SPORT

Euro 2024: a negyeddöntők kérdése nem az, hogy ki jut tovább, hanem hogy lesz-e végre igazi foci

Az egyik ágon Németország, Spanyolország, Franciaország és Portugália, míg a másik ágon Anglia, Hollandia, Svájc és Törökország közül valamelyik válogatott biztosan ott lesz a berlini döntőben jövő vasárnap.


Már csak hét meccs van hátra az idei labdarúgó Európa-bajnokságból. Ezek közül négyet szombat estig le is játszanak. Kérdés, hogy azok, akiktől előzetesen mindenki a jó vagy egyenesen a legjobb teljesítményt várta, végre összeszedik-e magukat, és hogy lesz-e igazi meglepetéscsapat az elődöntőben. A válasz jó eséllyel mindkettőre az, hogy talán.

Az egyik ágon Németország, Spanyolország, Franciaország és Portugália, míg a másik ágon Anglia, Hollandia, Svájc és Törökország közül valamelyik válogatott biztosan ott lesz a berlini döntőben jövő vasárnap. Szombaton éjfélig azonban csak az derül ki, hogy a német-spanyol, francia-portugál, angol-svájci és holland-török negyeddöntőket mely csapatok veszik sikerrel.

Az elmúlt hetek egyik sokat tárgyalt kérdése az volt, hogy mikor kezd el végre focizni Southgate Angliája, Deschamps franciái vagy épp a még mindig Cristiano Ronaldo vezette portugálok.

A helyzet az, hogy ezek a válogatottak már régen elkezdtek focizni, és az eredmények is őket igazolják, hiszen már a legjobb nyolc között járnak.

Az már egy másik kérdés, hogy ez vajon mennyire jó főképp a semleges szurkolóknak. Gyaníthatóan egyébként nekik is valameilyen szinten elfogadható, ami a pályán zajlik, hiszen nem érkeznek a hírek a tévécsatornák rendre beszakadó nézettségéről, a stadionok sem ürültek még ki és a szponzorok LED-falai sem üresen világítanak a pályák szélén.

Egyszerűen jobb, ha megbarátkozunk a gondolattal: 2024-re ilyen lett a válogatott foci.

A sportágat meghatározó európai nagycsapatok közül is a legnagyobbak elsősorban nem a győzelem megszerzésére játszanak, hanem a vereség elkerülésére. Ez nem azt jelenti, hogy mindenki leparkolja a buszt, és foggal-körömmel védekezik, hanem csupán arról, hogy fontosabb a bekapott gól elkerülése, mint bármi más. Ennek a sajátos felfogásnak köszönhetően érezhetően sokkal óvatosabb a játék, úgy tűnik, mintha többet állnának egy helyben a labdarúgók, akik időnként teljesen tanácstalanok is, hogy mi legyen a következő lépés. Kivéve, ha ég a ház, mert akkor pont úgy kapcsolnak rá, mint az angolok az utolsó percekben Szlovákia ellen a nyolcaddöntőben.

Az előttünk álló két napban a felfogást tökélyre fejlesztő válogatottak közül az akciógól nélkül idáig jutó Franciaország és a Szlovénián gól nélküli döntetlen után tizenegyesekkel átvergődő Portugália feszül majd egymásnak. Mindezek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy az esetleges döntetlenre majdnem ugyanakkora esély van a fogadóirodák szerint, mint a rendes játékidőben várható francia győzelemre.

Mbappéék a torna négy meccséből hármat is megúsztak bekapott gól nélkül, ami egyetlen másik válogatottról sem mondható el. A támadásokkal azonban messze nem állnak ilyen jól: Belgium ellen tizenkilencszer lőttek kapura, de ebből csak két alkalommal találták el valóban a kaput. Gólt pedig végül nem szereztek, egy öngóllal jutottak tovább.

Eközben Portugália érezhetően megfeszül azért, hogy a hatodik Eb-jén szereplő Cristiano Ronaldo valahogyan végre a hálóba találjon, de a gépezet recseg-ropog, az ötszörös aranylabdás meg hát mégiscsak 39 éves már, és nem a világ egyik topklubjában lép pályára hétről hétre, hanem csak a szaúdi ligában.

Mindent figyelembe véve a legvalószínűbbnek a döntetlen, esetleg az egygólos francia győzelem tűnik.

Hosszabbítás és tizenegyesek esetén pedig bármi lehet, de egy ilyen helyzetből még akkor is inkább Franciaország jöhet ki továbbjutóként, ha Diogo Costa a nyolcaddöntőben az összes szlovén játékos tizenegyesét megfogta.

A forduló slágermeccse az a német-spanyol lesz, amit már hetekkel ezelőtt előrehozott döntőnek kiáltottak ki. A két válogatott már azzal bőven kiemelkedik a mezőnyből, hogy győzni akarnak. Persze Németországnak nincs is más választása hazai pályán, rendezőként, a spanyolokat pedig talán leginkább a rendkívül fiatal átlagéletkor tolhatja abba az irányba, hogy kerüljék az alibifocit. Érthetően utóbbi és a jellemzően sok gól, de legalábbis sok kialakított helyzet miatt Spanyolországot ma már a torna első számú favoritjának tartják.

Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a fiatal tehetségek megvannak a másik oldalon is (Musiala, Wirtz), miközben ott van velük a sokszor aranyat érő tapasztalat Kroos, Gündogan vagy éppen Neuer személyében. És ami talán még ezeknél is fontosabb:

Julian Nagelsmann személyében az egész Eb legfelkészültebb szövetségi kapitánya Németország kispadján ül, ami szerintünk pénteken szinte biztosan továbbjutást is fog érni a házigazdáknak.

Anglia-Svájc. Június elején ez még egy tuti egyes lett volna, most azonban már egyáltalán nem ördögtől való arról beszélni, hogy Svájcnak igenis van esélye Kane-ék ellen. Bár a fogadóirodáknál az angolok a nyolcaddöntő egyértelmű esélyesei, és egész torna megnyerésére is még mindig az egyik legnagyobb favoritnak számítanak, az eddig mutatott játék alapján a svájciak minimum megnehezíthetik a dolgukat.

Mivel azonban a nagy focitornákon mindig van egy meglepetéscsapat, és az angolok Szlovákia elleni továbbjutása legalább annyira a szerencsén múlt, mint Bellingham és Kane elképesztő helyzetfelismerésén, nem vállalunk nagy kockázatot azzal, ha azt várjuk, hogy Svájc eddigi jó teljesítménye még ebben a körben is kitart. Ez pedig elég lehet arra, hogy

az Európa-bajnokság egyik legnagyobb meglepetését okozva az elődöntőbe jussanak, ami egyszersmind a Southgate-éra végét is jelentené Angliában.

A végére hagytuk azt a negyeddöntőt, ahol várhatón igazi focit láthatunk majd. A törökök szinte hazai pályán játszanak az egész tornán, mindehhez még hozzájön a "nincs mit veszíteni" hozzállás is. Ezek eredményre vezető kombinációja már a csoportmeccsek során is meglátszott, de csak a titkos esélyesnek gondolt Ausztria elleni nyolcaddöntőben jött ki igazán. Montella válogatottja a hollandok ellen folytatja a hétvégén, akik nagyon nehezen indultak be, de a vártnál könyebben léptek túl a románokon a nyolcaddöntőben, ami újabb lökést adhat nekik.

Ha másért nem, Törökország várhatóan nyíltabb, támadóbb felfogása miatt biztosan izgalmas lesz ez a negyeddöntő is, de

szerintünk a végén az egyre jobban magára találó Hollandia örülhet.

Ezek alapján pedig a jövő héten Franciország-Németország és Svájc-Hollandia elődöntőket rendezhetnek majd. Órákon belül minden kiderül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Munka közben rosszul lett, és 46 éves korában meghalt Lipták László, a DVTK egykori focistája
Az egykori diósgyőri játékoson már a kiérkező mentők sem tudtak segíteni. A labdarúgó még 1998-ban mutatkozott be az NB1-ben.


46 éves korában elhunyt Lipták László, a DVTK egykori labdarúgója. A boon.hu információi szerint

Lipták külföldi munkavégzés közben lett rosszul, és a kiérkező mentők már nem tudtak segíteni rajta.

Lipták László 1978. november 14-én született Miskolcon. A Diósgyőr saját nevelésű játékosa volt, végigjárta az utánpótlás minden korosztályát. Az élvonalban 1998 tavaszán debütált az FTC ellen, az akkor még Professzionális Nemzeti Bajnokságnak nevezett első osztályban. A következő idényben hétszer lépett pályára, az 1999/2000-es szezonban pedig 22 alkalommal játszott, ebből húszszor kezdőként.

A diósgyőri csapat kiesése és megszűnése után a Kispest-Honvédhoz szerződött, ahol két szezon alatt 33 élvonalbeli bajnokin szerepelt. Később megfordult a Kecskemét, Besenyőtelek, Mezőkövesd, Bőcs és Tiszaújváros csapataiban is. A profi karrierje lezárását követően még alacsonyabb osztályú együttesekben futballozott, többek között Makláron, Bogácson és Markazon. Emellett vállalkozóként dolgozott egy üzemanyagtöltő állomás üzemeltetőjeként.

A DVTK így búcsúzott tőle: „Halálával egy olyan sportembert veszítettünk el, aki a diósgyőri utánpótlásból egészen a legmagasabb osztályig jutott, és ott is megállta a helyét. Lipták László emlékét örökké megőrizzük.”

Tóth István, a Bőcs korábbi szakosztályvezetője is megemlékezett róla a lapnak: „Teljesen letaglózott ez a hír. Egy csupaszív, élettel teli, rendes srác volt Laci, akivel olyan négy évvel ezelőtt találkoztam utoljára. A futballban abszolút csapatember volt, mindig alázatosan dolgozott, edzett, játszott, nem túlzás, abban, hogy olyan sikeresek voltunk, nagy szerepe volt neki, a középpályán óriási munkát végzett. Volt trombózis a lábában, műtötték is, amely után eltávolodott a labdarúgástól. Részvétünk a hozzátartozóinak...”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Meghalt Gyúró László
A bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.


Meghalt Gyúró László - a hírt Baja polgármestere közölte. Azt írta:

"Pótolhatatlan veszteség érte a bajai sportéletet. Ma hajnalban elhunyt Gyuró László, a bajai judo sport megalapítója.

Gyuró László neve egybeforrt a bajai cselgánccsal, szakmai tudását szűkebb lakóhelyén kívül országosan és nemzetközileg is ismerték és elismerték. Évtizedeken át végzett magas színvonalú munkája eredményeként tucatnyi kiválóságot nevelt ki a magyar judo sport számára".

Gyúró László, a bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.

Gyúró László 1940-ben született Baján, és már fiatal korában megismerkedett a cselgánccsal. Tanulmányait Kecskeméten kezdte, majd a Testnevelési Főiskolán folytatta, ahol Galla Ferenc edzésein vett részt. 1961-ben országos bajnoki bronzérmet szerzett, és bekerült a magyar válogatottba.

Edzői diplomája megszerzése után, 1965-ben visszatért Bajára, ahol megalapozta a helyi dzsúdósportot. 1967-től szervezett keretek között folytak az edzések, az általa vezetett egyesület pedig megszerezte Baja első országos bajnoki érmét. 1969-től a Bajai ÁG Medoszban dolgozott főállású edzőként.

A hetvenes években a Bajai Sportkör vezetőedzőjeként ért el kimagasló eredményeket tanítványaival, akik többek között IBV- és Európa-bajnoki érmeket is nyertek. A kilencvenes évek elején az ő kezdeményezésére indult el a cselgáncsoktatás a bajai gyakorlóiskolában, ami országosan is példaértékűnek számított.

Gyúró László neve mára összeforrt a bajai dzsúdóval. Életműve több generációt inspirált, és öröksége tovább él a sportban és a közösségben is - írja a Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Meghalt Mohácsi Ferenc
Az egykori kiváló sportoló több sportágban is kipróbálta magát, és mindenhol maradandót alkotott. A búvársport hazai megalapozásában is kulcsszerepet játszott.


Kilencvenöt éves korában elhunyt Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes kenus – tudatta a család a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB), amely saját halottjának tekinti a legendás sportolót.

Mohácsi labdarúgóként kezdte sportpályafutását, egészen az ifjúsági válogatottságig jutott. Később bokszolni kezdett, majd áttért a kajakozásra. 1948-ban már a kajak-kenu válogatott tagja volt, de 1949 és 1955 között a sí-válogatott keretébe is bekerült.

1955-ben Wieland Károly új párt keresett maga mellé, és a választása Mohácsi Ferencre esett. Egy évvel később,

az 1956-os melbourne-i olimpián bronzérmet szereztek a férfi kenu kettesek 1000 méteres versenyszámában.

Az olimpia után Mohácsi búcsút vett a kenuzástól, de az aktív sportolást nem hagyta abba. Kipróbálta magát sportpisztolyban és motorcsónaksportban is. Utóbbi sportágban 1959-ben országos bajnoki címet szerzett a 250 köbcentis siklóhajók kategóriájában.

Jelentős szerepe volt a magyar búvársport megalapozásában is. A Magyar Könnyűbúvársport Szövetség főtitkári feladatait is ellátta, a Búvár Világszövetség végrehajtó bizottságának tagja volt, emellett nemzetközi versenyellenőrként is tevékenykedett.

Mohácsi Ferenc műszerészként végzett, majd 1966-ban tanári diplomát szerzett a Testnevelési Egyetemen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Elképesztően megható gesztussal ünnepelte a Liverpool bajnoki címét a vezetőedző
A Liverpool hátrányból fordítva ütötte ki a Tottenhamet. Arne Slot viszonozta a korábbi edző, Jürgen Klopp korábbi hasonló cselekedetét.


Ahogy arról tegnap írtunk, a Liverpool 5-1-re verte a Tottenhamet, és ezzel megszerezte a Premier League bajnoki címét. Szoboszlai Dominik kezdőként lépett pályára a mérkőzésen. A Liverpool története során a 20. bajnoki címét ünnepelhette.

A lefújás után Arne Slot, a Liverpool vezetőedzője azonnal mikrofonhoz került, hogy a stadion nézőinek adjon interjút. Elmondta: már a stadionhoz érkezve érezték, nem fordulhat elő, hogy ne nyerjék meg a meccset. Hozzátette, hátrányba kerültek ugyan, de mindig találnak megoldást a győzelemre. „Nagyon büszke vagyok a játékosokra” – mondta.

Slot megköszönte a szurkolók támogatását, és külön kiemelte, hogy a közönség végig mögöttük állt. A stáb munkáját is méltatta. Az edzőt arról is kérdezték, mennyire találja meghatónak, hogy most közösen ünnepelhetnek a szurkolókkal, hiszen a legutóbbi bajnoki címnél a koronavírus-járvány miatt erre nem volt lehetőség. Slot erre újra köszönetet mondott, majd hozzátette: „ez a második bajnoki cím az elmúlt öt évben.”

A stadionban különleges pillanat volt, amikor a közönség Jürgen Klopp nevét kezdte skandálni. Így emlékeztek meg arról, hogy amikor Slot kinevezése eldőlt, a német edző adta így adta át neki a stafétát.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: