Melba kocka, IBUSZ, Ultra, Caola – gyermekkorunk márkái régebbiek, mint gondolnánk
Amikor az ember gyerekkorában találkozik egy márkanévvel, akkor könnyedén képes azt az adott korszak találmányaként elraktározni. Akik a hetvenes években voltak fiatalok, azok valószínűleg az akkor ismert márkák nagy részével is hasonlóan vannak. A legtöbbünk esküdni merne, hogy ez vagy az a termék, gyár vagy szolgáltatás a kommunizmus műve, hiszen ő abban az időszakban ismerte meg. Hoztunk pár példát, melyek esetében ez bizony hatalmas tévedés!
A felsorolásból bizonyos szintig kilóg a Zwack Unicum (a hetvenes években inkább csak Unicum) esete.
Ennél a márkánál ugyanis szinte mindenki sejti, hogy jóval előbb jött létre, mint hogy a naptár a hetvenes évekre fordult, és ez pontosan így is van. A Zwack családban ugyanis már az 1790-es években létezett az elsősorban gyomorbántalmakra használt alkoholos receptúra, melyet végül
1883. május 22-én délelőtt 11 órakor lajstromozott be a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (a vörös keresztes jelöléssel együtt).

Budapest X. Vaspálya utca 4., Miklós Lajos járműgyártó mester üzeme előtt a Zwack Likőrgyárnak gyártott platós lovaskocsi. 1943. Fortepan/Miklós Lajos
Három évvel később pedig már az első hirdetési kampánya is lezajlott a gyógynövény-likőrnek, melyet akkoriban elsősorban kolera ellen javasoltak. Ilyen irányú gyógyhatását egyébként – a hirdetés szerint – már Alexandriában, Toulonban és Marseille-ben is bizonyította addigra az Unicum.
A következő márka a jóval beugratósabb, mint a Zwack likőr volt, hiszen az IBUSZ neve valóban erősen összeforrt az előző rendszerrel.
Ennek ellenére a vállalat jóval korábban, 1902-ben alakult meg, Idegenforgalmi és Utazási Vállalat Rt. néven, a MÁV kötelékén belül. 1926 decemberében Kelety Dénes, a vasúttársaság elnöke gondolta úgy, hogy minden érdekeltségüket egy cég alatt kellene egyesíteni, így a már említett utazási Rt egyesült az Általános Beszerzési és Szállítási Rt-vel.

Budapest V. Vörösmarty tér, Gerbeaud-ház. 1944. Fortepan/Archiv für Zeitgeschichte ETH Zürich (Agnes Hirschi)
Az újszülött neve Idegenforgalmi, Beszerzési, Utazási és Szállítási RT., vagyis IBUSZ lett.
Vagyis nem csak, hogy jóval régebbi, mint az előző rendszer, de igazából a nevében a „busz” szó is csak véletlenül szerepel...
Karolából lett a Caola
A két dátum között is történtek dolgok a hazai piacon, ugyanis 1912-ben, a Jósika utcában gyárat létesített Baeder Hermann vegyész. Nem mond semmit a neve? Nem csoda, ugyanis ő jóval kevésbé lett híres, mint termékcsaládja, a Caola.

Caola hirdetés 1923 januárjából
A név maga a kislányától érkezett, aki gyermekkorában így ejtette ki a nevét (eredetileg Karola) és először egy 1923 januári hirdetésen tűnt fel, egy púder mellett.
A Caola szappan sem váratott magára sokáig, hiszen azt egy görög küldöttségnek mutatták be első ízben, 1928-ban.