KULT

Tét nélküli kínzáspornó az új Fűrész X – Megérdemelte az X-es korhatárt

A korábbi Fűrész-filmekhez képest milyen a Fűrész X? Közepes – nem mondanánk a leggyengébb epizódnak, de nem is érhet az első rész nyomába. Úgy gondolom, sikeres lesz, de ez nem a minőségének köszönhető.

Link másolása

Kevin Greutert visszatért a Fűrész világába. Ő rendezte a hatodik és hetedik részt, valamint jópárban vágóként tevékenykedett. Ismeri a Fűrész mitológiáját, világát és szereplőit.

Tudta, hogy vissza kell hozni John Kramert, a kérdés már csak az, hogy hogyan...

Hisz már régen meghalt, de mivel kronológiailag az első két epizód között történnek az események, így ez nem akadály. Próbáltak egy csavart is belevinni, itt John a tényleges főszereplő, aki már-már antihőssé avanzsálódik.

Történetünk szerint John Kramer (Tobin Bell) halálos beteg, és bármit megtesz, hogy életben maradjon. Egy sorstársától hall egy kísérleti eljárásról, ami megmentheti az életét. Mint később kiderül, átverés az egész, és mindenki kedvenc Kirakós gyilkosát könnyebben átejtik a palánkon, mint a zepteresek nagyanyáinkat. A csalók nem tudják, hogy éppen a rossz esettel, a halálos beteg sorozatgyilkossal szúrtak ki. Ezután megkapjuk a célt: John Kramer bosszút áll a szélhámosokon, innentől mindenki kitalálhatja, hogy mi is fog történni.

A színészek ügyesek, Tobin Bell továbbra is zseniális a csapdák mestereként, visszatér Shawnee Smith is, mint Amanda, John segítőtársa.

Ők ketten több filmben dolgoztak már együtt, és működik közöttük a mester és tanítvány dinamika. Ami kicsit zavaró lehet, hogy mindketten 20 évvel idősebbnek néznek ki, mint a kronológiailag következő részben, de ezt nem lehetett volna máshogy megcsinálni. A többi szereplő kevés kivételtől eltekintve, mind-mind bűnözők, akik megérdemlik, amit Johntól kapnak. Synnøve Macody Lund kiemelkedik közülük, mint Cecillia Pederson, a csalók vezetője. Az északi szépségével és csáberejével operáló svindler méltó ellenfele a Kirakós gyilkosnak.

Mi akkor a probléma? Először is: próbálják szimpatikussá tenni John karakterét, hogy a Kirakós gyilkos oldalán legyünk, és neki drukkoljunk. Csakhogy ez semmiképp nem megy egy olyan ember esetében, aki halálos csapdákat gyárt, még akkor sem, ha bűnözőkön éli ki káros szenvedélyét.

A másik hatalmas probléma, hogy mivel tudjuk, kik élik túl ezt a borzalmas kalandot, mert szerepelnek a következő epizódban, így teljesen tét nélküli az egész.

Nem elég, hogy nem tudunk drukkolni a szereplőknek, még csak izgulni sem fogunk senkiért, mert nem szimpatikusak. Valószínűleg ennek a gondolatmenetnek köszönhette a film a korhatárát, no meg a bőven ömlő vérnek és beleknek, de erről később. A Fűrész X ugyanis, nevéhez híven X-es korhatárt kapott. Ez azt jelenti, hogy csak este 10 után lehet műsorra tűzni, ami a Sikoly 6-nak működött, úgy gondolom, idehaza a sikerét is ennek köszönhette anno az amúgy elég közepes horror.

Vannak erősségei is azért a filmnek. Látjuk végre munka közben mindenki kedvenc bűnöző hentesét. Ugyan kissé unalmasan és öregesen, de betekinthetünk kicsit a kulisszák mögé. Illetve filmtechnikai szempontból, talán ez a legszebb, legjobban átgondolt Fűrész a széria történetében. A szettdesign jó, a kameramozgás sokszor rátesz a nyomasztó légkörre, olykor az áldozatok szemszögében vagyunk, látjuk, amit ők látnak.

Nem gondoltam, hogy ezt leírom, de szép képekkel dolgozik a Fűrész. Nyilván nem akkor, amikor beleket dobálnak a nézőhöz,

vagy látjuk, ahogy emberek a saját lábukat próbálják lefűrészelni. Tudom, hogy ez volt a cél, de nem jó érzés nézni a filmet. Csakhogy. Egyrészt kellemetlen John Kramer oldalán, az ő szemszögéből nézve állni, másrészt ahogy kínozzák magukat a színészek, konkrétan megfájdult a fejem a sok sikongatástól. Nem is feltétlenül a látvány, de a hangeffektek és színészi játék együtt eladják a kínzáspornó minden pillanatát. Aki ezt szereti, az megkaphatja. Hosszú, lassú felvezetés után, de jó pár csapdát látunk aktiválódni.

A lassú kezdésnél még kiábrándítóbb a film égi csavar teljes hiánya. Nem tekintem spoilernek, mert inkább figyelmeztetni szeretnék minden rajongót. Ha valaki olyan fűrészes csavarra vágyik, azt ki kell ábrándítanom, itt bizony ez el fog maradni. Ugyan van egy stáblista utáni rajongósimogató jelenet, de ennyi és kész. Mit lehet elmondani még erről a műről? A belezés a helyén van, a korhatárkarika is, van bőséggel belső szerv és mindenféle testnedv a vásznon.

Tobin Bell jó, az áldozatokat nem igazán sajnáljuk, a forgatókönyv több szinten is problémás, de egy rajongónak ezt el lehet adni, egy Fűrésznek elmegy, főleg Halloween-szezonban.

A szérián belül valamennyire különlegesnek érződik a Fűrész X, mert megismerjük a Kirakós sorozatgyilkos metódusát, de pont ez egyben a gyengesége is. Nincs igazi csavar, nincs igazán tét, az egész egy személyes Fűrész másfeledik epizód, mint egy tényleges tizedik rész.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: