KÉK HÍREK
A Rovatból

Többet kereshetnek azok, akiknél jó volt az alsós tanítás

Az általános iskolában nem a tárgyi tudás, hanem a megfelelően elsajátított szociális és kommunikációs készségek számítanak.


Egy meggyőző amerikai tanulmány alapján arról számolt be az Index, hogy a minőségibb alsós oktatás akár több millió forinttal növelheti a diákok későbbi jövedelmét. Első sorban nem a tárgyi tudás, hanem a kisgyermekkorban megfelelően elsajátított szociális és kommunikációs készségek miatt.

Még egy 1980-as években történő kísérlet során közel 12 ezer diákot az iskolájukon belül sorsolással osztották alsó tagozatos osztályokba és tanárokhoz. A kutatók nyomon követték a diákok évtizedekkel későbbi karrierét, így vizsgálni tudták az alsós osztály felnőttkori hatását is.

e2

A kutatók egy diák osztályának minőségét osztálytársainak az első év végén írt tesztpontszámával mérik. Az eredmény több okból kifolyólag lehet optimális: ha jobb tanárt kapott az osztály, ha a sorsolt osztályközösség az átlagosnál jobb, vagy bármi más miatt, amely az osztály egészének tanulását befolyásolja (például a tanterem inspiráló környezetet biztosít). Fontos, hogy a véletlenszerű elosztás miatt azok a diákok, akiknél az osztály minősége magasabb, az iskola megkezdése előtt átlagosan ugyanolyanok voltak, mint azok, akiknél az osztály minősége alacsonyabb.

Az első ábrából kiolvasható, hogy az a diák, aki egy évben véletlenszerűen jobb osztályba kerül (jobb tanár, jobb osztálytársak), az abban az évben magasabb pontszámot ér el.

i1

A második ábra már a nyolcadikos tesztpontszámot mutatja az alsós osztály minőségének függvényében. Itt lényegében eltűnik a pozitív összefüggés, így jogosan lehetne azt gondolni, hogy az alsós osztály hatása néhány év alatt lecseng.

i2

A harmadik ábra az alsós osztály hatását mutatja a fiatal felnőttkori (27 éves) jövedelemre. Itt megint erős pozitív kapcsolatot láthattok. Aki véletlenül jobb alsós osztályba került, az felnőttként többet keres. Ráadásul a hatás megdöbbentően nagy. A kutatok azt találták, hogy egy átlagon felüli minőségű alsós tanár (egy átlagon alulihoz képest) körülbelül 16 ezer dollárral (4,4 millió forinttal) növeli meg egy átlagos diák felnőttkori jövedelmét.

i3

Mi a magyarázat arra, hogy az alsós osztály hatása nyolcadikra eltűnik, majd felnőttkorban újra megjelenik? A kutatók szerint az a legvalószínűbb, hogy a

jobb alsós osztályokban a diákok jobb kommunikációs és szociális készségeket sajátítanak el.

Ezek nem hatnak a nyolcadikos teszteredményekre, viszont növelik a felnőttkori jövedelmet.

via Index

Ha érdekes volt a cikk, nyomj egy lájkot!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Megtalálták az egy hónapja Budapesten eltűnt fiú holttestét a Dunában
A januárban eltűnt 18 fiú teste a Rákóczi hídtól délre került elő a folyóból. A rendőrség szerint bűncselekményre utaló körülmény nem merült fel.


Egy hónapnyi bizonytalanság után véget ért a keresés: a rendőrség megerősítette, hogy a Dunában február 21-én talált holttest azé a 18 éves fiúé, aki január 17-én tűnt el Budapesten.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság a Facebookon közölte, a helyszíni szemle és az azonosítási eljárás után kétséget kizáróan megállapították, hogy az eltűntként keresett fiút találták meg.

A fiú január 17-én hajnalban távozott az Ötkert nevű belvárosi szórakozóhelyről, de nem tért haza, ezt követően indult meg a keresése. A dunai vízirendészek a bejelentés után folyamatosan kutatták a folyót és annak környezetét, a munkájukat azonban a téli időjárás és a jégzajlás is nehezítette.

A holttestet végül február 21-én találták meg a Duna XI. kerületi szakaszán, a Rákóczi hídtól mintegy három kilométerrel délre.

A rendőrség kegyeleti és eljárási okokból a nyilvánosságot csak az azonosítás és a család értesítése után tájékoztatta.Közleményük szerint

bűncselekményre utaló körülmény nem merült fel, a rendőrség közigazgatási hatósági eljárás keretében, szakértők bevonásával vizsgálja a haláleset körülményeit.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
A Rovatból
Egy szakértő elmagyarázata, miért most találták meg az eltűnt diák holttestét: „Várni kellett arra, a folyó mikor adja vissza a testet”
A hideg víz és a lassú bomlás miatt maradt a test hetekig a Duna medrében. A rendőrök a keresés elejétől fogva a későbbi megtalálás helyszínét jelölték ki kutatási területként.


Több mint egy hónapnyi bizonytalanság után a Duna visszaadta a január 17-én eltűnt 18 éves fiú holttestét. A fiút hétfőn azonosították, a rendőrség szerint nem történt bűncselekmény. A rejtélyre, hogy miért csak most került elő, egy szakértő adott magyarázatot.

A fiatal január 17-én hajnalban egy belvárosi szórakozóhelyről távozott, majd nyoma veszett. Telefonját később a rendőrök egy hajléktalannál találták meg, a Lánchídon pedig a kulcscsomójára bukkantak. Egy dunai hajó térfigyelő kamerája később rögzítette, hogy valaki a hídról a vízbe esik. Az eltűnés bejelentése után a Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság járőrhajói váltásban, éjjel-nappal kutattak a fiú után a Duna Lánchíd és Csepel közötti szakaszán, figyelve a partot és a vízfelszínt.

„Nem volt meglepő, hogy nem hozott eredményt a kutatás, hiszen azok voltak az idei tél leghidegebb napjai, a folyó is jegesedett, a víz hőmérséklete a felszínen hidegebb volt, mint a meder alján, ilyenkor a vízbe fulladt emberi test sokkal tovább marad lent, mint a fagymentes napokon”

– magyarázta a Blikknek Csomor Balázs, egykori vízirendőr. Hozzátette, egy olyan mély és széles folyónál, mint a Duna, a keresők egyetlen dolgot tehettek:

„várni kellett arra, a folyó mikor adja vissza a testet.”

A szakértő szerint a hideg víz lelassítja a bomlást, így a holttestet a felszínre hozó gázok is lassabban szabadulnak fel. „Januárban, fagypont alatti hőmérsékleten, fagyott vízfelszínnél a test lesüllyed, a hideg miatt lassabb a bomlás, lassabban szabadulnak fel azok a gázok, amik a bomló holttestet a víz felszínére hozzák. A holttest lesüllyed, a tüdő vízzel való telítődése miatt a test a meder alján sodródik, ami a technikai eszközök – radar – alkalmazását is megnehezíti.”

A holttest végül február 21-én került elő a Duna budapesti, XI. kerületi szakaszán, a Rákóczi hídtól mintegy három kilométerrel délre, Csepel magasságában. A DNS-vizsgálat minden kétséget kizáróan bebizonyította, hogy az eltűntként keresett fiút találták meg. A rendőrség hétfői közlése szerint idegenkezűségre, bűncselekményre utaló körülmény nem merült fel, az ügyet közigazgatási hatósági eljárás keretében vizsgálják tovább. A dunai rendőrök jól számoltak, a fiú testét ott találták meg, ahol az első napokban is keresték. Az elmúlt hetekben több álhír is terjedt az ügyben, amelyeket a családnak és a rendőrségnek is cáfolnia kellett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Kiderülhet, mi történt a Dunában megtalált 18 éves fiúval, ezt mondja az igazságügyi orvosszakértő
A fiú holttestét 38 nap után, a Rákóczi hídnál találták meg. A rendőrség szerint nem történt bűncselekmény, de a család még mindig válaszokra vár a tragédiával kapcsolatban.


Harmincnyolc napnyi bizonytalanság és reménykedés ért véget hétfőn, amikor a rendőrség hivatalosan is megerősítette: azonosították a január közepén eltűnt 18 éves gimnazista holttestét.

Bár a hatóságok szerint nem történt bűncselekmény, a toxikológiai vizsgálatok még választ adhatnak arra, mi vezetett a tragédiához.

A fiú holttestét szombaton találták meg a Dunában, a Rákóczi hídtól körülbelül 3 kilométerre délre, a XI. kerületnél. Az azonosítás hétfőre fejeződött be, ezt követően pedig délután törölték a körözését a rendőrségi adatbázisból – számolt be róla az RTL Híradó.

A tragédia január 16-án, egy pénteki buli után kezdődött, amikor a fiatal fiú egy belvárosi szórakozóhelyről indult haza. Egy éjszakai járaton utazott, ahol elaludt, a sofőr pedig a végállomáson szállította le. Az események láncolata innen vált nehezen követhetővé. Egy 16 éves fiú hajnali 4:20 és 4:50 között látta őt az Örs vezér terén. A szemtanú édesanyja szerint „Matyi a telefonját kereste, eléggé zaklatott volt. Próbáltak neki segíteni, beszélgetni vele, de aztán nem látták, merre ment tovább.” Az információk szerint innen HÉV-vel elmehetett Csömörre, majd visszatért a városba. Reggel fél hét körül már a Lánchídon járt, ahol egy közeli hajó kamerája rögzítette a végzetes pillanatot, ahogy a Dunába zuhant.

Hogy mi okozhatta a zavart viselkedést, arra a boncolás során vett minták adhatnak magyarázatot.

„A boncolás során mindenképpen veszünk vér- és vizeletmintát toxikológiai vizsgálatra. Ettől reálisan eredmény várható, mind a véralkoholszint meghatározása, mind bármiféle kábító vagy bódító anyag kimutatása tekintetében”

– nyilatkozta Fülöp Zoltán igazságügyi orvosszakértő.

A rendőrség közleménye szerint bűncselekményre utaló körülmény nem merült fel. Az ügyet közigazgatási eljárás keretében, szakértők bevonásával vizsgálják, hogy pontosan mi vezetett a halálesethez.

A fiú közössége már az eltűnést követő napokban gyászolta őt. Iskolája és teniszklubja, az MTK Park Teniszklub fekete profilképpel és gyászlobogóval emlékezett rá. A család pedig a harmadik napon közölte, hogy nagy valószínűséggel az ő fiúk az a személy, akit a Lánchídról a Dunába zuhanni láttak.

Sokan kérdezték, miért csak most került elő a holttest. A téli, hideg víz, a sodrás és a Duna mélysége mind hozzájárulhat ahhoz, hogy egy test hetekig a mélyben maradjon, mielőtt a felszínre kerülne.

A végső szót a vizsgálatok mondják majd ki. A toxikológiai leletek adhatnak magyarázatot a fiú zavart viselkedésére, és arra, hogy pontosan mi történt az eltűnését megelőző órákban.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Megkéseltek két embert verekedés közben a MOL Campuson lévő Virtu étteremben, egyikük életveszélyesen megsérült
Két vendégtársaság balhézott össze, ami aztán késelésbe torkollott. A rendőrség emberölés kísérlete miatt nyomoz, egy 19 éves fiút már őrizetbe is vettek.


Késelésig fajult egy verekedés a MOL Campus 28. emeletén lévő Virtu étteremben február 21-én, szombat éjjel. Az összecsapásban egy ember életveszélyesen, egy másik pedig könnyebben sérült meg – értesült a Telex.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság arról tájékoztatta a lapot, hogy az étteremben két társaság keveredett szóváltásba, ami verekedésbe torkollott. Az egyik férfi ekkor két másik embert megszúrt. A rendőrség emberölés kísérletének gyanúja miatt nyomoz.

A feltételezett elkövetőt, egy 19 éves fiút egy napon belül elfogták, majd gyanúsítottként kihallgatták és őrizetbe vették. Rajta kívül egy másik embert is kihallgattak, őt csoportos garázdasággal gyanúsítják.

A Virtu étterem a MOL Campus 28. emeletén található, közvetlenül a 29. emeleti kilátóterasz alatt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk