KULT
A Rovatból

Sárkányos fantasy-kaland Stranger Things módra? Nagyjából ez A hercegnő és a sárkány

Tizi most egy sárkány ellen küzd a középkorban. Ugyan nincs szuperereje, de mivel erős, egyedülálló nő, így még egy olyan sárkánynak sincs esélye, aki férfi lovagok százait tette el láb alól. Mintha egy közepes szuperhősfilmet kereszteztek volna egy gyengébb fantasyval. De Milly Bobby Brown továbbra is a hozni fogja a pénzt a Netflixnek!
B.M.; Fotók: / imdb.com - szmo.hu
2024. március 11.


Link másolása

Nem nehéz megérteni a Netflix álláspontját: náluk van a tinik egyik legnagyobb kedvence Tizi (Eleven) a Stranger Things-ből, miért ne lovagolhatnák meg a Millie Bobby Brown-hullámot?

A 20 éves sztárnak már saját sminkmárkája van, imádják a fiatalok, több filmjében a produceri szerepkört is elvállalta, és a Netflixnél immár a harmadik saját filmjét készítheti, amelynek ő a címszereplője.

Mi ez, ha nem hatalmas siker? Attól függetlenül, hogy szegény lány a színészi képességeit egyelőre nem igazán mutathatta meg, de amit csinál, azt sikeresen csinálja.

Maradjunk annyiban, hogy a Stranger Things nem miatta lett siker, de remekül befutott a sorozat farvizén, mint az összes többi szereplő is. Mondjuk a gyerekek közül talán Miss Brown volt a legtalpraesettebb a csapatból. Az Enola Holmes hiába volt közepes minőségű, akkora népszerűségnek örvendett, hogy egy folytatást is szült, illetve nem lepődnék meg egy harmadik részen sem.

Gyaníthatóan A hercegnő és a sárkány is így fog járni.

Alapvetően a film erős közepes, a megvalósítás elmegy, a történet klisés, könnyedén kitalálható, a CGI néha egész jó, máskor ijesztően gagyi, a zene teljesen rendben van, a színészek pedig a fizetésükért állnak sorba a bankban.

A Netflix egyébként nem lacafacázott, MBB mellett olyan nevekkel találkozhatunk, mint a remek karakterszínész, Ray Winstone, a mindig kiemelkedő Angela Bassett, a Jurrassic World első részéből ismerős Nick Robinson vagy a legutóbb a Kártyavárban brillírozó Robin Wright. Ezek a színészek még a gyenge alapanyagból is azért képesek kihozni a maximumot, és becsületükre legyen mondva, ezt el is érték. Történetünk szerint Elodie (Millie Bobby Brown) egy szegényebb király lánya (Ray Winstoné).

Ám egy napon kapnak egy remek hírt: egy gazdag királyság kiválasztotta Elodiet a hercegük (Nick Robinson) feleségének.

Ezzel persze hatalmas hozomány is jár, ami ráfér a zord éghajlatú birodalomra. Ennek a gazdag udvarnak, azonban van egy sötét titka, amelyet nem akarok ellőni, hiába kitalálható az előzetesekből, valamint a film első tíz percéből. A királyságot egy gonosznak tűnő királyné Isabelle (Robin Wright) vezeti, de Elodie mostoha anyjának (Angela Bassett) hiába tűnik gyanúsnak a frigy, a jegyesek megkötik az örök esküt, és innentől válik izgalmassá a film.

Nem fogok kertelni, a játékidő első 35 perce kínkeservesen unalmas. Alapvetően hangulatos, de a vizuális effektek leesnek a képernyőről, a háttereket mintha Paintben rajzolták volna, és minden túl „meseszerű”. Ha ez a témának meg is felel, nem néz ki jól. Ugyanakkor a 35. perctől történik egy nagy „csavar”, ami kicsit megmozgatja a filmet. Végre történik benne valami, még akkor is, ha egy kilométerről lehetett látni mindent. Bejön egy új karakter, a sárkány, akinek az eredeti hangja a rozsdás hangú iráni Shohreh Aghdashloo. Minden megszólalása aranyat ér.

Nagyon jót tesz a filmnek, hogy a helyszín kicsit leszűkül, végre tényleges díszleteket is látunk, nem csak CGI háttérképet.

Bevallom én így indítottam volna az egészet, sokkal feszesebb és izgalmasabb lenne, ha nincs az elején a fél óra sallang. Persze a kihagyott részek is szerepelhetnének, csak kissé megvágva, visszaemlékezésként. A forgatókönyv gyengeségeit a színészek egészen jól cipelik a hátukon, még Bobby Brown is ügyes a maga kis dacos, „resting bitch face”-ével. Ezt magyarul nem akarom leírni, túl vulgáris lenne.

A hangsúly 90 százalékban Millie Bobby Brown karakterén van. Ez az ő filmje, de míg az Enola Holmes-okat szerintem nem tudta vinni a hátán, ez a kisebb, egyszerűbb produkció ment neki. Még, ha kicsit túlságosan is „netflixes” feminista alkotássá válik az egész.

Gondoljunk bele, a főszereplőnk nő, a sárkány is nő, a főgonosz is hölgy, az okos mostoha anya még afroamerikai is.

Az összes bugyuta, felesleges karakter, mind-mind férfi. Engem ez nem zavar, de sokakat fog, és a film emiatt negatív értékeléseket fog kapni, az biztos.

Képi világa, mint írtam rendben van, főleg a zárt helyeken. Még a sárkány maga is menőn néz ki, így képzelek el egy klasszikus sárkányt, kicsit talán kisebb, mint a megszokott méretű fantasyszörnyek. Látszik, hogy a vizuális effektek büdzséjének nagy része a tűzokádóra ment el, ami nem is gond, hiszen a szárnyas fenevad az egyik címszereplő.

A forgatókönyv, mint már említettem gyenge és kitalálható, a tempó sajnos többször egy kicsit túlzottan belassul, nem csak az elején van üresjárat, hanem olyan egy óra tájékában is.

Ügyesebb vágás segíthetett volna rajta. Viszont a butaságoktól nem mentett volna meg egy jó vágó se: a barlang falára felkerült például egy rajz arról, hogy lehet megszökni. De kirajzolta fel? Valaki megszökött, majd visszament egyet még gyorsan graffitizni, hogy Tizi is meg tudjon lógni? A tanulságot is az arcunkba tolják, valamint sosem értem azt, hogy beszélhet ennyit magában mindenki? Főleg, hogy egy sárkány vadászik rá. Én otthonról dolgozok, de sose beszélek ennyit magamban, mint egy rossz szövegkönyv hatására egyedül lévő főszereplő. Nem bíznak a nézőben, hogy kitaláljon bármit is, itt meg kell mondani, szépen, artikulálva, hogy mit kell gondolni.

A zene és a hangeffektek működnek, főleg a klausztrofób zárt terekben.

Az operatőri munka ügyessége is ezekben a részekben mutatkozik meg. Nekem nagyon tetszett, ahogy a barlang sötétjét megtörték.

Meglepően véres, de nem zavaróan erőszakos a film. Azért történik néhány karakterrel egy-egy brutális kivégzés, de nem mutatnak minden részletet, tartják magukat az alacsonyabb korhatárbesoroláshoz. Azért aggódhatunk Elodie bőrének épségéért rendesen.

Néha kicsit túlzottan is egy feminista power fantasy, de alapvetően működik A hercegnő és a sárkány. Nem hibátlan, a főhősünk túl tökéletes, aki John MccLane-t megszégyenítő módon él túl mindent, de ezt el kell fogadni.

Ha a szuperhősfilmek magukban nem működnek, miért ne lehetne a zsánereket egybemosni?

Ha már hercegnős filmekről beszélünk nekem sokkal jobban tetszett a középkori Drágán add az életed a Disney+-on: A hercegnő, de ez szerintem személyes vélemény. Cikkünk tárgya, bár nem tökéletes, de szórakoztató délutáni fantasy, amit a Bobby Brown-rajongók imádni fognak, a többi néző pedig ellesz vele.

A hercegnő és a sárkány megtekinthető a Netflix streamingszolgáltató kínálatában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk