KULT
A Rovatból

Sztárparádé és frappáns önirónia Lovasi Semmi konferenciáján

A Kiscsillag, a Vad Fruttik, az Anna and the Barbies és a Quimby frontembere is szerepelt a furcsa, de nagyon jól összerakott zenés darab premierjén. Megnéztük őket.

Link másolása

Az Erkel Színház tegnap esti előadására már jó korán elfogytak a jegyek, így alaposan megtömött nézőtér várta a magyar underground zenészekkel teleszórt előadás kezdetét. Nyitányként Lovasi András rögtön Péter néven mutatkozik be, és előrebocsátja, hogy ő még csak egy gyermek. Innentől pedig kezdetét veszi a történet, amelyet elmesélésekből tudunk meg. Hol Lovasi, hol a felnőttkorú jó barátját alakító Leskovics Gábor, hol az édesanyját játszó Péterfy Bori tesz hozzá egy-egy újabb részletet a lassan, mozaikszerűen összeálló sztorihoz. Mindeközben pedig értelmet nyer a darab címe. Megtudjuk ugyanis, hogy valahányszor megkérdezi Petike az üres tekintettel révedő édesanyjától, mi a baj, mindig azt a választ kapja: semmi. Pedig láthatóan van valami baja, tehát akkor, ésszerű gyermeki logikával kikövetkeztetve, a Semmi a baj megnevezése. No, de mi is pontosan a Semmi? Itt villan be az ötlet a konferenciáról, amelyet mindenképpen a Semmi szakértői kell, hogy megtartsanak.

A Semmi szakértője lehet például egy kötéltáncos, aki a semmi felett lebeg, még inkább egy űrhajós, aki a semmiben lebeg. Ezzel még csak két embert említettünk, akik előadóként meghívást kapnak az eseményre, de nem árulunk el mindent, esetleg majd csak akkor, ha nem lesz több előadása a darabnak. Ami, ha a közönség reakcióját vesszük alapul, kizárt.

A Semmi Konferencia bravúros, bámulatos, okos, tele van mondanivalóval, mégis érthető és kliséktől mentes.

semmi_02

Persze, akik ismerik Lovasi András dalszövegeit, ehhez azért már hozzászokhattak. Fontos azonban megemlítenünk, hogy a művet nem egyedül ő hozta létre: szerzőtársa Földes Eszter, mi több, ő a darab rendezője.

A színpadi elrendezés, a profi háttéranimációk és a narrálások teszik teljesen egyértelművé a cselekményt. Ám amikor éneklésre kerül a sor, már jobban kell figyelnünk, és ajánlott a színpad feletti szövegkivetítőre is rá-rápillantanunk (már ha éppen nem csúszott el a dalhoz képest). A zenei művek ugyanis, amellett, hogy fülbemászóan alternatívak, valósággal zúdítják a frappáns, magvas és sokszor önironikus mondanivalókat, melyekről nem érdemes lemaradnunk.

s1ok

Ott van az a jelenség, amelyre Busa Pista világít rá: amikor azt látjuk, másnak mindig jobb egy kicsit, mint nekünk, és véletlenül se jut eszünkbe annak örülni, amit mi kaptunk.

Vagy az, amit Falusi Mariann vág a képünkbe: hogy hajlamosak vagyunk valami csodatévő, coelhoi, motiváló mondatra várni, amely egycsapásra megoldást kínál a problémáinkra.

Vagy éppen a főcímdalban szereplő üvegbura, amely alatt hiába kiáltunk, nem jön ki hang alóla...

A Semmi Konferencia szinte mindenki által ismert érzésekről és tipikus emberi hozzáállásokról szól, de ahelyett, hogy elszomorító és lehúzó lenne, épp ellenkezőleg: felpezsdít, megnevettet és útravalót is ad.

semmi_34

Likó Marcell láthatósági mellényből kreált buddhista szerzetesi öltözékben osztja meg velünk teóriáját. Varga Livius politikusi gúnyában olyan instant filozofálást vág le a Semmi jelenségéről, hogy közben saját magát húzza fel totálisan. Pásztor Anna pedig itt is hozza a tőle jól megszokott, sőt inkább már elvárt extrém öltözékeket.

A körülbelül másfél-kétórás előadás zenei betétei közt felcsendülnek már kiadott Kiscsillag-dalok is. A morajokból ítélve a nézők közt még mindig azok vannak többségben, akik a Kockacukor refrénjénél ujjonganak fel, mert azt jól ismerik, és az Ollé, ollé szövegén hangosan kacagnak, mert még először hallják. De ez egyáltalán nem baj: kellenek a mindenki által hallott főslágerek, és teljesen rendben van, ha a Bújócska vagy az Elegáns tűnődés akkordjainál csak azok bólogatnak mosolyogva, akik a Kiscsillag koncerteken is végig éneklik (üvöltik) a dalszövegeket.

És természetesen kiemelt pontja a darabnak, amikor felcsendül az a 2006-os dal, amely először tárta elénk a Semmi Konferencia képét: a Menetszél.

Ha te is jól ismered a "Mi a baj? - Semmi!" párbeszédet, nyomj egy megosztást!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk