Elakadt lélegzet, könnyes szemek, harag, értetlenség és reszketés – így élte meg Pest a Sisi elleni merényletet
Online sajtó híján: lapzárta
Mivel az eset már lapzárta után történt, így - az akkori szokásoknak megfelelően – a szerkesztőségekben lázas munka kezdődött, hogy a lehető leghamarabb egy rendhagyó kiadásban tudjanak beszámolni a szörnyű hírről. Bár az akkori lapok egymásra licitálva próbálták magukénak tudni az elsőséget, valójában mire az utcára kerültek, a hír már jórészt elterjedt a városban. Valójában a rikkancsok előtt kígyózó, gyakran dulakodástól sem visszariadó emberek inkább csak megerősítést, és további részleteket vártak a friss újságoktól. A másnapi lapok azután beszámoltak arról, hogy hogyan is érintette a merénylet híre a budapesti lakosokat.

A Pesti Hirlap 1898. szeptember 11-i számának címlapja/arcanum.hu
A pesti érzelmek
Elakadt lélegzet, könnyes szemek, harag, értetlenség és reszketés. Nagyjából így ecsetelte a média a pestiek lelkiállapotát. Az utcákon tömeg képződött, mely még sötétedés után sem akart eloszlani. Az értetlenség elsősorban annak szólt, hogy egy ilyen mérhetetlenül jószívű teremtést, mint Erzsébet, ki és milyen okkal akarhatott meggyilkolni. Bár a harag érthető, hiszen Sisinél többet talán egyetlen uralkodó sem tett soha a magyarságért, így halála hatalmas űrt hagyott a szívekben. Ám meglepő módon sokan voltak, akik magára a királynéra nehezteltek, amiért egyáltalán elutazott Genfbe. Úgy gondolták, hogy az érte rajongásig lelkesedő magyarok körében nem lett volna ilyen veszélynek kitéve, és nem történhetett volna meg vele e szörnyűség. Néhány történés jobban is megvilágítja, hogy milyen állapotba is kerültek a hírre a pestiek.
Legördültek a függönyök
Mivel a hír nagyjából a színházi előadások időpontjában érkezett meg a városba, így sokan úgy ültek be a nézőtérre, hogy mit sem sejtettek az eseményekről. A Nemzeti Színházban éppen a Fourchambault családot adták elő. Az első felvonás végén egyszerre nagy mozgolódás támadt a földszinten. Egy újságíró hozta ide a hírt és közölte Festetich gróffal, ki, miután meggyőződött a hír hitelességéről, rögtön felüzent a színpadra, hogy ereszszék le a függönyt, mert az országot megrendítő katasztrófa történt. A függöny legördült, — az emberek nem tudták miért. Néhány perccel később a rendező sírva hirdette ki, hogy a királyné meghalt.

A pesti Napló 1989. szeptember 11-számának címlapja/arcanum.hu
Ezen az éjszakán valamennyi színházban és kávéházban így cselekedtek. Amint a hír megérkezett, a mulatság azonnal félbeszakadt és elhalt a zene. Az olyan mulatóhelyeken, mint a Somossy Orfeum, melyek ekkora még nem nyitottak meg, fekete lobogót tűztek ki és a személyzet kisírt szemmel küldte el azokat a vendégeket, akik az információk híján mulatozásra készültek aznap este. A városra pedig sötétség és mélységes, gyászos csend ereszkedett alá...