BUDAPEST

Sötét titkok és különös történetek a Svábhegyen

Hosszú sétán át jártuk be Budapest egyik legizgalmasabb útvonalát.
My Secret Budapest - szmo.hu
2020. szeptember 12.


Link másolása

Mindegy, mennyi éven át járod egy nagyváros utcáit, az összes titkát, történetét és rejtélyét akkor sem fejtheted meg.

Ez volt az első, ami eszembe jutott a Sétaműhely "Szellemek a Svábhegyen" című túrája után.

Többször voltam már a Svábhegyen, a Jókai-kerten végigmentem már, de nem gondoltam volna, hogy még mindig kapok annyi új információt csak erről a negyedről, ami akár egy kisebb útikönyvet megtölthet. Kik laktak itt? Kik kaptak szobrot? Milyen tragédiák fűződnek ehhez a városrészhez.

Erről a részletekben gazdag sétáról csak néhány érdekességet hoztam el nektek, az összes történetet a helyszínen, a vezetőtől hallgathatjátok meg.

Az egyik kedvenc budai épületemnél, a Svábhegyi Jókai Mór Általános Iskola és Német Nemzetiségi Általános Iskolánál találkoztunk.

Az iskola 1904-ben épült, már a jelenlegi szecessziós stílusjegyeket hordozva, eredetileg kilenc tanteremmel. Miután egyre többen költöztek az akkor még ritkásabban lakott Svábhegyre, felmerült az igény egy óvodára is, ezért bővíteni kellett az épületet. Orbán Jenő nyugalmazott főmérnök készítette a terveket 1927-ben, és mivel az egész épület egységes maradt, valószínűnek látszik, hogy az eredeti terveket is ő készítette.

Az iskola előtt a Svábhegy híres lakójának, Jókai Mórnak a szobra látható - az író születésének 175. évfordulójára készült el Párkányi Raab Péter szobrászművész és Eleőd Ákos építész tervei alapján.

A következő állomás a Jókai-kert bejárata volt, ahol szinte mindent megtudhattunk arról, hogyan szerezte meg a sziklás, puszta területet az író, hogyan varázsolta lenyűgöző kertté, hogyan élt az itt épített villában feleségével, Laborfalvi Rózával, azt is, miként harcolt kora "Bálint gazdájaként" a kártevőkkel és a filoxéra-járvánnyal szemben, valamint azt is, mi lett Jókai halála után a villa és a kert sorsa.

A sétavezetőtől azt is megtudtuk, ki lakott a Jókai-birtok szomszédságában és melyik ikonikus budapesti épületre láthatott rá a Svábhegyről.

Továbbsétálva omladozó falú, mesés villa mellett haladtunk el, és arról is tudtunk beszélgetni, vajon mennyi jobb sorsra érdemes régi épület lehet még - látszólag gazdátlanul - a környéken, és vajon mi történik majd velük, melyiket újítják fel és hogyan.

Báró Eötvös József svábhegyi mellszobránál derült ki, hogyan nevezték a németajkúak a házát. Még az első felelős magyar kormányban való részvétele előtt költözött a Svábhegyre, és mivel az Eötvös-villa név gondot okozott a környékbeli sváboknak, ők csak Etwasvillának hívták. Ennek viszont a magyarok nem látták értelmét, így lett Ötvasvilla.

Kicsit pihentünk a Szépkilátás Cukrászdában, azután továbbindulunk, komor helyszínekre. Nem is az üresen álló hajdani Frivaldszky-Mauthner-Pálffy-villa, a későbbi Svábhegyi Gyermekkórház tüdőszanatóriuma szomorít el bennünket gazlepte kertjével, hanem egy egykori szálloda.

A harmincas évek végétől a Svábhegyen egymás után épültek a szállodák. A Karthauzi utcában és a Melinda utcában ma is több, 1937 és 1941 között, Bauhaus jegyében felhúzott épületet láthatunk, amelyeket egy összefüggő, modern idegenforgalmi negyed részeként terveztek a két háború közti időszakban. Ma már társasházak, és az egyikben voltam is néhány éve, úgy, hogy semmit nem tudtam arról, mi zajlott itt a második világháború alatt.

A Karthauzi utca 4. szám alatt álló egykori Majestic szállóba a zsidók deportálását koordináló Adolf Eichmann irodája költözött, a mellette álló Mirabell szállóba az SD és a Gestapo, a Lomnic szállóba pedig Wisliceny SS parancsnok a csoportjával. A Kis Majestic és Mirabell szálló alagsorában börtönöket hoztak létre, ahol több száz politikai foglyot kínoztak meg, sokukat továbbvitték utána valamelyik koncentrációs táborba. A Majestic Szállóban kínozták és verték Karády Katalint is a letartóztatása után.

Nehéz szívvel és a hallottakat emésztve sétálunk tovább, és még az utunk közben látott Karthauzi-lak, báró Eötvös József egykori nyaralója sem képes feledtetni a Majestic szörnyűségeit.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Megszólalt a vízművek a csőtörésről, ami megbénította Mátyásföldet: egy 75 éves vezeték tört el
Egy 1949-ben fektetett vezeték adta meg magát, de eltört mellette egy kisebb, lakossági ellátó vezeték is. A környéken lakók szükségkútról vihetnek vizet.

Link másolása

Egy 1949-ben fektetett, 60 centiméter átmérőjű vezeték törése miatt kellett hétfőn reggel lezárni a XVI. kerületi Veres Péter utcát – közölte a Fővárosi Vízművek. A csőtörésről mi is beszámoltunk már: a Sárgarózsa utca és a Thököly utca között az úttestet is elmosta a víz, a közlekedést pedig teljesen felborult.

A nagy átmérőjű vízvezeték törése nem okozott vízhiányt, ám eltört egy mellette futó kisebb, 150 mm-es lakossági ellátó vezeték is

– teszi hozzá a Vízművek. A kisebb vezeték javításáig a Veres Péter utca 1. és 29. között kell vízhiánnyal számolnia az ott élőknek. Kovács Péter polgármester erről azt írta Facebook-oldalán:

„Mintegy 100 fogyasztó maradt vízellátás nélkül, ezért számukra jelenleg a Farkashida utca 2-4. előtt szükségkút segíti a vízvételi lehetőséget.”

Jelenleg a víz szivattyúzása, a hiba feltárása és a munkagödör kialakítása folyik a Vízművek szerint. Ezt követően kerülhet sor a sérült vezetékek cseréjére, majd az útburkolat javítására. A munka akár a hétvégéig is elhúzódhat: a hibajavítást nehezítheti és lassíthatja, hogy több közművezeték is húzódok az út alatt, ami más közszolgáltatókkal való egyeztetést és együttműködést is szükségessé tehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: