KULT
A Rovatból

The Voice: Eget verő Curtis-ego és műbalhék a második adásban

Szerencsére azért jó éneklés is akadt. Egyébként bárki életszerűnek gondolja, hogy egy énekesnő, aki Gershwint énekel, át fog váltani Curtisre?

Link másolása

Folytatódott minden idők legvegyesebb összetételű zsűrijével a Vocie. Miklósa Erika érezhet valamit, mert nagyon kedvesen felajánlotta Curtisnek és Manuelnek, hogy megtanítja őket viselkedni. Esélytelennek érzem, de egy próbát megérne.

A mai adásban előkerült a blokkolás funkció. Adásonként egyszer minden coach megteheti, hogy blokkolja valamelyik kollégáját. Ilyenkor a blokkolt személyt nem választhatja a versenyző, bármennyire is szeretné. Talán nem meglepő, hogy elsőként Curtis vetette be a „csodafegyvert”. De erről majd a maga helyén.

Az első versenyző Kovács Aliz volt, akire Curtis azonnal megfordult – sajnos. Curtis mintha kicsit szereptévesztésben lenne, szólhatna neki valaki, hogy amikor egy versenyző énekel a színpadon, nem kell produkálnia magát.

A rapper nem bír nyugton ülni és figyelni, muszáj minden elképzelhető módszerrel magára irányítani a figyelmet.

Hallatszott, hogy a lány már képezte magát, nagyon jó technikával énekelt. Manuel egyenesen jokernek nevezte – na nem mintha attól kéne tartani, hogy Aliz megmérgezi a fél várost.

Miután Aliz tud énekelni, nem meglepő, hogy Erikánál kötött ki.

Bakti Ádám rapper szomorú sztorival érkezett, elhunyt gyerekkori barátjának ajánlotta a fellépését. Curtis és Manuel gyorsan meg is fordultak. Manuel, mint kiderült, ismeri is Ádámot, és nagyon tehetségesnek tartja. De nem örülhetett sokági, mivel ekkor jött el az a döntő pillanat, hogy Curtis bevetette a blokkolást.

Manuel ejtett néhány krokodilkönnyet, de sütött az egészről, hogy előre kitalált műbalhé. Viszont csillagos ötös jár Nórinak, aki az alábbi érvvel próbálta magához csábítani a srácot:

Gyere hozzám, majd megkérjük a Manut, hogy segítsen.”

Sajnos Ádám ennek ellenére a blokkolószívű Curtist választotta.

A szakácsként dolgozó Mata Krisztián egy L. L. Junior dallal készült, ami nekem már önmagában is elég lenne ahhoz, hogy ne forduljak meg, pláne, hogy még hamiskás is volt. Curtis és Torkán Nóri másképp gondolta. A színésznő kifejezetten a „tekerős” része miatt szerette volna a versenyzőt, mert rappere még nincs, és bármily furcsa is ez számomra, ő ezt negatívumként éli meg. Krisztián szíve azonban Curtishez húzott, de ez nem baj, mert mint kiderült, valójában egyáltalán nem rappel, Így Nórinak csalódást okozott volna.

Nehéz megérteni, hogy egy olasz, akinek semmi látható kötődése nincs Magyarországhoz, hogy köt ki a magyar Voice-ban. Cinzia Consóval pontosan ez történt. Pedig nem teljesen kezdő a hölgy, az a produkcióján is érződött, és némi netes kutatással találhatunk ilyen klipeket is tőle:

Bár tagadhatatlanul tehetséges, én közel sem éreztem hibátlannak a Natural Womant tőle.

Nórinak megjött a libabőr, és ha neki akkor már Manuelnek is. Hiába, nagy elmék, ha találkoznak. Ami viszont meglepő, hogy Cinzia Curtist választotta, akit erős és színes egyéniségnek tart.

Értsük jól: idejött egy jóhangú énekesnő Calabriából azért, hogy aztán Curtist válassza coachnak.

A zenész családból érkező 15 éves Fóris Szonja aranyos és tehetséges, de még bőven van mit fejlődnie. Erika meg sem fordult, amit persze aztán kimagyarázott. Szonja Trokán Nórát választotta.

Farkas Norbert countryban utazik, amire 2023-ban, Magyarországon körülbelül akkora az igény, mint Drakulára egy vérbankban. Jó, bevallom, gimis koromban én is hordtam westerncsizmát, de már elmúlt.

Ráadásul rosszul is építette fel a dalt, ezért végül haza kellett mennie. Pedig amúgy nincs rossz hangja a srácnak, fordultak már meg sokkal gyengébb produkcióra is.

Megjegyzem, a Még mindig rólad írok dalt adta elő country-változatban, és szerintem külön örülhet, hogy idén nem X-Faktor van, mert úgy sejtem, ByeAlex mosolya nem lett volna őszinte.

Haga Jázmin családjában örökletes a probléma, ugyanis már az apukája is rappel Quest művésznéven. Szerencsére Jázmin a klasszikus rapet szereti, amit még én is tudok élvezni olykor. Még Miklósa Erika is harcolt érte, de Jázmin Manuelt választotta.

Akárcsak Toldi Sándor, aki nagyot énekelt, döntőig is juthat akár. Manuel itt visszaadta a kölcsönt Curtisnek és blokkolta őt. Curtis ennek ellenére azt tanácsolta Sándornak, hogy Manuelt válassza. És lőn.

Viktória, vagy röviden Tori vietnami szülőktől született Magyarországon, ezért tökéletesen beszéli mindkét nyelvet. Ami meglepő, hogy egyedül csak Nóri fordult meg. Annál szerintem jobb volt. De így legalább elmaradt a hosszas korteskedés, hisz nem volt választási lehetősége.

Ezután Manuel és Curtis azon kezdtek el poénkodni, hogy a lány lemezének lehetne a címe V, mint Victory és roppant elégedettek voltak, mintha nem is ez lenne a címe egy nagysikerű tini sitcom sorozatnak.

A rapper LZ meg akarta lepni Curtist, és végül is sikerült, csak nem úgy, ahogy gondolta. A Lehetne újra február című számot adta elő, de nem énekelve – ahogy az eredeti változatban hallható –, hanem rapesítve.

Curtisnek nem tetszett. Azt mondta, vannak dalok, amikhez tiszteletből nem szabad hozzányúlni. Valóban vannak ilyen dalok, de hogy egyiket sem Curtis írta, abban biztos vagyok.

Mindenesetre senki nem fordult meg, sőt, Manuel egyenesen azt javasolta LZ-nek, hogy keressen más hobbit.

Curtis nagyon meg akarta mutatni, hogy mekkora hatalmas dal az övé, ezért kicsit énekelt belőle – nyilván ezt sem beszélték meg és próbálták el előre. Csak összehasonlítás végett, a magyar Voice-ban ilyen az, amikor egy coach énekelni kezd:

A britben pedig ilyen:

A végére Esze Nina maradt, aki közölte, hogy Ella Fitzgeraldtól énekli a Summertime-ot (sic). Nyilván ő írta, a Gershwin tesók meg addig elmentek Kukutyinba zabot hegyezni.

De Nina jóvá tette ezt a bakit, mert tökéletesen énekelt. Tudom, úgy tűnhet, utazom Curtisre, de mit csináljak, ha rajta lehet a legtöbbet mosolyogni. Például amikor megjegyezte, mennyire szeretne Ninának dalt szerezni.

Bárki életszerűnek gondolja, hogy egy énekesnő, aki Gershwint énekel, át fog váltani Curtisre? Hát Nina sem, bár engem így is meglepett a választása, amikor Nóri csapatába igazolt le? Miklósa Erikára tippeltem volna, de végül is így sem rossz.

Mert ahogy Manuel igen bölcsen jegyezte meg a műsorban valamivel korábban:

„Inkább a Nórihoz, mint a Curtishez.”

Ha a Voice-ba jelentkeznék, ez volna a mantrám.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET: