Így firkálták össze 800 éve a diákok a könyvek lapjait
Meglepő felfedezést tett a történészek egy csoportja; középkori köteteket tanulmányozva tűntek fel nekik az oda nem illő ábrák a könyvek lapjain. Erik Kwakkel, a Leideni Egyetem kutatója néhány éve foglalkozik ezekkel az illusztrációkkal: az "irkafirkákkal".
Ezek a 800 évvel ezelőtti rajzok pontosan ugyanolyanok, mint amilyenekkel mostanában szórakoztatják magukat a diákok az unalmas órákon: akadnak emberfejek, betűk, vonalak, egyszerű pálcikaemberek, karikatúrák és kifejezetten "disznó" illusztrációk is. Erik Kwakkel az egyik kutatása során találta meg a könyvet, amely tele van firkákkal, illetve több obszcén rajzzal. Azóta erről blogot vezet.

Összefirkált könyv

Női nemiszerv

Unaloműzésként születtek ezek az emberfejek

Gyakran nagy a kontraszt a szépen formált karakterekkel megírt szöveg és a később odavésett firkák között

Erik Kwakkel - Forrás: Publisher.nl
A 13., 14., 15. században természetesen tollal és tintával írtak/rajzoltak, a tollat szinte szavanként vagy félmondatonként újra és újra meg kellett meríteni a tintában.
A könyveket, kódexeket az európai könyvnyomtatás feltalálása előtt évszázadokon keresztül kézzel másolták le. Mivel egy-egy kötetből nem állt rendelkezésre számtalan példány, generációk tanultak ugyanabból az egy kötetből.
Az egyik legizgalmasabb a dologban, hogy ezek a skiccek magukon viselik azokat a jellegzetességeket is, amelyek egy-egy régiót jellemeztek. Az írás a középkorban még nem volt egységes, nem létezett egyetlen, sztenderd betűtípus, minden nemzet kicsit másképp tanulta a betűvetést. Európán belül is különbözött egymástól egy-egy betű írásmódja. Ugyanez a helyzet a rajzokkal is: más-más stílusban születtek.
Az is érdekes, hogy időnként erkölcsről, vallásról vagy szerelemről szóló kötetekben bukkantak a firkákra. Úgy tűnik, ezeket a témákat unhatták a leginkább az akkori diákok.

Egy jó erkölcsről értekező könyvbe rajzolta valaki ezt a figurát

Szmájli a középkorból
Erik Kwakkel kutatási területe e firkáknál jóval szélesebb. Ide tartozik a lábjegyzetelés, a megjegyzések használatának kialakulása, a karakterek formájának változása az évszázadok során, a hirdetések és spamek korabeli megfelelőinek megjelenése, vagy éppen az írás eszközeinek fejlődése.

Egy diák értelmező ábrát rajzolt a latin nyelvkönyvbe. A legō ige jelenése: olvasok. Ezt illusztrálta az egyik tanuló - egyébként mai szemmel is kitűnően.

A bizonyíték arra, hogy az ember alapvetően nem változott 800 év alatt

Uncsi az óra? Rajzolj arcot a betűknek!

Nem szép dolog egy könyvet összefirkálni, viszont annál érdekesebb ez nekünk több száz évvel később
VIDEÓ: Ábrák a könyvekben - a külföldi sajtót is lenyűgözik
Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!