Fürdés hetente, hajmosás kéthetente - így mosakodtak elődeink
Az élet fürdőszoba nélkül
Egy 1905-ös felmérés szerint a fővárosi munkáslakásokban is csak elvétve akadt fürdőszoba, a falvakban pedig gyakorlatilag egyáltalán nem. Fordulatot ezen a téren csak az 1948-ban létrejött Országos Vízgadálkodási Hivatal hozott, és
1960-ra a lakosság 21%-a rendelkezett vezetékes vízzel.
Az emberek nagy része viszont éppen úgy tisztálkodott, mint előtte évszázadokig: természetes vizekkel, amelyet ásott vagy fúrt kutakból nyertek, esetleg a felfogott esőből vagy hóléből nyert vízzel.

A vízvezetékrendszer hiánya ellenére az egészségügyi hatóságok igyekeztek eljuttatni a tisztálkodással kapcsolatos ismereteket a lakossághoz. Ennek a legjobb módja az iskola volt:
az elemi iskolai tananyagba beépítették a higiéniai ismereteket, a kisdiákok számtalan ezzel kapcsolatos olvasmánnyal találkozhattak az 1-2-os olvasókönyvekben.
A tanmesék szerint az egészségesen élő ember nem fél a víztől. Minden reggel friss, hideg vízzel és szappannal megmossa a kezét, arcát, nyakát és mellét, fogat mos és megfésülködik. Hetente egyszer pedig tetőtől talpig megfürdik, és tiszta fehérneműt vesz. Ezt az elvárást a falusi lakosság nagy része kiválóan teljesítette is.
Víz, szappan, törölköző
Ahogy fentebb már említettem, a vizet általában kutakból nyerték.
Kiemelt szerepe volt a falu életében a falusi kútnak: az emberek itt találkoztak, híreket, pletykákat cseréltek, és ez volt a korabeli "randiközpont" is.
A vízért járó lányok és az állatokat itató legények valahogy összehangolták, hogy egyszerre érkezzenek a kúthoz, és máris lehetett incselkedni.
A család számára szükséges vizet a lányok, asszonyok, gyerekek hordták a falusi kútról, általában naponta egyszer - vödörben, kannában, korsóban. A napi vízadagot rendszerint a konyhában lévő vizespadon tárolták, letakarták.

A mosakodáshoz használt kismelencét (fából készült teknőféle) általában az ágy alatt tartották, csak a mosakodáshoz vették elő. A 20. század elejétől már inkább a lavór vált általánossá, 1918 után pedig egyre több helyen jelent meg a fém mosdóállvány.
Mosáshoz, tisztálkodáshoz háziszappant használtak, amelyet otthon főztek disznóvágások után kora tavasszal. A háziszappan használata általánosnak tekinthető egészen az 1950-es évek végéig, bár "bóti szappany" azért akadt néhány házban, de ezt a vendégek számára tartották fenn, vagy a szekrényt illatosították vele.

A törölközőt sem boltban vették, hanem a lány kelengyéjének részeként minden háznál az asszonyok szőtték kenderből vagy lenből.
A legtöbb helyen egy törölközőt használtak az arc és felsőtest törlésére, egyet pedig (egy rongyosabbat) a láb- és kéz törlésére.
Hétköznapokon általában a család minden tagja ugyanazt az egy törölközőt használta, csak a hétvégi nagy fürdéshez vettek elő tisztát külön a felnőttek és a gyerekek számára.