magyar Alföld legszebb délibábja / Te vagy, szülötte városom, Szeged, (…) Magyar emlékül és magyar reményül / Állj boldogan és büszkén, ősi város, / Símulj szerelmes szívvel a Tiszához.”

Árvízi emlékkő
Azon a helyen ahol 1879. március 12-én hajnalban átszakította a várost védő utolsó töltést az árvíz, egy emlékkő áll a később épült körtöltés tetején, a Rókusi vasútállomáson.
Az emléktábla szövege: 1908-tól 1919-ig:
“1879. március 12-én éjjel egy órakor e ponton törte át a gátat a Tiszának a petresi védővonalán kiöntött árja, romba döntve a várost, amelyet I. Ferenc József apostoli király teremtő szava, a világnak és az országnak részvéte s polgárainak erélye romjaiból újra kiemelt. Isten áldása legyen e városon és újraalkotásain."
1929-től napjainkig:
1879. március 12.
Petresi töltésnél szilajon áttörve a gátat, / Ránk e helyen szabadultak az ár hullámparipái. / Égi harag múltán kisütött az égi szivárvány. / Szőke Tiszánk örökös békét köte Nagy-Szegedünkkel. / (Móra Ferenc)
A vízbetörés helyére áthozatta Szeged Megyei Jogú Városa Nagyárvíz 125. évfordulóján. 2004″

Bécsi körúti emléktábla
A Bécsi körút 2. számú ház falára a Nagyárvíz 100. évfordulóján került ki a márványtábla, a következő szöveggel:
“A víz utáni újjáépítés során létrehozott második körút szakaszait azokról az európai fővárosokról nevezték el, amelyek adományaikkal Szeged újjáépítését támogatták: Bécs, Berlin, London, Párizs, Brüsszel, Róma.
Az Alföld szíve megdobbant, a földből / Kikelt a karcsú paloták sora, / Mindennap újabb alkotást köszöntött / A fiatal városnak mámora. / Egy világ hozta a részvét adóját, / Bécs, Brüsszel, Berlin, Párizs, Róma állt / A bölcsőnél, amelyben Magyarország / Új gyermeke legyőzte a halált.
Most minden gyászon, romláson, bukáson, / Tűzön, vizen keresztül él Szeged, / Fiatal óriás, gyönyörű város, / Ki új egünkbe új tornyot emelt. / A borzalomnak éjéből az élet / És haladás napját köszönti ma… / Juhász Gyula: A nagy víz emlékére (részlet)”

Árvízszintjelzés az Alsóvárosi-templomban
Az alsóvárosi ferences templom fa sekrestyeajtajába vésték bele a víz szintjét, a Tisza betörésének napján, a következő szöveggel: “A viz it vot 1879 március 12.”

Árvízszintjelző emléktáblák városszerte
A város több pontján helyeztek ki emléktáblákat, amelyek a vízszintet jelzik, a Nagyárvíz, az 1970-es és a 2006-os rekordokat is mutatják. A 140 évvel ezelőtti vízszintet jelző táblák általában térd magasságban találhatók. Ennek oka, hogy az akkori vízszint több mint két méterrel alacsonyabb volt, mint a 2006-os abszolút rekord, másrészt a Nagyárvíz utáni újjáépítés során a belváros egy részét jelentősen feltöltötték.
A 140 évvel ezelőtti vízszintet az alábbi helyeken jelzik táblák: a Hajnóczy utcában a régi zsinagóga bejárata mellett két oldalon magyar és héber nyelven, Feketesas utca 11., Mérey utca 18., Kormányos utca 23.




A petresi gátszakadás emléktáblája
Szegedtől mintegy 20 km-re, a mai Dóc településnél szakadt át a gát 1879. márciusának elején, ezen a helyen a Tisza töltésén áll egy emléktábla a következő szöveggel:
“Ezen a helyen szakadt át 1879. március 5-én este 7 órakor az akkori töltés, aminek szomorú következményeként az így keletkezett, mintegy 40 méter széles nyíláson kitörő ár – átszakítva a sövényházi keresztgátat, elsodorva az algyői vasúti töltést és elmosva a baktói töltés egy részét – március 12-re virradó éjjel Szegedre zúdult.
A Tisza habjaiban 160 ember lelte halálát, Szeged 6350 háza közül 6000 dőlt romba, több mint 60000 ember vált hajléktalanná.”

Ópusztaszeri Nemzeti Emlékpark – Tiszai gátőrház
Az Ópusztaszeri Nemzeti Emlékpartban felépített “Tiszai gátőrház” többek között egy érdekes interaktív terepasztalon is bemutatja, látványos fény- és hanghatások kíséretében a Tisza vizének egy hetes útját a petresi gátszakadástól egészen Szeged elöntéséig
A 140 éves évforduló (2019. március 12.)
2019. március 12-én a 140 éves évfordulóján az Árvízi-emlékműnél rendeztek városi megemlékezést rövid műsorral, utána pedig fáklyás felvonulást tartottak a rakparton, amit vízi járművek felvonulása kísért a Tiszán.

Az archív kép forrása: Wikipédia