Így nézne ki az atomháború Észak-Korea és az USA között
Miközben az USA-nak rohamosan szűkül a lehetősége, hogy megakadályozza Kim Dzsongunt a nukleáris fegyverkezésben, az észak-koreai szakértők már azt elemezgetik, Donald Trumpnak milyen hadászati lehetőségei vannak.
Az Independent pontokba szedve mérlegelte, hogyan nézne ki egy atomháború Észak-Korea és az Egyesült Államok között.
1. Végezhet az USA megelőző csapást?
Fennáll a veszély, hogy nem lenne elég hatékony. Észak Korea rakétáit szétszórták és elrejtették az ország hegyvidéki területein. Ha nem sikerül eltalálni őket, Szöulban 10 millió ember, Tokióban és környékén 38 millió ember, és több tízezer Északkelet-Ázsiában állomásozó amerikai katona lenne kiszolgáltatva a koreai rakétáknak. De még ha sikerül is elpusztítani őket, Dél-Korea akkor is ki lenne téve az észak-koreai tüzérség támadásának.
2. Miért vetne be Kim atomfegyvert?
Jeffrey Lewis, a kelet-ázsiai atomsorompó program igazgatója a Middlebury Nemzetközi Tanulmányok Intézetnél (Middlebury Institute of International Studies) úgy véli, még egy mérsékelt amerikai csapást is úgy értelmezhet a Kim Dzsongun-féle rezsim, hogy egy nagyobb támadást készít elő, és esetleg az atom bevetését választják.

3. A rezsimváltás is egy opció?
Egy új vezetés nem feltétlenül változtatná meg az észak-koreai hozzáállást. Miután Kim évekig tanulmányozhatta a nyugati értékeket egy svájci intézetben, sokan azt remélték, hogy ha hatalomra jut, megnyitja az országot, de tévedtek. Ráadásul ha Kimet el akarják távolítani, a körülötte levőket is el kell – így nagyon hosszú lenne a feketelista. Kína, amely egy menekültkrízistől éppúgy tart, mint attól, hogy amerikai seregek masírozzanak a határa mentén, valószínűleg megerősítené a mostani vezetést.
4. Akkor marad a teljes háború?
Teljes megszállásra lenne szükség ahhoz, hogy gyorsan le lehessen szerelni Észak-Korea tüzérségét, rakétáit és nukleáris programjait. Ugyanakkor az amerikai mozgósítás legkisebb jele is arra indíthatja Észak-Koreát, hogy megelőző csapást indítson. Alighanem Kína és Oroszország is belesodródna.

5. Hogyan reagálna Észak-Korea?
A közvetlen reakció alighanem az lenne, hogy tűz alá vennék Szöult és közvetlen környékét. A tüzérség gyorsabban mozgósítható, mint a légi vagy tengeri egységek és a ballisztikus rakéták, amelyekkel atomtölteteket lőhetnek a dél-koreai, japán és amerikai katonai támaszpontokra. Bár ezek az országok rendelkeznek ballisztikus rakétaelhárító rendszerrel, nincs garancia rá, hogy mindent le tudnak lőni.

6. Mi lenne a gazdasági következménye egy háborúnak?
Dél-Korea adja a világgazdaság 1,9 százalékát, és olyan cégek hazája, mint a Samsung és a Hyundai. Ha a háború miatt visszaesne a termelésük, azt komolyan megérezné nem csak a térség, de az egész világ. A nemzetközi pénzügyi piacokat is óriási sokk érné rövidtávon, mindenki olyan megbízható befektetéseket választana, mint az arany, a dollár és a svájci frank. Becslések szerint legalább egy évtizedbe kerülne, hogy a világ Kína, az USA és az Európai Unió vezetésével kilábaljon a gazdasági válságból.
7. Milyen lehetőségek maradtak?
Sok elemző szerint ideje arról beszélni, hogyan lehetne elkerülni a helyzet tovább romlását. Meg kell akadályozni, hogy Észak-Korea termonukleáris fegyverhez jusson, vagy fejlettebb rakétákhoz, véli Lewis. Bármilyen rosszul is hangzik, ehhez jutalommal kell kecsegtetni az észak-koreai rezsimet, hogy hajlandó legyen visszaülni a tárgyalóasztalhoz.
Mindeközben Észak-Korea bejelentette, hogy készen áll az USA-val való háborúra. Donald Trump arra figyelmeztette Észak-Koreát, hogy ne fenyegesse tovább az USA-t, mert tűzzel és dühvel fogják szembetalálni magukat.
Képek: Wikipédia