SZEMPONT
A Rovatból

Az albérlet csapdájában – egyre többen vannak, akiknek esélyük sincs saját lakásra

Ebben a cikkben két budapesti albérlet-keresés történetével ismerkedünk meg. Bemutatunk egy fiatal, pályakezdő párt, és egy kétkezi munkából élő roma családot. Nézzük az esélyeket.

Link másolása

Rebeka biológus, György mérnök. Eddig közösen béreltek egy budapesti lakást egy barátjukkal, de megérett bennük a különköltözés gondolata.

A korábbi lakást még a Covid alatt bérelték ki, amikor jócskán nyomott árak voltak a piacon. 180 ezer forintot fizettek érte hárman. A Hősök tere közelében lévő, szépen felújított, 82 négyzetméteres, nagy belmagasságú lakásban kényelmesen elfértek. Amikor nekiálltak saját albérletet keresni, meglepődve szembesültek a megemelkedett árakkal.

Bár a koronavírus-járvány hatására a bérleti díjak 2020-ban drasztikusan csökkentek, különösen Budapesten, ahol sok lakás visszakerült a hosszú távú piacra az Airbnb-ről, 2021-ben megfordult ez a trend, és a bérleti díjak ismét emelkedésnek indultak. Ez a folyamat azóta is tart.

Egy átlagos magyarországi albérlet ára most nagyjából 130 ezer Ft havonta, de ugyanez Budapesten eléri a 200 ezer Ft-ot is. Ez azt jelenti, hogy egy egyedülálló pályakezdő szinte biztosan nem tud még egy garzonlakást sem kivenni, de ha például szakápoló, szociális munkás vagy tanár, akkor később se nagyon.

Szociális bérlakások alig vannak, és szolgálati lakások sincsenek jellemzően. Tehát marad a csoportos bérlés, ha ez nem opció, akkor a szülői ház, sok középkorúnak is ez az egyetlen lehetőség.

Szakértők szerint a hiányzó szociális bérlakás-rendszer egyenes következménye a rugalmatlan munkaerőpiac. Hiába van mondjuk egy álláslehetőség 300 kilométerre, sokan képtelen költözni, szemben azokkal a szerencsésebb országokkal, ahol megfizethető áron bérelhetőek lakások.

Bár Rebeka és György a hazai medián jövedelem felett keresnek, de így is azt érezték, hogy a lakhatás a jövedelmük jelentős részét elviszi majd. Próbálkoztak a nagy internetes portálokkal, beírták a maximális összeget, amit fizetni tudnak, ám Rebeka szerint vagy az összeg nem volt elég, vagy a kínált lakás nem ütötte meg a megfelelő szintet.

„Néztem Kőbányán is, ami nem egy jó környék, viszont ott dolgozom, és azt láttam, hogy olcsó albérletek nincsenek is. Vannak a drágák, amik úgy viszonylag jól néznek ki, és vannak azok, amik pocsékul néznek ki, kisebbek, vagy rosszabb környkéken vannak, de még így sem olcsóbbak annyival. 120 ezernél kevesebbért talán nem is láttam lakást” - meséli Rebeka.

Végül egy ismerősükön keresztül találtak megfelelő albérletet Budán, a Margit körút közelében. Igaz, hogy ez a lakás csupán 38 négyzetméter, és 160 ezret kértek érte, mégis örültek neki.

Azt mondják, manapság nehéz a bérbeadókkal tárgyalni, jó pozícióban vannak, válogathatnak.

Nyilván az ő érdekük olyan bérlő, akinek lehetőleg nincs gyermeke, háziállata, és nem akar alkudni a bérleti díjból. Nem is nagyon mernek a bérlők alkudni, hiszen ilyenkor a bérbeadó inkább vár egy kicsit és kiadja azoknak, akik elfogadják a felkínált árat.

Tehát ők is elfogadták a lakást, ahogy van. És mit kaptak a pénzükért? Az ötvenes években épült házban megállt az idő. Az ablakok és ajtók is régiek, a környék viszont jónak mondható.

Azért is örülnek, hogy ismerős a tulaj, mert emiatt inkább elvárható a normális kapcsolattartás. Ismerősük járt úgy, hogy külföldi bérbeadója hónapokra eltűnt, hiába kereste, amikor javítanivaló akadt a lakásban.

Miután meglett a megfelelő lakás, a következő lépés a szerződéskötés volt. Az albérleti szerződésekben nemcsak az albérlet összegében kell megállapodni, de annak esedékességében is, a rezsi fizetésének módjában, továbbá rögzíteni kell a felmondás és a kaució, vagy ahogyan hivatalosan nevezik, a biztosítéki letét összegét is.

A rendszerint 2 havi kaukcióval kapcsolatban nem egy rémtörténet kering arról, hogy a tulajdonos valamilyen indokkal nem akarta visszaadni a pénzt.

Például arra hivatkozott, hogy csak akkor adja vissza, ha a kiköltöző bérlők hoznak másikat maguk helyett, holott nyilván nem erre szolgál a letét. De előfordult olyan eset is, hogy a bérlők saját pénzből javíttatták meg a lakás valamely berendezését, festettek, burkoltak, de még így sem kapták vissza a kauciót, holott a törvények szerint a lakás karbantartása a bérbeadó feladata lett volna.

Rebeka és György nem aggódtak a szerződés miatt.

„Sima szerződést kötöttünk. Egyébként valami írás mindig van, mert a tulaj is szereti, ha van valami. Azt, hogy legálisan kerül-e kiadásra vagy sem, a bérlő általában nem is tudja, és nem is kell tudnia, hogy adóznak-e utána, vagy nem. Az előző lakásnál például olyan papírt írtunk, ami egy személyben a barátom nevére szólt, így volt egyszerűbb” - meséli György.

Bár szeretnének saját lakást, erre egyre kisebb esélyt látnak. György azt mondja, amikor elkezdett dolgozni, sokkal reálisabbnak tűnt az önrész összegyűjtése, mint most. Úgy érzi, évről-évre csak távolabb kerülnek a saját lakás lehetőségtől.

Saját otthontól Jánosék is csak álmodozhatnak. Sőt, nekik még az albérlet is kincsnek számít. A középkorú, roma házaspár két gyerekkel lakik egy kőbányai kétszobás lakásban.

Szakképzettségük nincsen, örülnek, hogy takarítói munkát találtak egy munkaerő-kölcsönző cégen keresztül. Évekig kórházban takarítottak, így csinálták végig a Covidot is, most irodaházban vannak. A keresetük kis jóindulattal is csak alig nevezhető mediánkeresetnek. Ebből a pénzből kellett lakást találniuk.

A kőbányai lakást annak idején 140 ezer forintért vették ki, és még örülhettek, mert a legtöbb tulajdonos a két gyerek hallatán már elzárkózik a lakás kiadásától.

Azt mondják, ha még meg is látja őket, és kiderül, hogy romák, az esélyeik végleg elszállnak.

A lakásuk átlagos panellakás, és ami még fontos, a bérbeadó hozzájárult, hogy bejelentkezzenek a lakásba. „Ez nagyon fontos volt nekünk, mert a gyerekeket csak így tudtuk a körzeti iskolába beíratni” - mondja János.

A rezsivel együtt majdnem a fele pénzük elmegy a lakhatásra, és akkor utána jönnek az alapszükségletek, mind a négyüknek. Ahhoz, hogy valamennyire fenn tudják tartani magukat, folyamatosan dolgozniuk kell, éjszakai műszakban van a férj, nappaliban a feleség.

Bár fejük búbjáig beöltözve takarították végig a legveszélyesebb helyeken a Covid éveit, nemhogy nőtt volna a keresetük, de egyenesen csökkent. Kénytelenek voltak lakbércsökkentést kérni. Szerencséjükre (és ez nem általános) megkapták, azóta csak 125 ezer forintot fizetnek havonta. A környéken egy hasonló lakást most 170-180 ezer forintért kínálnak.

Szoronganak, hogy meddig tart a kegyelmi állapot, hiszen ha úgy vesszük, a bérbeadó havonta nagyjából 50 ezer forintnyi bevételről mond le, ez mégis csak évi 600 ezer forintnyi dotáció. Nem elvárható senkitől sem, hogy önként lemondjon ekkora összegről.

A lakást szerződéssel vették ki, és írattak velük egy másik szerződést is, közjegyző előtt, amelynek értelmében a bíróság további pereskedés nélkül elrendelheti a kiköltöztetésüket, ha önként nem teszik meg, amikor a szerződés szerint ki kell költözniük. Tehát a bérbeadó bár korrekt velük, de a saját érdekeit is bebiztosította.

Egy ilyen családi és jövedelmi helyzetben saját lakásra gondolni lehetetlen. Jánosék tehát szegénységük fogságában vannak: évente másfél milliót fizetnek lakhatásra (fizethetnének akár kétmilliót is), de ha bármi oknál fogva az egyik szülő jövedelme kiesik, mivel tartalékaik nincsenek, biztosításuk sincsen, így lakhatásuk is bizonyosan elveszik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter Kocsis Mátéról: Nem sok időt tölt munkával, délutánonként pezsgőzik és borozik
Az országjárásra induló politikus szerint a Fidesz frakcióvezetője nem mondott igazat arról, hogy 8 millió forintos fizetése lett volna egy állami vállalatnál.

Link másolása

„Napjainak a nagy részét, főleg a délutánokat pezsgőzéssel és borozással tölti a Várban, különböző haveri cégeknél és éttermekben”

– mondta Magyar Péter a Telexnek Gyulán. A Fidesz frakcióvezetője egy nappal korábban azt mondta: szerinte Magyar Péter államközeli megbízásait a volt felesége, Varga Judit intézhette, hiszen Magyar nem a végzettségének megfelelő megbízásokat kapott a kormánytól.

Magyar szerint Kocsis nem mondott igazat azzal, hogy neki 8 millió forint lett volna a fizetése.

„Én arra emlékszem, hogy amikor a jogi egyetemre jártunk, és Gulyás Gergellyel relatíve könnyen vettük a jogi egyetemet, akkor Kocsis Mátét leginkább kocsmákban lehetett látni, valamint a MIÉP-nél, aminek az ifjúsági tagozatát vezette. És hát nagy nehezen tudta csak letenni a vizsgáit, nem is tudom, hogy van-e egyébként szakvizsgája, valószínűleg arra már nem mert elmenni” - mondta a lapnak országjárása első állomásán a Tisza Párt politikusa.

Szerinte Kocsis csak megijedhetett attól, amit mondott, vagyis hogy Magyar Pétert a felesége pozíciója miatt nevezték ki állami cégek vezetésébe, azzal hivatali visszaéléssel vádolta a kormányt és a saját kollégáit. Magyar emiatt egyébként várja is, hogy Kocsis kijelentései miatt valaki feljelentse a kormányt hivatali visszaélésért, és az ügyészség ezt kivizsgálja.

„Én ezt sose tagadtam. Nyilván Kocsis Máté letagadja, de a Fideszre nagyon is jellemző a nepotizmus, a feudalizmus, helyi szinten vagy máshol is. De ennek fogunk véget vetni.”

Magyar azt is elmondta Kocsisról, hogy a fideszes politikus nem tölt sok időt munkával, a pezsgőzések és borozások idején nem is nehéz megtalálni a Lovarda környékén vagy a Batthyány Lajos Alapítvány felújított kastélyánál. A kastély díszterme Magyar Péter szerint „úgy néz ki, mint egy angol klub. Ott szoktak az urak ingyen fogyasztani. Kocsis szerintem többet tartózkodik ott, mint az irodájában.”

A teljes beszélgetést itt lehet meghallgatni:

A Fidesz frakcióvezetője ezt a választ küldte a megjelentekre:

"Csúnya, alaptalan dolgokat állít rólam PszichoPeti, de jobban jártam, mint a felesége, mert engem csak szóban bántalmaz. Csak elő ne kerüljön a nadrágszíj"

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra” - íme a Magyar Péterhez csatlakozó önkéntesek érvei
Fiatalok és idősek, fővárosiak és vidékiek, itthon és már külföldön élők egyaránt vannak azok között, akik felajánlották segítségüket Magyar Péternek. Le is írták, miért. Ezekből az indokokból válogattunk.

Link másolása

A hét elején még csak néhány száz, ma már több mint 16 ezer tagja van Magyar Péterék Discord csatornájának, ahol élénk viták folynak arról, mi mindennek is kellene megváltoznia Magyarországon, és nagyon sokan ajánlják fel a segítségüket. Meghirdettek számos önkéntes pozíciót is: Event Managert, moderátort, HR-est, digitálismédia-szakértőt, tartalomírót és szerkesztőt is kerestek az elmúlt napokban. A jelentkezés annyira transzparensen zajlik, hogy teljesen nyilvános.

A bemutatkozásokból, motivációs sorokból sok minden kiderül arról, kit mi érintett meg a Magyar Péter-jelenségből, miért szeretne aktívan is részt venni a munkában.

Vannak, akik már szereztek tapasztalatokat más politikai erőknél, például a Momentumnál, a Kétfarkúaknál vagy Puzsér Róbert kampányában, mások viszont még sohasem szavaztak, vagy épp rég kiábrándultak. Olyanok is szép számmal akadnak, akik külföldre költöztek, de most hazajönnének.

Az általuk írt mondatokat idézzük:

21 éves vagyok, jelenleg Amerikában tanulok, de Budapestre járok haza. Eddig innen, Amerikából tehetetlenül, néha könnyes szemmel néztem az otthon folyó eseményeket. Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra. Szeretném a lehető legtöbbet tenni azért, hogy legyen hová hazamenni még számtalan sorstársamnak egy szép napon.

Tenni akarok azért, hogy nekem se kelljen 2026 után azon agyalnom, melyik országban nem fogom magam idegennek érezni. Itthon ugyanis idegen és kirekesztett vagyok pusztán azért, mert értelmes, kitartó, őszinte és gyermektelen nőként élem az életem.

64 éves informatikus vagyok. 1990-ben reménykedtem egy jobb jövőben, sajnos megtapasztaltam, hogy a reményeim nem teljesültek. Azóta már a gyermekeim jövőjét is reménytelennek látom. Nagyobbik fiam Spanyolországban él, nyugodtabb körülmények között. Szeretném, ha az unokáim élete jobb lenne, ezért szeretném ezt a korrupt rendszert megszűntetni.

24 éves általános iskolai tanár vagyok. Ugyanazon okokból lettem tanár, amiért ide is szeretnék csatlakozni, és minél aktívabban tenni a közösség fejlődéséért. Segíteni akarok a környezetemen, és jobbá tenni a társadalmat.

17 éve marketinggel és rendezvényszervezéssel foglalkozom. Sok éve már, hogy kiábrándultam a politikából, szavazni sem voltam az elmúlt két alkalommal. Most végre úgy érzem, van egy kis remény arra, hogy talán engem is meghallgatnak, másoknak is elég volt már, ami itthon történik, és gyűlölködés helyett végre összefogás lehet.

Feleségemmel és lányunkkal egy kis faluban élünk már 15 éve. Azt látom, hogy most van rá lehetőség, hogy változtassunk az elmúlt 30 év politikai berendezkedésén, és én részt akarok benne venni.

Szoftvermérnökként dolgozom egy kiberbiztonsági cégnél. Az elmúlt években (évtizedekben?) még nem voltam annyira lelkes, mint mostanság.

Politikailag aktív vagyok annak ellenére, hogy külföldön élek, mivel családom nagy része (szüleim és testvéreim) még otthon élnek, és fontosnak tartom, hogy ők milyen körülmények között éljenek.

23 éves vagyok. Tegnap esti-ma hajnali beszélgetés alatt úgy tűnt, hogy itt olyan közösség épülhet ki, akiket megéri szolgálni, segíteni. Némiképp visszaadtátok a hitemet a magyarokban.

28 éves vagyok, két gyerekem van, akiknek szeretném, ha könnyebb lenne elindulniuk az élet rögös útján, mint nekem. Amióta szavazóképes korban vagyok, mindig a Fidesz nyer, én pedig minden alkalommal egy hétig sírok utána, hogy ezt az országot el kell hagyni, innen nincs menekvés. Szeretném, ha ezt soha többet nem kellene éreznem, a gyerekeimnek pedig soha nem kellene átélniük, milyen egy zsarnok, hazug párt kormányzása alatt élni.

Mindig is aktív voltam a közösségekben, ahová tartozom. Viszont ez az elmúlt 6-7 évben teljesen eltűnt, köszönhetően a jelen megosztottságnak. Belefáradtam az állandó hadakozásba, de most látom, vannak velem/velünk mások is.

57 éves vagyok, szofterfejlesztő cégnél dolgozom. Nagyon szeretném, ha megszűnne a regnáló kormány. Ellenzék nincs. A legfőbb motivációm, ha sikerülne a fenti célt elérni, az 5 éve külföldön élő és dolgozó lányom hazaköltözhetne.

20 éves jogi hallgatóként szeretnék egy olyan közösség része lenni, amivel a változást el lehet hozni.

Mivel nagyon rég nem érzem azt, hogy a politikában motivált lennék, így szavazni sem mentem szinte soha. Most azt gondolom, hogy veletek valami nagyon fontosnak és értékesnek lehetek a részese.

20 éves egyetemista vagyok. Eddig különösebben nem foglalkoztam politikával, viszont Magyar Péter többek között ezen is változtatott. Minden gondolatával tudok azonosulni, az értelmiségi baráti köröm szintén.

Én azért szeretnék tenni, hogy ne kelljen elhagynom a hazámat, mert a menyasszonyomra ráomlik a kórház, ahová dolgozni megy, és leendő gyermekeimet ne kelljen kimenekítenek majd egy dán iskolába, hogy elfogadható oktatáshoz jussanak.


Link másolása
KÖVESS MINKET: