KULT

Szépség a halálban, avagy Pedro Almodóvar A szomszéd szobában az elmúlásról és a barátságról elmélkedik két színész istennővel

Tilda Swinton várja a halált, Julianne Moore pedig próbál jó arcot vágni ehhez. Tragédiában ismerszik meg a jó barát, Almodóvar első angol nyelvű filmje pedig rendesen összezavarja majd az érzelmeinket.


A most 75 esztendős Pedro Almodóvar nem semmi karriert tudhat a háta mögött. 1978-ban készítette az első egész estés filmjét (Folle… folle… fólleme Tim!), az azóta eltelt 46 évben pedig összesen 24 filmet rendezett, köztük olyan örökebecsű darabokkal, mint az Asszonyok a teljes idegösszeomlás szélén (1988), a Tűsarok (1991), a Mindent anyámról (1999), a Beszélj hozzá! (2003), a Volver (2006), A bőr, amelyben élek (2011) vagy a Fájdalom és dicsőség (2019). Kapott két Oscar-díjat (a Mindent anyámrólért és a Beszélj hozzá! forgatókönyvéért, de az utóbbiért rendezőként is jelölték), hat BAFTA-t, négy Cannes-i díjat, négy Cézárt, nyolc Európa-filmdíjat, egy fődíjat Torontóból és négy díjat Velencéből. A legutóbbi mustráról épp idén hozta el életében először a legfőbb elismerést, az Arany Oroszlánt új filmjével, A szomszéd szobával, ami ettől függetlenül is különleges helyet foglal el a filmográfiájában.

Hiszen a fenti fontosabb trófeákat mind spanyol nyelvű filmekkel érdemelte ki, s csak most, a 24. darabja kapcsán döntött úgy először, hogy az angol nyelven forogjon.

Könnyen lehet, azért jutott erre az elhatározásra, mert nagyon szeretett volna együtt dolgozni két Oscar-díjas színésznővel, Tilda Swintonnal és Julianne Moore-ral. Akárhogy is, szerencsére ez az együttműködés is az égben köttetett.

Na de lássuk akkor, miről is van szó! A szomszéd szoba története szerint Ingrid (Moore) és Martha (Swinton) nagyon közeli barátnők voltak fiatalon, amikor együtt dolgoztak ugyanannál a magazinnál. Ingridből aztán elismert és népszerű regényíró lett, míg Marthából haditudósító, az élet körülményei pedig elválasztották őket egymástól. Hosszú évekig tartó kapcsolatvesztésük után azonban egy extrém szituációban találkoznak újra. Amikor Ingrid véletlenül egy közös ismerősüktől megtudja, hogy Martha rákos beteg, és kórházban van, gyorsan meglátogatja, a két régi barátnő közt pedig újra előjönnek az emlékek: beszélgetnek múltbeli szeretőkről (volt például egy közös is, a John Turturro által játszott Damian), illetve a szituációból adódóan élet és halál kérdéseiről is.

Ingrid aztán, aki fél a haláltól, durva próbatétel elé állíttatik, amikor a gyógyulásra esélytelen Martha megkéri, hogy legyen ott a szomszéd szobában, vagyis mellette, amikor ő bevesz egy illegálisan szerzett eutanáziatablettát, s így a saját feltételei szerint vet véget az életének.

Ingrid a kezdeti húzódozás ellenére végül beleegyezik, de rettegés és szorongás gyötri, miközben csodálatra méltó nyugalommal figyeli, ahogy Martha az élete végéhez közeledik.

A fentiekből is kitűnik, hogy az idősődő Almodóvar ezúttal főképp az elmúlásról elmélkedik. Ehhez egyébként nem a saját eredeti sztorija szolgáltatta az alapot, hanem Sigrid Nunez 2020-ban kiadott Egy életen át című regénye. Ez amúgy egész ritka, a spanyol mester általában saját forgatókönyvből dolgozik. Nunez regénye azonban megfelelő táptalajt adott neki ahhoz, hogy a két főszereplőnő eszmecseréi által filozofálgasson a halálról vagy az eutanáziáról, de szerencsére nem politikai felhangokkal operál, például nem a halálhoz való jog erkölcsösségéről prédikál.

Sokkal inkább egy barátság szívből jövő portréja a film, ami akkor lelhető fel igazán, ha sok év kapcsolatvesztés után is épp ott folytatódik, ahol anno abbamaradt (ezzel bizonyára sokan vannak így).

Martha elfogadta, sőt, már teljes megnyugvásban és békében várja is az e világból való távozását, nála nincs belső harc emiatt; Ingrid az, akinek ezzel meg küzdenie. Hogy elfogadja egy szívéhez közel álló személy döntését, hiszen a barátság nem attól függ, hogy teljesen ismerjük-e a másik embert, és egyetértünk-e vele mindenben. A film szerint sokkal inkább arról, hogy a zavarodottság vagy az egyet nem értés pillanataiban is ott vagyunk a másik mellett, és támogatjuk.

Az pedig már csak plusz rétege a filmnek, hogy a visszafogott, az Almodóvartól megszokott humort szinte teljesen nélkülöző (annak most nincs itt helye) képsorok közepette szinte észrevétlenül kapunk egy felismerést, miszerint az elkerülhetetlen elmúlásban is lehet találni valami szépet, megnyugtatót, természeteset.

S persze az is természetes, hogy A szomszéd szoba Tilda Swinton és Julianne Moore színészi mesterkurzusa.
Főként előbbi remekel, de hát egyértelműen övé a „hálásabb” szerep, Swinton pedig ki is maxolja a rá bízott feladatot: a nyugodtsága még ebben a nehéz helyzetében is hatással van ránk, nézőkre: átvesszük azt, a magunkénak érezzük. Nem lenne meglepő, ha Swinton újabb Oscar-jelölést érdemelne az alakításáért, de persze Moore is kiváló (mint mindig) a megértésért és az elfogadásért küzdő barátnő szerepében.

A szomszéd szoba Almodóvarhoz képest egy meglepően visszafogott és szomorkás darab, semmi extravagancia, semmi szertelenség, semmi harsányság. Inkább egy csendes kis kamaradarab, amely a tragikus története ellenére mégis nyugalmat és békét áraszt, s talán el is gondolkodtatja a nézőt életről és halálról. Van-e ezekenél fontosabb téma?


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A mi kis bakink – visító nevetés, kisípolás és más vicces jelenetek Hevér Gáborral, Pokorny Liával, Nagy Sándorral, Szabó Győzővel és Pajkaszeg lakóval
Van, amikor egy gyógyszer összetevői miatt áll meg a forgatás, és a szereplők nem tudnak továbblépni az újra meg újra feltörő nevetéstől.


Ami a sorozatból kimaradt - azt most a készítők megmutatják. Sok vicces pillanat is volt, még a legkomolyabbnak szánt jelenetben is. Pajkaszeg lakói nem bírtak magukkal és néha bizony széttrollkodtak egy-egy jelenetet. Előfordultak olyan beszólások is, amiket még a mostani videóban is ki kellett "sípolni". No azért ezek nem voltak véresen komolyak, hiszen a szereplők - jól láthatóan - remekül szórakoztak.

Volt itt minden: nyelvtörő szavak, becenevek, fura gyógyszer és kimaradt mondat... Hevér Gábornak, Pokorny Liának, Nagy Sándornak és Szabó Győzőnek és a többi szereplőnek is nehezére esett visszatalálni a jelentbe a harsány, sikítva nevetős pillanatok után.

VIDEÓ: Így nevettek a szereplők a felvétel közben


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Majka Bindzsisztán korrupt politikusaként tért vissza új klipjében
A klipben feltűnik egy fehér inges, szőke fiatal, aki a „haza érdekében” cselekedve igazságszérumot tesz a korrupt miniszterelnök italába.


Majka új, Csurran, cseppen című klipjében Pandur Pjetrőként, Bindzsisztán korrupt miniszterelnökeként tér vissza, és ahogy sejthető volt, ezúttal sem fogta vissza magát a szókimondásban. A történet pofonegyszerű, de annál ütősebb: a szeretett vezető végre kamera elé ül egy interjúra, ám valaki – egy fehér inges, szőke fiatal – „a haza érdekében” néhány csepp igazságszérumot csempész az italába.

Innentől Majka zseniális alakítása gondoskodik róla, hogy a helyzet teljesen kicsússzon az irányítás alól: a miniszterelnök az egész stáb döbbenetére és növekvő idegességére kezd el kitálalni az uralkodásáról, és bevallja, hogy minden, amit tett, csak a pénzről szólt.

A zene pedig így kezdődik, ami tisztességesen megalapozza a fennmaradó perceket:

„Lassan már 8 éve én vagyok az ország fasza!

Csak annyit kellett kiabálni: Ruszkik haza!”

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Ilyen látványos volt a Kínai Újévi Fesztivál, indul a Kígyó éve
Fotóinkkal te is részese lehetsz ennek a különleges eseménynek. Vasárnap is érdemes ellátogatni a Budapesti Chinatown-ba, mert számos programmal várnak.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. január 18.



Kétnapos rendezvénnyel ünneplik a 2025-ös kínai Holdújévet a Budapesti Chinatown-ba. A hétvégén te is részese lehetsz ennek a különleges eseménynek.

Képgaléria: ilyen látványos volt a felvonulás (képekért kattints a fotóra)

A szervezők leírása szerint fontos tudni, hogy a Kínai újévi ünnepség felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listájára. Az idei budapesti programra két kulturális delegáció is érkezett Kínából sok szórakoztató- és kézműves programmal. 35 vadonatúj hanfu öltözéket próbálhatnak fel a látogatók ingyen. Hét kulturális program először látható Magyarországon.

A Kígyó éve 2025. január 29-én veszi kezdetét. A kínai asztrológia szerint a kígyó az átalakulást jelképezi. Így idén sorsfordító eseményekre készülhetünk - egyéni és kollektív szinten is.

A részletes program ITT található.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Elhunyt Joan Plowright a 101 kiskutya és a Dennis, a komisz sztárja
A híresség, Laurence Olivier özvegye 95 éves korában, szerettei körében hunyta le örökre szemeit.


95 éves korában, szerettei körében hunyt el Joan Plowright, a legendás színésznő, akinek hat évtizedes karrierje alatt olyan filmekben tündökölt, mint a Dennis, a komisz, a 101 kiskutya és a Tea Mussolinivel. Dame Joan az utolsó éveiben megvakult – számolt be róla a Mirror.

A színésznő halálhírét családja nyilatkozatban közölte a nyilvánossággal. A közlemény szerint:

„Dame Joan Plowright családja nagy szomorúsággal tudatja, hogy 2025. január 16-án békésen elhunyt családja körében Denville Hallban, 95 éves korában”.

A színház, a film és a televízió ikonikus alakja, Joan Plowright közel hetven évig ragyogott a színpadon és a képernyőn, mielőtt vaksága miatt visszavonult. Sussexben töltötte utolsó tíz évét, ahol barátok és családtagok társaságában, nevetéssel és emlékekkel gazdagon búcsúzott a világtól.

Plowright olyan emlékezetes alakításokkal írta be magát a filmtörténetbe, mint a Sztálin vagy az Elvarázsolt április, amelyekért Golden Globe-díjat is kapott, sőt, utóbbiért még Oscar-díjra is jelölték. Különlegessé tette, hogy ő volt a második színésznő, aki egy évben két Golden Globe-ot is hazavihetett.

Filmes karrierje során olyan művekben láthattuk, mint a Dennis, a komisz, a 101 kiskutya, az Equus, Az utolsó akcióhős, vagy a Spiderwick krónikák.

1961-ben Broadway-darabja, az Egy csepp méz Tony-díjat hozott neki, később pedig a Brit Birodalom Rendje parancsnoki fokozatával és lovagparancsnoki címmel tüntették ki.

A család arra kérte a rajongókat, hogy tartsák tiszteletben a magánéletüket, és hozzátették, mennyire büszkék Joan életművére és személyére.


Link másolása
KÖVESS MINKET: