Lúdas Matyi: az első magyar színes film kalandos története
Bár az első színes filmes technikák már a mozgókép feltalálása utáni első évtizedben, a 20. század elején megjelentek, Magyarországon
csaknem 50 évet kellett várni rá, hogy elkészülhessen az első teljes egészében színes hazai gyártású film, a Nádasdy Kálmán és Ranódy László által rendezett Lúdas Matyi.
Ez előtt a film előtt csupán egyetlen magyar filmben voltak színes jelenetek: Radványi Géza Mikszáth-adaptációjában, A beszélő köntösben, de itt mindössze 10 percnyi színes anyagról volt szó.
A Lúdas Matyi egy olyan korban készült el, amikor a vezetőség bizonyítani akart a magyar filmmel. A Rákosi-korszak első éveiről van szó: a magyar filmgyártást államosították, és alig várták, hogy elkészülhessen egy igazán korszerű, szórakoztató és egyben "népnevelő" jellegű magyar film. Egy olyan történetet kerestek, amelynek hőse egy szegény ember, aki hősiesen kiáll az igaza mellett. Így esett a választás Fazekas Mihály klasszikusára, a Lúdas Matyira, amelynek ez volt az első filmadaptációja.
A filmnek kiemelkedően magas költségvetése volt, és országszerte hatalmas sikert aratott: csaknem ötmillióan látták. A hihetetlen siker minden bizonnyal a látványos színes technikának is szólt, magyar film ezelőtt aligha volt ennyire szemkápráztató.
Pedig a színes filmmel már a forgatáson meggyűlt az alkotók baja: állítólag több ezer szűrőt használtak fel, hogy a színek megfelelő látványt nyújtsanak a vásznon. Mindez azonban semmiség volt ahhoz képest, ami a film forgatása után történt. A Lúdas Matyit ugyanis olyan gyenge minőségű filmre forgatták, amely nagyon hamar elvesztette a színét, így
2-3 év alatt gyakorlatilag teljesen fekete-fehérré fakultak az eredeti negatívok.
Ez aligha a filmkészítők hibája: a háború után ugyanis nemigen lehetett válogatni a különböző színes filmtechnikák között. Ráadásul ez volt az első film, amelyet a belga Gevacolor nyersanyagra forgattak. Ennek gyártói pedig csak egy év színtartósságot garantáltak.
Ha ez még nem lenne elég, a filmnek az eredeti hangsávja is súlyosan sérült. Így az 1961-es felújításkor a film teljesen új szinkront kapott, amelyben a tragikusan fiatalon elhunyt Soós Imre már Csíkos Gábor hangján szólalt meg.
Szerencsére ma már eredeti pompájában élvezhetjük a filmet, az eredeti negatívokat ugyanis 2003-ban és 2004-ben a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának csaknem 35 millió forintos támogatásával restaurálta a magyar filmarchívum. A felújítás során képkockánként állították vissza az eredeti színeket és az eredeti hangsávot. Így menekült meg a magyar filmtörténet egyik kiemelten fontos alkotása.
• Lúdas Matyi meséje - Az első színes magyar film restaurálása (Filmtett)
• Hatvan éve mutatták be első magyar színes filmet (Múlt-kor)
• 53 magyar film - Nádasdy Kálmán: Lúdas Matyi (YouTube)
Címkép: Wikipédia
Ha érdekes volt a cikk, kattints a megosztásra!