SPORT

Meghalt George Foreman bokszlegenda, 76 éves volt

Az olimpiai bajnok, kétszeres nehézsúlyú világbajnok bokszoló péntek este halt meg. Egész pályafutása alatt mindössze ötször kapott ki. 1974-ben például Muhammad Alitól, amely minden idők egyik leghíresebb bokszmeccsévé vált.


George Foreman péntek este hunyt el – jelentette be a családja az Instagramon. A sportoló pályafutása és élete sokak számára emlékezetes marad.

„Összetört a szívünk” – írta a család. A bejegyzésben úgy fogalmaztak: „hithű prédikátor, odaadó férj, szerető apa, büszke nagypapa és dédnagypapa volt. Élete során mindig a hit, az alázat és a céltudatosság vezette.” A család szerint „humanitárius, olimpikon és kétszeres világbajnok volt. Sokan tisztelték – egy jó ügyekért küzdő, fegyelmezett és elvhű ember, aki megvédte az örökségét, és fáradhatatlanul dolgozott jó hírneve megőrzéséért – a családjáért.”

Foreman 1949. január 10-én született Marshallban, Texas államban. Hat testvérével együtt nőtt fel, édesanyja egyedül nevelte őket a szegregált amerikai Dél mindennapjai közepette. Fiatalon kimaradt az iskolából, az utcai bűnözés felé sodródott, végül a bokszban találta meg a helyét.

1968-ban, mindössze 19 évesen megnyerte a nehézsúlyú aranyérmet a mexikóvárosi olimpián. Profi karrierje során zsinórban 37 győzelmet aratott, és összesen 76 alkalommal nyert, ebből 68-szor kiütéssel. Egész pályafutása alatt mindössze ötször kapott ki.

1973-ban Jamaicában legyőzte a korábban veretlen világbajnokot, Joe Fraziert, akit az első két menetben hatszor küldött padlóra.

Egy évvel később a világ figyelmét Kinshasára, a mai Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosára szegezte, ahol Muhammad Ali ellen lépett ringbe. A „Dzsungel csatája” néven ismert mérkőzés minden idők egyik leghíresebb bokszmeccsévé vált. Foreman egy tavaly őszi BBC-interjúban úgy emlékezett vissza: akkoriban mindenki azt hitte, Ali nem él meg egy menetet sem. „Azt mondták, Ali egy menetet sem fog kibírni” – idézte fel. Azt is elmondta, hogy máskor mindig izgult a meccsek előtt, de azon az estén „ez volt a legkényelmesebb” érzés, amit valaha átélt.

Ali végül egy különleges taktikát alkalmazott, amit később „rope-a-dope” néven emlegettek. Ez annyira lefárasztotta Foremant, hogy a nyolcadik menetben Ali kiütéssel nyert.

Foreman 1977-ben visszavonult, majd lelkésszé szentelték a texasi Church of the Lord Jesus Christ gyülekezetben, amelyet ő maga alapított. A BBC-nek úgy nyilatkozott: az Ali elleni vereség „életem legjobb dolga volt”, mert ez vezetett el oda, hogy prédikációkon keresztül elmondhassa az üzenetét. Eleinte utcákon és ismerősök körében beszélt, de egyre többen hallgatták, míg végül egy saját telken és épületben folytathatta a szolgálatát. „Végül vettünk egy telket és egy régi, lerobbant épületet Houston északkeleti részén” – írta weboldalán.

1987-ben visszatért a ringbe, hogy pénzt gyűjtsön egy ifjúsági központ számára. 24 meccset nyert, majd 1991-ben Evander Holyfield ellen 12 menet után veszített. 1994-ben azonban ismét világbajnok lett, amikor 45 évesen kiütötte a veretlen Michael Moorert – ezzel ő lett minden idők legidősebb nehézsúlyú világbajnoka.

Még ebben az évben piacra dobták a George Foreman Grillt, amelyből világszerte milliókat adtak el. A sikerhez hozzájárult a reklámszlogen is: „Lean Mean Grilling Machine”.

Foreman ötször nősült, tizenkét gyermeke született. Öt fiának is a George nevet adta. Azt mondta, azért nevezte el így őket, hogy mindig legyen valami közös bennük. „Azt mondom nekik: ha egyikünk felemelkedik, akkor mind felemelkedünk. Ha egyikünk elbukik, akkor mindannyian elbukunk!” – mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
A Rovatból
Ryan Reynoldsék csapata megint feljutott, már csak egy lépésre vannak a csodától
A Wrexham vasárnap 3-0-ra verte a Charlton Athleticet, így biztosította a feljutást a világ egyik legkeményebb másodosztályába.


Három éven belül harmadszor ünnepelhetett feljutást a Wrexham AFC, írja a Telex. A csapat vasárnap 3-0-ra győzte le a Charlton Athleticet, ezzel biztosította helyét az angol másodosztályban, a Championshipben. A Wrexham a már bajnok Birmingham City mögött a második helyen zárt.

A történelmi sikert hazai pályán, a Racecourse Groundon aratták, közel 13 ezer szurkoló előtt.

A walesi klub ezzel már csak egy lépésre van attól, hogy a Premier League-ben szerepelhessen.

A Wrexham AFC története 2020 őszén vett új fordulatot, amikor Ryan Reynolds és Rob McElhenney megvásárolta a klubot. A két színész eredetileg azzal a céllal vette át a csapatot, hogy egy dokumentumfilm-sorozatot forgassanak az angol ötödosztályban szereplő egyesület mindennapjairól. Magyarországon az eddig négy évadot megért Üdv Wrexhamben! című sorozatot a Disney+-on lehet nézni.

A Wrexham azóta folyamatosan építkezik és lépeget felfelé az angol futball ranglétráján. Most már a világ egyik legkeményebb bajnokságában, a 24 csapatos Championshipben folytathatják. A klub számára már az is nagy siker lenne, ha tartósan meg tudnának kapaszkodni ebben az osztályban, de ha innen is sikerülne feljutniuk, font százmilliós bevételre tehetnének szert.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
A Rovatból
Meghalt Gyúró László
A bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.


Meghalt Gyúró László - a hírt Baja polgármestere közölte. Azt írta:

"Pótolhatatlan veszteség érte a bajai sportéletet. Ma hajnalban elhunyt Gyuró László, a bajai judo sport megalapítója.

Gyuró László neve egybeforrt a bajai cselgánccsal, szakmai tudását szűkebb lakóhelyén kívül országosan és nemzetközileg is ismerték és elismerték. Évtizedeken át végzett magas színvonalú munkája eredményeként tucatnyi kiválóságot nevelt ki a magyar judo sport számára".

Gyúró László, a bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.

Gyúró László 1940-ben született Baján, és már fiatal korában megismerkedett a cselgánccsal. Tanulmányait Kecskeméten kezdte, majd a Testnevelési Főiskolán folytatta, ahol Galla Ferenc edzésein vett részt. 1961-ben országos bajnoki bronzérmet szerzett, és bekerült a magyar válogatottba.

Edzői diplomája megszerzése után, 1965-ben visszatért Bajára, ahol megalapozta a helyi dzsúdósportot. 1967-től szervezett keretek között folytak az edzések, az általa vezetett egyesület pedig megszerezte Baja első országos bajnoki érmét. 1969-től a Bajai ÁG Medoszban dolgozott főállású edzőként.

A hetvenes években a Bajai Sportkör vezetőedzőjeként ért el kimagasló eredményeket tanítványaival, akik többek között IBV- és Európa-bajnoki érmeket is nyertek. A kilencvenes évek elején az ő kezdeményezésére indult el a cselgáncsoktatás a bajai gyakorlóiskolában, ami országosan is példaértékűnek számított.

Gyúró László neve mára összeforrt a bajai dzsúdóval. Életműve több generációt inspirált, és öröksége tovább él a sportban és a közösségben is - írja a Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Meghalt Mohácsi Ferenc
Az egykori kiváló sportoló több sportágban is kipróbálta magát, és mindenhol maradandót alkotott. A búvársport hazai megalapozásában is kulcsszerepet játszott.


Kilencvenöt éves korában elhunyt Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes kenus – tudatta a család a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB), amely saját halottjának tekinti a legendás sportolót.

Mohácsi labdarúgóként kezdte sportpályafutását, egészen az ifjúsági válogatottságig jutott. Később bokszolni kezdett, majd áttért a kajakozásra. 1948-ban már a kajak-kenu válogatott tagja volt, de 1949 és 1955 között a sí-válogatott keretébe is bekerült.

1955-ben Wieland Károly új párt keresett maga mellé, és a választása Mohácsi Ferencre esett. Egy évvel később,

az 1956-os melbourne-i olimpián bronzérmet szereztek a férfi kenu kettesek 1000 méteres versenyszámában.

Az olimpia után Mohácsi búcsút vett a kenuzástól, de az aktív sportolást nem hagyta abba. Kipróbálta magát sportpisztolyban és motorcsónaksportban is. Utóbbi sportágban 1959-ben országos bajnoki címet szerzett a 250 köbcentis siklóhajók kategóriájában.

Jelentős szerepe volt a magyar búvársport megalapozásában is. A Magyar Könnyűbúvársport Szövetség főtitkári feladatait is ellátta, a Búvár Világszövetség végrehajtó bizottságának tagja volt, emellett nemzetközi versenyellenőrként is tevékenykedett.

Mohácsi Ferenc műszerészként végzett, majd 1966-ban tanári diplomát szerzett a Testnevelési Egyetemen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Elképesztően megható gesztussal ünnepelte a Liverpool bajnoki címét a vezetőedző
A Liverpool hátrányból fordítva ütötte ki a Tottenhamet. Arne Slot viszonozta a korábbi edző, Jürgen Klopp korábbi hasonló cselekedetét.


Ahogy arról tegnap írtunk, a Liverpool 5-1-re verte a Tottenhamet, és ezzel megszerezte a Premier League bajnoki címét. Szoboszlai Dominik kezdőként lépett pályára a mérkőzésen. A Liverpool története során a 20. bajnoki címét ünnepelhette.

A lefújás után Arne Slot, a Liverpool vezetőedzője azonnal mikrofonhoz került, hogy a stadion nézőinek adjon interjút. Elmondta: már a stadionhoz érkezve érezték, nem fordulhat elő, hogy ne nyerjék meg a meccset. Hozzátette, hátrányba kerültek ugyan, de mindig találnak megoldást a győzelemre. „Nagyon büszke vagyok a játékosokra” – mondta.

Slot megköszönte a szurkolók támogatását, és külön kiemelte, hogy a közönség végig mögöttük állt. A stáb munkáját is méltatta. Az edzőt arról is kérdezték, mennyire találja meghatónak, hogy most közösen ünnepelhetnek a szurkolókkal, hiszen a legutóbbi bajnoki címnél a koronavírus-járvány miatt erre nem volt lehetőség. Slot erre újra köszönetet mondott, majd hozzátette: „ez a második bajnoki cím az elmúlt öt évben.”

A stadionban különleges pillanat volt, amikor a közönség Jürgen Klopp nevét kezdte skandálni. Így emlékeztek meg arról, hogy amikor Slot kinevezése eldőlt, a német edző adta így adta át neki a stafétát.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: