Fürdés hetente, hajmosás kéthetente - így mosakodtak elődeink
Reggeli és esti mosdás
Mivel a falusi parasztházakban nem volt külön fürdőszoba, a mosakodást általában a konyhában, kamrában vagy szobában oldották meg. A férfiak gyakran mosdottak le a kútnál vagy az itatóvályú mellett - még télen is. Ahol nem volt állandó mosdóállvány, ott egy hokedlire tett lavórból, melencéből mosakodtak.
Hétköznapokon reggeli illetve este lefekvés előtt tisztálkodtak.
A reggeli mosdás gyakran rituális cselekedet is volt: sokan imádkoztak, keresztet vetettek előtte, és enélkül nem lehetett leülni reggelizni.
A férfiak felkelés után először is ellátták az állatokat, majd a kút mellett a vödörből, vályúból nagyon kevés vizet használva megmosták a kezüket, arcukat, nyakukat hideg vízzel. Az asszonyok, lányok felkelés után rögtön mosakodtak - ők azért általában a házban - , megfésülködtek, és csak ezután látták a teendőikhez. A fésülködés nagyon fontos helyet kapott a reggeli készülődésükben, ugyanis megszólta a falu a kócos lyányt.

Napközben legfeljebb evés előtt mostak kezet, arcot, az asszonyok gyakrabban, hiszen a főzés, tűzrakás közben összekoszolódott kezükről gyakrabban mosták le a szennyet.
Este, lefekvés előtt legfeljebb a lábukat mosták meg, ami a nyári mezei munkák után nem kis munka volt.
Gyakran sikárkefével súrolták le a piszkot. Az asszonyok este is gyakrabban mosakodtak, ha volt rá lehetőségük, alulról is megmosták magukat, különösen menses idején. Általános vonás, hogy férfiak és nők külön mosakodnak, nemigen fordult elő, hogy levetkőztek volna egymás jelenlétében.
A hétvégi fürdés
A nagytisztálkodás időpontja mindig a vasárnapi istentisztelet előtt volt: vagy még szombat délután, este, vagy vasárnap reggel.
Nyáron hetente egyszer, télen, amikor kevesebb piszkos munkát végeztek, ritkábban mosakodtak le tetőtől talpig. A nagytisztálkodás a test teljes lemosásából, esetenként hajmosásból, a körmök levágásából, férfiak esetében a borotválkozásból és fehérnemű-váltásból állt. A nagymosakodáshoz is kevés vizet használtak, és gyakori volt, hogy egy vízben többen is megmosdottak. A hajmosással kezdték, majd felsőtest, végül az alsótest következett. A hajukat szappannal, hígított hamulúggal mosták. A körmüket körömkefével kisúrolták.

Hajat a fiatalabbak hetente, kéthetente mostak, az idősebbek havonta, sőt még ritkábban, egy évben egyszer mosták meg általában.
Hajmosáshoz szerettek esővizet használni, mert egyébként a szappan nagyon nehezen habzott. A lányok a hosszú hajukat télen a kályha mellett ülve, félig betakarva szárították, és közben fésülgették, majd félnedvesen befonták, kendővel bekötötték, és reggel, száraz, hullámos frizurával ébredtek.
Fogmosás
Ha mostak is fogat, azt általában reggel tették, hogy a szájszagot eltüntessék. Mosakodás után
ujjukra (a két világháború között egyesek már fogkefére) sót vagy fahamut tettek, és átdörgölték a fogaikat.
A fog tisztítására használtak még szódabikarbónát is, később pedig fogport. Több helyen is előfordult, hogy a család minden tagja egyetlen fogkefét használt.