MÚLT
A Rovatból

A Világ Igazai: emberek, akik az életüket kockáztatva mentették zsidó társaikat a vészkorszakban

Fotó: Fortepan/Fortepan - szmo.hu
2021. február 16.


Link másolása

Az eleinte 200 főből álló alakulat 1944 végére két és félezer főre duzzadt, nők és gyerekek is részt vettek benne. A nyilasok hatalomátvétele után Ocskay rávette a Waffen-SS alakulatok egyikét, hogy védelmezzék a számukra hasznos munkát végző század tagjait. Végül nemcsak a nyilasoktól, hanem később a Vörös Hadseregtől is sikerült megóvnia őket.

Magát Ocskayt nemesi származása és nyugati kapcsolatai miatt meghurcolták, ezért 1948-ban elhagyta az országot. Élete végéig az Egyesült Államokban dolgozott éjjeliőrként. Azelőtt halt meg, hogy az általa mentettek rátalálhattak volna.

Fotó: Fortepan / Fortepan

Hitler portréjával és nyilasnak öltözve terelték el a gyanút István Endre több nyelven jól beszélt, így lett a Gellért Szálló telefonközpontosa, ahol a német megszállást követően sok magas rangú tisztet szállásoltak el.

Egy éjjel zsidó nők és gyerekek csengettek be hozzá: “Magának is vannak gyermekei, van felesége, segítsen rajtunk, nem akarunk meghalni!” - könyörögtek neki.

A férfi erre ott, a Gellért Szállóban lévő irodájában rejtette el őket. Másnap a feleségével közös, háromszobás lakásában talált nekik búvóhelyet, ahol egészen Buda felszabadulásáig maradhattak, élelmiszert pedig gyakran a Gellértben működő német tiszti konyháról sikerült nekik hazacsempésznie. Az ajtajára Hitler portréját rakta ki, így magát elkötelezett nácinak tettetve úszta meg a nyilasok házkutatásait.

De nem csak a telefonközpontos játszotta el, hogy szimpatizál a nemzetiszocialistákkal: egy bátor tinédzser, Várkonyi Richárd attól sem riadt vissza, hogy nyilas karszalagot húzva szöktesse meg Berkovits Ivánt. A Várkonyi fivérek, két gazdag ballon- és viharkabátokat gyártó vállalkozó, a cégük egy raktárhelyiségében bújtattak több családot, így Berkovitsékat is. Egy rokonuk, Iván azonban egy Hollán utcai védett házban tartózkodott.

Amikor a házmester felkiabált neki: “Berkovits, gyere le, jöttek, hogy elvigyenek!”, a halálra vált férfi nem mást, mint Várkonyi Gyula 15 éves fiát, Richárdot és barátját pillantotta meg az utcán nyilas egyenruhában.

A fiúk úgy tettek, mint akik magukkal hurcolják Berkovitsot, hogy kihallgassák. Valójában azonban a családi rejtekhelyre vitték, ahol megérte a felszabadulást.

A megtévesztés céljával hordta a nyilas karszalagot Szalai Pál is. A férfi 20 éves kora körül még a nyilaskeresztes mozgalom születésénél is jelen volt, a negyvenes évekre azonban végképp kiábrándult belőle. Amikor 1944 októberében a nyilasok visszahívták, hogy a párt összekötője legyen a rendőrséggel, színleg csatlakozott is hozzájuk. Ebben a pozícióban látogatta végig a zsidók házait, ahol azonban előre figyelmeztette a lakókat, hogy mindenüket vigyék magukkal. Sőt, szabályt hozott arról is, hogy a nyilasok csak a tulajdonosok jelenlétében vihetnek el értéktárgyakat, így elejét vette a fosztogatásoknak.

Fotó: Fortepan / Fortepan

Decemberben aztán Szalai a svéd embermentő Raoul Wallenberggel tárgyalt, akinek segítségével sikerült a gettólakók étel- és vízellátását biztosítania. Tudomására jutott: a nyilasok a gettó felrobbantására készülnek, hogy annak lakói ne érjék meg a szovjet csapatok érkezését.

“Mivel Szalai a Nyilaskeresztes Párt összekötője volt a rendőrségen, időben tájékoztatta Gerhard Schmidhuber német vezérőrnagyot arról, hogy nyilas és SS alakulatok vérengzésre készülnek a gettóban. A német tábornok erre megakadályozta a készülő mészárlást, a két gettó lakói így élhették túl a város ostromát” - mondja Lenthár Balázs.

Előszeretettel húzott nyilaskeresztes karszalagot Szalkay István is, aki a nyilas razziákhoz is csatlakozott, ám az elfogott zsidókat szabadon engedte, vagy saját lakására vitte.

1944 decemberében egy egész munkaszolgálatos századot tartóztatott le, akik már be voltak vagonírozva a Józsefvárosi Pályaudvaron, és indultak volna a munkatáborok felé. Ekkor lépett közbe a nyilasnak öltözött Szalkay - így a vonat utasai mindannyian megmenekültek a deportálás elől.

A férfi saját otthonában annyi zsidót bújtatott, hogy végül már 17-18 emberrel élt egy lakásban, ráadásul az összezsúfolt emberek a szomszédok miatt pisszenni se mertek.

Szintén ruhacserével, de másfajta trükkel sikerült Falaky Józsefnek szerelmét, a textilmunkás Schachter Saroltát megmentenie, akinek 1944 októberében kellett kényszermunkára jelentkeznie. A férfi Pünkösdfürdőnél utolérte azt a halálmenetet, aminek Sarolta is részese volt. Sikerült sárga csillag nélküli ruhát terítenie rá, így a nő kiléphetett a sorból. Innentől kettesben bújkáltak, megérték a főváros felszabadulását, és össze is házasodtak. Falaky egyébként rendszeresen élelmiszert vitt a Pozsonyi úti védett házakba, valamint a - később Kun Páter és társai vérengzésének áldozatul esett - Bíró Dániel kórházba is.

A bujdosóknak természetesen hamis okmányokra is szükségük volt. Már-már nagyüzemi léptékben állította elő ezeket a baloldali szellemiségű Berkó Pál, aki nyomdászként az ország akkori egyik legjobb szedőjét, Weintraub (később Vértes) Mártont bújtatta. Egy különös véletlen folytán nála kötött ki a kiváló grafikus Káldor László is, aki szinte bármilyen pecsétet képes volt kézzel átmásolni.

A férfiak együtt gyártottak hamis keresztleveleket, születési bizonyítványokat, anyakönyvi és házassági kivonatokat is. A velük rejtőzködő Vágvölgyi Tibor huszonöt féle betűtípussal tudott írni, így képes volt minden iratnak egyedi megjelenést kölcsönözni. Berkóhoz még József Attila nővére, József Jolán is gyakran fordult hamis iratokért. Jolán ugyanis Balatonszárszón bérelt üdülőkben bújtatott üldözött családokat, a papírokért cserébe pedig egyszer egy írógépet vitt Berkóéknak.

Fotó: Fortepan / Fortepan

Soros György és Heller Ágnes megmentői 

Amikor a nyilasok átvették a hatalmat, Székely Zsigmond barátját, Halmi Gyulát és annak feleségét, Bánóczy Lujzát kérte meg, hogy vigyázzanak tíz éves kislányukra, Ágnesre. A szülők hamis papírokkal bújkáltak, másik gyermeküket - ahogyan Ágnest is - keresztény szülőknél helyezték el. Halmiék a szívükbe zárták Ágit, akit csak a vidéki unokahúgukként mutatták be a szomszédoknak. A felszabadulás után a Székely család újra egyesült, Ágit pedig később Heller Ágnes filozófusként ismerhette meg az ország.

Két jó barát kapcsolatának köszönhető az is, hogy Dr. Soros Tivadar ügyvéd, orvos és író biztonságba helyezhette egész családját, így a 18 éves Pált és a 14 éves Györgyöt is. Az idősebb Soros két ház képviseletét is ellátta, az egyik a Március 15. téren állt. Ennek vezetésével Balázs Ferencet bízta meg, aki családjával együtt be is költözött az épületbe. Dr. Soros és Balázs Ferenc közt olyan mély barátság alakult ki, hogy a német megszállás után a Balázs család felajánlotta iratait a Soros család tagjainak. Soros anyósát kivéve, akit a nyilasok elfogtak, az egész család elkerülhette a deportálást.

A hírességek közt is akadt, aki szembeszállt a nácikkal. Ilyen volt Karády Katalin, a korszak titokzatosan szép színésznője. “Karádyt a német megszállás után le is tartóztatták, hiszen a szeretője nem volt más, mint Ujszászy István vezérőrnagy, a magyar katonai kémelhárítás feje. Vélhetően rá akartak terhelő adatokat kiverni belőle” - mondja Lenthár.

A Gestapo több hónapig kínozta és vallatta a színésznőt, a haját tépték, fogait is kiütötték. Később, már amerikai emigrációja után mesélt az ott átéltekről, amiket soha nem sikerült feldolgoznia.
Fotó: Fortepan / Magyar Rendőr

Miután kiengedték, Karády a nyilas-korszakban üldözötté vált, dalait pedig betiltották, mivel úgy találták, azok “idegenek a magyar lélektől”. Ünnepelt művészként több lakással is rendelkezett, ezekben bújtatta a rászorulókat. Vagyonának akkor is hasznát vette, amikor egy csapat zsidó kisgyereket mentett meg attól, hogy a nyilasok a Dunába lőjék őket: ékszereket és aranyat adott értük cserébe, majd nekik is a lakásában nyújtott rejtekhelyet.

Ma már kevésbé ismert Eőry Kató neve, aki sokáig volt a Nemzeti Színház társulatának tagja. Ő a nyilas hatalomátvételt követően fogadta lakásába az akkor 17 éves Ruttkai Évát és édesanyját. Amikor azonban helyzetük tarthatatlanul veszélyessé vált, akkor lánya, Mátyássy Erzsébet iratait, a szegedi gimnázium diákigazolványát, de még egyenruháját is átadta Évának, aki így a már szovjet kézen lévő Szegedre utazott. Később pedig érdekes módon maga Ruttkai Éva játszotta el a Szabó Magda Abigél című regényéből készült filmsorozatban Horn Micit, a színésznőt, aki az álruhában és hamis papírokkal bújkáló Vitay Georginának nyújtott segítséget.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


MÚLT
A Rovatból
Így nézne ki Petőfi Sándor ma a mesterséges intelligencia szerint
Az 1848-as forradalom hős költőjéről csak egy hitelesnek mondott kép maradt fenn, annak alapján készültek el a mai, modern Petőfi-portrék.

Link másolása

Milyen lenne Petőfi Sándor, ha ma sétálna Budapesten? Az Énbudapestem a mesterséges intelligencia segítségével rekonstruálta az 1848-as forradalom hősének portréját.

A képek alapja az egyetlen hitelesnek tartott dagerrotípia volt.

A lap még hozzáteszi, hogy Sass Imre orvos 1879-ben azt írta a költőről: "alig is fogunk hozzá teljesen hasonló arczképet leírni, mert — akik mint jól ismertük őt — kedélyének végtelenszerű csapongásai szerint a naponkénti találkozás, összejövetel s kedélyes mulatságaink közben is akárhányszor más alakba szedődtek vonásai".

Egressy Gábor(?): Petőfi Sándor portréja (dagerrotípia, 1844 vagy 1845) Escher Károly fotográfus kémiai úton regenerált és az eredeti dagerrotípiához képest oldalfordított (vélhetően a valós helyzetbe került) reprodukciója - Forrás: Wikipédia
Képek: Midjourney/Énbudapestem


Link másolása
KÖVESS MINKET:

MÚLT
A Rovatból
Csak egy pillanatra engedte el kétéves kisfia kezét a bevásárlóközpontban, soha többé nem látta élve
Bár az eset 31 éve történt, máig az egyik legnagyobb közfelháborodást kiváltó ügy marad Nagy-Britanniában. Az elkövető két tízéves fiú volt, akik brutális kegyetlenséggel gyilkoltak – máig nem tudni, miért.

Link másolása

1993. február 12-én a kétéves James Bulger eltűnt édesanyja mellől egy népes bevásárlóközpontban, a nagy-britanniai Bootle-ban. Pár nappal később vonatsíneken bukkantak kettévágott holttestére, de az világos volt, hogy a halálát nem gázolás okozta.

Pokolban köttetett barátság

Robert Thompson és Jon Venerables 1993-ban mindössze tíz évesek voltak. Ugyanabba a liverpooli iskolába jártak, és hasonlítottak abban, hogy nem volt példamutató a magatartásuk, de kisebb bolti lopásoknál nem merészkedtek messzebb. Csak a balhé kedvéért loptak, mert az elemelt tárgyakat gyakran még az üzletben behajították a liftaknába.

Egyiküknek sem volt otthon szerető családja: Thompsont és hat testvérét az anyjuk egyedül nevelte, aki depressziós volt, és gyakran nyúlt az üveg után. Venables-t is elhagyta az apja, az anyja pedig durván bánt a fiával, és számtalan férfi fordult meg náluk.

Thompson és Venables a gyilkosság napján – mint annyiszor máskor – az iskolakerülés mellett döntött. Szokás szerint a bootle-i bevásárlóközpontban ütötték el az időt, ám ezúttal valami újat terveztek.

Mint utólag kiderült, nem a későbbi áldozatuk volt az első, akit aznap megpróbáltak elcsábítani és magukkal vinni. Egy anyuka felfigyelt rá, hogy két fiú megpróbálja felhívni magára a gyerekei figyelmét. Pár pillanattal később hároméves kislányának és kétéves kisfiának nyoma veszett. Az anyuka gyorsan megtalálta az egyiket, aki azt mondta, hogy az öccse kiment egy fiúval. Az anya kiszaladt, és meg is találta őt Thompson és Venables társaságában, akik gyorsan eltűntek a színről.

Aztán addig lődörögtek tovább, amíg meg nem látták James Bulgert. Bár az anyukája fogta a kezét, csak egy pillanatra, amíg fizetett, elengedte. Mire ismét lenézett, a fiának már hűlt helye volt. Később azt mondta:

„Nem kellett volna elengednem a kezét. Ez volt a legnagyobb hiba, amit valaha elkövettem.”

A biztonsági kamerák rögzítették, amint a három gyerek 3 óra 42 perckor elhagyja a bevásárlóközpontot. Akkorra már az édesanya értesítette a biztonsági szolgálatot, és számtalanszor bemondták a hangosbemondón, hogy eltűnt egy gyerek. 4 óra 15-re világossá vált, hogy értesíteni kell a rendőrséget.

Festéket öntöttek a szemébe

Eközben Thompson és Venables messzire vitték prédájukat, egy másik város felé. Akik látták őket az utcán, azt hitték róluk, hogy testvérek, de volt, akinek feltűnt a két idősebb agresszív viselkedése.

Utólag jelentkeztek a hatóságoknál szemtanúk, akik szerint Thompson és Venables durván bántak a gyerekkel, rángatták és ütötték. Néhányan meg is állították és kérdőre vonták őket, de aztán abban a hiszemben engedték őket tovább, hogy a kicsit hazaviszik, de volt, akinek azt mondták, hogy a rendőrségre. A járókelők közül később sokan mélységesen bánták, hogy nem avatkoztak közbe.

Thompson és Venables Waltonba, egy vasúti sín közelébe terelte az áldozatát.

Kék festéket öntöttek a szemébe, hogy megvakítsák. Téglákkal és kövekkel ütötték, rugdosták, a szájába elemeket tömtek. Végül egy tízkilós vasrúddal fejbe vágták.

Csak ettől az ütéstől tíz helyen repedt meg a koponyája. James Bulger összességében 42 súlyos sérülést szenvedett. Utolsó szavaival az anyukáját hívta.

A gyilkosság után a kisfiú testét a vonatsínre fektették, mert azt hitték, hogy ezzel balesetnek álcázzák. Egy vonat valóban kettévágta az apró holttestet, de világos volt, hogy nem ez okozta a halálát. Két nap múltán talált rá egy csapat környéken játszó tinédzser.

Névtelen telefonáló és utóélet

A biztonsági kamera felvétele alapján a rendőrök eleinte 13-14 éves elkövetőket kerestek, de elkezdtek utánajárni annak is, hogy aznap ki hiányzott a közeli iskolákból. Végül egy névtelen bejelentőnek köszönhetően bukkantak nyomra. A telefonáló megnevezte Thompsont és Venables-t, akinek ugyanaz a kék festék maradt a kabátján, amit Bulger kínzásához használtak. A nyomozók nemcsak a lopott kék festéket találták meg, hanem Thompson cipőjén vérnyomokra is felfigyeltek.

A két fiút február 18-án vették őrizetbe. Thompson eleinte mindent tagadott, de Venables rövid idő elteltével vallomást tett. „Én öltem meg. Megmondanák az anyukájának, hogy sajnálom?” – kérdezte. A kihallgatást végző nyomozó, Phil Roberts utólag azt mondta: „azon a napon magával az ördöggel néztem szembe, a barátságuk a pokolban köttetett”.

A szakértők a tárgyaláson úgy nyilatkoztak, hogy mindkét gyerek különbséget tudott tenni jó és rossz között, és egyikük sem szociopata. A pszichiáterek azonban a motivációjukat nem tudták megnevezni, és

a mai napig nem derült ki, mi vitte rá a fiúkat arra, hogy gyilkoljanak.

Thompson és Venables lett a legfiatalabb gyilkosságért elítélt elkövető a modern brit történelemben. Javítóintézetbe kerültek, az elzárást 18 éves korukban lehetett felülvizsgálni.

2001-ben ki is szabadultak, és az országos felháborodás miatt, amely az ügyüket övezte, új személyazonossággal kezdhettek új életet. Bár mindig is Thompsont sejtették a gyilkosság értelmi szerzőjének, neki többé nem volt dolga a törvénnyel. Venables azonban ma is rács mögött ül. Többször is pedofil képek és gyermekbántalmazásról készült felvételek birtoklásáért ítélték el. Utoljára tavaly decemberben vizsgálták felül kegyelmi kérvényét, és elutasították azt.

(Forrás: ATII, Guardian)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


MÚLT
A Rovatból
Ferdinand Porsche egy magyartól lopta a bogárhátú terveit
Barényi Bélának, a magyar-osztrák mérnöknek bő 2500 találmánya volt, többek között az autós fejtámla és a biztonsági kormánykerék, illetve ő vezette be az első töréstesztet a Mercedesnél.

Link másolása

Uraim, Önök mindent rosszul csinálnak!” – ezzel a mondattal kezdte állásinterjúját a Mercedes-Benznél a magyar származású Barényi Béla, de utána olyan jól érvelt, hogy mégis felvették. Ez az autógyártó cég talán legjobb döntésének bizonyult később, de hogy jutott el egyáltalán a Mercedesig? Az osztrák Hirtenbergben született 1907-ben, és a közeli Bécsi Műszaki Főiskolán végzett gépészmérnökként dicsérettel, és már a tanulmányai alatt elkezdett dolgozni vízióján, a Volkswagenen, azaz az olcsó „népautón”. Diplomája után publikálta a központi csöves alvázú, az utasok biztonsága érdekében az első tengely mögé helyezett kormányművű autót, de mivel nem kavart nagy port a szakmában, nem is szabadalmaztatta az ötletét.

Több autógyárnak is dolgozott, Ferdinand Porsche azonban nem vette fel. Az ötletét azonban elvette, ugyanis mint kiderült, nem csupán lemásolták a Porsche-gyárban az öt évvel korábban publikált találmányát, hanem el is kezdték nagy sikerrel a Bogár sorozatgyártását, csakhogy kihagyták belőle többek közt a kéttengelyes pedálokat, amelyeket direkt azért tervezett úgy, hogy védjék az utasok lábait. Sokkal később állt csak neki pereskedni, miután két könyvben is hazudtak vele kapcsolatban, de szerencsére a pert végül meg is nyerte, és a Volkswagen fizetett – jelképesen egy márkát, amennyit az ötletgazda kért.

A 30’-as évek végén Barényi egy olyan „cellajárművet” tervezett, amelynél az utastér erősebb anyagból készül, mint az autó többi része, ezzel feltalálta a gyűrődési zónát. Ennek ellenére először nem vette fel a Mercedes-Benz, de amikor egy volt kollégája ajánlólevelével érkezett, mégis meghallgatták. Ekkor bár két percet kapott a vezérigazgatótól, huszonkét percen keresztül kritizálta a jelenlegi rendszert, méghozzá olyan alapossággal, hogy adtak neki egy esélyt – valamint saját műhelyt, szabad kezet, és forrást is a kísérleteihez. Bele is vetette magát a tervekbe, és a második világháború után olyan fontos ötleteket valósított meg a gyakorlatban, mint a frontális és oldalirányú ütközésnél is összecsukódó kormányoszlop, vagy a nyugalmi állapotban rejtett, biztonságosabb és kedvezőbb légellenállású ablaktörlő.

Az első legyártott biztonsági megoldása az oldalütközések ellen is védő alváz volt az 1953-es Ponton Mercedesben (W120), az első olyan autó pedig, amit biztonságos jelzővel illettek, az 1959-ben debütáló W110 lett, amely az S osztály elődjének számít. Ennek az volt a lényege, hogy ütközés esetén a jármű első és hátsó részénél a kocsi deformálódása irányított, és a karosszéria elvezeti az ütközési energiát, miközben az utasok egy stabil és biztonságos utascellában érezhették magukat. Sőt, ebben volt először biztonsági kormánykerék is, amely később minden Mercedesben megjelent.

Ekkoriban szinte kaszkadőri munkának is számított a töréstesztelés, mivel nem voltak tesztbábuk: a mérnökök védőruhában próbálgatták a különféle szituációkat. A gőzrakétákkal kilőtt autókat hol egymásnak, hol a falnak, hol a levegőbe navigálták, vagy éppen több tonnát tettek az autó tetejére, hogy mit bír el. Úgyhogy lényegében a Mercedes Bélának köszönheti, hogy a márkát a biztonsággal azonosították.

Barényi Béla élete végéig nekik dolgozott: hosszú évtizedekig volt főosztályvezető, de nyugdíjba vonulása után is tanácsadóként alkalmazták. Ezalatt bő 2500 szabadalmat tulajdonítottak neki, például a puha műszerfalat süllyesztett és rugalmas gombokkal, a könnyen letörő visszapillantókat, a fejtámlákat, a gyalogosok védelme érdekében elhajló Mercedes-csillagot, a megerősített üléseket, és az erős, kiesést megakadályozó biztonsági zárat az ajtókon. A W 113-as SL-ek kupéváltozatainak pagoda alakú teteje is a nevéhez köthető, amelyről a sorozat a becenevét kapta.

A passzív biztonság atyja 90 évet élt, és még életében bekerült az autózás meghatározó ikonjait felsorakoztató, genfi European Automotive Hall of Fame tagjai közé. Megkapta a szakmájában legtekintélyesebb elismerést, a Rudolf Diesel aranyérmet, valamint az aacheni Nemzetközi Károly-díjat, és több országban utcát is elneveztek róla – jó kérdés, hogy Magyarországon miért nem övezi általános ismertség. Utolsó interjújában arra a kérdésre, hogy hogyan volt képes ennyi minden feltalálni, Barényi így reagált: „Egész életemben csak racionálisan próbáltam gondolkozni!

Források: 1,2,3

Link másolása
KÖVESS MINKET:


MÚLT
A Rovatból
Még egy ebédszünet is belefért a forradalomba 1848 március 15-én - hogyan is zajlott a valóságban ez a nap?
A hős forradalmárok a Nemzeti Múzeumnál sem tudtak egyből a lépcsőkre jutni, mert marhavásár volt a környező területen. Így aztán előbb teheneket tereltek. A többi érdekes részlet is kiderül a videóból.

Link másolása

Még egy ebédszünet is belefért a forradalomba 1848 március 15-én - hogyan is zajlott a valóságban ez a nap? A Szeretlek Magyarország Tik-Tok videójában ennek járt utána.

Az 1848-as forradalom a legbékésebb forradalom volt Európában, hiszen nem folyt vér. A magyarok leginkább egy kicsit szabadabb életet szerettek volna, nem a függetlenségre törekedtek. Az elején még a jelszavuk is ezt tükrözte. Hogy mi volt ez? Kiderül a videóból.

Ahogy az is, hogy Petőfi Sándor a leírt versét otthon felejtette, ezért soronként kellett lediktálnia. A hosszas folyamat miatt az utcán várakozó több ezer embert emiatt Jókai hazaküldte ebédszünetre.

A hős forradalmárok a Nemzeti Múzeumnál sem tudtak egyből a lépcsőkre jutni, mert marhavásár volt a környező területen. Így aztán előbb teheneket tereltek. Petőfi itt nem szavalta el a versét, hanem beszédet mondott, a verset pedig egy ifjú színész szavalta el.

A videóból az is kiderül, hogyan jutottak fegyverhez, és mi történt Táncsics Mihállyal a kiszabadítása után.

VIDEÓ: Hogy zajlott március 15.?

@szeretlekmagyarorszag.hu Te ismerted ezeket a történéseket a forradalmunkról? Az 1848-as március 15-i események nem teljesen úgy zajlottak, ahogy az a köztudatban is benne van. #forradalom #március15 #szeretlekmagyarorszag #petőfi #nekedbe #magyartiktok ♬ eredeti hang – Szeretlek Magyarország.hu - Szeretlek Magyarország.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET: