Bea Johnson: A zero waste életmód gazdagabbá tesz, nem szegényebbé
Bea Johnson és a családja 2008-ben tért át a hulladékmentes életmódra. Zero Waste otthon című könyve már Magyarországon is megjelent, összesen 26 nyelvre fordították le, és a zero waste globális mozgalommá nőtte ki magát.
- Az első kérdés talán nem túl eredeti, viszont megkerülhetetlen. Honnan jött a zero waste elképzelés?
- A családommal elég távol éltünk a városközponttól. Ha el akartunk menni bevásárolni, iskolába, dolgozni vagy a barátainkhoz, muszáj volt autóba ülni. Elhatároztuk, hogy beljebb költözünk az agglomerációból. Nehezen találtunk megfelelő házat, ezért egy évre kibéreltünk egy lakást, ahová csak a legszükségesebb dolgokat vittük magunkkal. Ekkor jöttünk rá, milyen előnyökkel jár az egyszerű életmód. Az egyszerű élet azt is lehetővé tette, hogy környezetvédelemmel kapcsolatos könyveket olvassunk és dokumentumfilmeket nézzünk.
A férjemmel elgondolkoztunk, hogy szülőként milyen jövőt teremtünk a gyerekeinknek.
Ez adta a kezdő lökést, hogy változtassunk a fogyasztói szokásainkon. Attól fogva odafigyeltünk a víz- és energiahasználatunkra, és ekkor kezdett foglalkoztatni a szemetünk kérdése. Próbáltam megoldásokat keresni, hogyan csökkenthetném a megtermelt szemét mennyiségét, így találkoztam a „zero waste”, vagyis „zéró hulladék” kifejezéssel. Akkoriban azonban ezt még csak ipari környezetben használták. Akkoriban még nem voltak blogok, könyvek, amik útmutatással szolgáltak volna, hogyan lehet csökkenteni a háztartás hulladék kibocsájtását. Ezért kísérletezni kezdtünk. Sok mindent kipróbáltunk, olykor szélsőséges megoldásokat is, de végül sikerült megtalálnunk az ideális egyensúlyt, találtunk olyan alternatívákat, amelyek hosszú távon is alkalmazhatóak. Ekkor lett a zero waste-ből életstílus.


- Hogy látott hozzá az otthona hulladékmentesítéséhez?
- Ha valaki szívesen átvenné a zero waste életmódot, ajánlom, hogy tanulmányozza az öt szabályra alapuló módszeremet, az „5R”-t. Az első szabály elutasítani (angolul refuse) azt, amire nincs szükségünk. A fogyasztói társadalom mindenféle terméket próbál ránk erőltetni. De valahányszor elfogadunk egy ilyen ajánlatot, azzal keresletet teremtünk, és még többet gyártanak. Ha pedig hazavisszük ezeket a termékeket, azzal szemét keletkezik.
Ezért nagyon fontos inkább eleve nemet mondani arra, amire nincs szükségünk.
A második szabály a redukálás (reduce). Engedjük el azokat a dolgokat, amiket valójában nem használunk, adjuk oda másoknak. A harmadik szabály a többszöri használat (reuse). Cseréljünk ki mindent többször használatos eszközre, például a papírszalvétát, papír zsebkendőt, eldobható borotvákat, műanyag poharakat, szemetes zacskókat, uzsonnás zacskókat. Ha pedig szükségünk van valamire, lehetőleg vásároljunk használtat.
A hulladékmentes élet negyedik szabálya az újrahasznosítás (recycle).
Őszintén szólva, a zero waste célja nem az, hogy több mindent hasznosítsunk újra, hanem hogy kevesebbet.
Hogy az első három szabály segítségével minél kisebb legyen az a hulladék, amit újra kell hasznosítani.
Az utolsó szabály pedig a rohasztás (rot), vagyis amit csak lehet, komposztálunk. Ha az „5 R” szabálya szerint alakítják át az életüket, akkor drasztikus mértékben csökkenthetik a hulladék-kibocsátásukat. Az én családom most már csupán évi egy befőttesüvegnyi szemetet termel.


- Azt hiszem, nem feltétlenül mindenkinek egyértelmű, hogy miért kell hulladékmentesen élnünk? Miért ne dobjuk el egyszerűen azt, amire már nincs szükségünk?
- Nem azért jöttem Magyarországra, hogy megszabjam, hogyan éljenek. Csupán mutatok egy lehetőséget. Ha ösztönzök másokat, az nagyszerű, de mindenki szabadon eldöntheti, mihez kezd. Azt azonban szeretném hangsúlyozni, hogy a zero waste életmód egyáltalán nem olyan, mint első hallásra gondoltuk. Azt hittük, többe kerül, időigényesebb, de végül kiderült, hogy éppen ellenkezőleg.
A zero waste életmódnak köszönhetően jelentősen megnőtt az életszínvonalunk, egészségesebben élünk, és rengeteg pénzt spórolunk, körülbelül az éves költségvetésünk 30%-át.
Csak találgatni tudok, milyen lenne, ha az egész társadalom átvenné ezt az életstílust. Szerintem nagyon sok problémát megoldana. Kialakulna egy társadalom, ami az életen alapul, nem a birtokláson.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!