KULT
A Rovatból

Deadpool és Hulk együtt próbálják megmenteni a világot - Az Adam-projekt

Az utóbbi idők egyik legjobb Ryan Reynolds-filmje, amely nem váltja meg a világot, nem lesz klasszikus, ámde piszok szórakoztató. Kritika.

Link másolása

Lehet hogy a Netflix ismétli önmagát, de amíg ilyen minőségű a végtermék, nem panaszkodhatunk. A Netflix próbálkozik, nagyon-nagyon próbálkozik. Ryan Reynolds előző filmje, a Különösen veszélyes bűnözők a streaming szolgáltató kevésbé jól sikerült darabjai közé tartozott, pedig megnyerték hozzá Dwayne Johnsont és Gal Gadot-ot is.

Nézzük, milyen egy szóló Reynolds projekt.

Hát semmi új, de még mindig szórakoztató. Én továbbra is kedvelem a színészt, és felőlem bátran mellé állhat a rendező Shawn Levy is.

Az Adam-projekt semmi eget rengetőt nem mutat, nem váltja meg a világot, nem lesz klasszikus, ámde piszok szórakoztató zsánerfilm. Shawn Levy teljesen újraértelmezte pályafutását az utóbbi időben. Régebben olyan filmek rendezőjeként ismerhettük, mint az Éjszaka a múzeumban-trilógia vagy a Vasököl, ám valljuk be, ezek kissé feledhető családi filmek.

Később rátalált a Netflix és segített tető alá hozni egy kisebb kulturális szenzációt, a Stranger Things-t a streamingóriásnak.

Ekkor megfertőzhette valami a 80-as évek hangulatából, mert azóta valahogy minden munkája hasonló atmoszférájú. De ez abszolút nem baj. A Stranger Things utáni mozija a Fox stúdió utolsó nagy blockbustere volt, amit aztán megvett a Disney kilóra: ez volt a Free Guy. Szintén könnyed családi mozi volt, borzasztó sok számítógépes utalással és egy nagy falat Ryan Reynoldsal. Levy-nek annyira bejött a közös munka, hogy vitte is magával a következő filmjéhez.

Az Adam-projekt pont úgy kezdődik, mint egy klasszikus 80-as évekbeli sci-fi. Egy űrhajó menekül egy másik elől, nem ismerjük még a történetet, de

már ekkor tudjuk, kik a rosszak és a ki a jó a történetben.

Majd időutazás, találkozunk a szereplők fiatalabb énjével és elkezdődik egy idősíkokon átívelő kaland. A mostani trend, vagyis a 80-as évek majmolása sokaknak már unalmas lehet, de itt valahogy nem volt zavaró. A történet butácska, sok lényeges információt kihagytak, nem magyaráznak meg bizonyos dolgokat. Mi miért történik, és hogyan? Ki miért lesz gonosz? Ilyen kérdéseket fel se tegyünk. Kellett egy gonosz és voilá? Lett egy. Ha mindezek felett szemet hunyunk, akkor egyszerűen csak magával ragad a hangulat, és a játékidő végig leköti a figyelmet.

Tökéletes péntek esti családi kikapcsolódás, amelyben van bőven akció, közben megnevettet és még egy-egy könnycseppet is elmorzsolunk néha.

A 106 perc hamar elröppen, és amikor vége, elégedetten felállunk a kanapéról, de egy hét múlva már valószínűleg nem fogunk rá emlékezni, ezért akár újra is lehet nézni. Az Adam-projekt ezért készült.

Lássuk a szereplőket: mindenki papírvékony karakter, de ide nem is kell más. Ryan Reynolds megint hozza a Deadpool-figurát, most szupererő nélkül, de a dumája megvan. Jennifer Garner bájos és szerethető, Zoe Saldana nagyon kemény, Catherine Keener piszkosul gonosz, Mark Ruffalo pedig Dr. Bannert játssza a Bosszúállókból: egy bohókás, de zseniális tudós. Érdekes volt látni, hogy ez a két „karakter” milyen jól mutat együtt, igazából el tudnék képzelni egy hasonló felállású Marvel-filmet is – kicsit olyan lenne, mint a Thor: Ragnarök. Ennyi hatalmas hollywoodi név mellett a film igazi sztárja Walker Scobell, aki az ifjú Ryan Reynoldsot alakítja, méghozzá nem is akárhogy.

Kevés gyerekszínész van, akik előtt emelem a kalapom, de Mr. Scobell hihetetlenül jó.

Ő a film végére, a nagy akciófináléra kicsit eltűnik érthető módon, de ő a film szíve és lelke. Fantasztikusak ketten együtt Reynoldssal. A forgatókönyv azon része kiemelkedőre sikeredett, amikor ez a két karakter együtt van: szellemes, gyors, repülnek a poénok, ügyes munka.

A castingra nem lehet panaszunk, de a tempóra és atmoszférára sem. A Free Guy is hasonló volt, de ott talán kicsit túlnyújtották a sztorit, Az Adam-projekt viszont megtalálta a tökéletes játékidőt. Több idősíkban járunk kalandjaink során, hiszen klasszikus időutazós film, de az egészből mégis az említett 80-as évek hangulata köszön vissza, hiába 2022-t írunk, kicsit olyan, mint A Galaxis őrzőiben – modern sci-fi, nosztalgikus hatással. A zenék, a stílus és még a tempó is hasonló.

Ha nagyon szigorúak akarunk lenni, akkor mondhatjuk, hogy a forgatókönyv nem túl erős, ami igaz is.

Kő egyszerű, semmi meglepetés, minden pont úgy és akkor történik, amikor számítunk rá. Egy-két bátrabb döntés van a szkriptben, de ha abból indulunk ki, hogy régen mit engedhettek meg maguknak a „családi filmek”, akkor itt semmin nem fogunk meglepődni. Cserébe a megvalósítás kárpótol mindezekért. A CGI jól néz ki TV-n, meg merem kockáztatni, hogy akár moziban is megállná a helyét, az akció követhető és látványos, a zene pedig fantasztikusan sikerült és a soundtrack is megér egy misét.

Aki akar egy jó estét, családdal, vagy barátokkal az bátran rányomhat a lejátszás gombra. Egy kis Vissza a jövőbe, Kincsvadászok és E.T. nosztalgia hullámvasút,

szívvel-lélekkel gyártott tömegszórakoztatás.

Tudtam én, hogy a Különösen veszélyes bűnözők csak egy pillanatnyi képzavar volt, és a Netflix tudja, hogy kell szórakoztató filmet csinálni. Ha így folytatják következő Reynolds-Levy projekt még jelen filmünknél is jobb lesz.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt pedig intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET: