KULT
A Rovatból

Szerelmi vallomás a Beatleshez: Yesterday


Link másolása

A Yesterday főhőse, Jack Malik (Himesh Patel remekül hozza a középszerű, bárgyú everymant) egy szerencsétlen, és egyáltalán nem vonzó egyszál-gitáros zenész, aki régi barátjával-menedzserével, Ellie-vel (Lily James) próbál utat fúrni magának a közönség és a zeneipar felé, évtizedek óta nulla sikerrel.

Imagine a world where nobody remembers The Beatles...except you. #YesterdayMovie in theaters June 28.

5,450 Likes, 108 Comments - Yesterday (@yesterdaymovie) on Instagram: "Imagine a world where nobody remembers The Beatles...except you. #YesterdayMovie in theaters June 28."

A sztori szerint Jack közepes zenész és abszolút tehetségtelen dalszerző. Egy napon azonban az történik, hogy hirtelen áramszünet lesz az egész világon, Jack pedig épp ebben a pillanatban biciklis balesetet szenved, és elveszíti az eszméletét. Ami ezután következik, csak a filmekben történhet meg: Jack felébred a kórházban, és amellett, hogy hiányzik két foga, és olyan szörnyen néz ki, hogy még a barátai is kiröhögik, kénytelen azt a megállapítást tenni, hogy a világon rajta kívül senki sem tudja, mi az a Yesterday, a The Beatles és kicsoda John, Paul, George és Ringo.

A sztori dramaturgiai törvényszerűségeinek megfelelően Jack ezerrel játszani kezdi a Beatles-dalokat, egyre többen el vannak tőle ájulva,

sikeres lesz, majd még sikeresebb, aztán egyszer csak már Ed Sheerennel ciderezik apjáék konyhájában

(ez egy tök vicces jelenet amúgy). Aztán nem sokkal később már új menedzsere lesz, akit Kate McKinnon játszik egész jól, mert bicskanyitogatóan irritáló, mint pénzéhes amcsi üzletasszony - és eltávolodik Ellie-től, aki egyébként titokban az őskortól fogva szerelmes belé. Persze ez is kiderül, így kerül a sztoriba a szerelmi szál, mert innentől kezdve Jacknek döntenie kell, harcol-e a szerelemért, és azt is ki kell találnia, hogy meddig hazudja a világnak, ő szerezte Hey Jude-ot - elnézést, a filmben Hey, Dude-nak énekli -, a Let It Be-t és a többi örök slágert.

Érdekes, hogy van egy kettősség ennek a filmnek a befogadói oldalán, legalábbis én így éltem meg, de gyanítom, nem vagyok egyedül vele. Ha ugyanis a Yesterdayben megidézett zene nem a The Beatlesé lenne, csak egy kevésbé örök, kevésbé fantasztikus zene, amit amúgy még mindig sokan ismernek - akkor talán nem lett volna hiányérzetem. Moziban a zenéről filmet nézni: szuper élmény, ezért volt sikeres a Bohém rapszódia is, és az hiányzott a Yesterdayből, ami a legjobb pillanataiban ugyan megvolt, de nem elégszer: megidézni egy zenekar zsenijét, ez esetben akár új hangszereléssel, hogy a nézőnek leesen: van az úgynevezett univerzális művészet, ami mindig és akárhogy működik és hatást gyakorol. Ilyen a Beatles zenéje. Ilyen pillanatból kevés volt, ami Danny Boyle szerint annak is köszönhető, hogy iszonyú drágák a dalok jogdíjai, így összesen 17 track került a filmbe. Mondjuk pont az Eleanor Rigby kiemelt helyet kapott, amiért le a kalappal az alkotók előtt.

Ugyanakkor voltak vicces momentumok, jó poénok - szerintem Richard Curtis sem hozta a legjobb formáját, de azért felismerhető volt a stílusa - és egyben volt a mozi. Utóbbi Danny Boyle érdeme is, bár az ő egyéniségét is nagyban hiányoltam - , csak kár, hogy fele akkorát nem ütött, mint a The Beatles zenéje anno és bármikor, ha ma meghallgatjuk. És csak azt remélem, hogy hátha ugyanaz történik a Yesterday nézőjével, mint a Bohém rapszódiáéval: hazamegy és pár napig-hétig Beatles-nótákat hallgat. És akkor talán betöltötte a szórakoztatáson túli szerepét a film is, és segített abban, hogy továbbéljen a zene. De ebben persze nem vagyok biztos.

Mert egyvalamiről biztosan elgondolkodtat a Yesterday. Nemcsak a Beatles tűnik el ugyanis benne, hanem sok más jó dolog: a cigi, a Coca Cola, a Harry Potter, az Oasis. Egy Beatles nélküli világ sokkal rosszabb világ, mondja az egyik szereplője. Jól mondja: egy művészet nélküli világ egy sokkal rosszabb világ lenne.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: