Különleges orgonája, harangja és története van Pécs ikonikus székesegyházának
A külső részek - Séta a várfalon
A Dóm tér felőli monumentális főhomlokzaton a tizenkét apostol szobra látható. A nyugati oldalt a Pisa-i dóm ihlette, a keletin egy neoromán apszis található, míg a főbejáratot a hatalmas szőlős bronzkapu díszíti.
Mellette található a várfal, ahová fel kell menni és a sétányon nézelődni, mert innen egész más látványt nyújt a székesegyház és a környéke is. A közelben van az Aranyos Mária-kápolna romkertje és a Középkori Egyetem régészeti kiállítása. Ezen a helyen alapította Nagy Lajos király 1367-ben az első pécsi egyetemet.

A belső terek - Janus Pannonius síremléke
Belépve lenyűgöző a látvány. A kék és arany dominál, és azt sem tudja az ember, hogy hol kezdje az ámuldozást. A baldachinos főoltár, a főhajó kazettás famennyezetén a tizenkét apostol alakja, a kincstárként használt Mária-kápolna, falain Székely Bertalan freskói, a Lotz Károly falfestményeivel díszített Jézus Szíve kápolna, a Corpus Christi kápolna a vörös márvány szentségfülkével.



Az altemplomban látható Janus Pannonius síremléke, melybe 2008-ban helyezték végső nyugalomra a pécsi püspök földi maradványait.
A humanista költő maradványaira 1991-ben bukkantak rá és hosszú évek vizsgálódásai után igazolták, hogy valóban az ő sírját tárták fel. A kutatások azt is beigazolták, hogy Mátyás nevelője 37 évesen, egy meghűlést követően, Medveváron halt meg. Zágrábban temették el, de egy év után a koporsóját a pécsi bazilikába vitték, és a kátránnyal lezárva rejtegették. Mátyás király utasítására került az altemplom egyik szegletébe, ahol a régészek rábukkantak egy építkezés közben.
A bazilika különleges koncerteknek ad otthont, tartanak vezetett sétákat és múzeumpedagógiai foglalkozásokat is.



Látnivalók – A titkos alagúttól a kincsekig
2015-ben nyílt meg a Püspöki Palota, ahol a termekben barokk, biedermeier, neoreneszánsz és neobarokk bútorok, festmények, berendezési tárgyak segítségével különböző korok püspökeinek életét lehet megismerni. Láthatók például Mária Terézia által adományozott falikárpitok, és a kertje is szép. Az itt található - a Püspöki Palota kertjét a Pincével és Magtárral összekötő - titkos alagút, melynek története a középkorig nyúlik vissza, de egészen különleges szerepet kapott a 20. század második felében. Akkoriban nem csak a bor tárolására használták, hanem biztonságos, földalatti ösvényként is igénybe vették. A püspöki rezidenciába és kertjébe ugyanis lehallgató-készülékeket telepítettek, így az alagút egy biztonságos helynek számított, itt tudtak nyugodtan beszélni a püspök és papjai.
Az egyházművészeti kiállítás a Martyn-házként ismert épület felső szintjén látható. A Dóm Kőtárat is érdemes felkeresni, hiszen kevés helyen láthatók ma már ilyen középkori és reneszánsz emlékek.
Aki bírja a lépcsőzést, annak nagy élményt nyújt a székesegyház egyik tornyában lévő kilátó, ahonnan szinte az egész város belátható.
A Püspöki Kincstárban az évszázadokig csak kevesek számára látható, páratlan műalkotásokat mutat be a képzőművészeti kiállítás, benne értékes műtárgyak, érmék, és itt található Székely Bertalan és Kubányi Lajos egy-egy alkotása is.
A Magtár Látogatóközpont a 18. századi magtár felújított, de a régi hangulatot megőrző épületében található. A négyszintes épületben alul a Püspöki Pincében régi, eredeti hordók is láthatók, és a környező borvidékek híres nedűi megkóstolhatóak. A fölötte lévő szinten étterem, a földszinten információs rész és a Püspöki Magtár Kávézó vár. Az építmény - melyet eredetileg 7000 pozsonyi mérőre tervezték, így összesen 439.600 liter folyadék vagy 325.920 kg termény tárolására volt alkalmas - napjainkban a közösséget szolgálja, különféle események, művészeti bemutatók helye és remek találkozási pont is.
A Dóm Zarándokház a belváros szívében, a Székesegyház mellett kínál szállást, vannak ifjúsági szálláslehetőségei, de akár egyéni, akár néhány fős szobákat is igénybe lehet venni.
Bővebb információk ITT.
Fotók: a szerző és Okolicsányi Zoltán