UTAZZ
A Rovatból

Snowattack: amikor Kis Grófo és a snowboard találkozik

Ellátogattunk a legnagyobb magyar partysítáborba Les Orres-ba.

Link másolása

Immáron 10. éve rendezik meg az Alpok különböző pontjain a Snowattacket, ami a legnagyobb magyar partysítáborként van számon tartva. A különböző klasszikus versenyformák mellett egy rakás elborult havas programmal is szolgálnak a bikinis lecsúszástól a hegyre futáson keresztül a sörpongig.

A zenei paletta általában 1-2 világsztár DJ-ből és magyar popzenekarokból áll, a fesztivál összetétele általában a szelídebb soundosokból, azok csajaiból, és egy-két olcsóbban síelni vágyott baráti társaságból áll.

Az elmúlt pár évben a fantasztikus adottságokkal rendelkező Puy St. Vincent adott otthont a fesztiválnak, azonban idén Les Orres-ban rendezték meg. Két évvel ezelőtt már volt szerencsém részt venni a fesztiválon a baráti társaságommal, és kellemes emlékekkel gyarapodni, idén csak Ausztriáig terveztem volna az utat, azonban a Meex meghívott minket az idei Snowattackre. Vagyis hát félig.

Idén egész problémamentesen sikerült megoldani a Felvonulási téren a buszok feltöltését a már ittas partiállatokkal.

Hála a szponzoroknak 15 ajakbalzsammal a zsebünkben, viszonylag hamar elindultunk az 50 eurósról 80-ra hízott buszos utazásunkra

egy addicionális 20 euróval megküldve a nehezebb csomagunk miatt, amiért munkaeszközöket is kellett vinnünk magunkkal, hogy a fesztivál jó hírét kelthessük. Itt egy picit elszomorodtunk.

DSC_1080

Les Orres

A falu nyilván gyönyörű adottságokkal van megáldva az Alpok dél-keleti részén. Ipari mennyiségű adatforgalom repkedett el a szelfikre és képfeltöltésekre már a 18 órás út vége előtt is. A busz egy emberként imádkozott egyre feljebb és feljebb haladva a szerpentinen, hogy masszív hótakaróba csapjon át a hágó kopársága. Hát nem jött össze.

Az alaptábor szárazabb volt, mint a boglári strand augusztusban.

Az előrejelzések azonban biztatóan hóról regéltek a hét végére.

Kicsomagolás után a beígért sajtósarkot kerestük, ami sajnos nem létezett, de hogy ne fájjon a szívünk egy kóbor wifi után, egyáltalán nem volt net. Egy recepció agyonterhelt, haláltusáját járó routere szolgáltatott némi kraftot, de már akkor tudtuk, hogy ebből napi jelentés nem lesz. A fizetős szolgáltatásról sem tudott minket felvilágosítani senki, a csapatvezetőnk talán annyit tudott a fesztiválról, hogy mi a neve. No, dehát ide nem netezni meg búsulni jár az ember ugye, felcsatoltam a boardot, és irány a hegy!

A felvonóknál első nap brutális sorok tobzódtak, de legalább a nagy rohanásban nem esett az ember a latyakos műhóba, ami az alsóbb szinteken fogadott.

Odafent volt valamicske hó, hogy az ember ne a szezon előtti Eplényben érezze magát 2500 méteren. Az első napi programok, mint például a Hóröpi, egész jó hangulatban teltek, az üvöltő zene a felső hüttében is korrekt hangulatot árasztott, bár a helyszín a hegy közepén, nem lett olyan népszerű, mint a bázison, Puy St. Vincent-ben.

A partyaréna idén egy rendezvényházba került a korábbi sátor helyett. Ami valahol sokkal stílusosabb, viszont például a lányokra eső két darab vécé egy kicsit inkább a házibuli felé húzta a népet. Ezen az sem segített, hogy egymás után kétszer is elmaradt a mindenki által legjobban várt Zabiela koncert (kicsit megszívatta a szervezőket is ezzel).DSC_0778 DSC_0786 DSC_1317 DSC_1347 DSC_1574

A második naptól sokat vártam, látványos programok és egy jó csúszást reméltem, de sajnos csak eső, a tetőn szélvihar és elmaradt programok fogadtak.

Szegény Snowattack, jól megszívta - gondoltam, de amikor megtudtuk, hogy a többi sajtós totál ingyen utazhatott és még a síbérletet is ingyen kapták, kicsit bedurcáztunk rájuk.

Az esti koncertek teljesen királyak voltak, Borgore totál elszállós, veretős bulit csapott, a Belga hozta a szokásos formáját, a Punnanyra ugrált az egész ház, és az átvezető bulik is rendben voltak. Az, hogy Kis Grófo csukott szájas pléjbekjét kívülről tudva sikította az egész fesztivál már egy egészen más, morálisan ingoványos téma.

Mindenesetre a karnevál vicces volt, az ingyen forralt bor is jó ötlet volt, és az erkélyen való partizás elég nagy fless.

Az utolsó napra kegyelmezett meg az idő, és még utoljára 10 centi friss hóval örvendeztetett meg minket. Kifehéredett a táj, hatalmasat csúszott mindenki, az így már teljesen síparadicsomi hangulatot árasztó lankákon és az elmaradt programok is meg lettek tartva, csak sajnos későn értesültünk róla, mert a kommunikáció nem volt épp a legkidolgozottabb (így buktuk a síbérlet kauciónkat is, pedig idén nem rúgták ki a csapatvezetőnket, mint két éve).DSC_0968snowattack partyDSC_1577DSC_1594

Mindent összevetve lehetett volna ez sokkal jobb is. Nyilván zömmel a szervezésen kívül álló okok miatt sikeredett szürkébbre, mint az eddigi években, de azért akadt itt pár szarvashiba is. Még ha nem is feltétlenül a partizókat érintette, minket eléggé.

Ha fent akarsz lenni egy hétig, vedelni és csúszkálni akarsz felváltva verhetetlenül olcsón, akkor ez a te fesztiválod. Ha újságíróként tudósítani akarsz egy fesztiválról, akkor semmiképp sem.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: