Egy nemlétező szellemfalu
Ma már szellemek sem lakják Derenk utcáit, de nem volt ez mindig így. Népessége megfogyatkozott a török hódoltság és a Rákóczi-szabadságharc alatt, majd egy 1711-es pestisjárvány következtében teljesen elnéptelenedett. Az 1715-ös összeírás szerint lakatlanul állt település urai, az Esterházy grófok lengyel jobbágyokkal telepítették be újra.
Derenk egy köves völgyben fekszik, ahol kevés művelhető földterület állt az ott élő gazdák rendelkezésére. Nem csoda hát, hogy az összesen 53 házból álló település férfilakossága, úgynevezett rapsic puskákkal, nagy rendszerességgel járt ki a környező erdőkbe vadakat lőni.
Állítólag még medvéket is tartottak ezekben az állami erdőkben, mert Horthy Miklós előszeretettel járt ide vadászni. Ezért nagyon sokat bosszankodott az orvvadászokon, akik kilövik az állatokat az ő erdejében.
Horthy Miklós vadászat közben
Horty Miklós a Földművelési Minisztériumhoz fordult, ahol kérésére megszavaztak 100,000 pengőt (ez elég soknak számított), hogy kitelepítsék a falusiakat és kártalanítsák őket házzal, földdel. Gyorsan megbíztak egy Pitlik nevezetű miskolci ügyvédet, hogy bonyolítsa le (jó sok pénzért) a kitelepítést. Ez a Pitlik addig járt le Derenkre, míg mindenki alá nem írta a szerződést.
A derenki családok becsapottnak érzeték magukat – a férfiak zöme behívott katona volt már, sokan a Don kanyarnál lelték halálukat -, mert nem pontosan azt kapták, amit ígértek nekik, ráadásul a halottaik is a derenki temetőben voltak eltemetve. Az új otthon sokak visszaemlékezése szerint méltánytalan volt. Sokan lepusztult házakat kaptak, de akadt olyan is, aki egy bogarakkal teli cselédházba költözhetett be.
Visszaszökdöstek hát a korábban elhagyott házaikba. Ezen már őfőméltósága Horty Miklós annyira felháborodott, hogy intézkedett: egy szakasz csendőrt és egy század munkaszolgálatost, meg néhány teherautót vezényeltek a faluba, lobogtatták a szerződéseket, a munkaszolgálatosok pedig már bontották a tetőt. Még a templomot is ledöntötték. Ahonnan a Mária szobrot meg a kis harangot Babarczi néni kimentette. (Szavai szerint a pap, aki beleegyezett a bontásba, Isten büntetéseként meg is őrült Rozsnyóban.)
A derenkiek sokáig kitartottak, csak a templom elbontásával sikerült a népet végleg megtörni. Az ősi derenki lengyel lakosság szétszéledt: 1-2 család Emődön, Mezőnyárádon, Szendrőn, Tiszaszederkényben, Tóharaszton, Vattán; 10-10 család Büdöskútpusztán, Martonyiban és a mai Szlovákia területén; 20-20 család Ládbesenyő-Andrástanyán, Sajószentpéteren; és legtöbben 50 család Emőd-Istvánmajorban talált újabb otthonra.
Sopron példája mellett nyilván kevésbé közismert az a hasonló eset, ami Derenkkel történt. Az első világháború után, amikor a trianoni határt a falu egyetlen utcáján húzták meg, a határ szlovákiai oldalára került az iskola és a templom, a lakóházak nagy része viszont a magyar oldalra. A lakosság népszavazás útján döntötte el melyik országhoz kíván tartozni.
„Annak ellenére, hogy a derenkiek nyelvük és vallásuk miatt sokkal jobban kötődtek az északi településekhez, hiszen anyaegyházuk is az immár Szlovákiához tartozó Jabloncán volt, úgy tűnik a gazdasági kapcsolatok mégis nagyobb súllyal estek latba a döntésnél. A falu ugyanis a délre fekvő Miskolc, Edelény és Szendrő piacain kereskedett a környékbeliekkel”
A csendet viszont minden évben egy nyári napon több száz látogató nyüzsgése veri fel. 1994 óta, július végén vagy augusztus elején egy nap itt összegyűlnek az országban szétszóródott derenkiek, hogy megemlékezzenek a sors egy furcsa fintoráról. Derenk Magyarországon az egyetlen település volt, amelynek lakossága kizárólag lengyelekből állt.
A falunak ma szerencséjére vagy szerencsétlenségére nem kell osztoznia a perifériális fekvésű, fokozatosan elnéptelenedő aprófalvak sorsán, ugyanis 1943-ban végleg letörölték a térképről. A temetőn kívül ma már csak a felújított iskola épülete és a falu emlékére állított kápolna áll.
A sorozat első részéért kattintsatok ide!
A második részt itt találjátok!
Aki pedig lemaradt a harmadik részről, itt találja!
Ha nem láttátok a negyedik részt, kattintsatok ide!
Az ötödik, legutóbbi részt itt találjátok!
Múlt héten egy szellemkórházat mutattunk be, amit itt találátok!
A szellemjárta Postapalotáról itt olvashattok!
A Szellemek strandját itt nézhetitek meg!
Még több szellemvárost pedig itt találtok:
Nyomj egy lájkot, ha érdekes volt a cikk!