Vilma, az első magyar orvosnő
Hugonnai Vilma 1847. szeptember 30-án született, nemes, grófi családban kisasszonyként nevelkedett. Testvéreivel együtt házitanító foglalkozott vele, egyrészt a kor szokásainak megfelelően, másrészt azért, mert édesanyjuk tüdőbeteg volt és így a lehető legkevesebbet érintkezett a gyerekekkel, félve attól, hogy megfertőződnek. Bakfis korában felkerült Pestre, a Prebstel Mária lánynevelő intézetbe, ahol megszerezte az akkoriban nők számára elérhető legmagasabb műveltségi fokozatot.
Ezután – mintha csak egy huszadik század eleji romantikus regényt olvasnánk – férjhez ment. Tizennyolc éves fejjel házasodott össze a nála jóval idősebb Szilassy Györggyel. Az akkor negyvenéves férfi akár az apja is lehetett volna, Rövid időn belül sajnos kiderült, hogy nem az a mintaférj-típus. A holtomiglan-holtodiglan esküje nem sokat jelentett számára. Míg felesége a pándi birtokuk ügyeit intézte odahaza, Szilassy addig kaszinózott, elkártyázta-elitta a vagyont, ráadásul csalta a feleségét.
Vilma fiatalon, alig húszévesen megkeseredetté vált, magába zárkózott és a gazdag könyvtárat bújta naphosszat. De nem ám a szépirodalom, a regények-költemények érdekelték! A tudomány volt az, amibe bele tudott feledkezni, leginkább a gyógyítással kapcsolatos könyveket forgatta szívesen. Hamarosan már ő gyógyítgatta a beteg cselédeket, sőt, a Szilassy-nagypapát is ő mentette meg a himlőkórtól. Akkor is mellette volt, amikor senki nem mert a közelébe menni, ezért az öregúr egy méregdrága ékszerkollekcióval „hálálta meg” a törődést.
Ha ékszerekről volt szó, a férj sem fukarkodott a meglepetésekkel, talán bántotta a lelkiismeret, hogy elhanyagolja ifjú feleségét. Vilmát azonban nem lehetett lekenyerezni arannyal, ezüsttel. Más célt tűzött ki maga elé.
Ambíciói voltak, amik leginkább akkor kezdtek körvonalazódni, amikor a Jókai Mór szerkesztette Hon című lapot böngészve rátalált egy érdekes cikkre. Az írás arról a szenzációról szólt, hogy a zürichi egyetem megnyitotta kapuit a nők számára. Vilma számára ez volt az a végső lökés, aminek hatására később Svájcba utazott. Az ékszereinek most először kézzel fogható hasznát vehette, a nyakláncokat, gyűrűket pénzzé téve jutott el Zürichbe és szerzett albérletet. 1872-ben orvostanhallgató lett.
Ínséges napok köszöntöttek rá, alig tudott megélni, sokszor a napi betevő falaton kellett spórolnia ahhoz, hogy legalább a lakhatása biztosítva legyen. Ebben az időszakban hagyta el neve végéről a nemesi származására utaló ipszilont is.
Az egyetemen azonban szép sikereket ért el, több neves professzor mellett dolgozhatott, például a sebészeti klinikán is. 1879-ben védte meg disszertációját, és bár lett volna lehetősége a maradásra, hiszen állást is kínáltak neki, ő mégis hazajött. Ekkor még talán nem is gondolta, hogy idehaza mennyit kell majd küzdenie azért, hogy egyáltalán elismerjék a doktori címét.
Mivel a diploma honosításának egyik feltétele az érettségi megléte volt, Vilmának pótolnia kellett a vizsgát. Ez azonban a legkisebb kellemetlenség volt, amivel itthon szembesülnie kellett. Noha az orvosi kar tantestületének tagjaiból álló héttagú bizottság a diploma elismerése mellett döntött, Trefort Ágoston, a vallás- és közoktatásügyi miniszter végül mégsem hagyta helyben a végzést. Úgy vélte ugyanis, hogy a nők tudományos pályákon való egyenjogúsítása csak zűrzavart keltene, és egyébként is, eddig is megvolt a világ orvosnők nélkül, majd ezután is meglesz valahogy.
Vilma természetesen nem hagyta annyiban a dolgot. Kétszer ment el a miniszterhez, hogy személyesen beszélhessen vele. Mivel azonban minden alkalommal elutasító választ kapott, nem volt más választása, el kellett végeznie egy bába-tanfolyamot ahhoz, hogy praktizálhasson. Hivatalosan szülésznőként dolgozott, de szaktudása, tapasztalata többre tette képessé.
Szilassytól elvált, de 1887-ben újra bekötötték a fejét. Az első házasságából született egy fia, második férjétől pedig egy Vilma nevű kislánya – ekkoriban kis időre felhagyott hivatásának gyakorlásával. Az orvoslás elméleti területén kezdett el alkotni, fordított, tanulmányt írt, a magyar nőnevelés élharcosa lett.
Tizennyolc évet kellett várnia arra, hogy itthon is orvosként ismerjék el, a monarchiában ugyanis csak 1897-ben fogadták el hosszas hercehurca után a női orvosok létjogosultságát. Vilma ekkor már ötvenéves volt.
Az első világháború kitörésekor elvégezte a hadisebészeti tanfolyamot is, majdnem hetvenévesen még gyógyított és segített, akin tudott. Magányosan halt meg 1922. március 25-én, férjét, Wartha Vincét már korábban elvesztette. A nem mindennapi asszony élettörténetét Kertész Erzsébet is megírta Vilma doktorasszony című regényében, a Semmelweis Egyetem pedig emlékérem formájában tiszteleg az első magyar orvosnő előtt.
Ha tetszett az írás, nyomj egy lájkot!