Mulatságos rajzokkal illusztrált könyvből tanítottak 100 évvel ezelőtt
Mindezzel a blogger célja nem más, mint "megmenteni a múltat" és mindezt megmutatni a jelennek, megőrizni a jövőnek.
A bolhapiacon a régi iskolatáskámhoz kerestem belevaló iskolaszereket. A sok könyv között akadtam erre a kis füzetre. Zsebre vágható kis méretben legalább száz ábrát tartalmaz. A címe szerint a tanítóknak állította össze Sznopek Zoltán.
A borítólap szerint Matejcsik János tulajdona. Mindig kíváncsivá tesz, hogy ki is volt az egykori tulajdonos. Nem kellett sokat keresnem, mert a Budapesti Magyar Királyság Állami Elemi Népiskolai Tanítóképző-Intézet 1926-27. évi értesítőjéből kiderült, hogy Matejcsik János abban a tanévben a negyedik osztályba járt. Kiderül belőle, hogy Scherer Sándor és Sztankó Béla tiszteletére rendezett ünnepélyen december 4-én szaval. A mohácsi csata emlékünnepén január 6-án Báró Eötvös Mohács című beszédét elmondja Matejcsik János. Január 15-én Beethoven emlékünnepségen is felolvas. A március 15-i emlékünnepségen elszavalja Sajó S. Rendületlenül című versét. Az évzáró ünnepély június 12-én a távozóktól Magyarország integritásának jelképét – ezt ugyan nem tudom mi, de jól hangzik - átveszi a búcsúzóktól.





Ez számomra érdekes volt, de aztán észrevettem, hogy ugyanebben az évkönyvben a szerző Sznopek Zoltán is szerepel. A végzős évfolyamban kettő Sznopek is van:
• Sznopek Emil 1907. VI. 9. Szentlőrinc (Baranya) r. kath.
• Sznopek Zoltán 1907. VI. 9. Szentlőrinc (Baranya) r. kath.
Egy napon születtek, ezek szerint egy baranyai ikerpárból lett tanító ebben az évben. Bár igaz, hogy Emil csak a névsorban szerepel. Zoltánnak - a művészi rajzoló jutalmazására -, a tanári testület ajánlott fel az alapítványok kamataival egyenlő összeget.
Megemlítik, hogy képeket rajzolt az intézet életéből. Egy sorozat vázlatrajz, melyeken Sznopek Zoltán ötödéves az intézet épületét, a zenekar-, az énekkar próbáját, a szabadban való rajzórát, testgyakorlást az udvaron, gazdaságtant a kertben, slöjdöt, biológiai gyakorlatot, fizikai gyakorlatot, gyakorlati tanítást, számtanórát és a posta megérkezését minden fényképnél beszédesebben tünteti fel.




Ötévi statisztikából összeállította Kishonti Barna tanár a bukások arányát (bentlakók 13,44%, bejárók 37,83%), amit Sznopek Zoltán szellemesen illusztrált. Felettébb érdekes, hogy ezek után a neten a Sznopek Zoltán névre már nagyon kevés találatot kaptam.
Aztán egyszer csak megtaláltam a Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói adatbázisában, hogy 1927-ben beiratkozott. Aztán 1933-ban be is fejezte a Képzőművészeti tanulmányait Ábrán Zoltán néven.
Utolsónak hadd mutassam meg, hogy a képzőművészeti hallgatói adatbázisában egy rézkarca is szerepel Rozmarin címmel:
