SPORT
A Rovatból

Az első kényes kérdésnél berekesztette sajtótájékoztatóját Novak Djokovic családja

Egy újságíró arra lett volna kíváncsi, hogy ha a teniszező december 16-án elkapta a koronavírust, hogyan jelenhetett meg másnap egy nyilvános eseményen, maszk nélkül.


Mi is folyamatosan nyomon követtük a Novak Djokovic körül kialakult helyzetet. A szerb világelső teniszező a január 17-én kezdődő Australian Open Grand Slam tornára érkezett volna a Ausztráliába, ám a hatóságok nem engedték be, mert nem rendelkezett oltással, és nem tudta hitelt érdemlően igazolni más típusú védettségét sem. Bár ügyvédei szerint december közepén elkapta a koronavírust (ami védettséget biztosított volna számára), de napokkal később maszk nélkül járt emberek társaságába, még gyerekekkel is találkozott – ez pedig újabb botrányt keltett a sztoriban. Legutóbb pedig arról írtunk, hogy akár három évre is kitilthatják a szigetországból a világklasszis sportolót, aki ismert oltásellenes nézeteiről.

Miközben Djokó Melbourne-be harcol azért, hogy részt vehessen a 2022-es év első Grand Slamjén, a családja Szerbiában tartott sajtótájékoztatót – írja az Insiderre hivatkozva a Telex. A tájékoztatón Novak édesanyja, édesapja, nagybátyja és egyik öccse, Djordje vett részt.

Közel 40 percen át beszéltek Novak ausztráliai helyzetéről, ami után egy riporter azt kérdezte, hogy december 16-án valóban pozitív lett-e Novak tesztje, mire Djordje igennel válaszolt. Ekkor egy újságíró rákérdezett arra, hogy december 17-én tényleg részt vett-e egy rendezvényen, a maszkviselési és a távolsági szabályokat be nem tartva.

Ennek a kérdésnek a család láthatóan nem örült. Rövid kitérő válaszok után a teniszcsillag öccse, Djordje közölte: „Rendben, tehát ezt a sajtótájékoztatót elnapoljuk”.

Ezután a rokonok közösen elénekeltek egy szerb népdalt, majd távoztak a helyszínről.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
A Rovatból
Teljesen máshogy fognak kinézni a meccsek a 2026-os vb-n: Percekig tíz emberrel játszhat egy csapat az új FIFA-szabályok miatt
A FIFA a 2026-os világbajnokságra új, időhúzás elleni szabályokat vezet be. Például, ha lecserélt játékos nem hagyja el időben a pályát, a beálló csere egy percig, vagy az azután következő játékmegszakításig vár, a csapat pedig addig emberhátrányban játszik.
M.M. / Fotó: - szmo.hu
2026. június 10.



A 2026-os világbajnokságra a FIFA és a szabályalkotó testület, az IFAB olyan szigorú szabálycsomagot vezet be az időhúzás ellen, amire még nem volt példa a sportág történetében. A cél egyértelmű: a tiszta játékidő drasztikus növelése.

Az OffsideBlueprint YouTube-csatorna által összegyűjtött újítások közül a leglátványosabb az 5 másodperces visszaszámlálás lesz.

Ha egy játékos túl sokáig késlekedik a bedobással vagy a kirúgással, a játékvezető látható jelzést ad, és ha öt másodperc alatt nem történik meg a játék folytatása, jön a büntetés:

bedobásnál a labda a másik csapathoz kerül, míg kirúgásnál az ellenfél végezhet el szögletet.

Hasonlóan drasztikus a cserékre vonatkozó 10 másodperces limit: amint felmutatják a táblát, a lecserélt játékosnak ennyi ideje van elhagyni a pályát.

Ha kifut az időből, a beálló csere egy percig, vagy ennek letelte utána következő játékmegszakításig az oldalvonal mellett várakozik, a csapat pedig addig emberhátrányban játszik.

A színlelt sérülések is költségesebbek lettek.

Ha egy mezőnyjátékos a pályán orvosi ellátást kap, egy percre kötelezően el kell hagynia a játékteret. Ez alól csak a kapusok képeznek kivételt, mivel az ő ideiglenes pótlásuk kivitelezhetetlen lenne. Viszont amíg a kapus ápolása zajlik, a mezőnyjátékosok nem hagyhatják el a pályát.

Ezzel a lépéssel a taktikai célú, sérülést színlelő játékmegszakításokat próbálják visszaszorítani.

Bővül a videóbíró hatásköre is: a VAR mostantól a második sárga lapból adódó kiállításokat is felülvizsgálhatja, nem csak az azonnali piros lapokat. Emellett korrigálhatja a téves személyazonosítást, ha rossz játékos kapott lapot, sőt, a nyilvánvalóan téves szögletdöntéseket is megváltoztathatja, amennyiben ez nem késlelteti a játékot.

Finomították a nyilvánvaló gólhelyzet meghiúsításának szabályát is: ha a játékvezető előnyt ad, és abból gól születik, a szabálytalankodó játékos már nem kap lapot, mivel a gólszerzési lehetőség végül nem hiúsult meg.

A mostani csomag egy hosszabb folyamat része.

A FIFA már a 2022-es katari világbajnokságon jelezte, hogy kíméletlenül fel fog lépni az elvesztegetett percekkel szemben, ami rekordhosszúságú hosszabbításokat eredményezett. A mostani szabályok már nemcsak pótolni, hanem megelőzni akarják az időhúzást.

Emellett a játékosok viselkedését is szigorúbban veszik: egy korábbi szabálymódosítás értelmében a játékvezető akár piros lapot is adhat, ha egy játékos a szája elé tett kézzel kommunikál tiszteletlenül.

A FIFA elnöke, Gianni Infantino azzal magyarázta a szigort, hogy a játékvezetőknek rossz szándékot kell feltételezniük.

„Feltételeznünk kell, hogy olyasmit mondott, amit nem lett volna szabad.”

Továbbá a versenyrendezők opcióként a játékvezetőknek testkamera viselését is engedélyezhetik, így akár a játékvezető szemszögéből is látaható lesz egy-egy szituáció.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
A Rovatból
Videó: Nem sokon múlt a tragédia, füstölve zuhant a pályára a pókkamera a magyar labdarúgó válogatott meccsén
A debreceni Nagyerdei Stadionban füstölve zuhant a pályára egy pókkamera a Magyarország–Kazahsztán felkészülési mérkőzésen. A játékot azonnal félbeszakították, a szerkezet maradványait a tűzoltók távolították el.


Füstölgő pókkamera zuhant a pályára a magyar válogatott keddi mérkőzésének 26. percében Debrecenben, az eszköz csupán néhány méterrel kerülte el az oldalvonal mellett dolgozó tévés operatőrt. A Kazahsztán elleni felkészülési találkozót az eset miatt félbe kellett szakítani, de szerencsére senki sem sérült meg.

Az incidens a debreceni Nagyerdei Stadionban történt, a meccs 26. percében.

A tetőszerkezetre rögzített drótkötélpályán mozgó kamera ekkor füstölni kezdett, majd a pályára csapódott

– írta a Telex. Az M4 Sport beszámolója szerint a kamera kábele megégett, és a szerkezet mintegy 20 méteres magasságból zuhant le.

Az M4 Sport közvetítésében megerősítették, hogy a balesetben senki nem sérült meg.

Pavle Ilic játékvezető azonnal megállította a játékot, a pályára érkező helyi tűzoltók pedig eltávolították az eszköz maradványait. A kényszerszünet alatt a játékosok rögtönzött ivószünetet tartottak.

A találkozó a pálya megtisztítása után folytatódott, és a magyar válogatott 0–1-ről fordítva 3–1-re győzött Szoboszlai Dominik, Schäfer András és a debütáló Tóth Rajmund góljaival.

A pókkamerák a tetőszerkezetre kifeszített kábeleken mozognak, így biztosítanak a közvetítésekhez különleges, a pálya felett sikló látószöget.

Bár ezeket a rendszereket szigorú biztonsági protokollok mellett üzemeltetik, a meghibásodás lehetősége – ahogy a debreceni példa is mutatja – nem zárható ki teljesen.

Az utóbbi napokban más területeken is történtek látványos technikai hibák. Múlt csütörtökön Frankfurtban a Lufthansa egyik vadonatúj Boeing 787-9-es gépének rogyott össze az orrfutóműve a kapunál, indulás előtt. Egy másik esetben Kínában egy technológiai bemutatón egy humanoid robot hasba rúgott egy gyereket.

Magyarország-Kazahsztán meccsen leszakadt a kamera

by

u/doozygoosey in

hungary


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Szoboszlai vezérletével fordított és nyert 3-1-re a magyar válogatott
A magyar labdarúgó-válogatott 0-1-es hátrányból fordítva győzte le Kazahsztánt Debrecenben. A 3-1-es sikerből Szoboszlai Dominik, Schäfer András és az újonc Tóth Rajmund vette ki a részét góllal.


Hátrányból fordítva, a második félidőben mutatott sokkal jobb játékkal győzte le 3–1-re a kazah csapatot a magyar labdarúgó-válogatott kedden a debreceni Nagyerdei Stadionban. Marco Rossi szövetségi kapitány együttese a győzelem mellett három újoncot is avatott a barátságos mérkőzésen – írta az MTI.

A találkozó nem indult jól magyar szempontból, a kazahok már a kilencedik percben megszerezték a vezetést.

A válogatott 2023 novembere, a Montenegró ellen 3–1-re megnyert Európa-bajnoki selejtező óta először tudott hátrányból fordítva nyerni.

A fordítást a csapatkapitány, Szoboszlai Dominik indította el, aki előbb egyenlített, majd később gólpasszt is adott.

A vezetést Schäfer András szerezte meg egy ritkán látható, nagy góllal. A vendégek dolgát nehezítette, hogy az utolsó fél órát emberhátrányban kellett lejátszaniuk.

A 3–1-es végeredményt végül az egyik debütáns, a csereként beállt Tóth Rajmund állította be, aki élete első válogatott meccsén volt eredményes.

Rajta kívül Markgráf Ákos és a csereként beálló kapus, Pécsi Ármin is ezen a mérkőzésen mutatkozott be a nemzeti együttesben.

A csapat múlt pénteken a Puskás Arénában 2–1-re győzte le Finnországot Varga Barnabás duplájával. A magyar válogatott szeptembertől már a Nemzetek Ligájában folytatja, ahol a B divízióban Ukrajnával, Észak-Írországgal és Grúziával került egy csoportba. A júniusi barátságos mérkőzések a keret bővítését és az őszi tétmeccsekre való felkészülést szolgálták, ezért is kapott több újonc lehetőséget.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
A szurkolóknak tilos a vuvuzela, a játékosok nem takarhatják el a szájukat – minden, amit az idei foci-vb rajtja előtt tudni kell
Csütörtökön Mexikó és Dél-Afrika összecsapásával kezdődik a 2026-os labdarúgó-világbajnokság, amelyet a történelem során először három ország rendez közösen. Mutatjuk, mely országok az esélyesek a végső győzelemre, milyen játékosokra érdemes majd figyelni, és milyen szabályváltozásokkal indul a torna.


Három rendező ország, 16 város és 48 válogatott részvételével csütörtökön elrajtol a 2026-os labdarúgó-világbajnokság, amely már a kezdő sípszó előtt is forr: jegyeket vonnak vissza, a FIFA a lelátókon és a pályán is szigorít, az amerikai rendező városok pedig a vártnál jóval gyengébb szállodai foglalásokkal néznek szembe.

A tornát a történelem során először három ország – Mexikó, Kanada és az Egyesült Államok – közösen rendezi.

A nyitómérkőzést június 11-én Mexikóvárosban, a döntőt július 19-én New York-ban játsszák.A 48 résztvevő válogatottat 12 darab négycsapatos csoportba sorsolták. A csoportokból az első két helyezett, valamint a nyolc legjobb csoportharmadik jut a legjobb 32 közé. A győzelemért három, a döntetlenért egy pont jár, a kieséses szakaszban pedig döntetlen esetén hosszabbítás, majd tizenegyespárbaj következik.

Ami az esélyeket illeti, a kétszeres győztes Franciaország, a Goldman Sachs jóslata szerint is favorit Spanyolország, Anglia és a hagyományosan erős Brazília is a végső győzelemre pályázik.

A figyelem középpontjában olyan sztárok állnak majd, mint a francia Kylian Mbappé, a spanyolok 18 éves tehetsége, Lamine Yamal, valamint az utolsó nagy tornájára készülő Lionel Messi és Cristiano Ronaldo.

A futballon túlmutató, feszültséggel teli mérkőzésekből sem lesz hiány. A Franciaország–Szenegál és az Anglia–Ghána meccseknek a közös gyarmati múlt ad különleges hátteret. Seattle-ben az Irán–Egyiptom találkozót a helyi LMBT-közösség ünneplésére „Pride” meccsnek nevezték el, ami ellen mindkét ország szövetsége tiltakozott a FIFA-nál. A sorsolás többek között az angoloknak és a franciáknak is nehéz csoportot hozott.

A 2026-os világbajnokság a FIFA 2017-es döntése nyomán bővült 48 csapatosra, a rendezés jogát pedig 2018-ban nyerte el az USA, Kanada és Mexikó közös pályázata Marokkóval szemben.

A kibővített mezőnynek köszönhetően olyan nemzetek is bemutatkozhatnak, mint Curaçao, a Zöld-foki-szigetek, Jordánia és Üzbegisztán.

Mellettük Haiti 1974 után tér vissza a tornára, ahol a szintén 28 év után visszatérő Skóciával is megmérkőzik.

A szervezési nehézségeket mutatja, hogy egy friss iparági felmérés szerint a 11 amerikai rendező városban a szállodai foglalások messze elmaradnak a várakozásoktól, a legrosszabb helyzet Kansas Cityben van. Az ebolajárvány miatt pedig az Egyesült Államok 21 napos karantént írt elő a kongói válogatott számára, ami a csapat felkészülését és a szurkolók beutazását is ellehetetleníti.

A torna körüli feszültséget jelzi az is, hogy nem sokkal a rajt előtt váratlanul visszavonták az összes, iráni szurkolók számára kiosztott mérkőzésjegyet, sok drukkert azután érve készületlenül, hogy már lefoglalták utazásukat és szállásukat. Az iráni labdarúgó-szövetség a semlegesség és a tisztesség elveinek betartására szólította fel a FIFA-t.

A szurkolóknak emellett egy új, szigorú stadionkódexnek is meg kell felelniük. A szabályozás betiltja a vuvuzelákat, a sípokat, a drónokat és az újratölthető kulacsokat is, egy külön pont pedig kimondja, hogy a testfestés önmagában nem számít ruházatnak.

A pályán is új fegyelmi szabály jön: azonnali piros lapot érhet, ha egy játékos a száját eltakarva kommunikál. Gianni Infantino FIFA-elnök egy sokatmondó kijelentéssel magyarázta a szigorítást.

„Feltételeznünk kell, hogy olyasmit mondott, amit nem lett volna szabad.”

Pozitívabb hír, hogy a döntő félidejében világsztárok és jótékonyság kerül a középpontba: Madonna, Shakira és a BTS fellépése mellett a FIFA és a Global Citizen közös alapítványa 100 millió dollárt gyűjtene hátrányos helyzetű gyermekek oktatására.

via BBC


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk