KULT
A Rovatból

Gésák, kimonók és Japán ihlette magyar alkotások a Várkert Bazárban

A Gésák a Duna-parton című kiállítás bepillantást nyújt abba a korba, amikor a magyar hölgyek is kimonót hordtak.

Link másolása

A Várkert Bazár Gésák a Duna-parton című tárlatán nemcsak eredeti kimonókat és japán mintára készült kerámiákat nézhetsz meg, hanem többek között Csók István és Rippl-Rónai japán témájú festményeit is megcsodálhatod. Most először láthatsz olyan kiállítás Magyarországon, amely a japán kultúra magyar művészetre gyakorolt hatását mutatja be.

Mi részt vettünk a tárlatvezetésen, mutatjuk, milyen különlegességek várnak rád. Sőt azt is megtudhatod, mi az a “japonizmus”IMG_8484

A tárlat nem csak azért különleges, mert egymás mellett állítja ki az eredeti keleti alkotásokat és a hatásukra megjelenő magyar műtárgyakat, hanem azért is mert sokrétűen mutatja be a távol-keleti kultúra hatását a 19. század utolsó harmadától az 1920-as évek elejéig.

A kiállításon láthattunk Japán ihlette festményeket, fotókat, ruhákat, bútorokat, színdarabokat és divatcikkeket is.

Mi az a “japonizmus”?

Japán két évszázadon át tartó elzárkózás után az 1850-es években nyitotta meg kikötőit a nemzetközi kereskedelem előtt. Ennek hatására tömegesen áramlottak Európába a japán műtárgyak, és megjelentek a kontinensen az első japán művészeti gyűjtemények is. Magyarországon a 19. század közepétől jelentkezett a Japán iránti élénk érdeklődést. A japán művészet által inspirált műalkotásokat pedig egységesen a „japonizmus” gyűjtőfogalommal illették.

A Testőrpalota felső szintjén a 19. század utolsó harmadától a századfordulóig, az alsó szinten pedig a századfordulótól az 1920-as évek elejéig mutatják be a legfontosabb műalkotásokat, tárgyakat.

IMG_8469

Az első teremben kerámiákat nézhettünk meg. A tárlatvezető hölgy pedig különleges játékra ösztönöztek bennünket:

ki kellett találnunk, hogy a vitrinben egymás mellé helyezett porcelánok közül melyik eredeti japán alkotás és melyik magyar Herendi- és Zsolnay-műtárgy.

Ebben a teremben állították ki Tornai Gyula festőművész alkotásait is, aki 1905-ben utazott Indiába és Japánba, és az ott átélt élményeit festette meg.IMG_8470

Tornai Gyula: Siva istennő előtti hódolatIMG_8464

Márffy Ödön: Nő macskával

Japán olyan erős hatással volt az európai kultúrára, iparművészetre, a szecesszióra és a különféle izmusokra, hogy átalakította az európai művészetet. A kiállításon érdekes volt megfigyelni a híres magyar festők alkotásain megjelenő japán témákat és stílusjegyeket.

Láthattuk Márffy Ödön, Csók István, Rippl-Rónai és Plány Ervin japán ihlette festményeit, és megnézhettük Székely Bertalan Japán nő című festményét.

A kép érdekessége, hogy egy európai nőt ábrázol - japán tárgyakkal körülvéve.IMG_8472

Székely Bertalan: Japán nőIMG_8475

A kiállításon azt is megfigyelhettük, milyen trendi dolog volt a századfordulón japán tárgyakat gyűjteni. A festmény mellett álló vitrinekben a képről is visszaköszönő japán használati tárgyakat csodálhattuk meg. Láthattunk továbbá japán stílusú, bambusszal díszített bútorokat is, amelyek nagyon népszerűek voltak abban az időben.

A kimonó pedig nem hiányozhatott egyetlen úri hölgy ruhatárából sem.

Ekkor jöttek divatba a japán témájú operettet is, a színpadokat a pillangókisasszonyok figurái népesítették be. A kiállításon megnézhettük e darabok plakátjait és a kor sztár színésznőit gésa jelmezben.IMG_8466IMG_8477

A tárlat a századforduló híres művészeinek találkozóhelyéről, a Japán Kávéházról is megemlékezik. A kiállítótér falát a Szinyei Merse Pál, Lechner Ödön, Ferenczy Károly, Rippl-Rónai József, Kernstok Károly asztaltársaságról készült fénykép díszíti.

A kiállítás a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány és a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum közös munkájának eredményeként jött létre. Együttműködő partnerei a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria és az Iparművészeti Múzeum.

Videó: Nézd meg a kiállítás ajánlóját is.

A Gésák a Duna-parton - A japán kultúra hatása a magyar művészetre kiállítást március 12-ig nézheted meg a Várkert Bazár Testőrpalotájában. Részletek a kiállítás honlapján.

Ha felkeltette az érdeklődésedet a kiállítás, oszd meg ezt cikket barátaiddal is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: