GASZTRO
A Rovatból

5 ok, amiért a Stifler Beerhouse & Kitchen a sörrajongók kedvence

Akár a klasszikus cseh sörökért, akár a legújabb kraftkülönlegességekért rajongsz, a Stifler Beerhouse-ban bőven találsz majd okot arra, hogy újra és újra visszatérj.


Van néhány hely Budapesten, ahová az ember nemcsak egy ital kedvéért tér be, hanem a hangulat miatt is. Ahol egy korsó sör mögött történetek, hagyományok és új felfedezések várnak, és ahol minden látogatás tartogat valami újat. A Rákóczi úton található Stifler Beerhouse & Kitchen pontosan ilyen hely.

A felújított sörház a klasszikus cseh sörözők hangulatát idézi meg a belváros közepén, miközben a modern kraftsör-kultúra legizgalmasabb újdonságait is elhozza a vendégeknek.

Itt a sör nem csupán egy ital, hanem egy élmény része: a különleges csapolási tradícióktól a sörökhöz illő fogásokon át a pezsgő közösségi hangulatig minden hozzájárul ahhoz, hogy egy gyorsan tervezett találkozóból könnyen egész estés program legyen.

Nem véletlen, hogy sokan újra és újra visszatérnek ide. Mutatjuk, miért!

1. Közel 20 csap, folyamatosan változó kínálat

A Stifler Beerhouse egyik legnagyobb erőssége a folyamatosan változó sörkínálat. A közel húsz sörcsapnak köszönhetően szinte minden látogatás alkalmával találkozhatunk valami újjal, legyen szó egy klasszikus cseh lágersörről, egy bajor búzasörről vagy egy hazai kraftfőzde legfrissebb, kísérleti tételéről.

A választék egyszerre szól a hagyományos sörök rajongóinak és azoknak, akik szeretnek új ízeket felfedezni.

Éppen ezért nemcsak egy hely, ahol sört isznak az emberek, hanem egy olyan találkozópont, ahol a klasszikus európai sörkultúra találkozik a modern kraftvilág újdonságaival.

2. Itt tanksörként kóstolhatod a legendás Pilsner Urquellt!

A cseh sörkultúra szerelmesei pontosan tudják, milyen különleges élményt jelent egy valódi tanksör. A Stifler Beerhouse egyik büszkesége a Pilsner Urquell tanksör, amely egyenesen a réz tartályból kerül a pohárba. A tanksör egyik legnagyobb előnye, hogy a lehető legkevesebb beavatkozással jut el a vendéghez, így megőrzi eredeti karakterét, frissességét és aromáit.

Az eredmény egy olyan sörélmény, amely sokkal közelebb áll ahhoz, amit Csehország legendás sörözőiben tapasztalhatunk, mint egy hagyományos csapolt sör esetében. Már önmagában ezért is megéri egyszer betérni!

3. Mert a csapolás itt valódi mesterség

A Stifler Beerhouse-ban nemcsak a sör különleges, hanem az is, ahogyan a pohárba kerül.

A pultosok elsajátították a hagyományos cseh csapolási technikákat,

amelyeknek köszönhetően ugyanaz a sör többféle formában is egészen eltérő élményt nyújthat.

A klasszikus Hladinka vastag, krémes habkoronával érkezik, tökéletes egyensúlyt teremtve a sör és a hab között. A Šnyt kevesebb sört és több habot tartalmaz, így könnyedebb és gyorsabban fogyasztható változat, míg a legendás Mlíko szinte teljes egészében selymes, lágy habból áll. Elsőre szokatlannak tűnhet, de aki egyszer kipróbálja, könnyen megérti, miért számít a cseh sörkultúra egyik legismertebb különlegességének.

4. A sör mellé finom ételek is járnak

Egy jó sör mellé jó étel dukál, ebben pedig nem ismernek kompromisszumot. A hely saját konyhával működik, ahol olyan fogások kerülnek az asztalra, amelyek tökéletesen illenek egy hosszabb sörözéshez vagy akár egy tartalmas vacsorához is. Az étlapon olyan közönségkedvencek szerepelnek, mint a sörös csülök bajor káposztával, a hermelin, a ropogós malaccsászár, vagy a gulyásleves, de különféle mártogatósok és más sörkorcsolyák közül is lehet választani.

A kínálat pontosan azt nyújtja, amit az ember vár: laktató, jól elkészített fogásokat, amelyek mellett még jobban esik a következő korsó.

5. A sör mellé hangulat is jár

A Stifler Beerhouse egyik legnagyobb aduásza a 145 fős fedhető terasz, amely a belváros közepén is képes megidézni egy klasszikus sörkert hangulatát. A Rákóczi út nyüzsgése ugyan csak néhány lépésre van, mégis könnyű megfeledkezni róla, amikor az ember egy korsó sör mellett üldögél a teraszon. A fedhető kialakításnak köszönhetően ráadásul az időjárás sem szab határt a programnak, így a hely szinte egész szezonban népszerű találkozópont.

A Beerhouse azonban nemcsak a sörről és az ételekről szól.

Rendszeresen szerveznek akusztikus zenés esteket és különböző programokat, a sportkedvelők pedig egyszerre akár három különböző sportcsatorna közvetítéseit is követhetik a kivetítőkön és televíziókon.

 A nagy meccsek idején különösen jó a hangulat, ilyenkor a hely valódi közösségi térré alakul.

A belső tér is ezt az élményt erősíti: tágas, növényekkel díszített enteriőr, barátságos sörházi atmoszféra és olyan laza, mégis pezsgő hangulat, amely miatt egy gyorsan tervezett egyórás találkozóból könnyen egész estés program lehet.

Akár egy gyors munka utáni sörre ülnél be, akár egy egész estét töltenél el barátokkal, könnyű megérteni, miért vált a sörrajongók egyik kedvenc budapesti törzshelyévé!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


GASZTRO
A Rovatból
Szalmonellát találtak a népszerű instant tésztában, országos visszahívást rendelt el a magyar hatóság
A hatósági intézkedés a Reeva márka összes instant tésztalevesére vonatkozik, ízesítéstől és minőségmegőrzési időtől függetlenül.


Azonnali hatállyal elrendelte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság valamennyi Reeva márkájú instant leves és tésztaleves visszahívását, miután a hatósági ellenőrzések során több magyarországi üzletből származó termékmintában is kimutatták a szalmonellabaktérium jelenlétét. A döntést az is indokolta, hogy

Magyarországon is azonosítottak olyan megbetegedést, amely bizonyítottan ahhoz az Európa-szerte zajló járványhoz köthető, amit a Reeva termékeivel hoztak összefüggésbe.

A hatóság a visszahívást ízesítéstől, kiszereléstől, tételazonosítótól és minőségmegőrzési időtől függetlenül, a teljes termékkörre elrendelte.

Az NKFH nyomatékosan kéri a vásárlókat, hogy aki otthonában ilyen terméket tart, semmiképpen ne fogyassza el.

A tésztákat vigyék vissza a vásárlás helyére, ahol a vételárat a forgalmazó köteles visszatéríteni. A hatóság arra is felhívja a figyelmet, hogy a termékeket ne próbálják otthoni hőkezeléssel „megmenteni”, mert a biztonságosság háztartási körülmények között nem garantálható. Az instant tészták elkészítésekor használt forró víz hőmérséklete ugyanis számos tényezőtől függően csökkenhet, így nem biztos, hogy elpusztítja a kórokozókat.

A szalmonellafertőzés tünetei közé tartozik a hasmenés, hasi görcs, láz és hányás.

A betegség különösen veszélyes a kisgyermekekre, idősekre és a legyengült immunrendszerű emberekre.

Amennyiben valaki Reeva termék fogyasztása után tapasztal ilyen tüneteket, és azok 24-48 órán belül nem enyhülnek, forduljon orvoshoz.

A mostani országos visszahívás azért is érdekes, mert a termék magyarországi forgalmazója július 10-én még arról tájékoztatott, hogy a hazánkba érkezett szállítmányok nem érintettek a szennyeződésben.

Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ közös értékelése szerint 14 európai országban 106 igazolt megbetegedést okozott a Salmonella Stanley baktériumtörzs, amelyet nagy valószínűséggel egy azonos gyártótól származó instant tészta terjeszt. A betegek közel felét kórházban kellett ápolni.

A nyár elején több ország már célzott intézkedéseket hozott:

Németország májusban a Reeva „Huhn Geschmack” 60 grammos tésztájának egy tételét hívta vissza, Litvániában június 4-én, Észtországban pedig június 12-én rendeltek el visszahívásokat meghatározott termékszámokra. A magyarországi forgalmazó ezek után, július 10-én közölte, hogy a hazai tételek biztonságosak, ezt az állítást írták most felül a hatósági vizsgálatok eredményei.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
GASZTRO
A Rovatból
8 ezer egy rántott sajt, 4 ezer egy szelet pizza - Idén sem szégyenlős az árszabás a Hungaroringen
A HVG közzétette az idei Forma-1-es Magyar Nagydíj étel- és italárait. A legolcsóbb melegétel a 4000 forintos pizzaszelet, amit lekísérhetünk egy 2500 forintos sörrel, persze 1000-1200 forintos repohár-díjjal kiegészülve.


Idén is mélyen a zsebünkbe kell nyúlni, ha enni-inni szeretnénk Hungaroringen a 41. Magyar Nagydíj hétvégéjén – írja a HVG helyszíni beszámolója.

Rágcsálnivalókból leginkább chipset lehet kapni, aminek ára a kiszereléstől függően 1500 és 2700 forint között mozog, de egy adag nachosért már 4000 forintot kérnek.

A szénsavas üdítők egységesen 1500 forintba kerülnek, és ahol lehet kapni, a 0,33 literes dobozos gyümölcslevekért is ugyanennyit kell fizetni. Egy pohár jégkása 2500 forint.

A sörök ára is borsos: egy doboz vagy egy korsó csapolt Heineken 2450 forintba kerül, de utóbbi esetében a repohárért további 1000-1200 forintos letéti díjat is felszámolnak. Egy négydecis dobozos Guinness 3000 forint, az alkoholmentes citromos sör pedig 2000 forint.

A legolcsóbb melegétel a pizzaszelet, amiért 3800 és 4100 forint közötti összeget kérnek, és hasonló áron mérik a héjában sült krumplit is.

A legolcsóbb hamburger, a Hungaroring Smash Burger 5500 forint, de találni 7300 és 8500 forintos változatot is, utóbbit állítólag szürkemarhából készítik. Ezekhez az árakhoz helyenként némi saláta is jár.

A legdrágább étel a „magyar beef steak” salátával 17 800 forintért, de a barbecue oldalasért is 13 500 forintot kérnek.

Egy adag rántott sajtért vagy húsért 7500-7900 forintot, a rántott halért 7900 forintot kell fizetni. Ugyanennyibe kerül a grillkolbászos óriásszendvics, amit máshol grilldognak neveznek és 8000 forintért kínálnak.

A grillezett csülök, a nagy saslik és a báránysült egyaránt 8900 forintba kerül. A különlegesebb fogások között szerepel a surimi rák 8900 forintért, a poké bowl (lazacos, csirkés vagy avokádós-tofus) 7500 forintért, a sajtos makaróni rántott csirkemellel pedig 7900 forintért.

Aki salátát enne, annak legalább 4900 forinttal kell készülnie, de egy csirkés cézár saláta már 7300 forint. A desszertek sem olcsók: egy óriás palacsinta 6200-7500 forint, a jégkrémek pedig 2800 és 3500 forint között kaphatók.

A kávé ára is a prémium kategóriába esik: egy eszpresszó 1600-1900 forint, egy latte 3200, egy flat white pedig 4000 forint.

A Magyar Nagydíjon enni-inni sosem olcsó mulatság, tavaly is elkérték az árát mindennek:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

GASZTRO
A Rovatból
Új korszak kezdődhet a fagyasztott pizzák piacán: ezt tudja a magyar fejlesztésű Madre
Egy új kriogén sokkfagyasztási technológia azt ígéri, hogy a fagyasztott pizza az otthoni sütőből kivéve is megőrzi a frissen sült nápolyi pizza állagát.


A fagyasztott pizzákról a legtöbb embernek a vastag, félkész tészta és az egyenízű feltétek jutnak eszébe. Egy magyar vállalkozás most teljesen át akarja írni ezt a képet. A Madre mögött álló csapat célja, hogy a prémium nápolyi pizza élményét otthon is elérhetővé tegye.

Az ötlet Josep Zara tulajdonos fejéből pattant ki. A Neverland nevű budapesti éttermükből sokan ismerhetik már a pizzáikat, amelyeket szabadulószobázás előtt vagy után lehetett megkóstolni. A csapat egy nyári, pop-up kitelepülést tervezett, ám rájöttek, hogy a hagyományos módon készített pizza indokolatlanul sok erőforrást vinne el a szezonális helyen. Ekkor merült fel a kérdés: mi lenne, ha a tökéletes, kemencében sült, 48 órán át kelesztett pizzát fagyasztva szállítanák, és a helyszínen már csak át kellene forrósítani?

Az elképzelést végül meg is valósították: létrejött a The Dough LAB Zrt., amelynek a Madre az almárkája. A projekt mögött 38 részvényes áll, a tulajdonosok 90%-a magyar, 10%-a pedig olasz.

Űripari technológia és kézműves munka egy fedél alatt

A Madre pizzák gyártása egy 2000 négyzetméteres szigetszentmiklósi üzemben zajlik, amely mintegy 1,5 milliárd forintos beruházással jött létre. Ez a létesítmény a cég tájékoztatása szerint Európa legnagyobb kapacitású kézműves nápolyi pizzagyára. Az üzem jelenleg napi 27 000 pizza gyártására képes, de a tervek szerint az év végére a gyártást napi 74 000 darabra növelnék három műszakos működés mellett. A jelenlegi, nagyjából 20 fős gyártócsapatot pedig 60 főre bővítenék. A betanulási folyamat egyébként már egy hónappal a gyártás indulása előtt megkezdődött.

A technológia legfontosabb és legdrágább eleme a kriogén sokkfagyasztás, amelyet Magyarországon élelmiszeripari célra kizárólag a Dough LAB használ.

A fagyasztáshoz használt folyékony nitrogént és magát a technológiát az Air Products biztosítja, amely az űr- és repülőgépiparban is jelen van, és olyan partnerekkel dolgozik együtt, mint a NASA.

A folyamat során a pizzák egy folyékony nitrogént használó alagútba kerülnek, ahol rendkívül gyorsan, mínusz 80–90 Celsius-fok közötti hőmérsékleten fagyasztják le őket. Ez a hősokk azért kulcsfontosságú, mert a lassú fagyasztással ellentétben itt mikroszkopikus méretű jégkristályok keletkeznek. Ennek köszönhetően a tészta gluténhálója csak minimálisan sérül meg, és a hidratációból is mindössze körülbelül 0,1 százalék vész el. Ez a technológia teszi lehetővé, hogy a pizza az otthoni átmelegítés után is megőrizze az eredeti állagát.

A csúcstechnológia mellett a gyártás nagyon komoly kézműves munkára épül.

A tésztát ugyan géppel dagasztják és gombócozzák, de minden egyes darabot kézzel nyújtanak és kézzel feltételeznek.

A gépi préselést teljesen elvetették, mert az kinyomná a tésztából a levegőt, és elveszne a nápolyi pizzára jellemző buborékos szerkezet.

A gyártás során minden hőmérséklet szigorúan szabályozva van, a szoba hőmérsékletétől kezdve a felhasznált vízig. Az elősütés egy 450 Celsius-fokos, vulkanikus köves alagútkemencében történik, ami azonnal kialakítja a tészta jellegzetes szerkezetét. Ezt követi az előhűtés, a sokkfagyasztás, majd a vákuumfóliázás és a dobozolás. 

Élő vadkovász és olasz alapanyagok

A pizza alapja a tészta, amelyhez élő, folyékony vadkovászt használnak (a kovásznak amúgy neve is van: Barbara). A tészta 48 órán keresztül fermentálódik a kelesztőben, majd még további két órát pihen szobahőmérsékleten, mielőtt folytatódna a gyártási folyamat.

A víz minősége is meghatározó: nem egyszerű csapvizet használnak, hanem egy egyedi fejlesztésű vízkezelési rendszerrel olyan vizet állítanak elő, amelynek az ásványianyag-összetétele a Vezúv környéki forrásvizekéhez hasonlít.

Az alapanyagok döntő többsége egyenesen Olaszországból érkezik.

A paradicsom eredeti San Marzano paradicsom, amelyet az üzemben egy lekvárkészítéshez használt géppel passzíroznak helyben, majd bazsalikommal, extra szűz olívaolajjal és sóval ízesítenek. A szószból szándékosan kevesebbet tesznek rá, hogy ne áztassa el a tésztát.

Sajtként Campaniából származó fior di latte mozzarellát, Pecorino Romanót és 36 hónapig érlelt Parmigiano Reggianót használnak. Sóként adalékmentes parajdi só kerül a pizzákra, amely több ásványi anyagot tartalmaz, mint a tengeri só. Olívaolajból pedig kiváló minőségű, szlovén olívaolajat választottak.

A tészta maga teljesen tiszta, nem tartalmaz semmilyen adalékanyagot vagy tartósítószert. Ha a doboz hátulján mégis találunk tartósítószert az összetevők között, az kizárólag a pizzákra kerülő húskészítmények miatt van így.

Kipróbáltuk: így működik otthon a gyakorlatban

Természetesen, ha fagyasztott nápolyi pizzákról beszélünk, nem mehetünk el szó nélkül a MOTO pizza mellett sem: hazánkban ők hozták el először ezt a műfajt a boltok polcaira. A megjelenésekor óriási sikert aratott újdonságuk azóta is stabil közönségkedvenc, és a mai napig elérhető a Kifli.hu kínálatában. A Madre most ebbe a fejlődő kategóriába érkezik meg a saját technológiájával.

A gyárból az első sütésből kaptunk kóstolót, és otthon, egy átlagos konyhai sütőben készítettük el a pikáns, szalámis Diavola változatot.

A dobozon található útmutatót érdemes követni, a sütési időt azonban a saját sütő teljesítményéhez kell igazítani. A fagyasztóból kivett pizzát először hagyjuk körülbelül 15 percig szobahőmérsékleten kiolvadni. Közben a sütőt kapcsoljuk a létező legmagasabb hőfokra (ebben az esetben ez 250 fok volt). Amikor a sütő teljesen átforrósodott, a pizzát közvetlenül a rácsra kell helyezni, és így kell megsütni. Tepsit vagy sütőpapírt ne használjunk alatta!

Mivel a tészta a gyárban már elősütést kapott a 450 fokos vulkanikus kövön, otthon már nem valódi sütésre, hanem csak egy átmelegítésre és a sajtok megolvasztására van szükség. A 250 fokos sütőben körülbelül 5 perc alatt készült el a pizza.

A tapasztalatunk az, hogy a technológia valóban működik: a pizza széle ropogós és közben légies maradt. A paradicsomszósz ízesítése kiváló, a feltétek minőségiek, és a tészta közepe sem ázott el.

Ez a megoldás határozottan jobb és élvezhetőbb gasztronómiai élményt nyújt, mint azok a nápolyi pizzák, amelyeket étteremből, futárral rendelünk házhoz. A futárnál a 30-40 perces szállítás alatt a zárt kartondobozban a pizza elkerülhetetlenül összeszottyad, kihűl és kissé gumiszerűvé válik. Ezzel szemben a Madre pizza a sütőből kivéve azonnal a legfrissebb formáját mutatja.

 

Tervek és elérhetőség

A Madre pizzák méretét tekintve 30–32 centiméteresek, de mivel a nyújtás kézzel történik, az alakjuk nem feltétlenül mértani kör, a tésztájuk alapját viszont egységesen egy-egy 280 grammos buci adja.

A tervezett fogyasztói ár 2400 és 2700 forint között alakulhat, ami kifejezetten kedvező a klasszikus éttermi rendelések teljes költségéhez képest.

A termék a tervek szerint július második felétől jelenik meg egyes SPAR és INTERSPAR áruházak polcain, valamint a Wolt Market és a Kifli.hu kínálatában is elérhető lesz.

A magyar piacra a cég mindössze napi 8 000–9 000 darabot szán, így a termelés gerincét az export adja majd. Az elsődleges célpiacok Ausztria, Németország és Svájc, de később egész Európát célozzák. Emellett a Horeca (vendéglátás) szektorban is komoly lehetőséget látnak, hiszen a pizzákkal olyan vendéglátóhelyek is minőségi meleg ételt tudnak kínálni, ahol nincs lehetőség komoly konyha kiépítésére vagy profi pizzaszakács alkalmazására.

A The Dough LAB tervei között szerepel az üzem bővítése, amelynek keretében egy teljesen különálló, dedikált gluténmentes pizzaüzemet is létrehoznának.

A jelenlegi négy alapíz (Margherita, Diavola, sonkás, szalámis) mellett hamarosan érkezik a Bianca és a négysajtos változat is (ami a valóságban 5 sajttal készül majd).

Hosszabb távon pedig nem állnak meg a pizzánál: gőzgombóc és indiai naan kenyér gyártását is tervezik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

GASZTRO
A Rovatból
Hosszú betegség után meghalt Szalai Dezső, a Völgyhíd Konyha alapítója
51 éves korában, ALS-betegségben elhunyt a kőröshegyi Völgyhíd Konyha & Rét alapítója. A népszerű vendéglátós 2023 decemberében jelentette be, hogy előrehaladott állapota miatt be kell zárnia éttermét.


Hosszú betegség után, 51 éves korában elhunyt Szalai Dezső, a kőröshegyi Völgyhíd Konyha & Rét étterem egykori tulajdonosa és megálmodója. A hírt a testvére közölte a Facebookon – írta a Blikk.

„Mély fájdalommal tudatjuk, hogy szeretett testvérem, Szalai Dezső hosszú betegség után ma reggel elhunyt. Nagyon hiányzik.”

Szalai Dezső gyógyíthatatlan, az izmokat mozgató idegsejtek elsorvadásával járó ALS-betegségben szenvedett.

Az általa alapított étterem stábja is megemlékezett róla. „Hálásak vagyunk azért az örökségért, amelyet ránk hagyott. Reméljük, hogy a jelenlegi csapat méltó módon viszi tovább azt a szellemiséget és eredeti elképzelést” – írták a Völgyhíd Konyha & Rét Facebook-oldalán. Hozzátették, Szalai Dezső „még a legnehezebb időszakokban is megőrizte emberségét, mosolyát és azt a szemléletet, amellyel oly sokak életét gazdagította”.

Szalai Dezső étterme, a Völgyhíd Konyha & Rét 2021-ben nyílt meg a kőröshegyi völgyhíd lábánál. Egy korábbi interjúban még arról beszélt, mennyire beleszeretett a somogyi tájba, és azt mondta: „Szívesen megöregednék itt”. A jövőbeli terveket azonban keresztülhúzta a betegsége, és 2023 decemberében bejelentette, hogy az előrehaladott állapota miatt bezárja a Völgyhidat. Akkor abban reménykedett, hogy talál olyan vevőt, aki továbbviszi az általa megkezdett utat.

Állapota folyamatosan romlott, de a betegség alatt is a „Keresd meg benne, amit szeretsz!” mottó vezérelte.

Egyik utolsó nagy álma az volt, hogy ott lehessen a foci-Eb-n, amit a barátai segítségével sikerült is megvalósítania. Egy mozgó intenzív osztállyá átalakított kisbusszal utaztatták ki a skótok elleni meccsre. A kockázatos vállalkozásról akkor úgy írtak, „benne volt, hogy ez lehet az utolsó kirándulása”.

Az amiotrófiás laterálszklerózis Magyarországon Karsai Dániel alkotmányjogász küzdelme nyomán kapott nagyobb nyilvánosságot, aki szintén a betegségben hunyt el 2024. szeptember 28-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk