Az Aranycsapatot is eljuttatná a Holdra a NASA-díjas Puli Space időkapszulája
A közeljövőben induló holdi robotikus felderítő expedíciókon a tudományos-műszaki kísérleteken és berendezéseken kívül kulturális-művészeti projektek is ott lesznek a fedélzeten. A Puli Space Technologies Téridő plakettjén több ezer oldalnyi üzenet juthat el a Holdra. Az örökkévalóságnak szóló történetek sorát az Aranycsapat emlékezete és az informatikai világ két jelentős szereplőjének, az IDC és az IVSZ–Szövetség a Digitális Gazdaságért bemutatkozása indítja.
Fókuszban a Hold
A Hold újra az érdeklődés középpontjába került, ugyanis
a NASA Artemis programja 2024-re, 55 évvel az Apolló 11 történelmi küldetése után, tűzte ki az újabb emberes Holdra szállást.
Ennek előkészítésén nem csak az Egyesült Államok dolgozik gőzerővel, egy gyorsan növekvő nemzetközi közösség munkálkodik azon, hogy égi kísérőnkön fenntartható módon teremtsük meg az emberiség állandó jelenlétét.
Ehhez ugyanúgy ember nélküli küldetések kellenek az első körökben, ahogy az Apollo programban is robotikus felderítőkkel készítették elő a holdraszállást (Lunar Orbiter, Ranger, Surveyor programok).
A tervezett kínai, indiai, orosz, japán, arab és német-izraeli expedíciók mellett a NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services, Kereskedelmi holdi hasznos teher szolgáltatások) programjában magáncégek által fejlesztett leszállóegységek is indulnak.
Időkapszulák a Holdon
Ezeken a robotikus felderítőkön a tudományos-műszaki kutatás mellett kulturális-művészeti alkotások, időkapszulák is a Holdra készülnek. A MoonArk négy független hengeres kamrából áll, amelyek több száz képet, verset, zenét, és nanoobjektumot tartalmaznak. A Hold Galéria pedig egy nemzetközi együttműködésen alapuló alkotás, amely 100 apró műtárgyat szándékozik elindítani a Hold felé 10 x 10 x 1 cm-es elrendezésben.
A Puli Téridő Plakettje
A Puli Téridő Plakettje szeretné megőrizni a jövőnek az olyan történeteket, amelyek értékesek és izgalmasak, az olyanokat, amelyek bemutatják napjaink világát, életét, legyen szó személyes vagy közösségi emlékekről, céges bemutatkozásról.
A Puli Téridő plakett projektje keretében a történeteket „Holdjegyzetek” formájában felviszik egy keramikus mikrofilmre, és ennek alumínium másolatára, amelyek több tízezer évig is olvashatók maradnak.
Ezután a keramikus mikrofilmet elhelyezik a Memory of Mankind (MOM) időkapszulában, Európa legrégebbi sóbányájának mélyén, Hallstattban. A Puli alumínium Téridő plakettje pedig, rajta az örökkévalóságnak szóló üzenetekkel, a NASA 11 tudományos műszerével együtt utazik a Holdra, az Astrobotic cég Peregrine nevű leszállóegységének fedélzetén, amely véglegesen a Holdon marad.