A legmagyarabb Habsburg ültette az ország legöregebb cédrusát
József nádor fél évszázadnál is hosszabb ideig volt Magyarország királyhelyettese, és elképesztő életművet hagyott maga után. Tinédzserként járt először Budapesten, amikor bátyját, Ferencet koronázták.
Majd 1795-től megválasztották Magyarország császári helytartójának, egy évvel később pedig a Magyar Királyság nádorává.
A magyarul hamar megtanuló nádort megszerették és tisztelték a magyarok, ahogyan első feleségét, Alekszandra Pavlovna Romanova orosz nagyhercegnőt is. A legenda szerint Alekszandra javaslatára lett piros-fehér-zöld a magyar zászló.
Habsburg József Antal János főherceg, ismertebb nevén József nádor, "a legmagyarabb Habsburg" 1776-ban született Firenzében
Apja, II. Lipót olyannyira nem vesztegette idejét és egyéb becsességét, hogy feleségével tizenhat gyermeket hoztak össze, József lett a kilencedik. Ő volt az első ezen a néven, aki Magyarországon letelepedve birtokot szerzett, ezért a leszármazottjait a Habsburgok magyar ágának nevezzük.
A lelkes nádor Alcsúton teljesedett ki, mint szenvedélyes kertész, és a természet rajongója.

József nádor
Életének egyik fő műve az alcsúti birtoka kiépítése lett: a Vallásalap kezeléséből 1819-ben hozzá került, több mint 40 hektáros föld akkor még elhanyagolt volt, de Ferenc gyönyörű "birodalmat" álmodott rá.
A Vértes lábánál, Budapesttől alig egy órára található területen igazi angolparkot hozott létre. A 19. század elején ez a sok száz növényfaj olyannyira kuriózumnak számított hazánkban, hogy a legtöbb fával kizárólag itt lehetett találkozni.
Az ide készíttetett klasszicista kastély tervezését olyan "amatőr kontárra" bízta, mint Pollack Mihály. Az uradalmi alkalmazottként odalátogató írók, Jókai Mór és Vajda János csak magasztosan áradoztak a végeredményről. A nádor a Váli-víz és a Vértesacsai-patak felduzzasztásával csónakázótavat alakíttatott ki szigettel a közepén,
és mivel rajongott a botanikáért, kétkezi munkájával segítette a park kialakítását.
Az aktív életet élő Habsburg tökéletesen működő gazdálkodást tartott fenn, vegytanilag elemezte és osztályozta a földeket, fasorokat ültetett és külföldi módszereket honosított meg a kertészetben.

Sokszor mosolygott azon, hogy miközben munkásruhában dolgozott a kertben, a mindenki számára nyitva álló parkban látogatók szólították meg, akiket készséggel körbevezetett. A nézelődőknek sejtelmük sem volt arról, hogy a földes kezű legény maga a nádor. Az ekkor kapott krajcárokat nagy becsben, az íróasztalán tartotta.
A király helyettese az arborétumban épített többedmagával egy medveháznak nevezett óriási ketrecet is különféle állatok számára, amelyeket szívesen gondozott és etetett.Ferenc gyakran bemerészkedett a saskeselyűk, sőt, a medvék közé: a finom falatoktól ellágyult mackók azt is megengedték, hogy a gazda simogassa őket. Unokája elbeszélése alapján a bevállalós nagypapa majmot is tartott a ketrecben, amely egyszer elcsente a főméltóság pénztárcáját, majd szétszórta a nézelődők közé a pénzt.
Máig itt van a legöregebb cédrus és platánsor
József nádor 1847-ben bekövetkezett halála után húsz évig senki nem nyúlt az arborétumhoz, de nyolcadszülöttje, József Károly Lajos főherceg ismét kezébe vette az irányítást. Ekkor élte második fénykorát a birtok, és Ybl Miklós tervei alapján egy hatalmas pálmaházzal bővült a komplexum.
Manapság a látogatókat főként a természet szépségei vonzzák, mivel az egykori Habsburg-kastélyra már csak egy timpanonos homlokzat emlékeztet, akár egy színházi díszlet. A II. világháborút még átvészelte a szép épület, a teljes megsemmisülést egy elharapódzott tűz okozta. Szerencsére nem veszett kárba az összes épület: az istállóból kialakított kápolna ma is áll, ahogyan a Babaház, a pavilon (Gloriette), az oroszlános kút és a Medveház sem lett az enyészeté. A pálmaházi romok szintén felidézik a régi hangulatot.
Az ország legrégibb arborétumában található a legidősebb, 170 éves libanoni cédrusunk, valamint a legöregebb platánfa-sorunk is. A parkot 1941-ben védetté nyilvánították, majd évtizedes huzavona után újra természetvédelmi területté minősítették. Sajnos egyre fogynak a védett arborétumaink: 1945 után még hatszáz, 1976-ban már csak kétszáz, mostanra pedig mindössze bő harminc van belőle az országban.
Segített létrehozni a Magyar Tudományos Akadémiát, a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankot, a Vakok Intézetét, a gellérthegyi csillagvizsgálót, a városligeti platánsort, a margitszigeti parkosítást, valamint a kőbányai lóvasutat egyaránt. Megalapította az Ipartanodát (a Műegyetem elődjét), a Szépészeti Bizottságot és ő kezdeményezte az új városrész, a Lipótváros kiépítését.
Támogatásával jött létre a nemzeti könyvtár, amely a Széchényi Könyvtár és a Nemzeti Múzeum alapját képezte, és maga is ajándékozott a gyűjteménybe értékes kódexeket és ősnyomtatványokat.
Ha ez a felsorolás még nem lenne elég, az 1838. évi pesti árvíz idején ő irányította a mentést, majd segédkezett az árvízkárok enyhítésénél. Elég hatékony figura volt, nem?

