Négy máig megválaszolatlan kérdés a Kennedy-gyilkosságról
A Fehér Ház korábban bejelentette: október 26-án a honlapján nyilvánosságra hoz 2800 dokumentumot a Kennedy-gyilkossággal kapcsolatban, ám mintegy 300 feljegyzés, hangfelvétel és egyéb dokumentum továbbra is titkos marad.
John Fitzgerald Kennedyt ötvennégy éve, 1963. november 22-én gyilkolták meg. Ő volt a negyedik amerikai elnök, akit a hivatali ideje alatt öltek meg. Annak idején a gyilkossággal kapcsolatos dokumentumokat titkosították. Donald Trump pedig azt ígérte, hogy nyilvánosságra hozzák, mi áll a titkosított aktákban.
Bár most sem teljes a nyilvános akták listája, már eddig is érdekes dolgokat lehetett belőlük megtudni. Például azt, hogy John F. Kennedy meggyilkolása előtt nem egészen fél órával rejtélyes figyelmeztetést kapott egy vidéki brit lap arról, hogy hamarosan valamilyen "nagy hír" várható.
A Telegraph érdekes cikkben foglalja össze a Kennedy gyilkosságot és azt a négy fő kérdést, aminek megválaszolását remélik a nyilvánosságra hozott dokumentumokból.
A hivatalos verzió
A hivatalos verzió szerint, amikor Kennedy elnök limuzinja a dallasi látogatása során elérte a Daily Plazát, a volt tengerészgyalogos és közismerten marxista nézeteket valló Lee Harvey Oswald egy tankönyvraktár tetejéről lelőtte. Oswald, aki a hadseregnél mesterlövész minősítést kapott, három lövést adott le a konvojra 12.30-kor. Az első lövedék gellert kapott egy tölgyfán, és a járdába csapódva megsebesítette a bámészkodók között lévő James Tague-ot. A második a nyakán sebesítette meg az elnököt, majd eltalálta John Connallyt, Texas kormányzóját. A harmadik a fején találta el az elnököt, és ez okozta később a halálát.
Oswaldot letartóztatták, de sosem kérdezhették ki rendesen, mivel a merénylet másnapján megölte egy night club vezetője, Jack Ruby, amikor át akarták szállítani a megyei börtönbe. A nyomozás megállapítása szerint mind Oswald, mind Ruby magányos elkövető volt.
Négy olyan nagy kérdés maradt a mai napig, amikről azt remélik, a most nyilvánosságra hozott akták megválaszolják őket.

Volt még egy lövész?
Ez az egyik legnépszerűbb összeesküvés-elmélet az ügy kapcsán. Sokak szerint Oswald a pozíciójából egyszerűen nem találhatta el az elnököt úgy, ahogy a végzete lövés érte, ezért a gyilkos lövést más adta le. Ez az elmélet a híres Zapuder-film 1976-os közzététele után merült fel, amelyen közelről látszik a merénylet. Ezen azt látni, hogy az elnök feje a végzetes lövéstől hátrabicsaklik, ami azt sugallja, hogy a lövés inkább szemből érhette, nem pedig a magasból és hátulról, ahonnan Oswald tüzelt.
Mit tudott a CIA és az FBI Oswaldról?
Lee Harwey Oswald nem volt ismeretlen az amerikai hatóságok előtt. Az FBI és a CIA is szemmel tartotta marxista nézetei (a tengerészgyalogosoknál Oswaldskowich volt az egyik beceneve), és szovjet kötődése miatt. Oswald a leszerelése után a Szovjetunióba utazott, ahol megpróbált állampolgárságot kérni, de elutasították. A felesége, Marina Prusakova is orosz volt.
Azalatt az egy hét alatt is figyelték, amit Mexico Cityben töltött, ahol több megbeszélésen is részt vett a kubai konzulátuson és a szovjet követségen. A hivatalos indoklás szerint ismét szovjet állampolgárságot próbált szerezni, de sosem derült ki egyértelműen, pontosan mit tudtak Oswaldról a titkosszolgálatok.

Mit keresett Oswald Mexico Cityben hetekkel a merénylet előtt?
Oswald mexikói útja is sok összeesküvés-elmélet alapja, különösen azoknak, amelyek a szovjeteket vagy a kubaiakat sejtik a merénylet hátterében. 1999-ben közreadott titkosszolgálati dokumentumok szerint, miután Oswald nem kapott vízumot, valaki magát Oswaldnak kiadva felhívta a szovjet követséget és a kubai konzulátust. Emellett Oswaldot összekapcsolták egy Valerij Kosztyikov nevű KBG-s bérgyilkossal, akit több mint egy éven keresztül figyelt a CIA és az FBI.
Még mindig nem világos, mi történt pontosan Mexico Cityben, és mennyit tudtak erről a hatóságok.
A kormány falazott?
Ugyancsak népszerű vélekedés, hogy az egész belső munka volt. A gyanúsítottak közt vannak CIA-ügynökök, akik mérgesek voltak Kennedyre azért, ahogy a Disznó-öbölbeli inváziót kezelte, de Kennedy utóda, Lyndon B. Johnson is. A most megismerhető akták alighanem cáfolni fogják ezeket a teóriákat.