HÍREK
A Rovatból

Durva lerészegedés, borvásárlás bőrönddel – újabb részletek derültek ki Boris Johnsonék Covid-korlátozások alatti partijairól

A vizsgálati jelentés szerint nehéz indokokat találni a brit kormány magatartására.


A brit kormány szerdán megkapta a vizsgálati jelentést azokról a Downing Street-i partikról, amelyeket a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt szigorú korlátozások idején tartottak, nem egyszer Boris Johnson miniszterelnök részvételével.

Sue Gray, a brit közigazgatási szolgálat magas beosztású tisztviselője, aki a vizsgálatot irányította és a jelentést összeállította, úgy fogalmaz: az összejövetelek közül „legalább néhány” súlyos mértékben megsértette a kormány meghatározó posztjain dolgozóktól elvárt magas szintű normákat, és azokat a magatartási normákat is, amelyeknek betartását éppen a kormány várta el a brit lakosságtól az adott időszakokban.

Úgy fogalmaznak:

„Nehéz indokokat találni” a brit kormány magatartására.

A jelentés szerint a vizsgált összejövetelek egy részét egyszerűen nem lett volna szabad megengedni, legalábbis olyan formában nem, ahogyan lezajlottak.

A jelentés szerint a vizsgált összejövetelek némelyikének megtartását egyszerűen nem lett volna szabad megengedni, legalábbis olyan formában nem, ahogy lezajlottak.

A dokumentum több olyan esetet idéz, amelyekben a kormánytisztviselők részvételével rendezett összejöveteleket ivászat is kísérte, és előfordult, hogy egy résztvevő "a rosszullétig" lerészegedett, két másik pedig "kisebb összetűzésbe keveredett".

A Gray-jelentés megállapítja, hogy a túlzott munkahelyi alkoholfogyasztás semmilyen időszakban nem helyénvaló.

A jelentésnek ez a része egyértelmű utalás arra a partira, amelyet Martin Reynolds, Boris Johnson kormányfő akkori személyi titkára rendezett 2020. május 20-án. Az ITV brit kereskedelmi televízió hírszerkesztőségéhez januárban eljutott egy e-mail, amelyben Reynolds tisztviselőket hívott meg a kerti összejövetelre. A meghívóban szerepelt az is, hogy "italt mindenki hozzon magával". A rendezvényen hozzávetőleg harmincan vettek részt, köztük Johnson is.

A koronavírus-járvány első hullámának megfékezésére 2020. március 23-án elrendelt szigorú angliai korlátozások értelmében - amelyek a kerti parti idején érvényben voltak - kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember szabadtéren sem tartózkodhatott egymás társaságában. Abban az időszakban, amelyre a vizsgálat kiterjedt, más, ivászattal kísért partik is voltak a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban.

The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap januárban közölt értesülése szerint tavaly április 16-án két, hajnalba nyúló, alkoholfogyasztással egybekötött búcsúbulit tartottak a Downing Streeten, az egyiket James Slack kommunikációs igazgató távozása, a másikat Johnson egyik személyi fotósának utolsó munkanapja alkalmából. A lap értesülése szerint a két parti "egybeolvadt", és

az egyik jelenlévő az est folyamán bőrönddel ment egy közeli szupermarketbe, hogy bort vásároljon a rendezvényre.

Ez az eset különösen nagy felháborodást keltett, mivel II. Erzsébet királynő tavaly áprilisban, életének századik évében elhunyt néhai férje, Fülöp edinburghi herceg temetésének előestéjén történt.

A szerdán nyilvánosságra hozott Gray-jelentés részletez olyan esetet is, amelyben még falakra, illetve több csomagnyi másolópapírra is vörösbor fröccsent, és mindezt a takarítóknak kellett másnap feltakarítaniuk.

A jelentés szerint mindezért a hivatali és politikai vezetőknek kell felelősséget vállalniuk.

Boris Johnson a jelentésről rendezett szerda délutáni alsóházi vitában kijelentette: minden felelősséget vállal a történtekért, de a Downing Streeten azóta "alapvető személyi változások" történtek. Hozzátette: a kormány reméli, hogy mindezek után "túlléphet" az ügyön és a brit népet érintő legfontosabb ügyekre összpontosíthat. Hangsúlyozta: nem kifogástokat keres, de a vizsgálat 600 napi időtartamra terjedt ki, és ez alatt nyolc olyan esemény történt, amely szabálysértőnek minősült.

A közkeletűen "partygate" néven emlegetett ügy Johnson 2019-ben kezdődött miniszterelnöki időszakának eddigi legnagyobb belpolitikai botrányává fajult. Az ügyben lezajlott egy külön rendőrségi vizsgálat is, amelynek eredményeként a Scotland Yard összesen 126 pénzbírságot rótt ki 83 kormánytisztviselőre és hozzátartozóra, köztük a miniszterelnök feleségére, Carrie Johnsonra és Rishi Sunak pénzügyminiszterre.

Boris Johnson a modern brit politikatörténetben az első olyan, hivatalban lévő miniszterelnök, akit törvénysértés miatt hatósági szankcióval sújtottak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kunetz Zsombor kiakadt: „Kevés idiótább ötlet van ennél!” – Központi raktárból látnák el a kórházakat, mint a hipermarketek
A belügyminisztérium új rendelettervezete szerint egyetlen központi raktárból látnák el az összes kórházat. Kunetz Zsombor szerint ez beláthatatlan következményekkel járhat.


Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő a Facebookon osztotta meg véleményét egy friss kormányzati rendelettervezetről, amely szerint központi raktárból látnák el a kórházakat.

„Mindig van újabb és újabb ötlet arra, hogy még nyomorultabbá tegyék az egészségügyi ellátást” – írta posztjában. Szerinte ez a központosítás brutálisan lassítani fogja az ellátást, mert nem lesz képes olyan gyors kiszolgálást biztosítani, mint egy régiós raktár vagy a mostani szállítók.

Hozzátette, hogy a rendszer nem lesz rugalmas, mivel a mérete ezt nem teszi lehetővé. A költségek is nőni fognak, mert 30–50 ezer terméket kell majd tárolni, köztük sokat külön hőmérsékleten és szabályozás szerint.

Szerinte az informatikai rendszer sincs olyan állapotban, hogy ez a logisztika működőképes és a betegbiztonságot szolgáló szolgáltatással rendelkezzen. Úgy véli, ez a modell sehol a világon nem működik az egészségügyben.

Felvetette azt is, hogy egy ilyen logisztikai rendszer rendkívül sérülékeny. Példaként egy raktártüzet említett, és azt kérdezte, hogy ennek milyen következményei lennének a betegellátásra.

„Összegezve, kevés idiótább ötletet láttam az utóbbi időkben, mint ezt. És tulajdonképpen az értelmét sem találom, a katonai, kontrollmániás gondolkodás kivételével. Éppen ellenkezőleg, nagyon költségigényes, nehezen megvalósítható és felesleges is”

– írta Kunetz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Így gyülekeztek a résztvevők Hadházy Ákos legújabb tüntetésére – sorozatban a nyolcadikra
Ezúttal ismét a Ferenciek terére hívta híveit a politikus, akit kitiltottak a Parlamentből. Szerinte nem üresedtek még ki a tüntetések, és legközelebb is kinn lesz az utcán.


Zsinórban nyolcadik alkalommal is tüntet Hadházy Ákos és néhány híve Budapesten. A május 1-jei, Kossuth téri megmozdulás után a helyszín ezúttal is a Ferenciek tere, ahova korábban nem engedélyezték a demonstrációt.

Színpad ezen a héten nincs, csak egy hangszóró. Hadházy Ákos ezúttal egy Szabad választást, szabad hazát! feliratú molinóval érkezett.

Arról egyelőre nincs információ, hogy a tüntetés kezdetén pár száz fő körülire becsült tömeg mit tervez a későbbiekben. Két hete szerették volna elfoglalni a Szabad sajtó út-Kossuth Lajos utcai úttestet, ám ezt a rendőrség nem engedte. Ehelyett néhány tucatnyian körülbelül egy órán át blokkolták a Szabadság híd forgalmát, mielőtt a rendőrök feloszlatták volna a tömeget.

A Szeretlek Magyarország képei a helyszínről (a képre kattintva galéria nyílik):


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter Polt Péterről: Orbán Viktor haladéktalanul valljon színt!
A TISZA párt szerint Polt Péternek nincs helye az Alkotmánybíróság élén. Magyar Péter szerint az ügyész eddig csak fedezte a Fidesz embereit.


Ahogy arról nemrég írtunk, Polt Péter jelenlegi legfőbb ügyész lehet az Alkotmánybíróság elnöke – a 24.hu értesülései szerint.

Magyar Péter szerint Orbán Viktornak haladéktalanul színt kellene vallania arról, valóban azt tervezi-e, hogy Polt Pétert, „a világ legnagyobb bankrablását végigasszisztáló” legfőbb ügyészt ülteti a fideszes bábként jellemzett Alkotmánybíróság élére – írta a Facebookon a Tisza Párt elnöke.

Úgy véli, elfogadhatatlan lenne, ha egy olyan „bukott legfőbb ügyész” kerülne az egyik legfontosabb intézmény élére, aki hivatalban töltött ideje alatt – állítása szerint – egyetlen fideszes politikus letartóztatását sem kezdeményezte, viszont azon dolgozott, hogy az ügyészség „ne emeljen vádat Rogán Antal ellen a végrehajtó maffia ügyében”.

Szerinte az sem megmagyarázható, hogyan vezethetné az Alkotmánybíróságot egy olyan személy,

„aki nyugodtan végignézte, hogy a világ legnagyobb bankrablásának elkövetői lelépjenek Magyarországról magukkal víve a lopott szajrét”.

Magyar hangsúlyozta, hogy a TISZA párt a leghatározottabban tiltakozik az ellen, hogy az Alkotmánybíróság és a Legfőbb Ügyészség élére „újabb Orbán-janicsárokat” nevezzenek ki. Hozzátette: a TISZA biztosít minden magyar állampolgárt arról, hogy a választások után „nem maradhatnak Orbán-bábok a legfontosabb nemzeti intézményeink élén”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Második nekifutásra megválasztották Friedrich Merzt német kancellárnak
Az nem derült ki egyelőre, kik és miért nem szavazták meg a koalíciós pártok közül az első fordulóban. Példátlan az eset, soha nem fordult elő ilyesmi a modernkori Németország történetében.


A Bundestag második próbálkozásra Friedrich Merzt választotta meg új kancellárnak, aki elfogadta a pozíciót. Merz ezt követően átvette kinevezési oklevelét Steinmeier szövetségi elnöktől a Bellevue-palotában. Majd Merz visszatér a Bundestagba, hogy letegye az esküt. Ezután újra az államfőhöz látogat, aki kinevezi a kormány tagjait is.

Friedrich Merz az első körben nem kapta meg a kancellárrá választásához szükséges többséget a német parlament alsóházában, a Bundestagban.

A kedd reggeli titkos szavazáson 306 képviselő támogatta, miközben legalább 316 voksra lett volna szüksége. A Merz által vezetett koalíció pártjai összesen 328 mandátummal rendelkeznek.

A Spiegel szerint kellemetlen volt a reggeli közjáték, és külön szavazással kellett biztosítani, hogy a szabályoktól eltérően még ma tartsák meg a második szavazást. Ráadásul, miután úgy volt, hogy ma már nem szavaznak, a vendég diplomaták és nagykövetek már elmentek, mire Merz kancellár lett, ami szintén kínos volt.

A leendő kormányban az alkancellári és pénzügyminiszteri posztot a Szociáldemokrata Párt társelnöke, Lars Klingbeil tölti majd be. Merz szerdán már első hivatalos útjára indul: előbb Franciaországba és Lengyelországba látogat, pénteken pedig Brüsszelben találkozik az Európai Bizottság elnökével és a NATO főtitkárával.


Link másolása
KÖVESS MINKET: