KULT
A Rovatból

Ryan Reynolds szteppel, Jessica Chastain gyilkos nővért leplez le - Ezeket a filmeket várjuk még idén

A másik nővér, az Avatar 2 és a Tőrbe ejtve folytatása mellett számos izgalmas premier vár még ránk.

Link másolása

A mozi újra él, ezt már biztosan állíthatjuk a Covid-évek kilengése után, de párhuzamosan a streaming is hozza a mozi minőségű bemutatókat. Egyes szakértők szerint ez olyan az irányba fog változni, hogy a nagy durranás-mozibemutatók stabilan visszatérnek, mert akkora pluszbevételt képesek hozni (épp emiatt áll a streaming-piac élén a Disney, és nem veszteséges, mert a moziból is jön a bevétele). A pandémia után szerencsére kiderült, hogy továbbra is szívesen járunk moziba. Válogatásunkban helyet kapnak az idei mozifilmek és a streamingbemutatók is is.

A másik nővér (okt. 26., Netflix)

Egy intenzív osztályon dolgozó nővér egyre több mindent bíz kollégájára, mígnem egy nap furcsa körülmények közt hal meg egy páciens. Sejthetően Eddie Redmayne és Jessica Chastain jutalomjátéka lesz ez a thriller, ami már csak azért is hátborzongató, mert története valós eseményeken alapul.

Amszterdam (okt.  27., mozi)

Szintén valós eseményekhez van köze a Napos oldal és az Amerikai botrány rendezője új filmjének, melyben fikció és valóság keveredik: David O. Russell munkája három jóbarát története, akik egyik percről a másikra az amerikai amerikai történelem egyik legdöbbenetesebb, titkos tervével kerülnek kapcsolatba. Már csak azért is kíváncsiak vagyunk a filmre - bár az első kritikák nem túl biztatóak -, mert olyan színészgárdája van, amit csak egy O. Russell kaliberű rendező hozhat össze, elég egy pillantást vetni a nevekre: az Oscar-díjas Christian Bale, az Oscar-díjra jelölt Margot Robbie-t, valamint az Oscar-díjas Rami Maleket és a kétszeres Oscar-díjas Robert De Nirót akkor is elnézegetnénk két órán keresztül, ha csak egy asztalnál ülve kávéznak.

Fekete Párduc 2. (november 10., mozi)

A Marvel Fekete Párduc franchise-ának második részében Ramonda királynő, Shuri, M’Baku, Okoye és a Dora Milaje azért küzdenek, hogy megvédjék országukat a világhatalmak beavatkozásától T’Challa király halálát követően. Az első rész rajongói örülhetnek, bár az első film főszereplője, a 2020-ban elhunyt Chadwick Boseman hiánya pótolhatatlan.

A Karácsony szellemében / Spirited (Apple+, nov. 18)

Ha már a YouTube-on egy sima kretén videónk meglepően sok kattintást produkál, miért ne látnánk magunkban újra az üzleti potenciált, gondolhatta Ryan Reynolds és Will Ferrell, a szórakoztató zsáner két, jó ideje tartósan sikeres alakja, akik most a karácsonyt találták remek apropónak ahhoz, hogy egy nagyot ökörködjenek együtt. Sőt, énekeljenek és táncoljanak (vigyázat, szteppelni fognak!) is, na meg időutazzanak.

Rosszul  vagyok magamtól (nov. 24., mozi)

A Cannes-ban debültált és azóta számos fesztiválon sikert aratott film hősnője tényleg rosszul van magától. Ő egy fiatal pár nőtagja, aki, miután férje karrierje hirtelen látványosan emelkedni kezd, olyannyira szeretne a középpontban maradni, hogy betegségeket talál ki magának, majd a sikerein felbuzdulva tevékenysége bedurvul. A skandináv vígjátéktól két dolgot biztosan várhatunk: meglepő, bizarr műfaji húzásokat és váratlan fordulatokat.

Azt mondta (nov. 24., mozi)

Hajlandó tanúskodni? - szól a film egyik kulcsmondata. A Harvey Weinstein-film, így emlegetjük azóta a She Said-et, amióta tudjuk, hogy készül. Bár nem ez az első fontos #metoo-film - Charlize Theronék Botránya is valós eseményeket dolgozott fel -, de az első, ami a 2016-ban kirobbant botrány és az azt követő mozgalom sötét epicentrumát, a megaproducer Harvey Weinsteint, az ő évtizedekre visszavezethető zaklatási ügyeit és annak következményeit térképezi fel, A másik út című Netflix-doksisorozat direktora, Maria Schrader rendezésében.

Avatar - A víz útja (dec. 15., mozi)

A rajongók 2009 óta vártak a folytatásra. Akárcsak a mindenféle box office-rekordot megdöntött Avatar esetében, James Cameron most sem engedte el a  gyeplőt: ő írta és rendezte a második részt.  A történet13 évvel az első film eseményei után játszódik: Jake Sully és Neytiri családot alapított, és bármit megtesznek azért, hogy együtt maradjanak, csakhogy kénytelenek elhagyni otthonukat és felfedezni Pandora különböző régióit, ami nem lenne gond, de egy régről felbukkanó, fenyegető erő is árnyként magasodik föléjük. Vajon Cameron képes lesz az Avatar sikerét felülmúlni, és friss üzenettel támadni a nézőt?

Tőrbe ejtve: Az üveghagyma (dec. 23., Netflix)

Az előzményfilm, a Tőrbe ejtve a krimi műfaj egyik újító, végtelenül szellemes darabja volt, alig várjuk hát a folytatást. Benoit Blanc nyomozó, azaz Daniel Craig ezúttal Görögországba utazik, hogy felgöngyölítsen egy rejtélyt, amit remélhetőleg olyan eredetien és elegánsan tesz majd, mint a Tőrbe ejtve első darabjában. Külön gratula Craignek, aki képes volt a megfáradt Bondból átlibbenni egy másik franchise-ba, amiben ma már sokkal több potenciál van.

Fehér zaj (december 30., Netflix)

Noah Baumbach nevét nem kell bemutatni a filmrajongóknak, ő az a rendező, akinek többek között a remek Házassági történetet is köszönhetjük. Baumbach úgy tűnik, kabalafiguraként ragaszkodik Adam Driverhez, aki az egyik főszerepet alakítja. Driver egy apa bőrébe bújt, aki apokaliptikus körülmények között küzd azért, hogy a család és az értékek egyben maradjanak, legalábbis a trailerből ez sejthető, ami remek előzetes: kábé alig derül ki belőle valami azon kívül, hogy hőseink mindenféle misztikus dologgal szembesülnek egy szétesőfélben lévő világban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: