KULT
A Rovatból

Sztriptíztáncosnőből kíméletlen üzletasszony – A fájdalom ügynökei lerántja a leplet a pofátlan gyógyszercégekről

Rengeteg ember halála szárad a lelkükön, ők azonban továbbra is rendesen megszedik magukat a függőséget okozó fájdalomcsillapítókon. A Harry Potter-filmek rendezője most bemutatja, egyesek milyen alávaló módszerekkel gazdagodnak meg a halálos betegek fájdalmából.

Link másolása

Manapság igen népszerű a filmesek körében az opioidkrízis témája. 2022-ben a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál fődíját, az Arany Oroszlánt ítélték oda a Mennyi szépség és kín című dokumentumfilmnek, amely pellengérre állítja a Sackler családot, akik a Purdue Pharma nevű cégük által forgalmazott fájdalomcsillapítójukkal, az OxyContinnal beindították az opiátjárványt. A népszerű és engedélyezett gyógyszer természetesen súlyos függőséget okoz, amely már több ezer életet követelt.

A nemrég a Netflix kínálatába felkerült horror-dráma, Az Usher-ház bukása pedig épp a Sackler család által ihletett Usher famíliát tette a középpontjába, amelyben a Purdue Pharmát Fortunatónak, az OxyContint pedig Ligodone-nak hívták. Vagyis a karakterek, a cég és minden más fiktív, de egyértelműen Sacklerék inspirálták őket.

Nemrég pedig szintén a Netflix mutatta be A fájdalom ügynökeit, amelyben hasonló tematikát találunk. A történet szerint az epilepsziás tinilányát, Phoebe-t (Chloe Coleman) egyedül nevelő Liza Drake (Emily Blunt) egzotikus táncosőként próbál valami pénzt keresni. Egy este a klubban megismerkedik a Zanna nevű kisebb gyógyszercégnél dolgozó Pete Brennerrel (Chris Evans), aki munkát ajánl neki: Lizának orvoslátogatóként kellene házalnia a vállalat Lonafin nevű fentanilalapú fájdalomcsillapítójával.

Kezdetben természetesen folyamatos kudarc kíséri kísérleteit, majd, amikor végre sikerül rábeszélni egy orvost, hogy írja fel rákos betegének az egyébként valóban működő Lonafint, beindul a szekér, a Zanna szárnyalni kezd, és mindenki rendesen meggazdagszik. Majd persze beüt a krach, amikor kiderülnek a gyógyszer népszerűsítésének illegális módszerei (+ maga a szer természetesen szintén függőséget okoz).

A sztori magja Evan Hughes 2018-as, a The New York Times Magazine számára írt oknyomozó cikkéből indult ki, amely az Insysről, a milliárdos John Kapoor által alapított cégről szólt.

Kapoor a Subsys nevű opioidkészítményt népszerűsítette, egy nagyon erős fájdalomcsillapítót, amelyet eredetileg a rákos fájdalom kezelésére használtak. Kapoor egy úgynevezett "bónuszprogram” révén talált sikerre, amelyben az orvosok népszerűsítették a terméket, természetesen jutalékért cserébe. Vagyis rávették az orvosokat, hogy szükségtelen és erősen addiktív gyógyszereket írjanak fel a kiszolgáltatott betegeknek. 2020-ban Kapoort az orvosok megvesztegetése és "zsarolási összeesküvés" miatt 66 hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélték.

Hughes a cikkből könyvet írt The Hard Sell: Crime and Punishment at an Opioid Start-Up címmel, amely felkeltette David Yates rendező figyelmét, aki egy fiktív elbeszéléssé fejlesztette azt. Megváltoztatták a neveket, új karaktereket találtak ki. Pl. Liza Drake sem létezett a valóságban (csupán azon alapul, hogy Hughes cikkében említésre kerül, hogy az Insys egy volt egzotikus táncosnőt vett fel), John Kapoort viszont az Andy Garcia által alakított baktériumfóbiás és különc milliárdos Jack Neel figurájában adaptálták a sztoriba, Chris Evans karaktere pedig leginkább Hughes egyik főszereplőjére, Alec Burlakoffra hasonlít.

Vagyis A fájdalom ügynökei szereplői kitaláltak, s ahogy a film elején kiírják, a filmben látottakat a valós események csupán inspirálták.

Ezt David Yates is elismerte, akinek a neve amúgy négy Harry Potter- (A Főnix Rendje, A Félvér Herceg, A Halál Ereklyéi 1. és 2. rész), valamint a három eddigi Legendás állatok-filmből (Legendás állatok és megfigyelésük, Grindelwald bűntettei, Dumbledore titkai) lehet ismerős, tekintve, hogy mindent ő rendezte (+ a 2016-os Tarzan legendáját is, de azt fedje jótékony homály).

A fájdalom ügynökei érezhetően egy „kisebb”, személyesebb projekt volt Yates számára a sok nagy költségvetésű Varázsvilág-kaland után, és bár kudarcot nem vallott vele, azért azzal sem vádolhatjuk, hogy igazán emlékezeteset alkotott volna. Egy sokszor látott felemelkedés és bukás-sztoriról van szó, amelynek elején főhősünk a létminimumon tengődik, majd kitartásának és leleményességének köszönhetően hirtelen a legnagyobbak között találja magát, a siker, a pénz és a hatalom végül korrumplálják őt, a kapzsiság miatt pedig a rendszer összeomlása elkerülhetetlen, így a számára két út marad: vagy együtt bukik vele, vagy időben kiugrik belőle, és próbálja helyrehozni a bűneit (ilyen volt az utóbbi időben példáiul a WeCrashed vagy az Isten hozott a Chippendalesben sorozatok is).

Emily Blunt továbbra is hiteles minden általa játszott szerepben (lehet akciósztár, romantikus hősnő, hideg üzletasszony vagy dögös sztripper is), Chris Evans viszont, akármennyire is próbál érezhetően kitörni Amerika Kapitány szerepköréből, s előnyben részesíteni az utóbbi időben a negatív karaktereket (Tőrbe ejtve, A szürke ember, A fájdalom ügynökei), más típusú karakterek eljátszására hivatott.

A törtető, lelkiismeretlen vállalatvezetőt legalábbis kevésbé hisszük el neki, mint a világ bátor szívű megmentőjét.

Azért érdemes utánajárni, hogy Blunt és Evans mit alkottak ezúttal, mert ha nem is telítődhetünk életre szóló élményekkel, azért egy mindvégig pörgős és érdekes, ugyanakkor megbotránakoztató történet a jussunk (még ha sablonos is), amely talán sokak szemét felnyitja a gyógyszercégek mohósága és kapzsisága kapcsán.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt pedig intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk