Nádasdladányban van az örök szerelem kastélya
Székesfehérvár és a Balaton között autózva egy mesebeli világba csöppenünk, amikor Nádasdladányban rátaláltunk a Nádasdy-család romantikus kastélyára.
A Nádasdy család Magyarország egyik legősibb arisztokrata családja évszázadokon keresztül jeles szereplője volt Magyarország történelmének. E család Nádasdladányban épített magának otthont a XIX. század második felében.
Az építtető, Nádasdy Ferenc 1868-ban vette feleségül szerelmét, gróf Zichy Ilonát. Annyira szerették egymást hogy a kastély tervezésekor közös hálószobát is terveztettek maguknak, ami akkoriban merész újításnak számított.
Az asszony négy gyermeket szült, de a bécsi kolerajárvány alatt megbetegedett és 24 éves korában elvitte a betegség, nem sokkal azután, hogy megszülte legkisebb lányát. A 31 éves gróf magára maradt az újszülöttel, a négyéves Júliával, és a hároméves Tamással.
Gyermekei kedvéért élte túl a csapásokat, de soha többé nem nősült meg. Felújította a kastélyt és úgy rendezte be a szobákat, mintha imádott felesége még mindig bennük lakna. A fiatalasszony portréi mindenhol körülvették.
A középkori hangulatot idéző romantikus épületen nyoma sincs a merevségnek. A tornyok, pillérek, kémények izgalmas, szimmetriát nélkülöző váltakozása egyfajta játékosságot, kedvességet sugároz. Első látásra mintha egy mesekönyv lapjairól köszönne ránk. Ahány oldalról tekintünk az épületre, annyiféle kastélyt láthatunk.
A festői szépségű kastély homlokzatain számos helyen feltűnik a Nádasdy-címer a nádból felszálló vadkacsával.
Az épület legimpozánsabb terme az Ősök csarnoka - melynek falain a család őseinek festményeit találhatjuk - mívesen faragott,sötétre pácolt faburkolattal, kovácsoltvas díszítéssel és hatalmas piramis alakú márványkandallóval ékesítve. A kandalló két oldalán a házaspár egy-egy portréja található. A másik legdíszesebb terem a faragott bútorzatú eklektikus könyvtár. Galériás polcrendszerrel, csigalépcsővel, kazettás mennyezettel, kovácsoltvas csillárokkal és korlátokkal gazdagon felszerelve igéző látványt nyújt.
Az egyetlen, Tudor-stílusban épült romantikus magyar kastély nem nélkülözte a kor összes technikai vívmányát sem. A szobákat felszerelték például beszélőcső-hálózattal, padlófűtéssel és villanyvilágítással is.
A rezidenciát tájképi jellegű park övezte, mesterséges tóval, a közepére épített fahídon át megközelíthető kis szigettel, kanyargós utakkal, vízeséssel, és bástyaszerű víztoronnyal. Sajnos a park növényzetéből azóta sok elpusztult és a tó is kiszáradt, de a több száz éves famatuzsálemek közt sétálva még így is csodálatos élményben lehet részünk.
Ha arra jártok, feltétlenül nézzétek meg!
Nyomj egy lájkot, ha tetszik a kastély és a története!