Így látták a magyarokat a 18. században
A magyarok erkölcseiket tekintve hűtlenek, vérszomjasak, lázadók, és értelmi képességeik szerények
- többek között ezeket tudhatjátok meg "Az Európában található népek és tulajdonságaik rövid leírása" a című 18. századi dokumentumból, amit az Indexnek keresett elő Oltai Kata, kurátor. Szerencsére jót is írnak rólunk: országunk gyümölcsben és aranyban gazdag, a magyarok latinban tudósak, és mindenben bővelkednek. A doksiból amúgy egy csomó másik népről is megtudunk dolgokat: például a németek mindent utánoznak, a spanyolok gőgösök, a franciák pedig szélhámoskodással töltik az időt.
Fotó: Index
"A Stájerországban keletkezett »Völkertafel« valószínűleg a kocsmák falán, út menti fogadókban és más olyan helyeken volt kifüggesztve, ahol sokféle nép találkozott össze" - írta a História magazin , amelynek 1987-es számában ismertették a dokumentumot. "A »Völkertafel« feladata a német bennszülött számára mintegy használati utasítás nyújtása volt a betévedő idegennel való bánásmódhoz. Annak magyarázata, hogy mit lehet várni az illetőtől, mire kell vigyázni a vele való kapcsolat során – és mindenekelőtt: miről lehet megismerni. Ez utóbbit illetőleg a viselet ábrázolása segítette az eligazodást.
A magyarok ábrázolása nem túlságosan hízelgő. Ebben része lehetett egyrészt annak, hogy a 16–17. század folyamán a különböző magyarországi függetlenségi harcok során (az erdélyi fejedelmek támadásai alkalmával) a stájer területek erősen ki voltak téve a magyarok, a kurucok pusztító betöréseinek. Másrészt Dél-Stájerország – az Itáliába vezető marhahajtó úton feküdvén – lakosai a magyarok közül nem éppen a legrokonszenvesebb embertípussal, marhahajcsárokkal kerültek kapcsolatba."
Illusztráció - Forrás: pixabay.com
Vigasztalhat bennünket, hogy kelet-európai más sorstársainkkal szemben sem kíméletesebb a tábla. A lengyeleket például parasztosnak, szerény értelmi képességűnek, dicsekvőnek és fékezhetetleneknek írja le, akik főleg civakodással töltik az időt. De példának okáért a franciákról sem fest kedvező képet a "néphatározó", ha figyelembe vesszük, hogy a pozitív tulajdonságok mellett könnyelműnek, gyermetegnek, csalárdnak jellemzi őket, akik főleg szélhámoskodással múlatják az időt.
Ha érdekes volt, nyomj egy lájkot!


